A Fidesz 2002-ig a magyar polgárosodás vezető ereje volt. Az első Orbán-kormány az emberi és anyagi erőforrások bővítését és folyamatos megújítását helyezte a politikája középpontjába, szemben pl. a megelőző -- a Bokros-csomagot is befogadó -- Horn-kormánnyal, amelyik szűken államháztartás- és költségvetés centrikus, technokrata irányultságú volt, ennek jegyében nehezítette a továbbtanulás lehetőségeit, szűkítette az egészségügy egyes területeihez való hozzáférést, rontott a családok és általában a bérből és fizetésből élők helyzetén (a vámok és az infláció növelésén, a családtámogatások jelentős kurtításán keresztül).
Az első Orbán-kormány mindezeken -- az emberi élet és a társadalom reprodukciója szempontjából kulcsfontosságú -- területeken komoly korrekciót hajtott végre, ami kiegészülve a főképp a társadalom tehetősebb rétegei által kihasznált otthonteremtési programmal helyreállította az emberi élet értékébe vetett hitet. Közben a kormány kétszámjegyű reálbérnövelést tett lehetővé piaci alapon, az inflációt az 1998-as kb. 14%-ról 2002-re 6% alá vitte, a költségvetési hiányt 3% közelébe, az államadósságot a ciklus közepére jelentősen, azt utána kissé elengedve leszorította.
Az első Orbán-kormány joggal érdemelte ki a "polgári" kormány nevet, a polgárok közé sorolva perspektivikusan a szélesedő középosztályt, miközben "nemzeti" is volt, amennyiben az országot a számára legjobb környezet, az EU felé terelte, de egyszersmind organikus modernizációban gondolkodott, amely fenntartható növekedéssel és egyre több ember számára európai minőségű élettel kecsegtetett. A kormányban olyan szakemberek dolgoztak, mint Chikán Attila, Bod Péter Ákos, vagy Pokorni Zoltán, akik garanciái voltak a területük iránti felelősség érvényesülésének, és ennek megfelelően -- a mainál jóval tágabb határokon belül -- érvényesíthették is az elképzeléseiket akár a kormányfő adandó véleményét is kiigazítva.
Ez a folyamat szakadt meg a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormányok inkompetenciája, majd Orbán populizmusba fordulása miatt. A fejlődésünk nemzeti és polgári útja (vö. Széchenyi, Bibó) megszakadt 2002-ben. Ideje megkísérelnünk visszatérni hozzá, lezárva az utóbbi tizenöt év halmozottan hibás tévelygéseit.
Az utolsó 100 komment: