Soros, a migránsok és a COVID-19 között egy lényegi különbség van: hogy az utóbbi valóban veszélyt jelent az országra. Ezt kénytelen felismerni a kormány, ahogy láthatóan visszavesz a járványt érintő hazudozásból. (Nyugati mércével mérve őszinte persze sose lesz.) Nem érdemes ugyanis visszakézből hazudozni arról, ami 1.) valóban emberek százainak-ezreinek életébe kerülhet, 2.) ténylegesen adatolható és utólag visszaüthet a kormányra, illetve 3.) további olyan elkerülhetetlen (Orbán Viktor globális hatóerejével sem befolyásolható) következményei lehetnek, mint az elhúzódó, mély gazdasági válság.
Nemrég Matolcsy még 2-3%-os GDP-növekedést saccolt idénre, a napokban a gazdasági miniszter, Varga, már 4,5%-os GDP-csökkenést sem tartott valószínűtlennek. Igaz, hogy ma sem tudjuk a pontos statisztikát az átfertőződésről, mert a kormány messze nem végeztet elég tesztet, ezért csak a homályban tapogatózik a fertőzöttek valós számát illetően, de legalább nem mondják már, mint két hete, hogy "ellaposították a görbét". (Lehet, hogy igen, lehet, hogy nem. Nem mondhatják, mert virológiai tudás és az alapszámok ismerete nélkül nem láthatják a fertőzés életciklusát, de mondom, legalább visszavettek már a tettetett magabiztosságukból.) Néha elejtenek még egy-két szót arról, hogy májustól "beindítják a gazdaságot" (a parlagi, voluntarista klisék még ugyanazok), de már ez sem olyan magától értetődő, tekintve, hogy a felvevő piacainkat és különösen az autóipart nagyon megütötte a válság. Már belátták, ami az intézkedések meghozatalakor is evidens volt, a "Nagy Gazdaságvédelmi Terv" egy hoax, semmire se volt jó -- állítólag új intézkedések készülnek. Kár, hogy "elitták-elkártyázták" a pénzt, tehát nagyon nem tudják elengedni a költekezést. Pedig sokezer családnak és vállalatnak most volna szüksége rá. (Bár nem nagyon hirdetik, de éppen emiatt devizakötvényeket bocsát ki az állam, azaz "eladósítja" az országot.) És közben imádkozhatunk, hogy a forintot (a kormányzásuk kezdetén volt 265-ös euróárfolyam helyett) a mai 355 körül tudják tartani. Ez sem rajtuk, hanem a befektetők bizalmán múlik. Ennyit "Európa egyik legerősebb" gazdaságáról.
(A válság eddigi "legszebb" intézkedése persze az ágykiürítés, ami valójában sunnyogó egészségügyi büdzsé-vágás és racionalizáció, a nyomában máris ismert módon növekvő "járulékos" halottszámmal. A híveknek itt talán el kéne gondolkodniuk, hogy az a hatalmi csoport, amely részint a 300 forintos vizitdíj ellen lázítva jutott kormányra 2010-ben, most milyen egészségügyi költségcsökkentést hajt végre. Ha már azt nem nézik, hogy eddig mennyi pénzt vont ki a rendszerből.)
Summa summárum, úgy fogalmaznék, hogy a kormány nemcsak azt ismerte fel (külföldi összehasonlítás és hazai adatok alapján), hogy a hazudozás nem növeli ez alkalommal a népszerűségét (valószínűleg mert tényleg van veszély, nem pedig imaginárius, mint Soros és a migránsok), hanem azt is felismerte, hogy ráborulhat az asztal, ha tovább hazudik, mivel a neheze még bőven előttünk van. A rendelkezésre álló adatok alapján -- hevenyészett kalkulációval -- én a GDP kiesést a 2020 Q2 és 2021 Q1 közötti évben inkább 10% körülire saccolom idei májusi tetőzéssel (ha Matolcsy saccolhat, én miért ne), augusztusban tetőződő munkanélküliséggel, ami nagyon rossz hír egy illikvid társadalom és a korrupt kormányzás együttállása esetén.
A Soros 2. Terv (hogy a 90 éves Soros örökjáradék-kötvénnyel akarja bedönteni az EU-t) olyan hülyeség, amit már valószínűleg a kormánypárti szavazók sem vesznek be, akkor se, ha mást nem értenek, csak Soros nevét hallják ki belőle (a közvélemény manipulációja mellett itt Orbánnak megint célja az EU egységes fellépésének és ekként való erősödésének akadályozása), szóval egyelőre a realitás legyőzni látszik az évtizedes népámítást, ami miatt a kormánypropaganda beszorult a mai igazság és a holnaputáni igazság közötti manipulációs térbe és valójában -- lévén végső soron a hatalomról szó -- úgy optimalizál, hogy utólag jól jöhessen ki a helyzetből.
De addig is, míg nem tudunk meg mindent Orbán évtizedes teljesítményéről, itt egy gazdasági ábra (forrás: Eurostat). Többek között az derül ki belőle, hogy Bulgária az egyetlen ország, ahol nem növekedett gyorsabban a vásárlóerő mediánja (vagyis az az összeg, aminél éppen annyian vannak jobb, mint rosszabb helyzetben) ÉS közben alacsonyabb szinten is van a hazainál. Ám ha az Európa-bajnok magyar ÁFÁ-val is korrigáljuk a táblát, amit a vásárlóknak meg kell fizetniük, akkor a helyzet még sanyarúbb képet mutat. Nyugodtan el lehet tehát mondani, hogy a liberális demokráciák szolgálják a nemzetek javát, a NER-szerű autokratikus rendszerek nemzetellenesek.