A Momentum nagyot nyerhet a hétfőn kezdődő népszavazási aláírásgyűjtésen akkor is, ha esetleg nem jön össze a 200 ezer érvényes aláírás -- és nem csak az adatbázisának bővítését. A mai állás szerint világos, hogy a baloldali ellenzék nem fog segíteni a Momentumnak a kampányban, inkább érdeke agyonhallgatnia azt, ahogy a TASZ is jelezte már, hogy nem áll pártcélok mögé még ha az adott esetben a létérdeke is. Ha a Momentum ilyen körülmények között sikerre viszi a kezdeményezését, az nyilvánvalóan kiemeli a több párt közül és kompetens színben fogja feltüntetni az ellenzéki erózió közepette.
A népszavazási aláírásgyűjtés tovább erősítheti a Momentum országos szervezetét. E teher alatt a megfeszített 120 nap végén a párt akár a legerősebb országos bázissal rendelkező ellenzéki párttá is válhat, aminek előnyeit nem kell ecsetelni. Eközben a párt folyamatosan szerepelhet a nyilvánosságban és -- amit visszatérően hiányolok a stratégiájából -- kialakíthatja végre azt a narratívát, amely összerendezné a programja és a szervezeti erősödése még széttartó potenciálját, magyarul -- a narratíva, a program és a szervezeti háttér együttállása révén -- végre jövőképes ereje lehetne a nyugatos Magyarországnak. (A hosszú távú sikerhez szükséges -- a nyilvánosságot is ide értve -- ötödik tényezőbe, a leadershipbe meg majd belejönnek.) Ha viszont narratíva nem alakul ki és a leadership még objektíve nem várható el, akkor a maradék három faktor -- a nyilvánosság, a program és a szervezet -- nem biztos, hogy elég lesz.
Ezt a népszavazást tehát vízválasztónak látom a Momentum parlamentbe jutását illetően. Elválhat egymástól egy, a maga tehetségéből és a maga jogán parlamentbe jutó párt ereje a mások hibáira alapozó párt esetlegességétől. Ami a mai ellenzék számára -- amely a vakok és a világtalanok politikai szövetségeit formálja újra kéthavonta -- nyilván nem lesz jó hír.