Nemrég érkezett a hír, hogy az Adidas az amerikai Atlantába telepíti a teljesen robotizált cipőgyárát. Ezentúl nem fog óránként két dollárt fizetni távol-keleti munkaerőért, hanem oda viszi a gyárát, ahol a kereslet és a robottechnika továbbfejlesztésének legalkalmasabb helye van, amelyek -- nem véletlenül -- egybeesnek. Ez a Nyugat. A kezdeti hatalmas beruházás, amire csak nagy tőkeerejű cég képes, természetesen meg fog térülni.
Tőke, felvevőpiac, technológia -- és a tulajdon biztonsága: a jövő beruházásainak kizárólagos mozgatói. A munkaerő ára egyre kevésbé fog számítani, mert egyre kevesebb munkaerő kell, így ez nem lesz szempont a beruházások helyének megválasztásában. Ebből az is következik, hogy azok a társadalmak fognak közép- és hosszútávon jól járni, amelyeket a tőke alkalmas technológiai és felvevőpiacnak ítél. Ezek főleg a nyugati és a nyugati logika szerint -- nagy hozzáadott értékre épülő, erős oktatási rendszer és alacsony korrupció mellett, kiszámítható jogi környezetben, viszonylag nagy vásárlóerővel -- működő keleti társadalmak. De az emlegetett robotizáció és az ún. Internet of Things (a technológiák internet alapú összekapcsolása) csak a ma ismert csúcsa az ipari értékteremtésnek -- előtte is vannak még eljárások, amelyekre azonban ugyanúgy az jellemző, hogy minél több és fejlettebb képességet egyesítenek, annál nagyobb értéket teremtenek, az összességük pedig meghatározza egy nemzet versenyképességét.
Magyarország nagyon rosszul áll e logika szerint, és a lemaradásunkat az elmúlt tíz év vélhetően megpecsételte. A világban egyre agresszívabbá váló orosz és török autokráciák felfogását követve -- jól értve, hogy egyre inkább kiszorulunk a globális versenyből -- az Orbán-rezsim feladta az ország gazdagításának kötelességét, és kizárólag a hatalma megtartására koncentrál, azt remélve, hogy a bel- és külpolitikai manipulációiból még mindig jól jöhet ki. Nem fog. Közben minden évével egyelőre megszámolhatatlan évet veszítünk -- megszámolhatatlant, mert a lemaradás tényét igen, a gyorsaságát egyelőre nem látjuk. Ahogy gyorsul a negyedik ipari forradalom és terjed hatása, úgy fogja büntetni azokat a társadalmakat, amelyek nem készülnek fel tudásban, technológiában, készségekben arra, hogy vagy nagy nyereséget generálni képes működő tőkét exportáljanak, vagy ilyen tőkét vonzzanak, így kellő GDP-t termelve később el tudják tartani az inaktív rétegeket. Magyarország magától ma is képtelen erre (a GDP-nk 10%-a közvetlenül külföldi forrásból származik), és egyre inkább azzá válik, ahogy elértéktelenedik az -- európai mércével -- olcsó munkaereje és az amúgy is romló kiszolgáló tudása. A lecsúszásunk folyamatos a régión belül. Orbánék az EU-t rombolva Magyarország egyetlen maradék vonzerejét, a geopolitikai pozícióját is folyamatosan fenyegetik.
A magyarok 99%-ának fogalma sincs arról, hogy milyen pozícióba tolják az országukat azzal, hogy hagyják magukat a jelenlegi bűnös rezsim által megvezettetni -- migránsokra uszulni, hazug narratívákba bonyolódni, jogot sérteni, a közpénzt elherdálni, a Nyugat ellen szabadságharcolni, a kapitalizmust ócsárolni. Ami itt folyik, az a pénzéből kifogyott narkós egyik utolsó utazása, mielőtt végleg utolérné a várható sorsa.
Az utolsó 100 komment: