1000 A MI HAZÁNK

" Míg más parlamentáris országokban a jobboldal általában a józan és megfontolt konzervativizmust, a tradíciókhoz való ragaszkodást tekinti hivatásának – nálunk a magát jobboldalinak nevező kormányzati rendszer ezekkel ellenkező törekvéseket mutat. Alkotmányjogi téren a parlamentarizmus elsorvasztása és látszatparlamentarizmussá süllyesztése ennek az állítólag jobboldali kormánypolitikának egyik fő célja. A vezérkedés, az egy akarat érvényesülésére felépített és minden bírálat elnémításával kialakított nemzeti egység, másrészt gazdasági téren az individualista gazdálkodást mindinkább elfojtó, egy újfajta kollektivizmus felé elhajló, sokszor már a magántulajdonba is belenyúló törekvések: nehézzé teszik egy konzervatív politikus számára, hogy ezzel a jobboldallal azonosítsa magát.” (Gr. Apponyi György, 1935)

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Polgári konzervatív blog

2018.08.25. 07:57 HaFr

Hol rontotta el az európai liberalizmus?

Képtalálat a következőre: „barbarians”

Ez a kérdés napjaink talán legfontosabb közéleti kérdése, ha ritkán merünk is szembesülni vele, talán mert észleljük a bonyolultságát. De az, hogy jelenleg bűnözők, tahók és nímandok lakhatják be államunknak nem csak a fényben lévő pozícióit, hanem az eresztékeit is, akik példává és normaadóvá váltak az egész társadalom előtt, úgyhogy jószerivel már csak a legerősebb erkölcsi integritás birtokában lehet ellenállni nekik, és ami még fontosabb, Európa maga van válságban, mindösszesen a liberalizmus úttévesztésének az eredménye.

Nem áltatom az olvasót azzal, hogy tudom a választ a kérdésre, de azért egy-két szempontot felvezetek. A liberalizmus részint antropológiai és erkölcselméleti, részint közvetlen politikai tanulságok szülötte, és általában következménye annak az évezredes emberi vágynak - amint a XVIII. század végének nagy amerikai és francia alkotmányos dokumentumai, a XIX. század második harmadának német, magyar, olasz, lengyel, görög politikai harcai, de  legmélyebben talán a holland és a brit polgári-alkotmányos fejlődés jeleznek --, hogy az ember egy transzcendens megerősítésű erkölcsi rendben (ami alatt leginkább azt értették, hogy az emberi kiválóság közösen elfogadott mércéje szerint) szabadon, az állam és más emberek igazolhatatlan beavatkozásától mentesen teljesíthesse ki önmagát. A liberalizmus elsősorban erkölcsi eszme volt, másodsorban politikai gyakorlattá akart válni.

Ezzel rögtön le is szögezem a címbeli kérdésre adandó válaszom lényegét: éppen ennek az iker elgondolásnak a lényegét nem sikerült beteljesíteni. Ami erkölcsi volt a liberalizmusban, azt a deszakralizáció, a tömegtársadalom és a tőkekoncentráció együttes nyomása alatt fokozatosan feladta, illetve átadta az erkölcsi politizálás helyét a baloldalnak, amely viszont behódolt a totalitarizmusnak, és miután ez az erkölcsi totalitást politikai totalitásba fojtotta, így valósítva meg az egyikből a másikba való átlépést, diszkreditálta a morális igényű politizálást a jövőre nézve, akár liberális, akár más fajta lenne az. A kommunizmussal párhuzamosan létező, főleg pedig az utána átalakuló liberalizmusból a transzcendenciának már a jelzését is száműzték, az ENSZ megfelelő okmányaiban a nyugati erkölcsi rendnek -- jellemző módon -- megkezdődött a relativista, akontextuális szétdúlása, eljogiasítása és hatalmi manipulációja.

A liberalizmus a transzcendencia és a rend igénye után -- a XX. század végére, a kommunizmus fegyelmező hatásának elmúltával -- a politika erkölcsi megalapozottságát is feladta, ezért nincs eszköze a hatalmi típusú és/vagy populista politizálással szemben és nem tudta megvédeni a liberális demokrácia alapjait, amelyek végső soron erkölcsiek; letette a fegyvert a bal- és jobboldali identitáspolitikák előtt és belenyugodott a nemzeti politikai közösségek feltöredezésébe, ami miatt valójában a liberalizmus a múlt századdal -- szigorúbb megítélés szerint már a múlt század elején, az alapvető morális magafelejtése első jeleivel -- meg is szűnt. Ersatz termékei, az emberi jogok egyetemes nyilatkozata és az ezt követő dokumentumok szankcionálhatatlan jogok (=vágyak) kompendiumai, amelyek semmiféle erkölcsi rendnek nem részei, ellenkezőleg: a létező világgal szemben fogalmazódnak meg pozitív normaként, legföljebb korrekciós szerepük van bizonyos intézményeken keresztül (hágai Nemzetközi Bíróság, békefenntartás, szakosított szervezetek tevékenysége stb.), valamiféle homályos emberkép és globális instancia nevében. Az erkölcs mint ἔθος, mint Sittlichkeit vagy Gewohnheit, az önmagunk legjobbjával való személyes közösség, az otthonosság, a jelen- és benne lét érzése, a természetesség mint olyan elmúlt. A folyamatos erőfeszítés, kívülről diktált uralom és idegenség lépett a helyébe akár fegyelmező erő formájában, mint a kollektivista erkölcsök és az állam, akár teljes cinizmusként vagy "felszabadulásként".

A szűkebb horizontú válasz a címbeli kérdésre persze a liberalizmus kultúrájának önvédelemre való képtelensége lehetne. A progresszivizmus elhitette a nyugati emberrel a sajátos optimista antropológiája alapján, hogy minden ember a racionalitása birtokában képes felfedezni a közös jót és kész ennek szellemében cselekedni; hogy a kultúra, a műveltség és a nevelés korlátozó eszközök, nota bene a nyugati -- fehér! -- gőg, diszkrimináció és elnyomás rezervoárjai; a tolerancia egyenlő a relativizmussal; erkölcse a gazembernek is van, vagy ha már nehezen lehetne erkölcsnek nevezni, amije van, akkor az a környezete hibája; továbbá Európa a népek és kultúrák olvasztótégelye. Hogy megfejelje a civilizációt romboló hatását a progresszivizmus még a kapitalizmust is támadja, amely a nyugati társadalmakban, illetve a Nyugat és más kultúrák viszonyában a koordináció fennmaradásának egyetlen valódi záloga. A progresszivizmus rousseau-i, spenceri, greeni és dewey-i emberképe legyőzte a liberalizmus burke-i, tocqueville-i, milli örökségét, ha ez bárkinek mond még valamit. A korai Rawls-t legyőzte a kései. A barbarizmus keletről és délről ismét a kapuk előtt áll, és a belső -- egészen mélyen értett és meg nem értett -- ostobaság a szövetségese.

267 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://hafr.blog.hu/api/trackback/id/tr2414201307

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.25. 08:10:37

Nem rontotta el. Kb. azt csinálod, mint a mai marxisták egy része, akik szerint volt a jó marxi eszme, amit aztán Lenin, Sztálin, Mao csúnyán elrontottak.

Szemben a mítoszokkal, a modern liberalizmus egyenes következménye a klasszikus liberalizmusnak.

A progresszívizmus és a konzervatívizmus ikrek, mindkettő belefér a liberális eszmébe. Ezért is nincs manapság már szinte semmi eltérés a középbal és a középjobb között.

A baj a liberális alapeszme, mely:
- kihúzta az ember alól a támaszt, elhitette, hogy lehetséges a semmiből teremteni, pedig erre csak Isten képes,
- elhitette, hogy az emberi önzés valójában nem is rossz dolog, így nem harcolni kell ellene, hanem felhasználni,
- azt fantáziálta, hogy az ember nem is közösségi lény.

Moin Moin 2018.08.25. 08:22:03

Azok a rohattgeci progresszívok: ki kéne már irtani minket!:-)

(Az a meggyőződésem, hogy te "progresszívok" alatt valami Szamuely Tibor-szerűséget képzelsz el...)

HaFr · http://hafr.blog.hu 2018.08.25. 08:23:13

@maxval balcán bircaman: leszámítva a gyilkos ideológiákkal való párhuzamodat, a kérdés éppen elég fejfájást okoz nekem is. A párhuzamoddal abban is tévedsz, hogy neked meg az égvilágon semmilyen alternatívád nincs, csak olyan, ami vagy teljesen naiv, vagy garantáltan újabb hullahegyeket eredményezne

2018.08.25. 08:54:56

és vajon tényleg elrontotta ?
ellentétben a hazai bolsevik propagandával nekem úgy tűnik, a nyugati demokráciák egész jól elvannak

fgzb 2018.08.25. 09:01:56

Szegény "progresszívok", soha nem tudnak jót tenni, lassan olyanok lesznek mint a zsidó templomban az utálatos kép.
Egyszer már végre ki lehetne vesézni a konzervatív oldal vadhajtásait, hülyeségeit is. Talán ott is akadna egy-két "szálka" a szerzőnek. Meglepődnék ,ha képes lenne rá.

Le a spammerekkel · http://ketkerekenoutival.blog.hu/ 2018.08.25. 09:27:59

@HaFr: ezen is látszik, mennyire buta vagy. A fideSS bértrolljait emberszámba veszed.

Zalai Béla 2018.08.25. 09:34:04

@maxval balcán bircaman: "Szemben a mítoszokkal, a modern liberalizmus egyenes következménye a klasszikus liberalizmusnak."

... a klasszikus liberalizmus meg egyenes következménye a protestantizmusnak, ami egyenes következménye a katolicizmusnak, ami egyenes következménye a judaizmusnak, ami egyenes következménye az óegyiptomi napkultusznak, ami egyenes következménye a...

Épp ez az érvelés a langyos, pisiszagú relativizmus, nem a multikulti.

Sólyom Tomi 2018.08.25. 09:38:01

@maxval balcán bircaman: "Kb. azt csinálod, mint a mai marxisták egy része, akik szerint volt a jó marxi eszme, amit aztán Lenin, Sztálin, Mao csúnyán elrontottak."

Szemben azzal, ahogyan a jobbkeresztények reagálnak ezekre a kritikákra: az idea sérthetetlen, a megvalósulása pedig tökéletes. A papok nem is farkalnak ministránsfiúkat, az inkvizíció igazából alig égetett meg pár embert, és Auschwitzban is csak néhány turista fulladt meg a zuhanyzóban.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.25. 09:44:39

@Zalai Béla:

A klasszikus liberalizmus szellemi alapja a protestantizmu, ez tény. A protestantizmus viszont light ateizmus.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.25. 09:46:14

@Sólyom Tomi:

A náci eszme és Auscwitz között látsz inkoherenciát?

A katolicizmus és az inkvizíció közt?

Továbbá, senki se állítja, hogy a papi hivatás az embert bűntelenné teszi.

2018.08.25. 09:53:05

@maxval balcán bircaman:
éljen a fundamentalizmus!
győzzön az erősebb(felekezet)!
(lehet, h mégiscsak az iszlámé a jövő?)

mindbender2 2018.08.25. 10:09:14

@fgzb: Kérdeztem egy zsidó ismerősömet még régebben, hogy mi az az utálatos kép a templomukban, de nem tudta.
Csak azért, mert nagymamám mondogatta, hogy "pocsék mint zsidó templomban az utálatos kép".

Most is rákerestem, hogy értelmezni tudjam, amit írsz, de csak annyit találtam, hogy nincs ilyen, csak zsidóellenes terjesztés, hogy van.

Janossz 2018.08.25. 10:50:13

@mindbender2: Mondd helyette, hogy szép, mint a nemi eltévelyedések a panoptikumban!
Annak forrása is van: Hrabal.

Zalai Béla 2018.08.25. 11:24:32

@maxval balcán bircaman: Az ateizmus felé vezető első lépcsőfok az volt, amikor pár egyiptomi istentagad= azt mondta: csak egy isten létezik; az, amelyikben én hiszek.

Zalai Béla 2018.08.25. 11:25:13

@Zalai Béla: ["istentagad=" = "istentagadó"]

Sólyom Tomi 2018.08.25. 11:50:41

@maxval balcán bircaman: A nemzeti eszme és a szisztematikus emberirtás között látok, ahogyan a hitetlenek lelki üdvének megmentése és testének elpusztítása között is.

Ezek éppen olyan elfajzások, mint a klasszikus liberalizmussal köszönő viszonyban se levő kortárs véleményfasizmus. Az alapeszme nevében csinálja pont az ellenkezőjét, mint amit az alapeszme megkövetel.

Ha büszke nemzeti érzelmű vagyok, tiszteletben tartom más nemzetek fiainak nemzeti büszkeségét. Ha istenfélő vagyok, nem ítélkezem Isten helyett, és pláne nem gyilkolok a szeretet nevében. Végül pedig ha liberális vagyok, nem gondolom azt, hogy mindenkit a liberalizmusra kell agymosni, és akin nem hat az agymosás, azt ki kell írni az emberi kultúrából.

fgzb 2018.08.25. 12:40:05

@mindbender2:
Semmilyen zsidóellenesség nem vezérelt,mikor leírtam.

Khonsu 2018.08.25. 13:10:02

A végső harcot az anarchia (bár nem nevesítve) és a progresszivizmus vívja majd nyugaton.

A progresszívok mögött az állam, teljes hatalmával, az anarchisták mögött a szabad akarat, minden következményével áll majd. Minkettejük fegyvere pedig a technológia lesz.

Sok csatát vívnak majd, mire a háború eldől, a csaták alapvetően arról szólnak majd, hogy az adott probléma megoldására a piac vagy az állam tud jobb megoldást találni.

A döntő csata pedig az alapjövedelem körül lesz. Ha erre sikerül piaci megoldást találni, akkor az anarchisták győzelme többé nem kérdéses.

A háború végeredménye nyilván lehet egyik vagy másik fél teljes győzelme vagy a kettő között beálló egyensúly egy vegyes állapotban.

Egy biztos, a mai populisták ebben a harcban legfeljebb zavaró tényezők lehetnek, és azok is csak egy rövid ideig, mert amikor ez a harc igazán felizzik, akkor annak a populizmussal kombinált technológiának amivel a felek a pofonokat osztják majd, a nyomába sem érhetnek.

Sólyom Tomi 2018.08.25. 13:21:41

@fgzb: Nyilván, ez csak a reflexből zsidózás klasszikus esete.

Janossz 2018.08.25. 13:44:04

@Sólyom Tomi: Nem az.
Én például tegnap "zsidóztam", értekezleten, mivel a várnak rá, mint zsidók a Messiásra kifejezést használtam.
Ezek száz éves szólások, minden ártó él nélkül.
Nem kell olyan szigorúnak lenni.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.25. 13:46:26

@Sólyom Tomi:

A nemzeti eszmét a liberalizmus találta ki, vedd észre. Ez akkor is így van, ha később e két eszme egymás ellenfele lett.

fgzb 2018.08.25. 16:39:15

@Sólyom Tomi:
Neked valami komplexusod van.
Utoljára mondom, hogy, semmi hátsó gondolat, vagy rossz szándék nem volt benne!
Részemről a dolgot lezártam.

raczsandor · http://raczsandor.blog.hu/ 2018.08.25. 18:07:22

Öröm olvasni ilyen értelmes írást, és mivel értelmes vitatható is.
(Elhibázottnak tartom a progresszivizmus en bloc leértékelését. Ez gondolom nem lep meg, az érveimre meg nem is vagy kíváncsi.)

HaFr · http://hafr.blog.hu 2018.08.25. 18:15:11

@raczsandor: ellenkezőleg, nagyon kíváncsi vagyok épp annak szellemében, amit az írásról mondtál

Perceval 2018.08.25. 19:26:46

@maxval balcán bircaman

Ha a liberalizmus “hitette el” a semmiből teremtést (teremtést eleve nem hitethetett el, ha ateista), “amire csak Isten képes”, akkor ebből az következik, hogy a liberalizmustól számíthatjuk az ateizmust? És akkor vehetjük abszolút bizonyosságnak Isten létét? Meg a teremtést? Csak a romlottak elhitetik, hogy nincs, és így nem is teremtett semmit? Ennyi?

Az ateizmus a romlottság egy formája lenne?

raczsandor · http://raczsandor.blog.hu/ 2018.08.25. 20:11:23

@HaFr:
No de én teljesen más a felfogást tartok érvényesnek a kapitalizmus eredetéről.

Nevezetesen azt, amely szerint a protestáns etikán kívül az államvezetés művészetének 1648 utáni deszakralizációja tette politikailag kívánatossá a kapitalizmus szellemét, mert megfelelő keretek között a magánbűnök elvezetnek a közerkölcsökhöz érvényesüléséhez (Mandeville: A méhek meséje).
A transzendencia, az erkölcs, az ethosz társadalomintegráló szerepe tehát már a kezdetek kezdetén zárójelbe tehető a kapitalizmus uralta politikai közösségekben.

A fentebbiekből következően a progresszió szerepét is másképp látom.

Khonsu 2018.08.25. 20:18:10

@444:

Lehet. Csinálják meg, aztán majd kiderül, hogy életképes vagy sem. Több értelme lenne, mint a kultúrharcnak, annyi biztos.

"A környékbeli multik" a részvényeseik és a cég érdekei mellett állnak, ha történetesen az Orbán kormány munkahelyteremtő politikájából tudják a legnagyobb hasznot húzni, akkor abból fogják.

Máshol ezt a játékot még keményebben játszák, és a cégek nyílt versenyt hirdetnek a kegyeik elnyeréséért:

www.vg.hu/vallalatok/terepszemlet-tart-az-amazon-2-758555/

Aztán aki erőn felül vállal, az így járt...

Az Orbán-kormány lényegében csicskásnak szegődött, de a te verziód nyilván jobban hangzik.

HaFr · http://hafr.blog.hu 2018.08.25. 20:20:34

@raczsandor: ez egy külön kérdés, ha jól értem... Én a liberalizmusról beszéltem... Hacsak fel nem
teszed, hogy a liberalizmus és a kapitalizmus szelleme szinonimák

Mickey Pearce 2018.08.25. 21:52:56

@HaFr: Filozófus úrnak ajánlanék egy könyvet:

William A. Galston: Anti Pluralism, The populist threat to liberal democracy

Ilyenek ajánlásával mint Fukuyama...

Ami nekem lejött belőle
1. akik "csináltál/managelték" a liberális demokráciát azok jól elkúrták (lejáratták) - ismerős??
2. Egyáltalán nem biztos hogy a liberális demokrácia fog győzni ebben a küzdelemben, sőt... majd lesz más ahogy változnak az idők...

Vadi új könyv Londonban, most vettem (éppen itt mosogatok :-))) )

DrGehaeuse 2018.08.25. 23:44:20

Szerintem se rontották el. A "nyugat" jelenlegi állapota és a közeljövő fenyegetései mind a liberális demokrácia kezdetektől meglevő "gyári" hibainak logikus következménye. A lib-dem kialakulásakor a "Föld" nevű bolygó - a kapitalizmust kezdetektől hekkelő pénzoligarchia által elvakított és korrumpált - establishment elitek világképében egy kimeríthetetlen erőforrásokkal és (időben is) végtelen lehetőségekkel kecsegtető "Világ" zsákmányszerző terep volt. Nem tud mit kezdetni azzal a nyílvánvaló ténnyel, hogy minden véges, nagyon is kemeny korlatai vannak az erőforrás szerzésnek és iszonyú következményei vannak az ökológiai felelősséget tagadó profitmaximalizáló zsákmányoló gazdálkodásnak.

DrGehaeuse 2018.08.26. 08:30:57

@Mickey Pearce: Már a címe is csúsztat a könyvnek:
1. Úgy állítja be az antipluralizmust mintha az a populizmus fegyvere volna a liberális demokrácia ellen.
2. Úgy allitja be a lib-dem-et mintha abban hiánytalanul érvényesült volna a pluralizmus.

Szerintem viszont a lib-dem bukásának egyik oka eppen a PC és a Progresszivisták által meghekkelt és a - tömegek szemeben - lejáratott pszeudo-pluralizmus érvényesülése a valódi pluralizmus helyett.

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 09:32:56

Édekes a diskurzus.

Tudásom felelevenítése, akarom mondani ismereteim felelevenítése céljából elolvastam, hogy mit ír a wiki a liberalizmusról. Úgy tűnik jól emlékeztem.

A liberlizmus alapvetően a személyes szabaság alapjáról határozza meg a világot. Ez szép, csak nem logikus. A személy/egyén biológiai adottságokból eredően mindig önérdeket képviselő, és soha nem hálás hosszú távon azoknak, akik a saját érdekeik helyett a "köz szabadságot" próbálják felépíteni.
Az egyéni érdek figyelmen kívül hagyása hiba. Mert az egyén azzal, hogy közösség tagjává válik, lemond a személyes szabadsága egyes részéről, vagy egészéről. De ez nem az ő szabad döntése, mert mindig van valamai ami a döntést megalapozza. Ezt a költő tőlem pontosabban fogalmazta:

Akár egy halom hasított fa,
hever egymáson a világ,
szorítja, nyomja, összefogja
egyik dolog a másikát
s így mindenik determinált.
Csak ami nincs, annak van bokra,
csak ami lesz, az a virág,
ami van, széthull darabokra.

Csak ami van, széthull darbokra. Lett/van liberalizmus, de hívei nem vették észre, hogy az a világ amiben keletkezett, régen nincs. Az újban meg nem találják a helyüket. Mint ahogy más izmusok sem. Alkalmazkodni kéne.

2018.08.26. 09:58:13

@látjátok feleim szümtükkel:
konkrétan úgy nagy vonalakban, ha lehetne.
mihez?
(más kérdés, h szerintem egy valóban liberális többnyire képes rá és alkalmazkodik is. a fogalmatlan tömegembernek vannak állandó alkalmazkodási és identitásproblémái. ennek vagyunk a tanúi most.)

Mickey Pearce 2018.08.26. 10:15:08

@DrGehaeuse: jó, ezzel teljesen egyetértek. Éppen erről van szó. De ez azért olyan mint a "megvalósult kommunizmus/szocializmus", "megvalósult kereszténység" stb. Erre képes az emberiség. Van valami szuper világmegváltó ideológia tökéletes emberekre kitalálva, aztán a gyarló emberek a maguk idiótaságában, kapzsiságában ( / egzisztenciaféltésében) jól elkúrják és azt az elkúrást hívja a nép az eredeti néven, hiszen azon a néven kapta a pofájába. De ettől még az adott eszme széles (szavazói) körben le lett járatva.

Mickey Pearce 2018.08.26. 10:17:41

@látjátok feleim szümtükkel:
És ehhez jön még extraként amit DrGehaeuse írt:
"Szerintem viszont a lib-dem bukásának egyik oka eppen a PC és a Progresszivisták által meghekkelt és a - tömegek szemeben - lejáratott pszeudo-pluralizmus érvényesülése a valódi pluralizmus helyett."

screpes 2018.08.26. 10:32:29

@Mickey Pearce:

Így van, ha kételkedünk, rögtön fogyaszhatóak leszünk...

hamis, kettős fogalmakat vezettek a köztudatba: hekkelés és őszinteszó együtt nyomulnak,
Nem tudom, mi lesz erre a válaszunk.

a kettős látás eddig látáshiba volt, de most.helyénvaló.

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 12:40:56

@Bánegressy:

Mihez? megadtad a választ: "fogalmatlan tömegember.ek"-hez.

Mert a mai kommunikációs vszonyok közt a fogalmatlan tömegember a kommunikáció révén jut információhoz, ami állandóan változó. A tömegembert nem érdekli az izmus, a saját személye, a hasa, és a biztonsága érdekli. A fidesz is erre érzett rá, és ezt használja ki, és ezért soha nem beszél izmusról, de a hívei és a trolljai sem.

Attól, hogy itt futtatjuk az észt, a fidesz még leelőzi a liberalizmust, sőt le is előzte, mert kinyilatkozta, hogy ő illiberális. Kimondta, hogy ami a szívén-nyelvén, az a száján is. Nem rest segget csinálni a szájából, és a tömeg emiatt nem is neheztel rá. Még a nem hívői sem.

Valahol ott kell elkezdeni az alkalmazkodást, ahová egy nézet be akar kerülni, mint ahogy egy ember is ha új környezetbe kerül, neki kell alkalmazkodni és nem azoknak, akik közé kerül. Az lvárásokat men a tömeg felé, hanem maguk felé kell megfogalmazniuk.

Talán már jeleztem, hogy ez egy jó írás, de én kissé elfáradtam, mire végig olvastam. Átlag ember/fiatal nem ér rá a mai világ tepója mellett ilyeneket olvasgatni, az egyszerű és gyorsan érthető közlés jut el csak a tudatáig. Akik meg elolvassák, a tömeggel szemben nem jelentenek tételt, magyarul kevesen vannak, és egyre kevesebben lesznek, ha a mai viszonyokat nem kezdik el alkalmazni a nézeteik, izmusaik terjesztéséhez. A rizsáról az emberek már leszoktak.

Az sem lényegtelen, hogy a sok száz éve kialakult izmusokat ki tudja jobban lefordítani a mai ember nyelvére, a mai átlagember nézetéhez hogyan tudja jobban alakítani.

Minden izmus hivei közt vannak egoisták, akik időlegesen le tudják gyűrni a tőlük kisebb egójúakat, de a történelemben még soha nem történt örök uralom, valami minden uralomnak végét vetett. Mert a többség ráun az állandó letaposásra, és azt gondolja, majd ha már az új emberek fújják a passzát szelet, akkor minden másként lesz. Én is naivan ezt gondoltam a rendszerváltáskor, sőt már előtte is, amikor az mszmp-n belül elindlut a változás huzata. Oszt megint ott vagyunk, ahol voltunk.

Egyébként meg a liberális eszmék nem esnek messzire a konzervatív eszmeiségtől, csak a hangsúly van más helyre téve. Az emberi alapértékeket, amit a keresztények - előttük meg a korábbi vallások - öszegyüjtöttek és megfogalmaztak, minden ember számára elfogadhatóak. Pl. egyetlen nézet és vallás sem mond olyat, hogy lopni szabad.
Ha valaki veszi a fáradságot és elolvassa az úttörök tizenkét potnját, abban igen csak megtalálja az isteni tízparancsolat többségét, illtve a vallási magatartás köetelményeinek egy részét. Mert pl. az minden ember számára elfogadható izmustól függetlenül, hogy szeresd, segítsd felebarátaidat, tisztelt a szüleidet, még kkor is, ha a minden fogalma egyes emberekben erőszen leszűkített.

Vélményem szerint nem kellene már annyira ragaszkodni a régi elvek változtathatatlanságához. Ma már nincs klasszikus baloldal, meg jobboldal, és az izmusok is átjárják egymást. Ha nem is a kinyilatkoztatott elvekben, az egyes emberekben biztosan.

Én nem feltétlenül hiszek a "valódi prularizmusban", mert egy kocsit csak egy hajtó képes irányítani. Az irányításhoz pedig széles körű szabadság kell. Lehet, hogy a prularista nézeteket sem ártana a modern viszonyokhoz formálni?

Tamáspatrik 2018.08.26. 13:50:01

A helyzet ennél sokkal egyszerűbb. Alapteóriám, hogy minden -izmus nem tesz mást mint a saját merev törvényeit kényszeríti rá a társadalomra, dogmatikus módon. Ez a fasizmus és kommunizmus esetében nyilvánvaló volt, de az összes -izmusra ugyanígy alkalmazható, a liberalizmusra is, amely 90-es évekre túlfutotta magát egyes országokban.

Az élet nem szabályozható le merev eszmei elvekkel. A közéletben ezek az elvek hasznosak lehetnek, de csak egymással keverve és általános (izmusoktól független) etikai elvek alkalmazásával. Egyébként pedig a társadalom élete egy idő után kiegyenlítődésre törekszik, ha szélsőség felé ment el, akkor sajnos egy újabb szélsőség felé mint az inga.

2018.08.26. 14:22:57

@Tamáspatrik:
és mi késztetne egy adott hatalmat(amelyik rövid megfogalmazásod szerint hibrid rendszert működtet, nyilván valamilyen számításból.) etikai elvek betartására?
-illetve miféle etikai elvek, amelyeket "betart"(ééérted, betart. jól betart. nekünk :D)
mert most abban élünk és több ilyen működésének is tanúi vagyunk.
[ magyarhang.org/publicisztika/2018/08/13/az-illiberalis-modszertan-forrasa-filippov-gabor-irasanak-margojara/ , illetve még az eredeti(naggyon hosszú(! :D), amire ez reflektált: 24.hu/belfold/2018/07/31/filippov-gabor-a-hibrid-ellenforradalom-kora/ ]

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 14:23:09

@Tamáspatrik:

Alapban nem rossz, de a társadalmi inga egyik szélsőségtől a másikig megállítható, vagy lassítható ( lásd Svájc nem nagyon ingázik, és jó elvannak ). Az elképzelések szerint. Én arra tippelek, hogy a biológiai inga soha nem áll meg, és ez az első, a többi csak motyogás.

moonlight777 2018.08.26. 15:29:27

@neoteny:

Lehet, hogy nem szokványos, de mégis működőképesebbnek tűnik, mint a mi képviseleti demokráciánk. A mai helyzetünkben mi sem bizonyítja jobban, hogy a képviseleti demokrácia, megbukott, működésképtelen, ideje lenne valami másban gondolkodni, és Svájc egy lehetséges jó példa lenne...

Ad Dio 2018.08.26. 15:42:55

@Khonsu:

Ugyan aba a hibába esel, mint HaFr tegnap a kis jövő-megmondós posztjában: kiragadsz egy tendenciát és azt törés nélkül meghosszabbítva kirajzolsz egy ívet és rámondod, hogy "íme a jövő"... ez nettó hübrisz, semmi más...

A jövő minimum több esélyes, így 15-20 éves prognózisokba belemenni nagyon nagy öntúlbecslés... de ha már mégis muszáj, akkor érdemes egynél több tendenciát is számításba venni.

Mondjuk pl. az erőforrások végességének voltát, vagy éppen a relatív túlnépesedést, a gazdasági egyenlőtlenségek által okozott migrációs hatásokat stb... a nyugat már nem egy önálló diszkrét halmaz a maga zárt problémáival. Hovatovább NINCS ma már olyan, hogy diszkrét alrendszer a világban. A mi nyugati valóságunk egyre inkább bekerül a globális erőterek kényszer erőpályáira. Az általad "populizmusnak" lenézett jelenség valójában épp erre a globális hatásra adott válasz.

2018.08.26. 15:49:18

A liberalizmus kitalálta, hogy ideológizálni lehet a törvénytelenséget, hogy aki bűnös, aki bűnözik, azt simogatni kell, aki ez ellen szól meg rasszistázni, nácizni kell.
A liberalizmus - amiből fakad a PC - kitalálta, hogy ne mondjuk ki egyenesen, hogy mi van a világban, mert az szinté náci.

Elrontani meg akkor lehetne valamit, ha véletlen tesszük nem pedig a részünk és belőlünk fakad a cselekvés.

Tehát itt nincs "elrontás".

Hacsak nem arról beszélünk, hogy azt rontottuk el, hogy kiderült és mindenki által látható, hogy mi ilyenek vagyunk, mert ez a cselekvés a részünk, ezek vagyunk mi.
Na ekkor igaz a blog címe.

Ad Dio 2018.08.26. 16:09:19

@icipicicsipa:

Olyat kérsz számon a liberalizmuson, amit a nevével visszaélő politikai erők tettek. Kb. olyan a kapcsolat a kettő között, mint a keresztes hadjáratok és a kereszténység közt.

2018.08.26. 16:14:19

@Ad Dio:
Igazad van.
Csak akkor nem értem azt, hogy minek szavazzák meg mégis ezt a liberalizmust a híveik?
Csak nem ezt vallják ők is akkor?

Eltiltott Vélemény 2018.08.26. 16:14:33

@Mickey Pearce:
Ajánlok én is egy könyvet:

Jonah Goldberg : Liberálfasizmus - A baloldal rejtett története Mussolinitől napjainkig

Ez pedig a fülszövege:

A "fasiszta" szót ma rendszerint sértésként használják a jobboldallal szemben - a neokonoktól a nagyvállalkozókig tartó kört illetve ezzel. De mit is jelent valójában? Nem lehet, hogy a fasizmus igazi örökösei valójában azok, akik roppant kedvesnek és progresszívnek gondolják magukat: a liberálisok? Jonah Goldberg érdes, figyelemfelkeltő amerikai bestsellere régi mítoszokat lerombolva fedi fel, hogy miért a baloldalról erednek az életünk feletti ellenőrzést célzó legalattomosabb próbálkozások, a dohányzás betiltásától a biztonsági kamerákig. A történelmen és kultúrán végigtekintve meglepő példákon - Woodrow Wilson rendőrállamától Clintonok személyi kultuszáig, a hatvanas évek radikális diákjainak militarista divatjától Hollywood totalitárius esztétikájáig - mutatja be, hogy éppenséggel a progresszivizmus és nem a konzervativizmus szellemi gyökerei azonosak a fasizmuséival. Ez a dühös, szokatlan és perlekedő mű a jó szándékú liberális barátságos ábrázata mögé tekint, és közben prekoncepcióinkat is leleplezi.

Ad Dio 2018.08.26. 16:21:35

@icipicicsipa:

Az elmúlt korban Európában a baloldali liberalizmus volt a vezető gondolat. Itt jegyzem meg, hogy nagyon sok klasz dolgot profitáltunk belőle. Azonban szépen lassan a fontos nagy csatáit mind egy szálig megnyerte, de ahelyett hogy szép csendben belesimulna a háttérbe, a politikai hozdozója (aki a liberalizmus sikerein keresztül jutott hatalomba), nyomja tovább ezerrel, mint süket a csengőt. Ebből lett mára az áldatlan kulturkampf :-/.

Ad Dio 2018.08.26. 16:36:16

@moonlight777:

Egyetértek: a jövő útja a közvetlen(ebb) demokrácia. Ellentétben a közelmúlt "kevesebb demokráciát" eredményező tendenciáival (libdemtől az illiberalizmusig), ha szeretnénk megőrizni a demokratikus berendezkedést, akkor több a demokráciát kell bevezetni.

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 16:36:57

@Kitiltott Vélemény: "..miért a baloldalról erednek az életünk feletti ellenőrzést célzó legalattomosabb próbálkozások, a dohányzás betiltásától a biztonsági kamerákig..."

Nem a baloldaltól erednek, hanem a fejlődéstől. Amíg kevés ember bagózott, keveseket zavartak vele, amikor sokan kezdtek színi-fújni, akkor meg sok embernek nem tetszett. Ezt meg közösségi elvárásnak hívják. Bagós libsi/konzervatív jobboldali, és fideszes is elvárja, hogy hagyják békén füstölni, aki meg szívja a füstött azt szeretné, ha nem az orra alá/az arcába fújnák. Ja és az eldobált csikkről, mint szemétről még nem is esett szó.

Mert ha már ki lett találva az állam, akkor ott bizony szabályoknak is kell lenni, csak a lényeg ebben az, ne lihegjék túl a szabályt. Mert túl, mert ha ha nem teszik elé, hogy nemzeti a dohánybolt, attól az még magyar üzlet, legyen bárki az üzemeltetője.

A legalattomosabb előírásokat meg nem a baloldal találta ki, hanem a nagy nemzeti összefosás, főleg akkor, amikor előírta a sárga csillag viselését, meg azt, hogy aki nem fajtiszta, azt ki kell írtani. Van ettől nagyobb?

Lehet, hogy félreértetted amit olvastál?

HaFr · http://hafr.blog.hu 2018.08.26. 16:37:28

@Ad Dio: Örülök, hogy csatlakoztál a jövőbelátók táborába

Eltiltott Vélemény 2018.08.26. 16:44:32

" ... Ami erkölcsi volt a liberalizmusban, azt a deszakralizáció, a tömegtársadalom és a tőkekoncentráció együttes nyomása alatt fokozatosan feladta ... "

Így van. A mai liberalizmus már csak névleg az. Kirekesztő és dogmatikus. Jelenlegi állapotának művelő azt hiszik, hogy Ők az egyetlen igazság ismerői, és bármit megtehetnek annak érdekében, hogy az Ő igazságuk legyen mindenek felett. Ez egyben a "demokrácia export" motivációja is, meglehetősen gyalázatos eredménnyel. Beleavatkoztak az arab államok belpolitikájába, ebből lett az "Arab Tavasz" és ennek eredménye a sok menekült, valamint a menekülthullám farvizén felkerekedő feketeafrikai migrációs hullám. Ezt pedig nem a demokrácia exportőrök akarják felvállalni, hanem a "dobjuk be a közösbe és osszuk szét a problémát" elvét alkalmazva akarják minden Ájrópai torkán lenyomni.

Összegezve: A liberális eszmék erkölcsi alapjait felváltották erkölcsipari törvénykezésre, és az önkéntességet felváltotta a kötelezőség elve.

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 16:44:42

@icipicicsipa:

Talán azért szavazzák meg, mert a liberális szemléletű államokban azért működnek a fékek és ellensúlyok, még Romániában is, és az állam vezetése totálisan nem egy párt kezében összpontosul. Mert mintha utóbbi úgy nézne ki, mint a dikta túra. Nos ezt a túrát a nyugati szavazók már sokszor megtapasztalták, és nekik nem hiányzik. A magyarokba meg be akarják beszélni a tehenet is nem csak a bornyút, és lassan az istváni idők kézlevágós törvényeit is megtapasztalhatjuk. Mert azt már közelről látjuk, hogy aki megsegíti az istent, az mindegy mit csinál, még is üdvözül.

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 16:47:40

@Kitiltott Vélemény:

Azért légy hű a kormánypártod elveihez, ők is pont ezt csinálják. Nem egy potentát kimondta nyiltan, hogy aki nincs a brancsban, az ne pofázzon, mert azt csinálnak, amit akarnak. Ez nem a liberálisok bűne.

Eltiltott Vélemény 2018.08.26. 16:48:52

@látjátok feleim szümtükkel:

Azt hiszem valamit benéztél, nekem cízed a protestálásod, miközben ez egy könyv fülszövege.

Amúgy meg nem feltétlenül van igazad, mert a baloldal tabukat és fétiseket használ, dogmatikusan gondolkodik és ezt akarja kivétel nélkül mindenkire rákényszeríteni. Ez nem csak olyan dolgokról szól, hogy a dohányzás káros, nem a másképpgondolkodás eltiprásáról is.

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 16:52:26

@Kitiltott Vélemény:

Mitől kirekesztő és dogmatikus a mai liberalizmus? Attól, hoyg egy-két hatalomba került suttyó kirúgott a hámból, még nem lehet általánosítani. Mert a liberalizmus alapeszméje az ember szabasága, amit ti Orbánnak, Rogánnak, Habonynak, Bayer lovagnak meg a többieknek megadtok, közben más hasonló jogát vitatjárok, sőt kizárjátok.

Eltiltott Vélemény 2018.08.26. 16:57:32

@látjátok feleim szümtükkel:
A poszt nem a "kormánypárt" bűneiről szól, hanem arról, hogy hol romlott meg a liberalizmus.

A poszter is leírja, hogy a mai liberalizmus az eredetihez képest elvesztette az erkölcsi alapjait. Nincs mit fényezni rajta, a mai liberalizmus már a hatalmi gépezet és a tőke közös terméke, mindent alárendelnek a fogyasztói társadalom bővítési kényszerének. Beleállnak az önigazolásba, és a folyamatos terjeszkedés kényszerébe, miközben az individuumot eltapossák, a más elveket valló közösségeket megbélyegzik és meg próbálják elnyomni.

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 17:19:26

@Kitiltott Vélemény:

A mai liberális vezetőkről beszélsz, és nem a liberalizmusról. Mert a kettő nem egészen esik egybe. Egy világnézet nem Tarplitól, vagy Orbántól, netán Putyintól nézet, hanem a sok egyformán gondolkodó embertől. A hatalomban ülő személyek elferdülése nem feltétlenül az izmus elferdülése, bár a fasizmus erősen elferdült, meg a diktatúrák is ezt szeretnék elérni.

A liberalizmisus meg erkölcsi alapjait pont nem vesztette el, mivel az erölcsi alapot pl. az adja, az USA elnökét is lehet bíróságra citálni. Csak a magyar haszonleső közbeszerzőket, meg korruptakat nem lehet. Vajon miért is?

Eltiltott Vélemény 2018.08.26. 17:21:03

@látjátok feleim szümtükkel: Azt hiszem megint bementél egy sötét és szűk utcába. Én nem vagyok fidesznyik, és legkevésbé sem szavaztam a mostani kormánypártra.

Szerintem a liberális gondolkodásban és világnézetben nem fér el az, hogy bárkinek a szabadságát vagy szólásszabadságát korlátozzák. A mostani magyar kétpólusú médiában mindkét oldal korlátozza a szólásszabadságot. A kormánypárt nem ad felületet a liberális nézeteknek, míg az ellen oldal fasisztának bélyegez mindenkit, aki nem az ő kottájukból játszik.

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 17:25:35

@Kitiltott Vélemény:

A köny füleét te idézted, gondolom azért, mert a magadévá tetted, egyet értesz vele. Innen kezdve csak neked lehet címezni az ezzel kapcsolatos ellenvéleményt.

Poszter azt is írta, hogy "A barbarizmus keletről és délről ismét a kapuk előtt áll, és a belső -- egészen mélyen értett és meg nem értett -- ostobaság a szövetségese."

No, ezen rágódj el kissé, hátha meg tudod emészteni.

Eltiltott Vélemény 2018.08.26. 17:26:21

@látjátok feleim szümtükkel: Milyen erkölcsi alap az olyan, aminek a nevében vegyifegyverekre hivatkozva megdöntötték az Iraki diktátor hatalmát, és ezt a liberális világ tombolva ünnepelte. Miféle erkölcsi alapon intézik a "demokrácia exportot"..

Ehhez semmi köze a fidesznek, ez nem az a liberalizmus amire hivatkozol, ez nem egy-két hatalmon levő ember műve, ezt tömegek ünnepelték.

Eltiltott Vélemény 2018.08.26. 17:33:45

A könyv fülét csak azért idéztem, hogy aki nem akar ideológiai fejtegetésbe belemerülni, az ne is olvassa el. Nem tettem a magamévá a mondanivalóját, és nem feltétlenül értek vele egyet.

A poszter kinyilvánította a véleményét, nem vagyok köteles azt elfogadni. Azt a kijelentést, hogy keletről a barbarizmus kopogtat, pedig kétlem, mert a barbarizmus délről jön, a nyugati értelemben vett műveltség szinte teljes hiányával felvértezett migránsok hozzák magukkal. Szerintem.

Eltiltott Vélemény 2018.08.26. 17:37:39

@látjátok feleim szümtükkel: " ... Ez nem a liberálisok bűne. ... "

Többször is leírtam, hogy a liberalizmus nem a mostani liberálisnak nevezett nézetek összessége, mert a mostani nézeteket átjárják a nagytőke érdekei, amit a mostani liberális megmondóemberek is a magukévá tettek, nem csak a liberális vezetők.

0.5 bit 2018.08.26. 17:38:38

"Hol rontotta el az európai liberalizmus?"

Szerintem ugyan ott, ahol bármely más eszme. Alapvetően olyan ez mint az alkohol. Az első három feles után remekül érzi magát az ember, de könnyen összeverve az árokban ébredhet, ha azt gondolja, hogy ha az első három jó volt, akkor a következő huszonhárom is jó lesz. A vidám felszabadult bulizó meg még több alkoholtól kötekedő lesz, akit végül kidobnak a kocsmából és az árokparton mata részegen esik össze.

Bármely eszmét el lehet azzal rontani, hogy azt gondolják róla, hogy ez maga a tökéletesség és ezért nem lehet "túladagolni", az eredeti irányt irányt csak követni kell és egyre jobb és jobb lesz.

Ezzel szemben a valóságban csak egy pontig teszi jobbá a világot utána viszont már csak "rombol". Ezt az ideális pontot megtalálni és ekkor megállni viszont az összes izmus és eszme művelőinek majdnem mindig lehetetlen feladat. Erre mások hívhatják fel a figyelmet, de ilyenkor a saját eszme tökéletességébe vetet hit felülírja a józan észt.

Talán az "Átesni a ló túloldalára." írja le a mai liberalizmus (és nem csak ennek a) hibáját.

mindbender2 2018.08.26. 17:39:52

@fgzb: Ebben biztos voltam, bocsi ha félreérthető volt.

Csak egyszerűen nem tudtam, hogy mire értetted. Tényleg csak ennyit találtam róla.

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 17:50:40

@Kitiltott Vélemény:

B+, magad mondod, hogy diktátor hatalmát döntötték meg. Az eszközök meg nem a liberalizmus, hanem a hatalmat gyakorlók sara.

Eltiltott Vélemény 2018.08.26. 18:01:33

@látjátok feleim szümtükkel:
" ... hogy diktátor hatalmát döntötték meg ... "

-- Igen? Egy katonai intervenció igazolja a liberalizmust? A koholt vádak alapján indított háború igazolható liberális eszmékkel? Azért mer az idegen országban diktatúra volt, élén egy diktátorral, ez igazolja azt, hogy a liberalizmus terjesztése érdekében leromboltak egy államot? Igazolja a liberalizmus azt, hogy a liberalizmus nevében forradalmakkal destabilizálnak államokat, polgárháborúkat robbantanak ki?

" ... Az eszközök meg nem a liberalizmus, hanem a hatalmat gyakorlók sara. ... "
-- Ez bizony így van, csak az a baj, hogy ezek a hatalmat gyakorlók azt hirdetik, hogy EZ MAGA a liberalizmus...

Khonsu 2018.08.26. 18:11:47

@Ad Dio:

A jövő valóban többesélyes. A lehetséges jövők közül emeltem ki a szerintem legvalószínűbbet.

Amiket írtál, azokat figyelembe vettem. Bár a folyamatokat mozgató törvényszerűségek globálisan azonosak, az eltérő társadalmi közegekben némileg eltérő eredményekre vezethetnek. A technológia fejlődésének törvényszerűsége például nem eredményez automatikusan azonos politikai berendezkedést az USA-ban és Kínában.

Hasonló, de mégis kicsit más eredményekre vezet a fejlődés, az uniformizálódás nem törvényszerű. Ezért beszélhetünk külön az egyes civilizációs tömbök jövőjéről.

A "populizmus" tekinthető a globális jelenségekre adott válasznak, de a mai formája teljesen üres. Adós marad az ígért válaszokkal, megoldásokkal, a propaganda mögött nincs semmi használható.

A populizmus ugyanis csak propagandaeszköz. A jövő "anarchista" és progresszív populizmusait mint írtam, az különbözeti majd meg a maiaktól, és helyezi azok fölébe, hogy a szavak mögött valódi, technológiába öntött megoldások lesznek, melyek olyan súlyt adnak majd ezeknek a szavaknak, amiről a mai, üres populizmusok csak álmodhatnak.

Aminek hamarosan globálisan lőttek, azok a demokratikus kormányzati rendszerek, mert a valóságbuborékok megerősödésével és a társadalmak ezek mentén történő fragmentációjával a diskurzus olyan mértékben távolodik el az objektív valóságtól, hogy a teljes rendszerre kiható felelős, racionális döntések meghozatala nem várható a jövőben a társadalmak szereplőitől. Az "anarchia" esetleges győzelme (nyugat), ami a gyakorlatban nem más mint egy hálózatos felépítésű rendszerbe való étmenet a központosítottból eleve értelmezhetetlenné tenné a demokráciát mint kormányzati modellt.

BiG74 Bodri 2018.08.26. 18:21:50

Hol rontotta el? A liberalizmus sehol. De mivel a liberálisok képviselték a hatalmat, pénzt, ékszert, törvényszerűen korcsosultak. Bevonzottak olyan politikusokat, tanácsadókat akiknek csak a pénz, hatalom és ezek megtartása volt a célja. Amúgy halvány fingjuk nem volt arról, hogy mit, hogyan kellene kezelni. Aztán az erőforrások lefedésével belterjessé is váltak, pedig vannak mások is a világon.

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 18:23:55

@Kitiltott Vélemény:

És te el is hiszed? Ha igen, akkor az a te bajod. De attól még diktatúrát döntöttek meg.

dare 2018.08.26. 18:45:52

Az európai liberalizmus túltolta a biciklit.
Ahogy beléptünk az Eu-ba, akkor kezdett el nálunk rohamosan veszíteni a népszerűségéből, aki hitt is abban, hogy megvalósulhat itt valami meseszerű, az nagyon hamar kijózanodott a csatlakozáskor.
Jöttek a zászlóégetők, a Fidesz is irányt váltott, és az eszi nem eszi nem kap mást helyett kezdett egy egyétek csak meg ti amit főztetek gondolkodás megfogalmazódni.
A Fidesz persze okosan kivárt, megvolt a gyurcsányi igazságbeszéd nekik, csak ki kellett várni a mérkőzés végét, a meccs zsebbe, amit még egy válság is megfejelt nekik.
Szó szerint innen nekik csak elrontani lehetett volna, de szerencséjükre az Mszp elképesztő bénázást mutatott be.
Az Mszp-t mindenki a nyugati liberalizmussal azonosította, mindegy mit mondanak, mi azt teljesítjük szinte feltétel nélkül.
A Jobbik és a Fidesz álláspontja: egy nagy túrót.
Felkészületlenül érte a vidék lakosságát ez a sok liberális reform, megtörténtek azok a dolgok amik borítékolva voltak ( "öld meg a magyart"), és sikerült elérni rövid időn belül azt a sikert az Mszp-nek, hogy ha lett volna ekkor egy népszavazás a kilépésről, szinte 100%-ban az igenek győztek volna (bár ez nem teljes mértékben az ő saruk lett volt volna).

Erre a válságra lehet jó, és rossz választ is adni ami most az Eu-ban zajlik.
Naná hogy mi:
Megreformáljuk az Eu-t!
68-asok hátra, jönnek a 90-esek!
Pedig a:
Közösen találjunk megoldást a problémára mennyivel jobban hangzana.

Be van csatornázva a gyűlölet a kompromisszumkeresés helyett.
Már nehéz lenne meghatározni, hogy ki gyűlöl jobban kit?
Én annak örülnék végre ha 68-asék és 90-esék kart karba öltbe eltűnnének végre a fenébe (képletesen értve), és elindulna végre valami megoldás a jelen problémáira, de szerintem úgy vagyok jelen pillanatban én most ezzel, mint azok, akik annyira várták az Eu csatlakozást, és még mindig kitart a gyűlöletük (olyan meseszerű).

2018.08.26. 18:49:57

Egyáltalán nem ez a kérdés napjaink legfontosabb közéleti kérdése.

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 18:53:50

@dare:

Nem képletesen is el fognak tűnni, mert örök életet nekik sem ad semilyen izmus. A stressz meg erősen egészség ellen ható tényező. Egyébként a becsatornázott gyűlölet nagyon helytálló megállapítás.

David Bowman 2018.08.26. 19:02:02

Sokkal egyszerűbb: Nem minden ember egyenlő, és ez csúnyán ki is derült.

dare 2018.08.26. 19:08:48

@látjátok feleim szümtükkel: Nem korosztályra értettem, hanem gondolkodásra.
Ezért írtam, hogy képletesen, de már látom korábban kellett volna ezt elhelyeznem a mondatban, így tényleg félreérthető volt.

David Bowman 2018.08.26. 19:11:46

@h.kovacs: A nagyon közeli kihalásig.

David Bowman 2018.08.26. 19:16:12

@fgzb: Az utóbbi kétszáz év nem erről szólt? Épp most estünk le a ló túloldalán. Magyarország volt az első, amelyik kezdett visszamászni.

David Bowman 2018.08.26. 19:18:30

@Ad Dio: Ott van demokrácia, ahol szavazni lehet az adókról és a halálbüntetésről.

Bambano 2018.08.26. 19:31:31

Először is ez a liberalizmus már nem liberalizmus, csak annak hiszik. ez egyfajta ál-liberalizmus. legalábbis amit én hinni akarok a liberalizmusról, annak ez nem felel meg.

Másodszor a liberalizmus jelenleg arról szól, hogy ilyen-olyan kisebbségek, csoportok (és nem csak etnikai kisebbségek) harsogva üvöltik, hogy az ő jogaik előbbre valók mindenki más jogainál, és hogy azt rögtön és azonnal adják meg nekik. Ez akkoriban, régesrég, amikor még igazuk volt, elment, de mára a jogos alap elfogyott, így paródiái lettek a normális liberalizmusnak.

Ehhez sok szempontból hozzájárult az internet, ami megtörte a vélemény monopóliumot, így bárki nagy palávert tud csapni minden hülyeségért. Egy lendülettel ezzel tönkre is téve az internetet.

Az egyszeri, átlagos gondolkodású európai ember meg néz bambán, hogy már megint neki kell félreállnia, neki kell engednie egy hangos kisebbség ellen, miközben mindenki elvárja tőle, hogy azért ezt lesz szíves finanszírozni.

Mondok két példát:
- egy normális világban a plus size modellek egóját nem tupíroznák azzal, hogy ők milyen sikeres modellek, hanem rendesen, jó atya módjára a szemükbe mondanák, hogy dagadt disznók, és ne pattogjanak kifutós álmokat dédelgetve.
- egy normális világban egy foodbaby kategóriás ámokfutót rég lecsuktak volna azért a sok hazudozásért, amivel mindig megtámad kisebb-nagyobb világcégeket és megpróbálja lehúzni őket, nagy, saját követő táborra hivatkozva.

De nem, egy foodbabynek sem, meg egy +modellnek sem lehet megmondani a szemébe, hogy te hazug vagy, a másik meg dagadt, mert pr van meg safeplace, meg ilyen marhaságok. A hülyeség tort ül, mert elfogytak azok az épeszű emberek, akik képesek kimondani az igazságot.

Na erre unt rá a tömeg. Ezért lettek elhajtva a liberálisok. Persze a probléma maradt, hiszen az ostobenkó tömeg nem lett okosabb attól, hogy elhajtották a liberálisokat, pusztán a segget cserélték ki maguk fölött (Hofi után szabadon).

Egyébként itt is azt a terápiás módszert kellene alkalmazni, mint az alkoholistáknál. Amíg az alkoholista nem mondja ki, hogy alkoholista, nem lehet semmit sem kezdeni vele. Amíg a tömegek nem mondják ki, hogy ez a parasztvakítás, ami itt folyik, helytelen, addig a tömegeket mindig le fogja igázni valamilyen izmus és annak karizmatikus vezetője.

Az itthoni helyzetről meg az jutott eszembe, megint ugyanazt a hibát követjük el, mint a második jobbágyság bevezetésekor. Nem előre megyünk, hanem tolatunk teligázzal.

max bir ca · http://bircahang.org 2018.08.26. 19:32:19

@David Bowman:

Az ateisták szerint nincs, de nem tudják ezen állításukat bizonyítani.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2018.08.26. 19:49:22

Tudod, hogy hol rontotta el valójában? Hogy megijedt az általános választójogot követelő progresszívektől.

@balcán maxval bircaman:
Szerinted a Ford T-model-t Isten teremtette vagy Henry Ford?
Amennyiben az utóbbi, úgy bizonyítást nyert, hogy nem csak Isten tud teremteni.

gigabursch 2018.08.26. 19:55:24

Hol? A megszületésével.

Európai téridő 2018.08.26. 20:04:46

@HaFr: Fékezz, koma!
@h.kovacs: Ideje elmenned a szemészetre, romlott a látásod.
@dare: Miért "hagyományozták" a "nagyok" az EU kézi vezérlését a beneluxos törpökre, akik egyik hülyeséget csinálják a másik után. Na ja, Afrikában sem ők dörgetik a fegyvereket, elég nekik az antwerpeni (Belgium) gyémánntőzsde, a hollandok pedig már a spanyol gyarmatosítóikat is jól lehúzták, oszt' a mosott pénzből fegyverezték fel a hadseregeiket, amelyekkel kiűzték a spanyolokat Németalföldről. Luxemburg, Juncker-főfejes off-shore hercegsége pedig...

kolomparlole1114 2018.08.26. 20:08:15

@maxval balcán bircaman:

"elhitette, hogy lehetséges a semmiből teremteni, pedig erre csak Isten képes"

Nincsen semmiféle isten, bazmeg!!! Ha lenne, ti fidesznyik hazaárulók már rég a pokol üstjében főnétek! Az a szörnyű hogy a 21. században valaki még ilyen mesehősökkel képes dobálózni, és még képes el is hinni a mesét... Mondjuk aki a fideszpropagandát képes beszopni, az bármilyen más hülyeséget is.

BiG74 Bodri 2018.08.26. 20:09:35

@Bambano:
A plusszos modellek azért jöttek elő, mert mint a megkopott liberalizmusból, úgy lett elege sokaknak a bulémiás, csontváz döglödő modellekből, akik valljuk be nem életszerűek. Amúgy sokuk jól néz ki, pláne egy olyan világban ahol a túlsúlyos a lakosság nagyobb része.
A foodbaby-nek most néztem utána, hogy mi is az. Egy nagy baromság, tény! De, hogy egyszerűen csak hülyének nézik, vagy a sok konzumidiota barom miatt foglalkoznak a dologgal óvatosan az nem liberalizmus.

DoctorMorreau 2018.08.26. 20:09:55

Gratulálok a blogírónak, ez minőségi munka

Kár, hogy nem lehet tudni, ki írta

Bambano 2018.08.26. 20:13:30

@BiG74 Bodri: a plusszos modell sem való pozitív példának, mint ahogy a ruhafogas sem.

A plusszos modell annak köszönheti karrierjét, hogy annyira politikailag korrektek lettünk/akarunk lenni, hogy senki nem meri a szemébe mondani az igazságot.

A foodbaby meg úgy működik, hogy kitalál/félreért valami baromságot, elkezd kampányolni ellene, és a nagy mennyiségű követőjére hivatkozva követel valamit. Rendszerint hülyeséget. Hogy pl. x kaja y összetevője mennyire káros, és vegyék ki a kajából. És akkor a cég, amelyik jobban tart a pr katasztrófától, mint a hülyeség terjedésétől, inkább kiveszi, ezzel utólagosan legitimálja a hülyeséget. És ettől a foodbaby vérszemet kap, és kezdi elölről, és újabb meg újabb célponttal bánik el.

TSandor Toth 2018.08.26. 20:13:49

Ott rontotta el ahol a többi liberalizmus is elvérzik. A szabadság egyenlőség testvériség soha be nem következő mitoszán. Pontosabban a szabadság,egyenlőség testvériség csak a halálunk után következhet be éltünkben soha. Nincs abszolút szabadság mert valakinek biztosan keresztezzük vele a szabadság jogait. Egyenlőek csak egyformák lehetnek de azzá tenni a kommunistáknak de még a fasisztáknak sem sikerült tenni az embereket.Testvériesen nem osztozunk csak fele-fele mióta "feltalálták" a testvéri barátságot.
Ja még valami: a mai európai liberálisok inkább hasonlítanak anarchistákra mint bármi másra.

kolomparlole1114 2018.08.26. 20:15:45

A liberalizmus vesztét az okozta hogy túl ideális volt, feltétlenül hitt az emberi jóban, miküzben a fidesz vagy a migránsok épp azt bizonyítják hogy csak az emberi gonoszság, önzőség, kapzsiság állandó. Nem szabadott volna mindenkinek jogoat adni, csak annak aki megérdemli. Aki képes tiszteletben tartani a másik jogát. Aki nem, az az út mentén is főbe lőhető. A terrorjankókat se simogatni kell, hanem legatterolni a helyzsínen, a migránscsónakokat nem kihúzni kell a tengerből, hanem kilyukasztani egy sorozattal hogy biztos ne érjenek partot nálunk. Vagy visszafordulnak, vagy a tengerben maradnak, választhatnak. Lehet hogy az iszlámoknak csak 1%-a terrorista, de ha ez az ára a mi biztonságunknak, akkor a maradék 99% se jöjjön, csak ha majd képesek kiválogatni maguk közül a selejtet és a kapuk előtt hagyni. Ugyanígy a fidesszel szemben se lett vola szabad elnézőnek lenni, már a 2006-os felforgatáskor sortüzet kellett volna vezényelni a csőcselékre, most nem tartanánk itt. Felbátorodtak az erő hiányán. Pedig a liberalizmus nem azt jelenti hogy nem védekezünk, odafordítjuk a másik arcunkat is, aztán csodálkozunk hogy azt is berúgják Martens bakanccsal, hanem azt hogy Mindenkinek odiág terjednek a jogai ameddig a másiké keződik. És aki ezt nem képes betartani, annak itt nincs helye. Na ezt nem volt képes a liberalizmu kikényszeríteni, ezért a saját maga által burjánozni hagyott szemétbe fulladt.

David Bowman 2018.08.26. 20:17:52

@balcán maxval bircaman: Valaminek a nemlétét nem kell bizonyítani. Amúgy ez a jobbik lehetőség. A másik kettő: Van, és végtelenül gonosz, vagy van, és le se szar minket.

kolomparlole1114 2018.08.26. 20:19:21

@TSandor Toth: Valamit félreértettél, a liberalizmus se korlát nélküli, csak annyit mond hogy ez a korlát kizárólag a másik ember saját, ugyanolyan joga lehet mint a tiéd. Se egy fidesznyik diktátor, se egy iszlám nem korlátozhat a jogaidban. Viszont nem lvöldözhetsz akárkire a Körúton, mert azzal amásik ember jogaiba ütköznél. Neked is csak annyi van mint másnak, semmi több. Ez a liberalizmus.

Exploiter 2018.08.26. 20:19:31

Egész jó post.
De nem, nem rontotta el sehol. Minden bonyolult rendszer csak bonyolult egyensúlyi állapotban képes működni. Ezt most a nyugati civilizáció kicsit túltolta. Az igazságot, a tényeket, a kellemetlen valóságot soha egyetlen ideológia sem tudta sokáig elfedni. Most is ez látszik: visszarendeződés. Aztán persze mivel annyira túl lett feszítve a húr, nagyobbat szól, ha elpattan.
Lehetett volna okosabban csinálni, okosabb emberek kellettek volna hozzá.
De ez minden korban hiánycikk.
Talán olyan nagy szar nem lesz belőle, mint hetven éve. Talán az utókor ezúttal tanul is valamit belőle.

David Bowman 2018.08.26. 20:25:31

@Bambano: Az okfejtés jó, a helyzetértékelés nem.
Plusszájzra nagyon is van kereslet. Ha választani kéne, és is arrafelé hajlanék. A barátom (nagy kan) 100 kiló alatt rá se néz a nőkre.
Azért van kollektív okosság, és a dolgok az ideális egyensúly körül szoknak beállni. Hacsak rendkívüli körülmények ki nem mozdítják őket.
Most a liberáltak qúúrwára elhúzták az ingát a hülyeség irányába. Most arra kell ügyelnünk, hogy a visszalengés ne menjen túl az ésszerű határon.

David Bowman 2018.08.26. 20:29:55

@TSandor Toth:
". A szabadság egyenlőség testvériség soha be nem következő mitoszán."
Főleg, hogy a három kizárja egymást.
Az egyensúly a lényeg.

David Bowman 2018.08.26. 20:31:46

@kolomparlole1114: Amig ezt a fidesznyik diktátort el nem felejted, nem leszel komoly vitapartner. Csaxólok.

Yoyoyo 2018.08.26. 20:33:38

Itt: "bűnözők, tahók és nímandok lakhatják be államunknak nem csak a fényben lévő pozícióit, hanem az eresztékeit is, akik példává és normaadóvá váltak az egész társadalom előtt, úgyhogy jószerivel már csak a legerősebb erkölcsi integritás birtokában lehet ellenállni nekik"

Azért szarja már le a legtöbb ember a liberálisokat, mert aki nem ért veletek egyet, másként látja a dolgokat az szerintetek nímand, bűnöző, tahó, stb. Nem utál titeket senki, a gyűlölködő, önimádó, elitista, stb. liberálisokra magasról tesz mindenki. Elszakadtatok a valóságtól és az emberektől.

BiG74 Bodri 2018.08.26. 20:35:40

@Bambano:
A plusszos csajok nem pozitív példák. Annyit mutatnak a szorongó embereknek, csajoknak, hogy nem csak a negyvenkilós csajok léteznek, és nem csak ők tudnak jól kinézni.
A foodbabys dolgot pedig szerintem nagyon korrektül leírod, csak a legfontosabbat hagyod ki. A cégek nagyon jól tudják, hogy rengeteg barom él a világon, és nem feltétlenül az a legjobb ha a barmokat elküldik a francba, hanem kinyalják a seggüket, mert az profitot hoz. Ezt csinálja a mostani orbáni populizmus is, ês hoz is a konyhára szépen.

TSandor Toth 2018.08.26. 20:37:05

@kolomparlole1114: Semmi félreértés! Nincs két ember aki meg tudna egyezni, hogy hol kezdődik az egyik és hol a másik ember joga. Minden ember húz egy határt magában amit még saját belső jogának vél. Ahol ez ütközik azt látjuk a napi hírekben. A közös mindenki által elfogadható szabályt nem sikerült és nem is sikerülhet "meghúzni".Az amiről te írsz nem meríti ki a liberalizmus fogalmát. Javaslom a Vikipédiát.

David Bowman 2018.08.26. 20:37:05

@Exploiter: Na. Itt az igazság.

Nem hetven éve lett eltolva. Dolfi már a következmény volt.
Az első világháború volt az ősbűn, ami időben fel nem ismert, lényegtelennek látszó dolog miatt, lényegében mindenki akarata ellenére tört ki. Ez a lényegtelennek látszó dolog a mozgósítási terv volt. Tekinthetjük tehát természeti katasztrófának is.

Bambano 2018.08.26. 20:41:03

@BiG74 Bodri: "A plusszos csajok nem pozitív példák. Annyit mutatnak a szorongó embereknek, csajoknak, hogy nem csak a negyvenkilós csajok léteznek, és nem csak ők tudnak jól kinézni.": nem. a plusszos modellek azt mutatják meg az átlagembernek, hogy nem gond, hogy te is zsírdisznó vagy, itt a példa, így is lehet karriert építeni.

tehát a +modellek a többi ember tunyaságát legitimálják. nem ritkán önös üzleti érdekből.

Bambano 2018.08.26. 20:43:36

@Yoyoyo: "Azért szarja már le a legtöbb ember a liberálisokat, mert aki nem ért veletek egyet, másként látja a dolgokat az szerintetek nímand, bűnöző, tahó, stb.": az, hogy a mostani vezetői elit bűnöző, az btk tényállás kérdése, nem a liberálisok vagy bármiféle más náció által rájuk aggatott jelzőké.

szepipiktor 2018.08.26. 20:53:16

Az írás alapja igaz és helyes, kár, hogy nincs végig kibontva a "történet"!
1) A "legdemokratikusabb" izmus az anarchizmus, de az ugy olyan, mint az antianyag, a jelenünkben nem "marad" meg... És mivel minden államfoma veszélyeztetve van általa, mind összezár ellene, nem véletlenül keverik rendre össze az anarchizmust a terrorizmussa a médiában és a politikai retorikában... Mikozban a terrorizmus 100%-ban kapcsolódik adott államformákhoz.
2) A sorban következik a KLASSZIKUS liberalizmus, ami meg az elvei miatt nem mardhat fent sokáig, hiszen ahhoz az embernek becsületesnek kellene lennie. De nem az!
.
Itt említeném meg, hogy érdemes lenne sok véleményalkotónak elolvasnia Merle Védett Férfiak-ját! Az 1974-es remekmű pontosan megjövendelte napkaink eseményeit, a feminista-nácikat, az aktivista mozgalmakat, a ma általános politikai korrupciót stb. A könyvben egyedül a főszereplő, Mertinelli doktor liberális, KLASSZIKUS liberális... Érdemes elolvasni vagy felidézni, más megközelítést kap a #metoo, a gender-történet, a férfigyűlölet és a többi!!!
.
Az európai liberalizmus lényege a háború utáni megosztottság volt, a keleti blokk diktatúrája, az ellen a legjobb harc a klasszikus liberális világnézet.
De a hidegháborúnak vége, szárnyalni kezdett a GAZDASÁGI libaralizmus, a globalizáció-alapú kozmopolitizmus, ami már nem azonos a liberális eszmékkel, hiszen nem az egyén szabdsága a lényege, hanem az üzleté, a pénzé!
Mára ismét szakadékok jelentek meg az emberek között, szárnya kapott a nacionalizmus, beindult a faji és vallási alapú harc.
Pontosan, mitn 100 éve, ami a Nagy Háborút beindította...
3) És elérkezünk napjaink "liberalizmusához", a neoliberalizmushoz, ami full baloldali, nem demokratikus és erőszak-alpú. Csak most nem fegyverekkel gyalázzák meg az embereket, hanem az internet, a média segítségével.
.
Tehát nem az európai libearlizmus rontotta el, hanem Európa! A fene nagy szabadáság miatt nem vette észre a földrészünk lakossága gazdasági liberalizmus totális eluralkodását, és ennek köszönhetően a számtalan káros mozgalom újraéledését!
Mert a gazdasági liberalizmus a klasszikus kapitalizmus, míg a neoliberalizmus a marxista, leninista bolsevik baloldal.
Na ezt rontottuk el!
MI! És nem egy izmus...

kolomparlole1114 2018.08.26. 20:55:17

@David Bowman: Komolytalan fideszseggnyalók között lehet, de azok meg senkit nem érdekelnek. Csaxólok.

kolomparlole1114 2018.08.26. 20:57:59

@TSandor Toth: Nem kell megegysezni, addig lehet elmenni a másikkal szemben, ameddig ő is elmehet veled szemben. Ha te rálősz, neki is joga van téged lelőni. Ha nem akarod hogy molotov koktélt dobjanak a házadra, akkor te se dobsz a szomszédéra. Ilyen egyszerű ez. Szemet szemért, fogat fogért. Nevelő hatású.

frikazojd · http://kocs.ma 2018.08.26. 20:59:56

Sehol. A 2000-es évek elején a ruszki propaganda szitokszóvá tette és összemosta mindenféle hülye elméletekkel meg irányzatokkal.

Kossuth Lajos. Ő liberális. Az a liberalizmus.

BiG74 Bodri 2018.08.26. 21:00:34

@Bambano:
Nem! A plusszos csajok a társadalom egy teljesen normális részét mutatják. Míg előttük egy erőltetett modell kreáció folyt. A plusszos csajokra szerinted csak azért van kereslet, mert az emberek a tunyaságot szeretik? A népességen belül mindig is képviselve voltak a legkülönfélébb alakú és testalkatú emberek. Aztán jött a trend a csajoknak a 40-60 kilós barbi baba személyében és beitta magát az emberekbe. Lásd a zsírdisznózást. Az extrém kövérség pont olyan káros, mint alultáplált kokainos modellként életet imitálni.
A túlsúly nem jó, de mégrosszabb fals társadalmi sztereotipiák miatt hadban állni saját magaddal.
A +modellek nem a tunyaságot legitimálják, csak megmutaják, hogy vannak mások is. Furcsa módon az illiberizmus azt veti a liberalizmus szemére amit ő nem tűr el, és aminek a következtében lehet jelen a liberalizmusban.

morph on deer 2018.08.26. 21:02:14

@balcán maxval bircaman:
“Az ateisták szerint nincs, de nem tudják ezen állításukat bizonyítani.”

Ó, hát dehogynem!
“Én láttam, hogy nem volt ott! Istenbizony!”

Naugye.

Khonsu 2018.08.26. 21:03:26

@Bambano:

A plus size modellek modellek nem jó példa, ugyanis ők nem az "egójuk tupízozása" miatt vannak a kifutón, hanem azért, mert elhízott a lakosság és ezért piaci igény van a teltebb modellekre szabott ruhákra illetve azok bemutatására. A plusszos modellek közül sokan normál modellek voltak és szándékosan híztak meg, ugyanis megnőtt a kereslet a plusszos modellekre, így ebben a kategóriában karrier lehetőségek nyíltak számukra.

Az ámítás ott van a történetben, hogy az átlag nem úgy néz ki mint egy plusszos modell (akik többnyire azért arányosak), így ugyanolyan önértékelési zavarba esik a célközönség egy része, mint a vékony modellek esetében, csak épp nem azért, mert sohasem fognak úgy kinézni, hanem ez esetben pont azért, mert elhiszik, hogy ők is úgy néznek ki.

David Bowman 2018.08.26. 21:03:28

@frikazojd: Abból se sült ki semmi jó.

dare 2018.08.26. 21:05:46

@Európai téridő: Nem hagyományoztak semmilyen vezérlést a nagyok a beneluxos törpökre, ők csak az egyik "nyertesei" lettek a kigondolt új világrendnek.

David Bowman 2018.08.26. 21:07:36

@szepipiktor: Nem kellett megjövendölni. Az egész már hat éve a létező valóság volt. Azt is megírta: Üvegfal Mögött.

szepipiktor 2018.08.26. 21:13:12

@Yoyoyo:
Hár csibém, amit itt összekotkodáltál...
Ideális panel-fideszes lehetsz, nulla történelmi tudással, nulla élettapasztalattal és nulla gondolkozás képességgel.
Mit is írsz?
"Azért szarja már le a legtöbb ember a liberálisokat, mert aki nem ért veletek egyet, másként látja a dolgokat az szerintetek nímand, bűnöző, tahó, stb. Nem utál titeket senki, a gyűlölködő, önimádó, elitista, stb. liberálisokra magasról tesz mindenki. Elszakadtatok a valóságtól és az emberektől.
"
Minden amit itt köpsz, az pontosan illik a momentumra, az lmp-re, a sok bloggerre, az internetalapú közösségekre, az aktivista mozgalmakra, a feministákra, a TASZ-ra, az AI-re, a Helsinkire és a többire.
De ezek nem liberálisok!!!
Ha ismernéd az 50-es évek rákosi propagandáját, az ifjúkommunista mozgalom jellegzetességeit, akkor azonnal látnád, hogy ezek a szervezetek, pártok egy az egyben a mai neoliberális mozgalmakra ráillenek!
A jog eltiprása elvek által.
#metoo!!! Hol láttál jogot? Sehol!
Igen, ők ítélnek és ha nem menetelsz a zászlajuk alatt, akkor ellenség leszel! Nem kell tagadnod a dolgokat, elég ha nem mész "önként" tüntetni!!!
Ha nem, akkor "fasiszta kém", imrerialista ügynök, kapitalista meg minde leszel, csak fordítsd le a rákosi propagandát mára!
A káros neoliberális mozgalmak lejáratták a liberális tulajdonságokat, ahogy a ál-balodaliak a baloldalt, a fidesz a polgári jelzőt és a kdnp a kereténységet.
Mert ezek csak magukra húznak álcákat és bíznak benne, a buta átlagember úgy is elhiszi a propagandájukat.
Egy liberális soha nem fog kimenni tüntetni a melgek jogairét, hiszen a liberális alapelv szerint, ha őt nem korlátozzák = boldog! Ha egy liberális elmegy tüntetni a melegek jogaiért, az vélhetően egy meleg, és nem a liberális dolga miatt megy, hanem a melegsége miatt.
De ha sokáig üvöltik, hogy EZ liberális filozófia, akkor a fajtád elhiszi és elfogadja.
Szerinted egy keresztény mikor megy el egy iszlám támogató tüntetésre? Egy baloldali mikor megy el egy bank mellett tüntetni?
SOHA!!!
Akik elmennek, azok nem balosok, nem keresztények, nem liberálisok, hanem az internacionalista elvek szerint szerveződők. Egy liberális nem tagadja meg a nyelvét, a kultúráját, egy neoliberális momentumos meg harcol ellene, mert neki a goggle, az angol az egyedüli kultúra, hiszen őt már a globalizált marketing tenyésztette ki, a szingliket, a metroszexuálisokat.
De ha a propaganda kékeknek, lúdtalpasoknak nevezi őket, akkor te azokat tartanád károsnak...
Olvass! Érdemes.
.
Ja az nem zavar, hogy
"aki nem ért veletek egyet, másként látja a dolgokat az szerintetek nímand, bűnöző, tahó, stb."
Éppenséggel a fidesz aktuális propagandája?

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 21:30:09

@dare:

Én meg kortól függetlenül gondoltam, mert sajnos nagy a halandóság a fiatalabb korosztályokban ( sok sportolónak derül ki nagyon komol betegsége ), és egyre több 90annyi éves embert ismerek. Nekem is van egy 95 és egy 96 éves rokonom ( a 96-o a barátnője egy-két hét hijján 100 éves volt amikor elment ), ja meg egy 92 éves após.:D

morph on deer 2018.08.26. 21:36:06

@TSandor Toth:
Úgy látom, kissé kényszeredettre sikerültek az érveid a “szabadság, egyenlőség, testvériség” ellen.

“Nincs abszolút szabadság mert valakinek biztosan keresztezzük vele a szabadság jogait.”

Eredetileg ugyebár NEM abszolut szabadságról van szó, hanem szabadságról, túlzások nélkül!
Viszont abban az esetben, - mert azonos szabadságjogok illetnek meg mindenkit, - teljesen szükségtelen keresztezni bárki más szabadságát ahhoz, hogy te szabadságban élhess!

“Egyenlőek csak egyformák lehetnek de azzá tenni a kommunistáknak de még a fasisztáknak sem sikerült tenni az embereket.”

Alapvető tévedés, hogy az egyenlőség alapfeltétele az egyformaság lenne, elsősorban azért, mert ez a törvény előtti egyenlőséget jelenti.
Azt, hogy ember lévén ugyanolyan jogaid vannak milliárdos gázszerelőként, mint pl. pelenkaügyi miniszteri megbízottként, vagy esetleg fegyőrként Röszkén, - se több, se kevesebb!
Gondolj csak bele!

“Testvériesen nem osztozunk csak fele-fele mióta "feltalálták" a testvéri barátságot.”

A “testvériség” nem az osztozkodásra vonatkozik, hanem a testvéri szeretetre, - az együttérzésre, segítőkézségre és az embertársadért való kiállásra, - épp úgy, mint ahogy jó testvérek között történni szokott.

Szóval hidd el, az az életelv amit ez a három szó jelképez, távolról sem meghaladott, divatjamúlt, vagy életidegen, ahogy azt önző, hataloméhes és kontrollmániás vezérünk próbálja a fejekbe sulykolni.
Pillanatnyi sikeressége ellenére sem.

Ad Dio 2018.08.26. 21:40:46

@Khonsu:

"A populizmus ugyanis csak propagandaeszköz. A jövő "anarchista" és progresszív populizmusait mint írtam, az különbözeti majd meg a maiaktól, és helyezi azok fölébe, hogy a szavak mögött valódi, technológiába öntött megoldások lesznek, melyek olyan súlyt adnak majd ezeknek a szavaknak, amiről a mai, üres populizmusok csak álmodhatnak."

Ez nagyon jól hangzik, de csupán egy hitvallás, semmi több. Olyasmi(ke)t építesz be az elméletedbe, amik még nem léteznek és valójában fogalmad sem lehet róla, hogy mik is lesznek ezek. Sajnos ezt nem nagyon tudom hogy kellene komolyan venni...

"Aminek hamarosan globálisan lőttek, azok a demokratikus kormányzati rendszerek, mert a valóságbuborékok megerősödésével és a társadalmak ezek mentén történő fragmentációjával a diskurzus olyan mértékben távolodik el az objektív valóságtól, hogy a teljes rendszerre kiható felelős, racionális döntések meghozatala nem várható a jövőben a társadalmak szereplőitől. Az "anarchia" esetleges győzelme (nyugat), ami a gyakorlatban nem más mint egy hálózatos felépítésű rendszerbe való étmenet a központosítottból eleve értelmezhetetlenné tenné a demokráciát mint kormányzati modellt."

Ezt pedig kerek perec ellentétesen látom.
Ma egy olyan világot élünk, ahol éppen hogy a közelmúltban még rendíthetetlennek hitt dezinformáló és befolyásoló mezők buknak el látványosan, amik tegnap még kacagva írták a világ történetét. Gondolj csak Trump megválasztására. A mainstream sajtó - jobb és baloldal - egy emberként nyomta lefelé izomból a fickót. Még a pártja is csak fél szívvel támogatta, míg Clintonnét meg brutális felhajtóerő emelte. A végeredmény ismert.

Hasonló folyamat játszódik le Európában is, a tömeges illegális bevándorlással kapcsolatban.

Esetleg a Brexitet is felhozhatjuk.

A képviseleti demokrácia valóban megbukott. De a következmény nem anarchia lesz, hanem közvetlen(ebb) demokrácia. Ha úgy tetszik, a populizmus világuralma. Szvsz.

Ad Dio 2018.08.26. 21:46:56

@David Bowman:

Ebben történetesen egyetértünk. Sőt: demokrácia ott van, ahol a többség véleménye alapján magáról a demokráciáról is le lehet mondani. Bár nem vagyok halálbüntetés-párti és nagyon nem szívesen élnék nem demokratikus viszonyok közt. De a demokrácia korlátozását nem tartom helyes útnak.

A közvetlen(ebb) demokrácia híve vagyok.

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.26. 21:47:04

@Bambano: "az, hogy a mostani vezetői elit bűnöző, az btk tényállás kérdése, nem a liberálisok vagy bármiféle más náció által rájuk aggatott jelzőké."

Nagyfausztot btk. kérdése. Rendőrség-ügyészség-bíróság kérdése. Ugye nem kell ragoni, hogy miért?

frikazojd · http://kocs.ma 2018.08.26. 21:48:27

@David Bowman: a kommunizmusból sem sült ki semmi jó, mégis majdnem a szavazók fele támogatta.

frikazojd · http://kocs.ma 2018.08.26. 21:48:34

@David Bowman: a kommunizmusból sem sült ki semmi jó, mégis majdnem a szavazók fele támogatta.

TSandor Toth 2018.08.26. 21:57:25

@morph on deer: Na ez az idealista nézet. Mi az, hogy "szabadság túlzások nélkül". Ki mondja meg, hogy mi a túlzó? A liberálisok istene vagy führere vagy ki a fszom? Ha vannak gyerekeid akkor tudod mi az a testvéri szeretet. Ha nincs majd megtudod. Törvény előtti egyenlőséget? Te hol élsz? Melyik törvény melyik bírája előtt? A liberalizmus nem más mint egy hazug izmus mint a fasizmus vagy kommunizmus. Semmi különbség nincs közöttük. Már ember is halt meg a liberalizmus miatt annyi mint az előző kettő miatt. Ébredj! A felsorolt példáidból melyiket próbáltad? Szerintem egyiket sem!

Európai téridő 2018.08.26. 22:04:08

@dare: Ideje elmenned a szemészetre, vagy az optikusodhoz. Csak nézd meg, hogy miket talál mondani Verhofstadt, Timmermans, Junckerről nem is szólva.

David Bowman 2018.08.26. 22:10:27

@szepipiktor: "De ezek nem liberálisok!!! "
yoyonak pedig igaza van. Épp erről van szó. Ezek nem liberálisok, de annak mondják magukat. Lángoló szemű Korvin Ottó féle gyilkológépek, akikből nem szándék hiányzik, hanem a lehetőség.

David Bowman 2018.08.26. 22:12:28

@0.5 bit: Akkor már hárman vagyunk, akik ezt írják.

dare 2018.08.26. 22:21:11

@látjátok feleim szümtükkel: Felgyorsult a világ, sokan nem bírják tartani vele a tempót.
Általános vélekedés napjainkban: "akinek nincs semmilye, az annyit is ér"
Ilyen világban vagy az önmarcangolás, vagy a vagyon hajszolása emészti fel az embert.
Sokan kapnak infarktust fiatalon a munkahelyükön, ez is már szinte mindennapos sok helyen.
Ehhez azért tényleg komoly nyomásnak kell lennie valakin, és sajnos a jövőben is a pénzkötegek vastagsága fogja a tiszteletet meghatározni sokaknál, pedig hát...

dare 2018.08.26. 22:23:45

@Európai téridő: Őszintén szólva magasról teszek rá mit mond, de ha gondolod kifejtheted.
Talán megspórolsz nekem egy optikust.

David Bowman 2018.08.26. 22:24:54

@frikazojd: Sose támogatta 50 %. A történelemben először Horn Gyula volt olyan komcsi, aki szabályos választáson győzött. A komcsik természetes szavazóbázisa 5% körül van. Ez igazán szar helyzet esetén felmehet 20ra.
Tök melléxál, de ha valakit érdekel: Az ókor hajnalán, a perzsák már kipróbálták a komunizmust. Köztulajdonba vették a földet, a nőket, meg mindent. Az is pont hetven évig tartott. Három generációnál tovább egy hülyeség sem megy. Lám, a kínaiak is császárt választottak.

David Bowman 2018.08.26. 22:26:39

@TSandor Toth: Hát ugye, úgy kezdődött, hogy a lánglelkű forradalmárok kiirtották Vendé megyét.

David Bowman 2018.08.26. 22:28:45

@dare: Hogy mennyire állat az autód, hogy mekkora mellű a nőd...
Ez mindig így volt.

dare 2018.08.26. 22:43:14

@David Bowman: Azért ennyire nem.
Persze volt régen is sokaknak feltűnési viszketettsége, de manapság már nagyítóval kell keresni azokat, akiknek nincs.

TSandor Toth 2018.08.26. 22:43:43

@David Bowman: Na ja. Bocsi de pontosan: Vendée megyét. A lényegen nem változtat. A szart is kitrancsírozták abból aki nem vallotta a libások "alapigazságát" a "Szabadság ,egyenlőség, testvériséget. Ha nem hiszitek kérdezzétek majd meg Robespierret. Ő jobban járt "csak" lefejezték a testvérei. Az Ő szabadságuk erősebb volt mert a törvény előtt Ők egyenlőbbek voltak. Mondhatni szar ügy, de hát "ki mint veti ágyát úgy alussza (örök) álmát".

MEDVE1978 2018.08.26. 22:45:43

A liberalizmus - mint eszme - nem szemlélhető külön egy üvegcsében, a történelmi - gazdasági - társadalmi kontextus nélkül. A felvilágosodás és az utána következő egy-másfél évszázad, amikor a liberalizmus, a liberális világkép a virágkorát élte néhány országban speciális körülmények között valósulhatott meg. Igazából a legjobban mindig is az angolszász területeken működhetett. Ha a XVIII. és XIX. századi USA-t nézzük, akkor végtelen területeket, bővülési lehetőségeket, telepességet látunk. Aki nyugatra megy, sokáig saját birtokot kaphat, ott gyakorlatilag megvalósíthatja önmagát. Ha jól megnézzük, mindig jóléti körülmények hozzák el a liberalizmus, liberális rendszerek kiteljesedését. Ebből az is következik, hogy ez a rendszer a válságokra nehezen reagál. Az USA már a XIX. században próbálta a liberális elvet és rendszert exportálni, már akkor sem sikerült rendesen, Libéria rá a példa. A weimari köztársaságtól kezdve, az arab tavaszon át ezer példa van rá, hogy miért nem működnek a liberális elvek, ha a társadalmi és gazdasági környezet nem jó és nincs elég növekedési / gazdagodási potenciál.
Természetesen lehet frusztrálódni attól, hogy egy az egyén közösség viszonyában olyan optimális arányt ajánló ideológia, mint a liberalizmus jelenleg finoman szólva sincsen felszálló trendben, de ez szintén nem mond el semmit a jövőről. Ami hozhatja a liberális elvek és paradigma további vesszőfutását, de olyan technológiai változások is jöhetnek hosszú távon, amelyek újra trendbe hozzák. Ha egyszer a telepesség előtt már mondjuk új bolygók is nyitva állnak, akkor a liberalizmus és feléledhet.

dare 2018.08.26. 22:51:42

@dare: Jól látom én, hogy olyan furcsa ez leírva.
Helyesen: viszketegség

Khonsu 2018.08.26. 22:53:23

@Ad Dio:

"Olyasmi(ke)t építesz be az elméletedbe, amik még nem léteznek és valójában fogalmad sem lehet róla, hogy mik is lesznek ezek."

Fejlesztés alatt állnak illetve már létező megoldások alkalmazásáról van szó újszerű módon. Bővebben nem fejtem ki, mert egy része nem publikus, a többit meg lusta vagyok begépelni, mert hosszú és sok magyarázatot igényel, és még lehet, hogy álmatlan éjszakáid lennének tőle...

Nekem elég ha majd csak akkor hiszed el amikor látod.

"Ma egy olyan világot élünk, ahol éppen hogy a közelmúltban még rendíthetetlennek hitt dezinformáló és befolyásoló mezők buknak el látványosan, amik tegnap még kacagva írták a világ történetét. Gondolj csak Trump megválasztására. A mainstream sajtó - jobb és baloldal - egy emberként nyomta lefelé izomból a fickót. Még a pártja is csak fél szívvel támogatta, míg Clintonnét meg brutális felhajtóerő emelte. A végeredmény ismert."

A végeredmény ismert, az új, elektronikus médiában terjedő, jól felépített dezinformáció trónra ültetett egy bohócot. Ráadásul ez a dezinformáció egy teljes alternatív világgá állt össze.

Nem bukott itt el semmi, csak egy új párhuzamos világ lépett be a meglévők mellé, és mind megerősödött és erősödik.

Igen, Európában is hasonló folyamat játszódik le.

"A képviseleti demokrácia valóban megbukott. De a következmény nem anarchia lesz, hanem közvetlen(ebb) demokrácia. Ha úgy tetszik, a populizmus világuralma. Szvsz. "

A populizmus nem egy politikai rendszer, hanem egy propagandaeszköz, egy retorika, ahogy írtam. Rossz lenne, ha a világot a propaganda uralná, épp ezért nem fogja, épp ezért ér véget vagy így vagy úgy a demokrácia, ott is, akol egyáltalán meghonosodott.

Egy párhuzamos valóságokban élő, töredezett társadalmat nem lehetséges demokratikusan kormányozni. Megszólítani ugyanis minden részét csak a saját valóságán keresztül lehetséges, melyek mind egymástól mind az objektív valóságtól eltérnek.

Ha a demokrácia fennmarad, akkor a kormányzati hatalom birtoklása állandó háborút szül az eltérő valóságok között. Miközben pusztulással fenyegeti a teljes rendszert, ugyanis a nem valós világ törvényszerűségei alapján nem lehetséges hatékonyan, maximális hasznossággal működtetni egy rendszert az objektív valóságban.

A megoldás egy "fordító" mechanizmus közbeiktatása, de ez csak úgy megoldható, ha az emberi tényezőt a kormányzatból kivesszük. Akormányzást egy ilyen világban nem demokratikus módon, hanem a társadalmat folyamatosan szondázó algoritmusok által lehet megoldani.

Vagyis némileg elnagyolva, de az az algoritmus, mely ma az online tevékenységed alapján eldönti, hogy milyen reklámot jelenítsen meg neked, annak fejlettebb változata fog a jövőben kormányozni, makroszinten.

Mikroszinten, a saját közösségeden belül persze megmaradhat és akár közvetlenné is válhat a demokrácia.

Ez anarchia nélkül is megtörténik, és mindenütt. Kínában is.

Az anarchia ott jön a képbe, hogy ha a nyugaton, ahol erre esély mutatkozik az önszerveződés és a piac egyőzi a progresszivizmust és ezen keresztül a központosított államhatalmat, akkor hálózatos felépítésű rendszer jön létre, aminek így nincs központja, nincs főhatalom, aminek a birtoklásáért demokráciában az aktuális többség versenyezhetne, így válna értelmezhetetlenné a demokrácia a kormányzati rendszerben.

A különböző szubjektív valóságok mentén fragmentálódott és így párhuzamos társadalmakra szétváló társadalomban a párhuzamosság fölött nem állna főhatalom, csak a "technoszféra", mely mindent mindennel összehangol és így biztosítja a cucc működését egy dinamikus egyensúlyi állapotban.

A technoszféra másutt is ott lesz, csak ott központosított felépítéssel például Kínában, vagy akár Oroszországban, vagy ha a progresszivizmus győz akkor Európában is. Észak-Amerikát szerintem biztosan benyeli az anarchia, keresztben :)

Nehéz elképzelni, tudom, ennyiből én se tudnám, de ennyivel kell beérned, nem akarok jobban belemerülni a témába.

Bambano 2018.08.26. 22:57:20

@Khonsu: "A plus size modellek modellek nem jó példa,": szerintem meg jó példa, de ha nem ment át, akkor vegyük helyette a féllábú, a pigmenthiányos bőrbeteg meg a 70 éves nagymama eseteit.

@David Bowman: "Három generációnál tovább egy hülyeség sem megy.": csak az a szarügy, ha a három generációból az egyik az enyém.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2018.08.26. 23:02:07

@maxval balcán bircaman:
Elnézést, de a kereszténység talán vesződött valaha is, hogy bizonyítsa, hogy nem létezik Osiris, Set, Thot, Ra és társai?
Vagy csak azoknak kellene bizonyítaniuk bármit is, akik a keresztény istent vonják kétségbe?

Khonsu 2018.08.26. 23:06:20

@Bambano:

Nem jó példa, mert arra hivatkoztál, hogy azok a modellek "sajnálatból" vannak a kifutón, de szeretnék én annyi "bánatpénzt" keresni, amennyiért ők ott sétálgatnak. Kb. annyira sajnálatból vannak ott mint a normál modellek és annyit is keresnek vele, ha nem többet.

A példa amit keresel az a "body positive", "a féllábú, a pigmenthiányos bőrbeteg meg a 70 éves nagymama" például ebbe a kategóriába tartozik.

Bambano 2018.08.26. 23:16:25

@Khonsu: a véleményem továbbra is az, hogy egy olyan országban, világban, ahol nem lihegik túl az ál-liberalizmust, a plus size modelleket sem/nem engedték volna a kifutóra.

David Bowman 2018.08.26. 23:37:08

@MEDVE1978: Az indiánokat meg nem kérdezték. Ők eleve egyenlőbbek voltak.

David Bowman 2018.08.26. 23:40:44

A legfontosabb aspektust alig érintettük. A liberáltak és gazdagok fizikailag kihalnak. Az okosabb és felvilágosult nők az egyetemen basszák el a szaporodás éveit. A saját szabadságukat nem áldozzák be holmi szaros üvöltőgép kedvéért.

David Bowman 2018.08.26. 23:49:38

@Bambano: Na ne panaszkodjál. Akkora aranykorban éltünk, amekkora nem volt, és nem is lessz soha a Földön. Hogy csak helyi példával éljek: Árpád óta az első nemzedék vagyunk, amelyik nem háborúzott. Az éhséget, a járványt csak hírből ismerjük. stb. Ha ezer év múlva még lesznek magyarok, a Kádár-Orbán kort mint mesebeli aranykort fogják emlegetni.

David Bowman 2018.08.26. 23:56:32

@Bambano: A +size még pár éve is normális nőt jelentett a kiálló csontú ruhafogasokkal szemben. Ezt is túltolták.

Khonsu 2018.08.27. 00:02:50

@Bambano:

Szerintem pedig a jelenlétük nem az izmusoknak köszönhető, hanem tisztán üzlet. Elhízott a lakosság -> megnőtt a kereslet a nagyobb méretű ruhákra -> kellettek olyan modellek, akiken ezeket be lehet mutatni.

Khonsu 2018.08.27. 00:44:45

@David Bowman:

Ezer év múlva szerintem már biológiai ember sem lesz, nemhogy magyarok.

morph on deer 2018.08.27. 01:03:12

@maxval balcán bircaman:
“Ez nem racionális bizonyíték.”

Hajaj.
Pedig én mindezt a témához mérten illő komolysággal írtam, és most kiderül, hogy hiába :))

Kezdjük ott, hogy te eleve negatív bizonyítást vársz el, - ami enyhén szólva is irracionális, - ráadásul mindezt (egy) isten létezésével kapcsolatban, aminek/akinek létezéséhez a racionalitásnak a világon semmi köze, tekintve, hogy mindez ‘hit’ kérdése..!

Akkor ezt most hogy, de komolyan?

morph on deer 2018.08.27. 01:14:08

@TSandor Toth:
“Ébredj! A felsorolt példáidból melyiket próbáltad? Szerintem egyiket sem!”

És ha most a virradatról beszélnék, akkor annak kb ugyanennyi értelme lenne, úgy látszik.

Én eszerint élek szivi, már több mint fél évszázada, és nincs sem okom, sem szándékom változtatni.

Te meg - gondolom - mindenki ellen.
Sok szerencsét hozzá!

Tehetséges ugandai buzi 2018.08.27. 02:59:23

@Khonsu: "Vagyis némileg elnagyolva, de az az algoritmus, mely ma az online tevékenységed alapján eldönti, hogy milyen reklámot jelenítsen meg neked, annak fejlettebb változata fog a jövőben kormányozni, makroszinten."

Na, ha majd a jövőben így épül fel a kormányzás, akkor gond lesz azokkal a mostani emberekkel, akik egyáltalán nem akarnak reklámot látni. Mert azok most reklámblokkolót raknak fel. De a jövőben mit használjanak? Kormányzatblokkolót? Mert ha én azt akarom választani, hogy egyáltalán ne legyen senki hatalmon felettem, akkor mit csináljak? Vonuljak ki a társadalomból és menjek el egy lakatlan szigetre Robinsonnak?

De ez így messzire vezet. Beszélhetnénk arról, hogy miért van a világ százkilencven-akárhány országának százkilencven-akárhány ingyenélő kormánya és köztisztviselője. Lehetne helyettük egy világkormány, azzal megspórolhatnánk százkilencven-akárhány ingyenélő diplomáciai testületet. Ha ugyanaz a szar helyzet van két országban, csak az egyikben sötétkékben, a másikban meg világoskékben, akkor miért nem egyesülnek középkékben? Hasonlót már Sven Hassel is leírt a háborús regényeiben, amikor a II. Vh-ban harcoló katonák világosan látták, hogy a front két oldalán ugyanolyan totaliáris rendszer van, csak máshogy hívták azokat.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.27. 05:34:18

@kolomparlole1114:

S mégis, az ateisták évszázadok óta képtelenek voltak bizonyítani hitüket...

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.27. 05:35:48

@Lord_Valdez:

A kereszténység álláspontja, hogy igenis léteznek más istenségek, ezek Isten képei.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.27. 05:59:10

@morph on deer:

Az ateisták állítólag racionálisak, s állítanak valamit. Nem lenne ezek után elvárható tőlük állításuk bizonyítása?

Történelemtanár_ 2018.08.27. 06:14:05

Liberalizmus nélkül nem lehet állam. Próbálták már kihagyni kétszer is: kommunizmus és nácizmus lett belőle!

kolomparlole1114 2018.08.27. 06:24:57

@maxval balcán bircaman: Az ájtatosmanók voltak képtelenek bizonytani a mesehősüket! Az hogy nincs jóságos varázsló, nem kell bizonytani, ez tény, amit nap mint nap látsz. Hiába hajbókolsz előtte, meg könyörögsz neki, faszt se ad neked (se). Az istenhit a gyengék fegyvere a tudás ellen. Kell egy kis tvmaci amihez oda lehet bújni ha baj van, gügyögni hozzá, hogy majd ő megvéd ha szar van. Hát nem véd. Bizonyték: az egész történelem. 15 milliárd év történelme. Ha ez nem elég neked, akkor életképtelen hülye vagy.

kolomparlole1114 2018.08.27. 06:28:20

@maxval balcán bircaman: Ja és a lényeg: ez nem hit, hanem tény. Tehát a vakhitet valóban nem kell bizonytani, mert az csak nálatok, mesehvőknél van.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2018.08.27. 07:30:56

@maxval balcán bircaman:
"A "teremtés" szó nem jelent bármilyen alkotást."
És akkor mi számít "teremtésnek" és mit állít róla a liberalizmus?

"A kereszténység álláspontja, hogy igenis léteznek más istenségek, ezek Isten képei. "
Csakugyan? Ezért pár száz éve még megégettek volna. Ezzel azt állítod, hogy Istennek van olyan arca, ami pl. emberáldozatot kíván.

"Az ateisták állítólag racionálisak, s állítanak valamit. Nem lenne ezek után elvárható tőlük állításuk bizonyítása?"
Ez csak egy elég gyenge trükk. Itt az állító nem az ateista, hanem a keresztény. Az ateista a kételkedő.
A kereszténység állítja, hogy létezik egy Isten, amit ugyan nem lát senki, nem utal semmi a létezésére, állítólag tud csodákat tenni, de nem teszi, de mindezek ellenére te hidd el, hogy létezik. Az ateista azt mondja nem.
A kereszténynek valamiért nem kell bizonyítania azt, amire semmi utal, azt el kell hinni és kész, de valamiért az ateistának kellene bizonyítania azt, amire amúgy is minden jel utal.
Vajon ugyanez a logika érvényes-e pl. a Repülő Spagettiszörnyre is. Racionális elvárás lenne, hogy a keresztények bizonyítsák be a Repülő Spagettiszörny nem létezését?
És, ha azzal végeztek várhatom a Láthatatlan Rózsaszín Egyszarvú nem létezésének bizonyítását? Vagy földönkívüli zöld zongorahangolókét? Vagy Cthulhuét?
Hosszú ám a lista. A nemlétező dolgok listája konkrétan végtelen. Racionális elvárni, hogy bizonyítsátok be a nem létezésüket?

Ad Dio 2018.08.27. 07:48:07

@Khonsu:

"Nekem elég ha majd csak akkor hiszed el amikor látod."

Erősen elrontva természettudós szülőm által: ez valóban csak így lehetséges ;-). Azért remélem Te sem dőlsz majd a kardodba, ha nem az történik, amit végtelen magabiztossággal most itt lefestesz...

"A végeredmény ismert, az új, elektronikus médiában terjedő, jól felépített dezinformáció trónra ültetett egy bohócot. Ráadásul ez a dezinformáció egy teljes alternatív világgá állt össze.

Nem bukott itt el semmi, csak egy új párhuzamos világ lépett be a meglévők mellé, és mind megerősödött és erősödik."

Kétségkívül létezik egy alternatív valóság, de egészen biztos az, hogy nem Te vagy belegabalyodva?...

chrisred 2018.08.27. 08:02:20

Nem tudom értelmezni a kérdést. Hol rontotta el a reformáció, hogy utána az ellenreformáció korszaka jött? Ahogy a hatalmi politizálásnak voltak és vannak erős és gyenge korszakai, a hatalommal szembeni politizálásnak (liberalizmus) is.

DrGehaeuse 2018.08.27. 08:27:13

@látjátok feleim szümtükkel: "világ amiben keletkezett, régen nincs"
Pontosabban a világ sohasem volt olyan mint amilyennek a liberalizmus keletkezésekor gondolták.
Ráadásul azt se vették még tudomásul, hogy mivé tették a világot a lib-dem-et háttérből manipuláló hatalompénz-emberek és a gátlástalan profitvadászok karöltve.

Larrikin 2018.08.27. 08:53:59

@maxval balcán bircaman: a teremtés a termés műveltető/szenvedő formában. Gyakorló konspiráció teoristák azt is tudják, mint mindenről, hogy kinek a műve és miért, míg az egyszerű emberek a természettudomány segítségével igyekeznek megérteni, ami megérthető.

rnz 2018.08.27. 09:18:02

Ott lett elbaxva, hogy a hangos kisebbség ma fontosabb, mint a csendes többség. Mostanra ez viszont a csendes többségnél elérte az amúgy igen magas ingerküszöböt és mivel igen eltávolodtak egymástól a nézetek, szinte lehetetlen megegyezni. Pláne, hogy a hangos kisebbségnél a kompromisszum közel ismeretlen fogalom.

2018.08.27. 09:25:35

Hol rontotta el a liberalizmus? Nagy szabadságot adott a szabadságot nem ismerő és azzal komolyan visszaélő embereknek. Beismerni nem tudja, mert akkor szembe menne a saját elveivel.

screpes 2018.08.27. 09:35:30

@rnz:
hazai választási "tömbökre" értelmezve mit tekintesz hangos kisebbségnek, és mit csendes többségnek?
És mely kérdésben?

rnz 2018.08.27. 09:39:23

@screpes: Nem magyarországról volt/van szó. A kérdés meg fent szerepel a címben.

Európai téridő 2018.08.27. 09:42:55

@dare: Lustaság, fél egészsdég? A Google jó barátunk, többek szerint.

Larrikin 2018.08.27. 09:52:34

Az indító poszt nagy kérdésére a válasz az, hogy a liberalizmus nem elrontotta, hanem beteljesült(*), innen már lefelé vezet az út.
* Ahogy a kultúra a XX. század hajnalán elérte azt a komplexitást, ami az átlagember számára befogadhatatlan, úgy mára a liberalizmus is. Ha lenne is hova fejlődni, társadalmi támogatást ugyanúgy nem lehet remélni hozzá, mint egy absztrakt köztéri szoborhoz.

Ezzel párhuzamosan feltenném a kérdést, hol rontották el a konzervatívok? Magyarországon már pártjuk sincs, mutatóba sem maradt. Máshol is vagy gyengülnek vagy elfordulnak a konzervatív nézetktől és átváltoznak debilista-populistává. Hová lesz a világ, ha már konzervatívok sincsenek, mindenki magasról tesz a hagyományos értékekre?

nu pagagyí 2018.08.27. 10:12:26

@balcán maxval bircaman: A "vant" kell bizonyítani. Mivel állítod, hogy van Isten, lássuk! Van egy fotód róla?

szepipiktor 2018.08.27. 10:12:48

@Diverzáns:
Remek megfogalmazás!
Ma erre megyünk... Az egyik oldal fasizálódik és támadja a liberalizmust.
A másik oldal meg magára húzza álcának, hogy ne derüljön ki a bolsevik alapjuk, tehát a kommunizmust képviselik.
A nép meg középen csak kapdossa a fejét, észre sem veszi, hogy olyan liberális alapoktól is megfosztják, mint az önrendelkezés, például településeken az iskola kifestése... A másik rájuk erőszakol számukra idegen aktivista-elveket, például kistelepüléseken is a melegjogi programjaikkal kampányol...
Sajnos már a bloggerek sem választják ketté a valóságot és a propagandát, a magukat liberálisnak tartó bloggerek is tevékenyen részt vesznek önmaguk megsemmisítésében.
Nemsokára itt, a blog.hu-n sem jelenhetnek majd meg bármilyen írások...

Larrikin 2018.08.27. 10:24:32

@szepipiktor: ekvivokáció. A liberalizmus nem elsősorban a XXI. században magukat liberálisként definiáló pártok politikai nézetrendszerét jelenti.

szepipiktor 2018.08.27. 10:26:12

@Larrikin: Rendben!
Ma már sokan tartják a XXI. század izmusának az anarchizmust, hiszen minden más "izmus" már igazolta magát, mára lejárt lemezek, idejét múlt dolgok.
De, tegyük fel, tényleg lejárt lemez a liberalizmus, akkor milyen világ jön? Hiszen ha majd engedély kell a zebrán átmenni, ha nem döntheted el, mit nézz a tévében, mit egyél, hogyan kefélj a nejeddel, akkor az milyen világ?
Hiszen ezek jelentik a liberalizmus, nem pedig az aktivisták politikia lapaú baromságaik! Nem a #metoo, a feminizmus, a melegjogok és a többi a liberalizmus, hanem a saját életed szabadsága, a családod önrendelkezése - függetlenül az aktuális politikai rendszertől.
Olyan rendszer nincs, hogy liberális, mindig egy másikkal párban működött csupán, akár keretényliberális is lehetséges volt.
Még kádár rendszerében is több liberális lehetősége volt az embereknek, mint ma!
Csak a fasisztoid és a bolsevik rendszerek tiltják, űzik a lokálpatriotizmust, a mikroközösségek jogait a szabad döntéshez!!!
Ma a neoliberálisok Svédországgal példálóznak, miközben egyedül az USA alkotmányában van lefektetve a liberalizmus.
Nézd meg, a neolibreálisok nem fogadják el, ha egy ország nem neki tetsző elnököt választ! Nekik ma Trump ellenség, nem a baromságai miatt, hanem mert szembemegy a neoliberálisokkal, a kozmopolitákkal és a "hazafiasságot" támogatja. Ami alapja lenne bármely nemzetnek, de a legnagyobb ellensége a fasiszta és bolsevik rendszereknek.
A liberális legnagyobb bűne, hogy nem irányítható és individualista. Az ideális diktatúrában pedig az embere legyen konformista és paranccsal irányítható birkatömeg.
Ezt tehát ki kell irtani!
Ma a hatalom már erőszakkal teszi ezt, a neoliberálisok meg az ostoba tevékenységeikkel segítenek ebben.

szepipiktor 2018.08.27. 10:36:14

@Larrikin: Mondjuk én lassan két éve erről ugatok, erről vitatkozom a birkával is!
Hogy amit ma liberálisnak nevez a tömeg, a média, az nem liberális! De mivel a cél a valódi liberálisok eltakarítása, hiszen ők az utolsó akadály a totális diktatúrával szemben, a bolsevik alapú neoliberálisokkal mossák össze őket.
Liberálist nem nagyon találsz itt sem, hiszen a liberális más állatfajta...
Én jobbközép polgárinak tartom magam, fokozott antibalos tulajdonságokkal, de nincs gondom a valódi libaralizmussal, hiszen anélkül nem élhetek függetlenül, nem lehetek individualista, nem lehetek lokálpatrióta, azaz "alul" elfogadom a liberalizmust, míg az állam szintjén nem tudnám elfogadni, hiszen az egy működésképtelen állam lenne.
Itt például, a blogtérben örömmel vagyok "liberális", hiszen itt ennek kellene lennie az alapnak! De ma már itt is moderálnak, nincvs kommentelés, csak egyoldalú propaganda. Ez zavar, így a "szabadságra" voksolok, a szólásszabadságra, hiszen az internet szabad, a blogtér meg eleve erről szólna...
Liberálissá kell tehát válnom az itt hemzsegő fidesz-trollokkal és a neoliberális hangadókkal szemben...

nu pagagyí 2018.08.27. 10:46:46

A liberális eszme ugyanazért és ugyanúgy nem teljesedett be, mint az összes többi. A gyakorlati megvalósítás olyanok kezébe került, akiknek másféle hátsó szándékai voltak és szorgos munkával lejáratták azt. Minden olyan eszme, amely (nevezzük utópiának) kedvezne a nagy tömegeknek és pont emiatt el is fogadják azt, nem nagyon tetszik azoknak, akik embertársaik feletti hatalomban szoktak kielégülni. Ezek azok, akik kezdetben (lásd Orbán) tele szájjal hirdetik az igét, hiszen csak így kerülhetnek tűzközelbe, ami arra kell, hogy elfoglalják a pozíciókat. Az eszmét így saját ténykedésükkel járatják le, amelyet aztán saját maguk csepülnek, hogy lám, milyen szar is ez (belehugyoznak a borba, majd helyesen megállapítják, hogy ihatatlan). A pozíciók elfoglalása után jön az eszme ellentéte (mindig ugyanaz), a szűk hatalmi klikk ámokfutása, a tömegek alávetése az éppen soros pszichopata vezérnek, amit most éppen élőben követhetünk, de ugyanez történt a jobb sorsa érdemes kommunista eszmével, vagy a nacionalizmussal is, ami egy közös érdekből, nemes célra való összefogás helyett mások gyűlöletébe csapott át.

Hosszú távon nem halnak meg az utópiák, hiszen adnak egy olyan irányt, amit el tudnak fogadni széles tömegek, így létjogosultságuk van a történelemben. A közben levő szünet - a diktatúrák, tanulsággal szolgálnak, mit kell másképp tenni, amikor ismét eljön az idejük. Napóleon is a liberális eszmék hátán lovagolta meg hatalmat, mégsem halt meg az eszme. Orbán is csak egy epizód a történelemben, bár egy ember életéhez mérve elég hosszú sötétséget jelent, sajnos.

Larrikin 2018.08.27. 10:50:47

@szepipiktor: félreértettél. Egy évszázada olyanok kérdésekben jelent meg a liberalizmis, hogy legyen-e mindenkinek szavazójoga, akár még a nőknek is. Lehet, hogy kemény volt eldönteni, de nem túl komplex. Mára, amikor az alapjogok egymással szembeni erősorrendje a kérdés, megérteni is nehéz a szólásszanadság és az önrendelkezés, a jóhírnévhez fűződő jog és a közszereplés, a gyűlöletbeszéd és a véleménnyilvánítás partikuláris kérdéseiben folyó vitákat, amelyek ráadásul országonként különböző megítélés alá esnek, nem igazán hozzák lázba a tömegeket. A jogi kérdéstől független vitákat meg, mint pl. lehet-e egy fehér, cisz nő hitelesen feminista, Hermione néger, vagy fehérember rasztás, nem hogy elemezni nem szeretné a rosseb se, de még csak helyén se tudjuk kezelni. Az amerikaiak se. Lehet, hogy van ezekre a kérdésekre morálisan helyes válasz, de ki a bánatot érdekel? Politikai értelemben a liberalizmusnak vége, mára valójában a populistákkal szemben a hagyományos szabadságjogokat védő nézet kaphat támogatást a tömegektől, de ez már inkább a 21. század konzervativizmusa.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.27. 11:01:21

@nu pagagyí:

A gond az, hogy a kereszténység nem állítja, hogy Isten bizonyítható lenne racionálisan.

David Bowman 2018.08.27. 11:05:58

@Diverzáns: Ez így van, de nem erről szól a cikk.

Magna cum laudeTigeri másztesz digrii 2018.08.27. 11:07:16

Sajnos túl puhány lett a rendszer.
Nem tudjuk kinek akarnak ezek a vezetők megfelelni.
Ráadásul pont az usából ugatnak nekik ott ahol még úgy sem szívesen látlák a bevándorlólkat.
Meg kellene találniuk a töküket végre!

Nerevaryne 2018.08.27. 11:24:41

A liberalizmust a saját gőgje győzte le. Mérhetetlenül elitista lett, elvágta magát az emberektől. Szubkultúrába fordulása után -mint a legtöbb szubkultúra- egyre extrémebb megnyilatkoztatásokkal próbált figyelmet vonni magára, ami sikerült is, ellenfeleit leköröző szorgalommal szúrva szíven magát jelenleg a sikátorban saját mocskában fürdő ideológiának tekinthető.

Senki sem emlékszik már rá, hogy eredetileg a liberalizmus az emberekért és nem az emberek ellen szorgoskodott, hogy nem legyőzni, hanem megjavítani akarta a világot, hogy nem úr-szolga viszonyt ápolt a közemberekkel hanem pont ezt a viszonyt igyekezett megszüntetni.

Mikor lett az "én is ember te is ember"-ből "mi emberek vagyunk ti meg tudatlan félállatok"? Az "űzd a boldogságod"-ból "Kövess engem vagy pusztulj"? Eredendően lett volna hibás rábízni az egyénre az ideológiai kiteljesedését? Úgy gondolták, hogy a szolidaritás jön majd magától intézményi segítség nélkül, s mikor látták hogy épp ellenkezőleg, akkor valaki úgy döntött, egyházpótlékot csinál a liberalizmusból? Volt-e egy pont ahol valaki úgy határozott, ráerőlteti a saját életértelmezését a világra, s ha volt, miért nem tűnt fel neki, hogy a dogmatizmus nem liberális? Talán épp ellenkezőleg történt és a liberalizmus abba halt bele, hogy követői az elitizmusban látták a kiteljesedésüket, s nem értették, miért nem tetszik már a polgárságnak se eszme?

Bárhogy történt is, a liberalizmus halott, és azt hiszem abban mind egyetértünk, hogy ebben a formájában nem is kár érte. Hogy a konzervatív jobboldal -ami eredendően dogmatikus és hatalomközpontú- megengedőbb és szabadabb legyen egy liberális közegnél az tökéletesen lefesti, miért nincs már szükség liberalizmusra. Elérték a céljukat, az emberek keresik az egyéni szabadságot és boldogságot, aztán sikerült túltolni mikor ezt az emberek egy teljesen más politikai formáció égisze alatt kezdték elképzelni. Le kellett volna állni az erőlködés helyett, akkor most elindulhatna egy új liberális mozgalom a populizmussal szemben.

tele.phone 2018.08.27. 11:28:14

Szerintem a poszt hatásosabb lett volna, ha előbb ad egy működő definíciót a liberalizmusra. A 19. századi értelemben a liberalizmus egy korlátozás a demokrácián a "többség zsarnoksága" megelőzése céljából (Mill). A korlátozás tartalma a hatalmi ágak, illetve az állam és egyház szétválasztása, jogegyenlőség/jogállam, szólás- és vallásszabadság, piaci szabadság. Ez később fokozatosan, de teljesen logikusan kiterjedt a további (nemi, faji, szexuális) kisebbségek jogegyenlőségére és védelmére. Az így kialakult "jelzős" demokráciát nevezik liberális demokráciának, alkotmányos demokráciának vagy csak egyszerűen nyugati demokráciának.

A hibrid rendszerek a liberális demokrácia liberális összetevőjét, a korlátozásokat heckelik meg, ássák alá. A heckelés mértékétől függően a rendszer többé vagy kevésbé valósítja meg a többség zsarnokságát, ami az autoriterianizmus egy formája. (Egyebként az ókori athéni demokrácia is inkább volt hibrid rendszer, mint liberális demokrácia.)

Innen a poszt kérdése -- mi a probléma a mai liberalizmussal --, két irányba is elvezethet. Egyrészről, mennyire sikeres/elterjedt a hibrid heckelés, jó-e ez, vagy vissza kell vágni? A hibrid rendszerek inkább a nem-mag országokra jellemzőek, ahol a teljes liberális demokrácia telepítése túl nagy ugrásnak bizonyult a korábbi, erősebben autoriter rendszerekből. Ezért bár fájdalmasnak tűnhet a hibrid visszalépés, bizonyos esetekben működőképesebb lehet, mint egy olyan rendszer, amire se a társadalom kollektiv tudata, se az elit kompetenciája nem eléggé felkészült még.* A pohár félig tele és félig üres. (Persze ez a leírás nem menti a jogtiprást, és nem szabad apologetizmusként, normatíve, használni.) És minél kevésbé autoriter egy hibrid rendszer, annál nagyobb az esélye, hogy a társadalmi tudat változásával és a kompetencia növekedésével a berendezkedés kikerekedjen egy liberális(abb) demokráciává, ami a voltaképpeni cél.

Másrészről, kérdés lehet, hogy (döntően a mag-országokban, ahol a liberális demokrácia tartósabban működőképesnek bizonyult) változott-e és torzult-e a liberális komponens tartalma. Túltolták-e a liberalizmust? Szerintem itt nem egy olyan problémáról van szó, ami rendszerváltást igényelne. Inkább egy klasszikus válságról, amelyet a liberális demokrácia működésén belül meg lehet oldani. A demokráciák története mindig válságok története, amik a szólásszabadság miatt szükségképpen nagyon aggresszívek verbálisan. Jó esetben kimenet lehet egy korrekció, ami nem sérti a klasszikus liberális fékek és egyensúlyok meglétét, azaz nem változtatja át a rendszert hibriddé - tehát marad a liberális demokrácia. A kellően erős fékek és egyensúlyok meg tudják akadályozni a rendszerváltást, a hibridizációt, lásd pl. USA.

*Magyar vonatkozásban a "balliberális" oldal (döntően elit-inkompetencia) problémáját a 2007-es "Féltudású elit" cikk, a "jobboldal" autoriter tendenciáit pedig Filippov Gábor idei hibrid rendszeres irása mutatja be.

morph on deer 2018.08.27. 11:29:23

@maxval balcán bircaman:
“Az ateisták állítólag racionálisak, s állítanak valamit. Nem lenne ezek után elvárható tőlük állításuk bizonyítása?”

Kifelejtesz valamit.
Tudod, az nem úgy történt, hogy hirtelen a derült égből megjelentek az ateisták, és elkezdték hangoztatni, hogy nincs valami/valaki, hanem tették ezt arra az ÁLLÍTÁSRA válaszul, mely szerint VAN!

Tagadni ugyanis olyasminek a létezését nem lehet, aminek a létezését illetően nem hangzott el semmiféle állítás!
Az ateizmus annak az ÁLLÍTÁSNAK a tagadása, amit a hívők állítanak, nevezetesen, hogy van isten.

Mivel az eredeti állítás mindeddig nem nyert bizonyítást, a tagadás nem igényel bizonyítást, mert nincs is mit bizonyítani.

Kedvenc történetem a témában:
“Kezdetben vala a sötétség és a semmi.”
Majd arra sétált a Teremtő, és szóla:
“Lőn világosság!”
És így is lett!

Igaz, hogy továbbra sem volt még semmi, de ezt most legalább már világosan lehetett látni..!

csakférfi 2018.08.27. 11:29:42

"A politikai liberalizmus a klasszikus liberalizmus politikai komponenseként, John Locke, Montesquieu, John Stuart Mill és mások nézeteinek szintéziseként indult. A korábbi isteneredetű felfogással szemben szerinte a társadalom és a törvények kiindulópontja az egyén, akinek jogai a természetjogon alapulnak. Támogatja a társadalmi szerződést, aminek alapján az állam polgárai a törvényeket hozzák, és egyetértenek abban, hogy alávetik magukat nekik. Úgy gondolja, hogy az egyének tudják a legjobban, mi a jó nekik. A politikai liberalizmus választójogot ad minden felnőtt állampolgárnak nemre, rasszra, nemzetiségre, vallásra, gazdasági státusra való tekintet nélkül."

Wiki idézet.

Hogy hol van ez elrontva?

"Úgy gondolja, hogy az egyének tudják a legjobban, mi a jó nekik."

Itt.

csakférfi 2018.08.27. 11:37:55

@morph on deer:
Óóó..!

"Kedvenc történetem a témában:
“Kezdetben vala a sötétség és a semmi.”
Majd arra sétált a Teremtő, és szóla:
“Lőn világosság!”
És így is lett!"

Ezt írtad.

"A nagyrészt Niels Bohrnak köszönhető koppenhágai értelmezést ma a fizikusok nagy többsége elfogadja. Eszerint a kvantummechanikai jóslatok valószínűségi természete nem magyarázható más, determinisztikus elméletek segítségével, és nem egyszerűen a mi korlátozott tudásunkat jeleníti meg. A kvantummechanika azért nyújt valószínűségi jóslatokat, mert a világyetem természete maga valószínűségi és nem determinisztikus"

Kvantummechanika. Wiki

Tényleg....akkor kifejtenéd a foton részecske hullámfüggvényének összeomlását.
Hogy értsük. Miből lesz az anyag és a fény ...meg az energia.
Mindez hogyan függ össze a "nemlétező idővel".
:)

chrisred 2018.08.27. 11:38:43

@Nerevaryne: A liberalizmus nem úgy általánosságban az emberekért szállt síkra, hanem a polgárokért, a polgári társadalmat alkotó egyén jogaiért. Valójában egyáltalán nem törvényszerű, hogy minden ember egy polgári társadalom jogokban és felelősségben osztozó tagjaként akar élni.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.27. 11:51:56

@Lord_Valdez:

Istent sokféleképpen fogták fel az emberi történelem folyamán, erre utaltam. Ami nem jelenti azt, hogy minden vallás egyformán jó lenne, de azt igen, hogy mindegyiknek az alapja a természetfeletti keresése.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.27. 11:53:22

@Lord_Valdez:

Az ateista arra hivatkozik, bizonyítható, hogy nincs Isten, ezért rajta a bioznyítási teher.

A keresztény nem állítja, hogy racionálisan bizonyítható lenne Isten, ezért nincs rajta bizonyítási teher.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.27. 11:55:29

@Lord_Valdez:

A Repülő Spagettiszörny, meg Culthu léteznek. Ezek Isten elképzelésének újfajta módjai.

Pont ez a röhej a kereszténységet gúnyoló paródiavallásokban: nem veszik észre alapítóik, hogy saját maguk alatt vágják az ágat.

Hiszen Isten akkor is Isten, ha Repülő Spagettiszörnynek nevezzük.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.27. 11:56:38

@Lord_Valdez:

Teremtés = létrehozás a semmiből.

Minden más csak a meglévőből valami új létrehozása.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.27. 12:09:05

@morph on deer:

Kevered az agnoszticizmust az ateizmussal. Az ateizmus állítja, hogy nincs Isten.

Isten a semmiből teremtett, persze már maga a "semmi" szó is rossz, hiszen még a semmi se volt, sőt a "volt" szó is értelmetlen,

csakférfi 2018.08.27. 12:18:54

@maxval balcán bircaman:
Szerencséd öregem hogy a tudomány sem egységes......illetve a tudósok álláspontja is vitatéma.
Ezért van még olykor szükség az "istenhitre".
Mellesleg egy érzelmi állapotról vitázol. Ami bokdogságérzetet kelt benned.
Erre emlékszel folyamatosan....mivel az elméd a dopamint....és egyéb saját drogokat erre a szóra indítja be.
Van akinél ez a "szex"....."evés"...."nap"...stb.
:)

ROTFL Manó 2018.08.27. 12:25:55

Jane Fonda, a világhírű filmszínésznő Tellert a hidrogénbomba megalkotása miatt háborús bűnösnek nevezte. Erre viszont egy újságírónő azt követelte, hogy "Tessék lakatot tenni az ilyen felelőtlen nyilatkozók szájára", mire a tudós a következőket mondta:
"Asszonyom, Jane Fonda semmiféle tudományhoz nem ért. Jane Fonda egy buta liba! De én Voltaire egykori megállapításához, a szabad véleménynyilvánításhoz tartom magam. Még a libáknak is joguk van elgágogni saját mondanivalójukat, és hajlandó vagyok barikádra menni a libák gágogási jogának védelmében."

Ha nem menne át: Teller magasról leszarja, hogy mit gágog Jane Fonada, de az életét adná, ha egy olyan világért harcolni kéne, ahol a libák szabadon gágoghatnak. A szólásszabadságért.

chrisred 2018.08.27. 12:35:26

@maxval balcán bircaman: Nem, az agnoszticizmus nem annak az állításnak a tagadása, hogy van isten. Az az ateizmus.

morph on deer 2018.08.27. 12:46:56

@Nerevaryne:
“Volt-e egy pont ahol valaki úgy határozott, ráerőlteti a saját életértelmezését a világra, s ha volt, miért nem tűnt fel neki, hogy a dogmatizmus nem liberális?”

Miért, most változik valami is azáltal, hogy felismered a mai rendszer(ek) kényszeres tendenciáit, és látod, hogy ez csak egy újabb zsákutca?

Az orbanizmus egyike a legrosszabb adható válaszoknak, ráadásul az alkalmazott hatalomtechnika és kommunikáció időnként szinte már már kihívóan idézi a történelmi elődöket, ennek ellenére a lakosság, de még a gondolkodók nagy része is azt a “megoldást” választja, hogy nem ismeri fel, sőt, bizonygatja, hogy nem is úgy van, nem is (pont) olyan, és hogy “á, biztos nem..” - és inkább úgy tesz, mintha mindez nem is lenne egy halálosan komoly probléma!
Vagy csak várja a következő NERzsébet utalványt...

Pedig szemben a liberalizmussal, - amely véleményem szerint nem volt önálló politikai “rendszer”, legfeljebb többé-kevésbé “csatolt” eleme egyéb ideológiáknak és/vagy rendszereknek - a jelenlegi illiberális populista vonal eléggé tisztán látható és felismerhető.

Bár igaz, Magyarország jelenleg kissé (elme)háborodott ideológiai katyvaszt vallhat magáénak vezérlő elvként, ami egyenes következménye az egyszemélyi vezető hasonlóan hmm... vadregényes gondolkodásmódjának.

Szóval jelenleg kidobtuk a liberalizmust, és mit is kaptunk helyette?

Ezúton kérek mindenkit, aki netán az “illiberális demokrácia” nevű szörnyszülött agyszüleménnyel próbálkozna, hogy ne tegye, mert olyasmi nem létezik, a közkeletű tévhittel ellentétben... de minden egyéb tipp érdekel!

Larrikin 2018.08.27. 13:42:32

@morph on deer: ugyan kérem, az illiberális demokrácia jól definiálható. Olyan társadalmi berendezkedés, ahol a pártalapítást, a választásokon való részvételt, továbbá sajtótermékek piacra jutását nem tiltja kifejezetten a jog, noha a jognak uralma kérdéses. A következtetések levonása sajnos meghaladja az átlagpolgár képességeit.

Larrikin 2018.08.27. 13:55:00

@maxval balcán bircaman: nem az kérdés, ki teremtette a világot, hanem hogy kinek állt ez érdekében. Ki húzott ebből már megint hasznot?

csakférfi 2018.08.27. 15:04:02

@morph on deer:
"Szóval jelenleg kidobtuk a liberalizmust, és mit is kaptunk helyette?"

Kb. despotizmus.
Csak nem isten által felruházott,hanem a manipulált választó által felruházott.
Ezt lehet szinezni.
:)

csakférfi 2018.08.27. 15:11:55

@maxval balcán bircaman:
Csak az ember ismeri a "haszon" fogalmát.
A bolygó szempontjából az ember nem hasznos rajta......még.
Ehhez fel kellene nőni.
Elfelejteni mi hasznos és mi haszontalan.
Azaz "nem tudni"......hanem érezni.

"kígyó erre így felelt az asszonynak: Dehogy haltok meg! 5Hanem jól tudja Isten, hogy azon a napon, amelyen esztek belőle, megnyílik a szemetek, és olyanok lesztek, mint az Isten: tudni fogjátok, mi a jó és mi a rossz."

Biblia

Szelemes és elmés utalás a biblia íróinak arra hogyan "ne tudjunk".
Azaz a tudásunkat ne helyezzük a szeretetünk elé.
:)

Khonsu 2018.08.27. 15:17:34

@Ad Dio:

"Azért remélem Te sem dőlsz majd a kardodba, ha nem az történik, amit végtelen magabiztossággal most itt lefestesz..."

Mint írtam, a lehetséges jövők közül emeltem ki a szerintem legvalószínűbbet. Aztán vagy bejön vagy nem. Nagy valószínűséget adok neki, hogy igen, de azért ez a "végtelen magabiztosság" magabiztosságtól messze van. Kardomba nem dőlök ha nem jön be, bár bosszantani fog, ugyanis komoly hasznot remélek belőle és teszek is érte, hogy bejöjjön.

"Kétségkívül létezik egy alternatív valóság, de egészen biztos az, hogy nem Te vagy belegabalyodva?... "

Én is, mint mindannyian. Minden ember a saját szubjektív valóságának foglya.

nu pagagyí 2018.08.27. 15:22:46

@maxval balcán bircaman: Te egy fénylény vagy. Ha esetleg tagadnád, akkor bizonyítsd be, hogy nem az vagy. Ha nem tagadod, akkor hívd fel Pataki Attilát, ő majd kioktat a továbbiakról.

blah 2018.08.27. 15:31:57

egy centivel nem rosszabb mint a populista szarság. a fő különbség, hogy az utóbbi a hülyékre épít.

Khonsu 2018.08.27. 15:33:44

@Tehetséges ugandai buzi:

Ezt nehezebben lehet majd kikerülni, mint a reklámokat, az egyetlen esély valóban csak a civilizációból való kivonulás, annak minden vívmányának feladása. Ugyanis amikor a technoszféra összeáll egyetlen organizmussá, folyamatosan kapcsolatban leszel vele. A kommunikációtól a közlekedésen és munkán át a vásárlásig, stb. Állandóan, nem csak körülvesz, még beléd is költözik.

Olyan lesz, mint a levegő. Meddig maradnál életben levegővétel nélkül? Meddig maradnál életben a civilizáció nélkül?

Akármilyen furcsán hangzik is az egész, de ez az "ingyenélő kormányoktól és köztisztviselőktől" való megszabadulás legbiztosabb módja. Ha ugyanis ez létrejön, akkor előbbiekre nem lesz többé szükség.

Vagyis a gépek elveszik a politikusok munkáját is... :D

DrGehaeuse 2018.08.27. 15:34:36

@tele.phone: "A hibrid rendszerek a liberális demokrácia liberális összetevőjét, a korlátozásokat heckelik meg, ássák alá. A heckelés mértékétől függően a rendszer többé vagy kevésbé valósítja meg a többség zsarnokságát, ami az autoriterianizmus egy formája."

Ez kb. igaz lehetne Magyarország esetére, ha lett volna valaha magyarországon nyugati értelemben vett liberális demokrácia 2010 előtt.

A poszt persze nem a hazai lib-dem problémáiról szól.

Sajnos a poszt sem próbál meg szembenézni az igazi problémákkal.
Ha megnézzük az EU 2004 előtti tagállamainak helyzetét, az látszik, hogy a déli tagállamok (Spanyolország, Portugália, Olaszország déli tartományai és Görögország) a 2004 elötti időben és azóta sem voltak képesek túl sokat javítani félperifériás és perifériás állapotaikon. Görögország esetében a 2008-2010-es válság óta a lecsúszás látványos. Görögországot több 2004 óta csatlakozott új tagállam is megelőzi fejlettség tekintetében, perifériális helyzete inkább Magyarországéhoz hasonló, középtávon a lecsúszása csak nagyon nehezen lesz megállítható.

Nyilván ezek a déli országok nem tartoznak a magországokhoz és a lib-dem sem olyan fejlett náluk mint pl. Hollandiában de egyikük esetében se beszél senki "Hibrid rendszerek"-ről.

Olaszországban a hibridizáció irányába mutató tendenciák épp nem a fejletlenebb déli régiókban ütötték fel a feejüket hanem a legfejléettebb északi régióban. A majdhogynem "Orbánista" Matteo Salvini az Északi liga vezéregyéniségéből lett olasz belügyminiszter.
Nem tudom HaFr kikre gonolt a délről fenyegető "barbárok" kifejezés használatakor, de a lib-dem-et fenyegető legnagyobb hatalmu figura éppenséggel Salvini.

Szerintem a magországok, de elsősorban a (világuralmi hatalompénz-oligarchiával szövetséges) Német nagytöke az ami a lib-dem-et korrumpálja annak érdekében hogy fenntarthassa az EU-n belüli perifériákból a profit elszívását a német multicégek leányvállalatain keresztül. Jelenleg ez a forrása a Német "jóléti modell" fenntarthatóságának.

nu pagagyí 2018.08.27. 15:54:50

@csakférfi: "Úgy gondolja, hogy az egyének tudják a legjobban, mi a jó nekik."

És helyesen gondolja. Ahol itt elszúrták a liberális rendszert, az az egyén felelősségének kezelése. A másoknak kárt okozó tettekért bűnhődni kellett volna. A liberalizmus nem jelenti azt, hogy büntetlenül elkövethetsz bármit. Komolyan kellett volna venni az olyan cselekményeket, amelyek sértették a liberális rendszer fundamentumát: az emberi jogokat, az egyén jogait. A szólásszabadság nem terjedhet ki gyűlöletbeszédre. Az állam nem támogathatja a kizárólagosságot hirdető ideológia lépviselőit (pl. egyházat). Vezérelvű pártot sem szabadott volna engedélyezni, hiszen hatalomra jutva első dolga, hogy intézményesen alárendeljen minden autonómiát a vezér elvtársnak/úrnak.

Itt most Magyarországról beszélek, a nyugati liberális demokráciák szerintem nincsenek veszélyben, csak a random járókelőnek hazudott, valójában nácikat interjúvoló magyar köz- és lakájmédia külföldi tudósításai szerint. Viszont az, hogy általános válságról beszélünk felhívja a figyelmet arra, hogy egy normális világ csak akkor létezhet, ha a polgárok kellő és valós információk birtokában vannak saját, az ország és a világ helyzetét illetően. Az emberek hülyítése minden diktatúra fegyvere és ez nálunk elég sikeres egyelőre.

Nerevaryne 2018.08.27. 15:56:47

@morph on deer: "Az orbanizmus egyike a legrosszabb adható válaszoknak"

Szélsőségre szélsőséggel válaszolnak általában az emberek akkor is ha nincs értelme. Azért válaszolunk szélsőséggel, mert a jelenleg hatalmon lévő extrém politizálás nem enged finomabb, nyugodt közeget kialakulni maga körül, egyszerűen elfújja. Tüzet csak tűzzel és az veszít amelyik körül hamarabb elfogy az oxigén. Nem lehet kampányprogramokkal nyerni, akkor se ha jók (bár részben ez azért van, mert semmi sem kötelezi a pártokat a betartásukra).

"Pedig szemben a liberalizmussal, - amely véleményem szerint nem volt önálló politikai “rendszer”, legfeljebb többé-kevésbé “csatolt” eleme egyéb ideológiáknak és/vagy rendszereknek - a jelenlegi illiberális populista vonal eléggé tisztán látható és felismerhető."

Igen, a liberális politizálás leginkább a társadalompolitikában érhető tetten, lásd az önvédelemre való jog hiányát Magyarországon (abszurd arányossági kitételek), a pozitív diszkrimináció "csodáját" vagy a magyarság ellenséggé tételét. Azért hasít a populizmus Európában, mert lazább, mint a liberalizmus volt, ami nonszensz kellene legyen, mégis így van. Az emberek egyelőre úgy vannak vele, hogy egy mérsékeltebb, józanabb, a valósággal szorosabb kapcsolatot ápoló formációra szavaznak. Ez nem is fog megváltozni amíg az inga túl nem lendül a kritikus ponton, akkor meg már túl késő lesz.

Khonsu 2018.08.27. 16:02:58

@Ad Dio:

Mellesleg Te mitől vagy annyira biztos a közvetlen demokrácia győzelmében? Nem látom az ezt alátámasztó trendeket.

CleanYourRoom 2018.08.27. 16:04:41

Miért ilyen korlátolt és primitív az átlag ateista nézőpont? Annyira átfogóbban és sokoldalúbban is lehet vizsgálni ezt a kérdést.

youtu.be/O5C8Iusm6yI?list=WL&t=127

schawo2 2018.08.27. 16:59:13

Nem számolt a facebookkal.

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.27. 17:31:49

@nu pagagyí: "A liberalizmus nem jelenti azt, hogy büntetlenül elkövethetsz bármit. Komolyan kellett volna venni az olyan cselekményeket, amelyek sértették a liberális rendszer fundamentumát: az emberi jogokat, az egyén jogait. A szólásszabadság nem terjedhet ki gyűlöletbeszédre."

A magyar liberálisok itt hibáztak, mert 2010-ben azt gondolták, hogy a fidesz majd mindent jól fog tenni, és a szocikat megbüntette. Kérdés, hogy a szocikat, és nem az egész magyar népet?
Mivel nagyot csalódtak, és ezt a fidesz is látta, kénytelen volt a törvényeket maga felé hajlítgani, még akkor is, ha utóbb ez neki sem volt jó. Talán pont ez okozza mag a bukásukat is, mert a nép általában rá szokott unni az egyeduralomra. Legalább is itt Európában már sokszor. A fentiekben felsorolt jogokat ugyan is nem csak a liberálisok érzik a magukénak. Márpedig ha a liberálisok ezen jogaitt sértik, a sérelem alól a nem liberálisok jogait sem lehet kivenni. Mert a kivéve a gyevi bírót csak a bírra terjedhet ki.;D

morph on deer 2018.08.27. 17:37:55

@Nerevaryne:
“amíg az inga túl nem lendül a kritikus ponton,”

A támogatók szemében vszleg akkor sem, hiszen most sem érdemi érvek, hanem érzelmek mentén döntenek, addigra meg már az ingerküszöb is “megfelelően” magas lesz, akár az extremitások elfogadásához is, attól tartok.

tele.phone 2018.08.27. 17:48:35

@DrGehaeuse: Helló, kösz a választ! Csak néhány komment.

1. Írod: "Szerintem a magországok, de elsősorban a (világuralmi hatalompénz-oligarchiával szövetséges) Német nagytöke az ami a lib-dem-et korrumpálja annak érdekében hogy fenntarthassa az EU-n belüli perifériákból a profit elszívását a német multicégek leányvállalatain keresztül. Jelenleg ez a forrása a Német "jóléti modell" fenntarthatóságának."

A német gazdasági siker forrása szerintem leginkább nem európai, hanem az, hogy a vállalataik olyan termékeket tudnak előállítani, amik keresettek az igencsak nyereséges piacokon, éspedig elsősorban Európán kívül. Ezek részben luxus fogyasztási cikkek (autóipar), részben a termelésben fontos, közbülső termékek - gépek, berendezések, tőkejószágok -, amiket a német cégek nagyon jó minőségben képesek szállítani és megfelelően fejleszteni. Kelet-Európa, a szovjet kényszerkitérő után, újból belépett a német gazdasági termelési rendszerbe. De ez inkább egy pozitív-, mintsem zéró-összegű játszma. A keleti munkaerő még mindig olcsóbb a németeknek, de ők adják a know-howt és a marketinget (értsd: annak képességét, hogy a termékeket a döntően Európán kívüli piacokon - ahol a profit tulajdonképpen keletkezik! -, eladják). Ha ezt a német hozzáadott-értéket kivesszük a kelet-európai termelésből, nem is beszélhetnénk profitról. Persze ez a szimbiózis nem kockázatok nélküli ("ha Németország tüsszent, Magyarország megfázik"), de már a KGST-SZU reláció sem volt az...

2. Egyetértek, hogy az európai nyugat és észak inkább centrum, a dél meg inkább fél-periféria. Portugália példája nagyon érdekes, főleg magyar szemmel. A huszadik századi tízes-húszas évek első köztársaságának gazdasági és társadalmi káoszát, egy katonai puccs után, Salazar egy lényegében hibrid rendszer megteremtésével számolta fel, stabilitást adva, amiben a fiskális fegyelem végig meghatározó volt. A háború után még lazított is valamennyit, némi demokratikus engedményeket téve az ellenzéknek, de a rendszer sosem vált liberális demokráciává. A hatvanas években sikerrel csatlakoztak a külső fellendüléshez, az ország gazdasága gyors léptékben zárkózott fel és vált hatékonyabbá. Néhány évvel Salazar halála után, 1974-ben, az egy puccs után hatalomra kerülő baloldal villámgyorsan eladósította az országot, és az államosításokkal lerontotta a gazdasági hatékonyságot, plusz rengeteg szakember le is lépett (brain-drain). Ez nem éppen jó válasz volt a hetvenes évek olaj-sokkos világgazdasági helyzetére. Innentől az IMF-hitelek és az EU intézmények (illetve azok előzményeinek) strukturális alapjai, aka szanálások, vették át a fő szerepet. De maga a baloldali hatalomátvételt mégiscsak a klasszikus liberális demokratikus értékek (ellenzéki jogok, szólásszabadság stb.) iránti igény motiválta. Talán az új hatalom azt nem vette észre, hogy a probléma inkább ezek hiányával mintsem a gazdasági rendszerrel volt. Persze az új berendezkedés összességében mégiscsak demokratikusabb, mint a hibrid, tehát autoriterebb Salazar-rezsim volt. Szóval, ha a hibrid rendszerből a liberális demokráciába való átmenetet se könnyű megvalósítani, akkor egy full autokrata rezsimből egyből a liberális demokráciába ugrani valószínűleg még nehezebb.

3. Magyarországon bár nem sikerült egy teljesen jól működő nyugatias liberális demokrácia megteremtése 2010 előtt, egy elég komoly kísérlet volt erre. De összességében az ország népe inkább megijedt, összezavarodott, és elszállt a bizalma, lelkesedése. A 2006-os beszéd a nagyobb nyilvánosságot is rádöbbentette arra, amit már sokan éreztek: egy csak maximum féltudású elit próbálja meg kiépíteni a liberális demokráciát. A 2010 utáni hibrid fordulat lényegében egy új szerződést ajánlott a társadalomnak. De ezt az új szerződést még nem tesztelte le az idő. Azt majd a világpiacról jövő soron következő recesszió teszi.

histar007 2018.08.27. 19:02:25

Lucifer is elhitette az emberrel, hogy nem is létezik.
A liberalizmust azok tolják izomból, akik a saját létezésüket is tagaják. Pedig itt vannak és egyre inkább részei az életünknek.
A játék pedig, ahogy mindig is, most is a hatalomról szól.
Anno volt az örökléses-származásos-dinasztikus út, ahova nehéz volt beszállni, hiszen mit ért a nagy vagyon, ha nem lehetett hatalmat vásárolni belőle.
Ebből jött a gondolat, hogy a vezetők ezentúl ne születési alapon, hanem választás útján kerüljenek pozícióba. Ekkor már csak egy jelölt kellett illetve akik megszavazzák. Jelölt akadt mindig is, a feladat pedig az volt, hogy a szavazókat a megfelelő irányba befolyásolják és meg is volt az a bizonyos közvetett hatalom. Ami a maga módják tökéletes: lobbiszervezetek útján lehet az igényeket közölni, a jogalkotás során pedig biztosítják ezek hosszútávú fennmaradását.
A baj akkor kezdődik, amikor nem a megfelelő jelöltet választják meg a hatalomba. Ekkor átmennek védekezőbe felállásba és védik az addig elért eredményeiket a megszokott eszközökkel: a hatalom birtokosa nem legitim, amit tesz nem demokratikus, aki rájuk szavazott a minimum hülye, stb. Illetve előkerülnek a fékek és ellensúlyok, vagyis a rendszer elkezd önmaga ellen dolgozni, az alacsonyabb szintek feladata a fentről érzekő utasítások minél magasabb szabotálása lesz.
Minél több "rossz" jelölt nyer, annál nagyobb probléma lesz a demokrácia és a választás maga, mert egyre csak fogyatkozni fog a befolyás. Jelenleg az ilyen helyeken magát az államhatalmat fúrják és igyekeznek a dolgokat alternatív csatornákon (sajtó, felsőoktatás, művészet, bíróságok) befolyásolni, más kérdés, hogy ezek a rombolás eszközei, nem többek mint a pálya széléről bekiáltott válogatott okoskodások. De kellő erővel is kitartással sok hatalom elmozdítható és akkor van esély a "jó" jelölt megválasztatására. Ekkor a demokrácia automatikusan helyreáll, minden liberális érték a régi fényében csillog, az apró horpadásokat és karcokat pedig egy kemény és kíméletlen bosszúval el lehet tüntetni.

Vagyis a demokrácia 100-150 éve maga volt az esély, hogy hatalmat szerezzenek, most ugyanúgy esély, hogy kiszoruljanak onnan. Az érdekük továbbra is az, hogy ne változzon semmi. Ők vannak fenn és nem szeretnének másokat a saját helyükre. Maguk közé még csak-csak bevesznek valakit, de hatalmukat negatívan nem befolyásolhatja. Innen nem nehéz belátni, hogy addig lesz demokrácia, amíg nekik jó. Ha már nem, akkor valóban lesz egy diktátor, őt pedig már tényleg nem ellenőrzi senki és semmi. Ezért dolgoznak korunk liberálisai.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2018.08.27. 19:31:49

@maxval balcán bircaman:
A természetfeletti keresése nem igazán isten, pláne nem az ábrahámi vallások istenképe. A farepülőterek építő melanéz bennszülöttek is a természetfelettit keresték az amerikai repülőkben.

Nagyon kevés ateista állítja, hogy bizonyítható Isten nem léte. Pusztán abból az okból, hogy valaminek a nem létezését két módon lehet bizonyítani:
1. vagy mutatsz valami tényt, ami kizárja
2. vagy veszed az összes létező dolgot a világon és egyesével bizonyítod róluk, hogy egyik sem az
Egyik se kecsegtet túl sok sikerrel, akár orkokról beszélünk, akár a spagettiszörnyről, akár apró, gyors, kis manókról, amik láthatatlanná válnak, ha valaki figyelné őket.
Nem, az ateista azt mondja, hogy semmi okunk feltételezni Isten létét, hiszen akkor feltételezhetnénk akár Chtulhut is, az orkokat, és azt az 5 dimenziós, halszagú, zöldes-lilás izét, aminek még nevet se adtunk.

"A keresztény nem állítja, hogy racionálisan bizonyítható lenne Isten, ezért nincs rajta bizonyítási teher."
Csakugyan? Mert ezzel 2000 év teológiát dobtál ki az ablakon.
Aquinói Szent Tamás pl. egész fejezetet szentelt neki, hogy megpróbálja bebizonyítani, de ezek szerint feleslegesen strapálta magát.
És különösen érdekes, mert ahhoz képest igen magabiztosan állítják. Annyira, hogy egyesek készek voltak meghalni érte, míg mások másokat megölni érte.

Isten nem csak egy isten úgy általában, hanem egy meglehetősen specifikus isten. Ha nem lenne az, akkor nem tudnál rá etikát építeni. Az ábrahámi vallások istene eléggé körülírt isten.

Mi az a semmi? Mert Ford T-model nem létezett előtte, az tuti. Aztán meg igen.

csakférfi 2018.08.27. 20:11:00

@nu pagagyí:
:)
Honnan tudja az egyén ......hogy mi jó neki?
Ha nem tudja hogy másnak mi a rossz?
Ugyanis nem beszélhetünk egyéni boldogságról ha közösségben élünk.
Ez a paradoxon amit még egyetlen "civilizációnak sem sikerült feloldani.
Elvont kicsit?

Janossz 2018.08.27. 20:29:15

@Lord_Valdez: A kiváló Birca ortodox vallású.
Neki a pópák kezelik a lelkét. Nem biztos, hogy érti ezeket.

2018.08.27. 21:20:36

@Lord_Valdez:
"És különösen érdekes, mert ahhoz képest igen magabiztosan állítják. Annyira, hogy egyesek készek voltak meghalni érte, míg mások másokat megölni érte".

az még hagyján, de nekem az tetszett a legjobban, amikor ugyanazért az Istenért ölték egymást, mert az egyik másképp szerette, mint a másik.
veszélyes dolog is ez!
engem pl szeret.
biztosított róla [személyesen ;) ], hogy ez független attól, hogyan, milyen intenzitással, milyen lelkesedéssel, hányszor nyilvánítom ki a szeretetem iránta.
fölmentett az alól, hogy bármilyen igazolásom, papírom legyen erről és hogy együtt másokkal kelljen szeretnem.

ki a lófasz hiszi el nekem, hogy szeretem Őt ?!

ja? hogy akkor minek a papok, minek az egyház.
mert ők Isten igazi földi teste. elvész és megtagadja Istenét az aki bennük nem hisz.
hát ez a kurva jó duma!

Ad Dio 2018.08.27. 22:18:08

@Khonsu:

Csak reménykedem benne :-), mert azt látom, hogy a képviseleti demokrácia ma már nem képvisel senkit :-). A pártok eredetileg társadalmi osztályok képviseletére alakultak meg. Aztán amikor a társadalmi osztályok elkezdtek feloldódni, a határaik elmosódni, átalakultak ideológiai tömbökké. Mára szépen ez is lassan feloldódik. A legtöbb szavazó ma nem karakteresen jobboldali vagy baloldali, nem liberális, nem progresszív, nem konzervatív, hanem helyzettől és kérdéskörtől függően hol ez, hol az. Érthető? Persze, hiszen az élethelyzete határozza meg a preferenciáit, az átlag szavazó élethelyzete pedig nagyon változatos mintázatú és illékony is.

A liberalizmusnak az eliten belül (nem politikai, hanem társadalom és gazdaságszervezői, ideológiai értelemben véve) nincs alternatívája, ez a nyugat közös alapja. Ez azonban azt eredményezi, hogy gyakorlatilag akárkire szavazol, ugyan azt fogja tenni (lásd No nagykoala). Az emberek azonban néha nem ezt szeretnék - ld migrációs válság, brexit, spanyol szakadás, EU integráció. A képviseleti demokrácia (ebben az erős formájában legalábbis) egyre kevésbé alkalmas a választói akarat artikulálására. Ha pedig a választó nem érzi azt, hogy a választásának van értelme, (jobb esetben) nem fog szavazni... vagy, protest szavazatot fog adni a szélsőségeknek (ez a tendenciát nehéz nem látni).

histar007 2018.08.27. 22:31:44

@Lord_Valdez:
Szerintem a hit lényege, hogy nem kell Isten létét bizonyítani. A hit egy hiedelem, a bizonyítás pedig tudomány.
Ha azt nézzük, hogy anno állítólag mindazon dolgok megmagyarázására találták ki a hitet, amit nem tudtak megmagyarázni, akkor mit sem változott a világ. Ugyan több dolgot tudunk megmagyarázni, de az igazán komoly kérdések még most is túl nehezek: tyúk/tojás, mi volt az ősrobbanás előtt, mi van a halál után, stb

Khonsu 2018.08.27. 23:23:19

@Ad Dio:

Úgy bizony, ez igaz. A liberális demokrácia szépen megtette feladatát, de mára sajnos válságba jutott. Úgy tűnik az a történelmi szakasz, amikor azt a visszacsatolási funkciót, mely a társadalmi alrendszerekben az eddigi leghatékonyabb kiválasztódást eredményezve katalizálta a fejlődést, már nem kellő hatékonysággal látja el.

Megnyílt tehát a terep az alternatíváknak, de ezek közt bölcsen kell választani. Tényleges előrelépés csak olyan altervatívával valósul meg, mely a liberális demokrácia funkcióját (az említett visszacsatolást) úgy képes átörökölni, hogy annak megvalósításában tovább közelíti az optimumot.

Ha ez megfelelő biztonsággal megvalósítható a közvetlen demokráciában, akkor nincs ellene kifogásom, bár jelenleg az általam vázolt módon ezt valószínűbbnek vélem.

A lényeg, hogy bár a magam részéről más alternatívában hiszek, a közvetlen demokrácia sem ördögtől fogant ötlet. :)

Ad Dio 2018.08.27. 23:31:10

@Khonsu:

A hatalomátvétel (ez is az) vagy fokozatosan, vagy harcban következik be.
Én remélem, hogy ez most fokozatos lesz inkább, mert egy polgárháború a fenének sem hiányzik.

Organikus átmenetnek pedig egy részben közvetlen, részben képviseleti rendszer jónak látszik számomra.

Khonsu 2018.08.27. 23:38:37

@Ad Dio:

Szerintem organikusan úgy nézhet ki az átmenet, hogy makroszinten, a képviseleti helyett jön az "automatizált kormányzat", amiről írtam, mikroszinten pedig simán jöhet mellé a közvetlen demokrácia.

Egy ilyen felépítésű vegyes rendszert teljesen elképzelhetőnek és valószínűnek tartok.

Larrikin 2018.08.28. 03:43:46

@Khonsu: bocs, de ez sci-fi a gyenge fajtából.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.28. 06:00:00

@Lord_Valdez:

Amiről beszélsz, azok az istenérvek. Ezek segítenek rávezetni Istenre, de egyik se racionális bizonyíték.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2018.08.28. 07:32:13

@maxval balcán bircaman:
Szerinted miért kezdték el keresni az istenérveket?
Azért, mert a legtöbb gondolkodó többre vágyott annál, hogy "írva vagyon". Minden műveltebb ember próbált racionális maradni vitákban, ezért racionális bizonyítékokat próbáltak keresni rá.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.28. 07:59:33

@Lord_Valdez:

Az istenérvek célja a rávezetés.

A kereszténység zsidó-görög környezetben kezdett terjedni. A kettőt össze kellett hangolni.

De nincs bizonyító erejű istenérv, ez fogalmi képtelenség.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2018.08.28. 08:18:25

@maxval balcán bircaman:
Mégis mire kellett volna rávezetni a keresztény Európában, ahol inkvizíció működik? Itt nem volt olyan, hogy valaki kimaradt a vallásból. Rávezetésnek ott van értelme, ahol a vallás opcionális.
Ráadásul ezzel sose a köznép foglalkozott, hanem teológusok, akiket valószínűleg nem kellett rávezetni.

Ráadásul ezek rendszeresen úgy végződtek, hogy tehát Isten létezik, nem úgy, hogy utalnak Isten létezésére.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.28. 09:24:06

@Lord_Valdez:

Az inkvizíció nyugaton volt, a XIII. századtól.

A kereszténység terjedése meg keleten volt az I. században.

Hol a kapcsolat?

screpes 2018.08.28. 09:58:45

@CleanYourRoom:

Azért látszik korlátoltnak és primitívnek, (az ateista),
mert törekszik a létező ismereteire alapozni a paradigmatikus válaszokat.
(szemben a hiányzó ismeretekkel)

Amint Valdez is fejtegeti, a hivő sikeresen nevet adott mindannak, amit nem eléggé ismer, a nem hívő viszont nem tudja egy szóval elnevezni amit tudni vél. De annak többnyire már van is neve, azt illene tudnia..

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.28. 10:55:03

@maxval balcán bircaman: "Az istenérvek célja a rávezetés."

Persze. A különféle izmusok is hatalmon igyekeztek rávezetni, mint anno a hatalomban erősen beékelt egy ház, a keresztényi, mert a többi nem fért oda. Megrázták a kolompot ezek is, azok is, és a birkák korotak/nak utána. Nem meggyőződésből, hanem haszonból. Mint pl. te is. Én megkeresztel, megbérmált vagyok, de nem gyakorlom, mert nem hiszek a veztők hitében, az izmusokéban sem, meg a vallásiakéban sem, csak a magaméban. Az meg magyánügy, így mást is békén hagyok a sajátjával. No ez a liberalizmus egyik pillére.

Khonsu 2018.08.28. 14:26:00

@Larrikin:

Tőlem csak ennyire futja, ha jó sci-fit akarsz ne engem olvass.

DrGehaeuse 2018.08.28. 14:49:34

@tele.phone: A pénztőke, a német multik és általában az EU magországaiban székelő nagytőkés cégek a legtöbb esetben a periféria országaiban az alábbi formákban vannak jelen. A sorrend a kiszívott tökearányos profit szerint csökkenő:

1. Pénzügyi piacvásárlás kereskedelmi bankok megvásárlásával vagy új leánybank nyitásával.
2. Piacvásárlás nagy és kiskereskedelmi cégek (áruházláncok) nyitásával és magyar üzletek és láncok bekebelezésével (SPAR, Lidl, ALDI, Auchan, TESCO, Praktiker, OBI stb)
3. Piacvásárlás fogyasztási cikkeket termelő ipari cégek felvásárlásával és/vagy leányvállalatok alapitásásval.
4. Gépipari és Autóipari cégek felvásárlása és/vagy leányvállalatok alapítása termékeik anyacégen keresztüli kizárólagos értékesítésével itt már csekély jelentősége van a piacvásárlásnak a gyártó-összeszerelő-beszállító cégek az anyavállalataik helyett végzik a kis hozzáadott értékű munkát. A korábban saját fejlesztéssel és késztermék értékesítéssel rendelkező magyar (állami) vállalatok teljes eltüntetése (azok telephelyein működnek) miatt hatalmas profittermelési potenciált tüntetnek el (az itt megtermelt hozzáadott érték nem magyarországon realizálódik mint árbevétel) ami a magyar állam adóbevételi lehetőségeit nullázza le ebben a szegmensben. Itt a legnagyobb a német működőtőke aránya.

Ezek a cégek direkt profitelszívást hajtanak végre ami a gazdasági gyarmatosítás jelenlegi (modern) formája.

DrGehaeuse 2018.08.28. 15:04:53

@Moin Moin: Á dehogy! Egy virtigli konzervatív számára épp elég egy Daniel Cohn-Bendit-re vagy egy Niedermüller Péter-re gondolni.

DrGehaeuse 2018.08.28. 15:40:25

@HaFr: "A liberalizmus ... általában következménye annak az évezredes emberi vágynak -...-, hogy az ember egy transzcendens megerősítésű erkölcsi rendben (ami alatt leginkább azt értették, hogy az emberi kiválóság közösen elfogadott mércéje szerint) szabadon, az állam és más emberek igazolhatatlan beavatkozásától mentesen teljesíthesse ki önmagát."

Ez nagyon szép.

Nézzük mi a rideg valóság manapság. Vegyünk egy átlagos magyar kisvárosban egy átlagos magyar családot:

- Apuci gyári munkás egy német multicégnél és gépeket szerel össze, kb. annyit keres mint a szakmunkás minimábér 1,5-szerese - netto 180.000,-Ft + kafeteria 12.000,-Ft
- Anyuci ovónő 10 év gyakorlattal kerekítve keres netto 100.000,-Ft-ot
- Két iskolás gyermekük után 26.600,-Ft családi pótlék jár.
- családi adókedvezmény: 35.000,-Ft

Ez összesen 353.600,-Ft bérjövedelem.

Alkalmi és másodállásból lehet még jóindulattal +90.000,-Ft jövedelmük. igy lesz kb. 440.000,- az össz jövedelem

Az egy főre vetített jövedelmük kb. 110.000,-Ft.

Panellakásban laknak amin van némi CHF hiteltartozásuk.

Rezsi jellegű kiadások: Víz, Villany, Fűtés, tömegközlekedés, hiteltörlesztés, UPC biztosítás: 130.000,- Ft/hó
Élelmiszer, tisztító és tisztálkodószerek: 160.000,-Ft/hó

Az elemi létfenntartási költségeken felől marad fejenként 37.500,- Ft ruházkodásra, műszaki cikkekre, telefonra, kultúrára, utazásra, nyaralásra, sportra stb.

Milyen esélyei lehetnek egy embernek az "önkiteljesítésre" ilyen helyzetben?

zenonküp 2018.08.28. 16:36:58

Most jutottam először e poszt olvasásához.
Mit mondhatok első benyomásként? (Később részletezném véleményemet.)
Ritka tökös poszt!))

látjátok feleim szümtükkel 2018.08.28. 16:48:12

@DrGehaeuse:

Apáméknak az ötvenes években időnként kenyérre sem volt pénzük, előfordult, hogy egész hónaprra 50 forintunk volt, még is kiteljesedtünk. Négyen. Eljártunk a könyvtárba, és kölcsönzött könyveket olavastunk. Műveltünk a kertünket, eljártunk a falusi rendezvényekre ( mert minden állítással elentétben voltak ilyenek, sőt még 56 után is voltak ), dolgoztunk, hogy legyen kenyérre, ruhára pénzünk. Ennek eredményeként elsők közt vezettük be az áramot, vizet a telkünkre. Viszonylag korán lett rádiónk, mosógépünk, majd tv-nk.Voltam úttörő táborba, ott sok érdekeset láttam. Ennek költségét részben magam teremtettem meg, tarlón kalászt gyűjtöttem, anyám kicsépelte, apám meg eladta a magot a piacon, és lett bőröndöm, még ami még kellett a táborba. Középiskolába tanultam. Egyetemre munka mellett jártam, és diplomával teljesedtem.

Ha ez nem kiteljesedés, akkor mi az? Mitől nem tud ma kiteljesedni egy négytagú család?

DrGehaeuse 2018.08.28. 17:05:28

@látjátok feleim szümtükkel:

Nyilván a lehetőségeket mindig meg lehet ragadni, ha vannak.
Amire én utalni akartam, az a posztban leírt
"szabadon, az állam és más emberek igazolhatatlan beavatkozásától mentesen " kitételre vonatkozik.

Az említett igazolhatatlan beavatkozásokon felül a kiteljesedésnek ma egyre inkább az anyagi függetlenség egyre nehezebb elérhetősége a gátja.

Az én példámban szereplő család még a jobb helyzetben lévő kisebbséghez tartozik.
900.000 családot (háztartást) fenyeget az adósságcsapda miatt otthonuk elvesztése. A mélyszegénységben élők tömegeiről már nem is merek említést tenni.

DrGehaeuse 2018.08.28. 17:29:06

@neoteny: ""A korábban saját fejlesztéssel és késztermék értékesítéssel rendelkező magyar (állami) vállalatok teljes eltüntetése (azok telephelyein működnek) miatt hatalmas profittermelési potenciált tüntetnek el"

Ez azon a feltételezésen alapszik, hogy azok a magyar (állami) vállalatok (hatalmas) profitot termeltek, ill. (hatalmas) profitot termeltek volna ha magyar (állami) tulajdonban maradnak _versenypiaci körülmények között_. Sem a saját fejlesztés, sem a késztermék értékesítés nem biztosítéka annak, hogy (hatalmas) profit kerül megtermelésre:"

Én a "potenciál" eltüntetését fájlalom.
Semmikép sem gondolom hogy azoknak a cégeknek magyar állami tulajdonban kellett volna maradniuk.
Nem hatalmas profit után járó tutifix adóbevételről deliráltam.

Ha a magyar állam nem külföldi (német) multiknak adta volna el a tulajdonában volt ipari termelő vállalatokat, hanem pl. (ahogy a Csehek is tették) reprivatizált volna és/vagy kuponos dolgozói tulajdonba adáson (mint átmeneti megoldáson) keresztül hazai magántulajdonba adta volna, akkor legalább az elvi lehetősége megmaradt volna annak (ezt értem potenciál alatt) hogy végül olyan magyar tulajdonú vállalatok maradjanak a piacon amelyek saját fejlesztésű termékeiket a hazai és a világpiacon maguk értékesítve valamilyen itthon realizált profit után adót fizessenek be a költségvetésbe.

Nyilván lett volna egy zűrös és kalandos átmenet (mint a Cseheknél) és a cégek nagy része csődbe ment volna, viszont mindig lett volna (egyre több) hazai mobil tőke is ami ezek reorganizációjából kivehette volna a részét.
Persze a termelő cégek egy része így is külföldi tulajdonba került volna.

A cégek egy része viszont a versenyben talpon maradva esetleg külföldön terjeszkedve előbb utóbb termelné a GNP-t is, ami most gyengécske. Helyette van a külföldi tulajdonú összeszerelő cégek által felhízlalt GDP aminek alig van hazai realizálású profithányada és abból származó adóbevétel.

DrGehaeuse 2018.08.28. 19:49:01

@neoteny: Örülök!
Az előző ciklusban orv-bán még rontott is a helyzeten azzal, hogy a rezsicsökkentési hazugság örve alatt megnövelte az állami szerepvállalást az energiaszektorban. Az erre fordított nagy mennyiségű költségvetési forrást inkább arra kellett volna fordítania, hogy segítse és ösztönözze a magyar vállalkozókat a hazai piacon mindenféle versenyképes termelőkapacitásokban (pl. megújuló energiatermelési és energiatakarékossági technológiák, újrahasznosítás) tulajdoni részarányuk növelésére.
A magam részéről még azt se tartanám bajnak, ha netán protekcionizmussal vádolnák meg emiatt a magyar kormányt. Persze nem pénztároslölők és kötélbarátok terjeszkedését kívánom.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2018.08.28. 20:02:59

@maxval balcán bircaman:
Ja, hogy a nyugati kereszténység nem számít kereszténységnek. Értem.

zenonküp 2018.08.28. 21:31:24

Nem kívánom különösebben reszelni kommentelő társaimat, úgy látom elvannak egymással. 444 tovább hülyíti, ingerli az erre kaphatókat, majd ugyanezeket belefullasztja az általa bármikor bármilyen mennyiségben előállítható értelmetlen szótömegbe. Csak megjegyzem, Debrecen és Hajdúhadház között még Téglás is van. Nagykozár nem Kozármisleny mellett van, hanem Szemely mellett. A háztartási gépszerelő, mint szakma 1972 körüli állapota azóta változott stb., stb.
Ha az átlagos komment első mondata már contradictio in adjectio, akkor ne írjuk le a második mondatot rögtön az első után. Próbálkozzunk első mondatunkba életet lehelni. Bátran alkalmazzuk az apriori konceptuális elemzést. Ne saját teremtményeinkkel hadakozzunk. Ne hozzunk fel példákat. A példa csak gyengíti érvelédünket, lévén eleve nem általános.
S végül még egy jó tanács.
Ne ajánlgassunk semmit a blog házigazdájának, hogy így kellett volna meg úgy kellett volna jobban megírni azt, amiről nekünk még halvány segédfogalmunk sincs.
Ha nem értjük a poszt velejét, akkor ne kössünk bele a részletekbe.
Nem sorolom kifogásaimat tovább. Kellő türelemmel Önök is bízvást folytathatják.
További jó kommentelést!

kolomparlole1114 2018.08.29. 05:15:25

@neoteny: Mint a közpénz a közpénz jellegét elvesztőtől. Lopással.

zenonküp 2018.08.29. 05:26:09

@444:
26 évig éltem Debrecenben, volt apósom hadházi, már akkor ott dolgozott a későbbi Hajdúsági Iparművekben, amikor még a föld alatt voltak az üzemcsarnokok, 10 évig jártam át Nyíregyházára dolgozni, hetente kétszer, háromszor. A felsorolt állomásokat annyiszor láttam, hogy még akkor sem tudnám elfelejteni, ha nagyon akarnám.
A Bocskai laktanyából a téglási nagy, volt orosz lőtérre jártunk ki terepgyakorlatra, amikor a kis Szűrosnek voltam a rajparancsnoka. Itt van (volt) a Bocskai keretezred megindulási bázisa. E keretezred kilencedik századának voltam a parancsnoka tartalékos főhadnagyként. És így tovább, és így tovább.
Csakhogy mindennek a kommentjeim igazának vagy hamisságának kérdésében semmilyen értéke nincs. Sem pro, sem kontra.
Te - kérlek, bocsáss meg az erős szóért - a szarkupac kommentjeidet tények morzsáival hinted meg, s eképpen szolgálod fel nekünk. E morzsák többek között a települések nevei.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2018.08.29. 07:30:41

@balcán maxval bircaman:
Nem tudom. Valahogy volt a szavaidnak egy olyan kicsengése, hogy az igazi keresztények a keletiek.

Ad Dio 2018.08.29. 11:46:17

@Khonsu:

"Szerintem organikusan úgy nézhet ki az átmenet, hogy makroszinten, a képviseleti helyett jön az "automatizált kormányzat", amiről írtam, mikroszinten pedig simán jöhet mellé a közvetlen demokrácia."

Ez amolyan gyémántok-gombocskák leosztás lenne. A "nagyfiúk" világában érvényesül a "nagyfiúk" akarata, a kicsik meg homokozhatnak a homokozóban. Kár hogy ez agy minden, csak nem demokrácia :-o.

Az egész jelenleg zajló változás pont a demokrácia megőrzéséért zajlik. Nem mellesleg a kultúra, bioszféra és a földi élet is ott van a tétek közt az asztalon.

Szerintem sokkal jobb esélyekkel indulunk, ha nem egy szűk egymással versengő, jellemzően rövid távú célokat hajtó csoport határozza meg a világ sorsát, hanem mindenki lehetőséget kap a beleszólásra. Kicsiben ÉS nagyban egyaránt.

Khonsu 2018.08.29. 15:14:57

@Ad Dio:

"Kár hogy ez agy minden, csak nem demokrácia :-o."

Persze hogy nem. Ezért írtam korábban, hogy szerintem a demokráciának hamarosan lőttek.

A trükk amúgy pontosan az lenne ebben a felállásban, hogy bár nem demokrácia, a többi "nem demokráciával" ellentétben mindenki lehetőséget kapna a beleszólásra, mindössze ez a beleszólás nem "aktív módon", szavazással valósulna meg, hanem automatikusan.

Ezért hoztam a korábbi példát az online tevékenységedet figyelő, elemző és ennek alapján neked célzott reklámokat megjelenítő programokkal, hogy könnyebb legyen elképzelni.

A kérdéses rendszert ugyanis nem diktatúraként kell elképzelni, hanem a korábbi, demokrácia formájában megvalósított visszacsatolás automatizált megvalósításaként.

Nem kell majd közügyekkel foglalkoznod, nem kell szavaznod, stb., csak élni az életed és a rendszer a háttérben elvégzi mindazt, amit manapság a demokratikus kormányzatok.

Szondázza a tevékenységeid minden pillanatban, felméri tulajdonságaid, vágyaid. Jobban ismer majd, mint Te önmagad, hamarabb és pontosabban tudja majd mit akarsz, mint hogy benned tudatosulna, és ezt egyszerre, mindenki esetében, összefüggéseiben.

A begyűjtött adathalmaz elemzéséből leszűrt következtetéseket felhasználva pedig a rendszer visszahat rád. Teljesen interaktív módon, valós időben. Mintha minden pillanatban, mindenről szavaznál ami Te vagy, amit teszel és amire vágysz.

A rendszer ez alapján hangolja újra folyamatosan működését, változik, alkalmazkodik mind az egész rendszer, mind atársadalmi alrendszerek, csoportok és mind az egyének érdekében működését célzottan optimalizálva.

Az eredmény, hogy amellett, hogy a rendszer maximális hatékonysággal működik, megőrzi őrzi dinamikus egyensúlyát, és mindeközben úgy érzed, hogy érted van. A trükk pedig ott jön, hogy az is így fogja érezni, aki egyébként teljesen másképp gondolkodik mint te.

Ez lesz ám az igazi "láthatatlan kéz". A technológiába öntött "gondviselés".

Az, hogy emellett kicsiben a közösségek közvetlen demokráciával, monarchiával vagy kommunizmussal játszadoznak, vagy pedig csak ideológiáktól semlegesen élik mindennaki életüket, az a rendszer egésze szempontjából lényegtelen lesz.

zenonküp 2018.08.29. 16:37:59

444 válaszolt neked:

@zenonküp: :
és? te le akarod váltani orbánt minden áron. én nem akarom. engem őszintén szólva nem érdekel. de felőlem induljon el a pkp a választásokon és váltsák le a kormányt. ehhez úgy 3 millió szavazatot kellene szerezni.

Erre válaszolnék a bloggazda szíves engedelmével.

Akarja a fészkes fekete fene, hogy Orbánt leváltsák.
Kivel és mire???
Orbán most sorsunk kendőjére csomózott bog. Egyelőre kibogozhatatlan, de éppen ezzel állandóan figyelmeztett bennünket : valamit csúnyán elrontottunk, ha nem mi, hát dicső eleink.
Nem kívánom Gyurcsány retorikai teljesítményét überelni. Csak emlékeztetném jómagunkat arra, miszerint ők ikercsillagai legújabbkori szenvedéstörténetünknek.
Hát randa egy csillagok, az már bizonyos.))
De sem Orbán, sem Gyurcsány nem igazán létezők a szó nemesb értelmében.
Tükrök ők, és saját ronda pofázmányunkat mutatják lankadatlan kitartással becses önnönmagunknak.
444 jobb ügyhöz méltó buzgalommal érvelt a magyar polgárosodás mostani lehetségessége mellett.
Nem lehetséges tisztelt uraimék.
Ébredjünk fel szendergésünkből és higyjünk (sic!) Széchenyinek, Magyarország nem volt, hanem lesz.
Hogy mikor? És addigra nem fog elmúlni maga az emberiség is?
Vannak lehetetlen küldetések, de ez nem ok arra, hogy ezekről lemondjunk.
Lehetünk például először emberek (ez sem egyszerű dolog), s utána, amikor ez már sikerült, próbálkozhatunk a magyarrá levéssel is.
Ha a kettő együtt sikerülne ...., nos akkor velünk lenne a világszellem legalább egy ideig. Hogy mindezt a negyedik, majd ötödik, majd a sokadik ipari forradalom közepette?
Sors bona nihil aliud azzal a kiegészítéssel, hogy jó vagy balsorsunk kovácsai is mi magunk leendünk.
Olcsó babér pedig nem terem, s ami ennél is fontosabb nem illik hozzánk.
Lásd újra dicső eleinket, akik már igencsak megszédültek a sok pörgéstől valahol lent vagy fent.))

zenonküp 2018.08.29. 19:03:09

@444:

Széchenyi nem messze Debrecentől, hallgatva huszárai beszélgetését, döbbent rá: hiszen ezek az emberek magyarul beszélnek.
Széchenyi ekkor még fiatal, vagy viszonylag fiatal huszárkapitány.
Mondhatni nagy tettei, amelyeket összefüggés nélkül ismer félművelt nagyközönségünk, még előtte állnak. De a kezdet már nem mindennapi.
Természetesen tudjuk, hogy hatéves koráig beszélte a magyart, hisz ez volt az anyanyelve. A főúri neveltetés francia és német nyelvűvé tette, naplója német nyelvű.
A napóleoni háborúk nem hozták meg a óhajtott katonai karriert.

Tettvágya, kitűnni vágyása, titkos és titkolt szerelme Seilern Crescence grófné és grófnő iránt, barátsága Wesselényi Miklóssal készítették elő kifejlő változását.
Gergely András úgy tudja kitűnő tanulmányában, Széchenyi hitelkérelmének elutasítása lökte rá a nemes grófot arra a pályára, melyről letérni már nem fog egészen a döblingi intézetben elkövetett öngyilkosságáig.
Széchenyi számára a hitel, szűkebb értelemben a creditum jelentette a kritályosodási origót, Wesselényi számára az emberi ítéletek balítélet voltja. Oly szoros közöttük a kapcsolat, a valódi eszmecsere, hogy nehéz eldönteni, ki melyik gondolatnak nemzője.
A kitörési pontot mindenki ismeri, amikor Széchenyi így szól az alsótábla követeihez: "Nekem itt szólni nincs jogom..." stb., stb.
A kérdésed lényegéhez.
Széchenyi liberális, majd konzervatív liberálissá lesz, elsősorban a Kossuthtal folytatot hírlapi és írói vitája folyományaképpen.
Hogy Kossuth liberalizmusa hogyan radikalizálódik, míg végre radikálissá válik, a nemzeti eszme radikálisává, az egy másik történet.
Ezt majd a Deák-Kossuth vita világítja meg.
Nem untatlak tovább és a többi kommentelőt sem.
Kérésedre adhatok részletes olvasmányjegyzéket, elsődleges és másodlagos irodalommal, de csak ha gondolod.

zenonküp 2018.08.29. 19:03:15

@444:

Széchenyi nem messze Debrecentől, hallgatva huszárai beszélgetését, döbbent rá: hiszen ezek az emberek magyarul beszélnek.
Széchenyi ekkor még fiatal, vagy viszonylag fiatal huszárkapitány.
Mondhatni nagy tettei, amelyeket összefüggés nélkül ismer félművelt nagyközönségünk, még előtte állnak. De a kezdet már nem mindennapi.
Természetesen tudjuk, hogy hatéves koráig beszélte a magyart, hisz ez volt az anyanyelve. A főúri neveltetés francia és német nyelvűvé tette, naplója német nyelvű.
A napóleoni háborúk nem hozták meg a óhajtott katonai karriert.

Tettvágya, kitűnni vágyása, titkos és titkolt szerelme Seilern Crescence grófné és grófnő iránt, barátsága Wesselényi Miklóssal készítették elő kifejlő változását.
Gergely András úgy tudja kitűnő tanulmányában, Széchenyi hitelkérelmének elutasítása lökte rá a nemes grófot arra a pályára, melyről letérni már nem fog egészen a döblingi intézetben elkövetett öngyilkosságáig.
Széchenyi számára a hitel, szűkebb értelemben a creditum jelentette a kritályosodási origót, Wesselényi számára az emberi ítéletek balítélet voltja. Oly szoros közöttük a kapcsolat, a valódi eszmecsere, hogy nehéz eldönteni, ki melyik gondolatnak nemzője.
A kitörési pontot mindenki ismeri, amikor Széchenyi így szól az alsótábla követeihez: "Nekem itt szólni nincs jogom..." stb., stb.
A kérdésed lényegéhez.
Széchenyi liberális, majd konzervatív liberálissá lesz, elsősorban a Kossuthtal folytatot hírlapi és írói vitája folyományaképpen.
Hogy Kossuth liberalizmusa hogyan radikalizálódik, míg végre radikálissá válik, a nemzeti eszme radikálisává, az egy másik történet.
Ezt majd a Deák-Kossuth vita világítja meg.
Nem untatlak tovább és a többi kommentelőt sem.
Kérésedre adhatok részletes olvasmányjegyzéket, elsődleges és másodlagos irodalommal, de csak ha gondolod.

zenonküp 2018.08.29. 19:03:22

@444:

Széchenyi nem messze Debrecentől, hallgatva huszárai beszélgetését, döbbent rá: hiszen ezek az emberek magyarul beszélnek.
Széchenyi ekkor még fiatal, vagy viszonylag fiatal huszárkapitány.
Mondhatni nagy tettei, amelyeket összefüggés nélkül ismer félművelt nagyközönségünk, még előtte állnak. De a kezdet már nem mindennapi.
Természetesen tudjuk, hogy hatéves koráig beszélte a magyart, hisz ez volt az anyanyelve. A főúri neveltetés francia és német nyelvűvé tette, naplója német nyelvű.
A napóleoni háborúk nem hozták meg a óhajtott katonai karriert.

Tettvágya, kitűnni vágyása, titkos és titkolt szerelme Seilern Crescence grófné és grófnő iránt, barátsága Wesselényi Miklóssal készítették elő kifejlő változását.
Gergely András úgy tudja kitűnő tanulmányában, Széchenyi hitelkérelmének elutasítása lökte rá a nemes grófot arra a pályára, melyről letérni már nem fog egészen a döblingi intézetben elkövetett öngyilkosságáig.
Széchenyi számára a hitel, szűkebb értelemben a creditum jelentette a kritályosodási origót, Wesselényi számára az emberi ítéletek balítélet voltja. Oly szoros közöttük a kapcsolat, a valódi eszmecsere, hogy nehéz eldönteni, ki melyik gondolatnak nemzője.
A kitörési pontot mindenki ismeri, amikor Széchenyi így szól az alsótábla követeihez: "Nekem itt szólni nincs jogom..." stb., stb.
A kérdésed lényegéhez.
Széchenyi liberális, majd konzervatív liberálissá lesz, elsősorban a Kossuthtal folytatot hírlapi és írói vitája folyományaképpen.
Hogy Kossuth liberalizmusa hogyan radikalizálódik, míg végre radikálissá válik, a nemzeti eszme radikálisává, az egy másik történet.
Ezt majd a Deák-Kossuth vita világítja meg.
Nem untatlak tovább és a többi kommentelőt sem.
Kérésedre adhatok részletes olvasmányjegyzéket, elsődleges és másodlagos irodalommal, de csak ha gondolod.

Janossz 2018.08.29. 19:15:19

@zenonküp: Ennek mondhatod százszor is, érteni úgyse fogja.

"béndek péter ha valamitől dühbe jön, akkor ettől agráriumtól."
Mondja ezt ez a saját bevallása szerint szerepeket játszó, azokban tetszelgő majomparádé. Mikor épp népieschre veszi a figurát.

Aztán másutt meg olyanok jönnek belőle, hogy az árpa magyar neve az árasztásból ered, merthogy azt árasztják (szerinte persze).
Kesereg a léalma árán, nem érti, hogy étkezési minőséget kéne termelni, hússzoros áron.
Komolytalan.

zenonküp 2018.08.29. 19:18:13

@Janossz:
Elég ha mi lassanként megértjük.))

ijontichy 2018.08.30. 01:25:03

@zenonküp: "Tükrök ők, és saját ronda pofázmányunkat mutatják lankadatlan kitartással becses önnönmagunknak."
Ámen.

screpes 2018.08.30. 09:10:29

@ijontichy:

szép, szép a hasonlat, és igaz is, de csak a népesség egy részére érvényes.
Nem írhatjuk azt, hogy ilyenek a magyarok, miközben egyikünk sem ilyen.
Huzakodhatunk azon, hogy mit jelent esetükben a kisebbség.Mennyit ér, és honnan ered?

444 és birca is bevallja hogy tíz éve még ők is liberálisak voltak, olyan szelet fújtak, vagy azok a szelek fújták őket.
Ők azt állítják, hogy megokosodtak, mi pedig azt, hogy dehogy.
süti beállítások módosítása