1. A szuverenitás jegyében kezdődött az egész. A szuverenitást azonban a carl schmitti értelemben kell felfogni -- leegyszerűsítve mint hatalmi függetlenséget, a döntéshozó (Orbán) függetlenségét, nem az országét. Az országét csak annyiban, amennyiben az Orbánét takarja ("Magyarország én vagyok."). A függetlenségét a törvényektől, az erkölcstől, a hagyományoktól, a szokásoktól, a józan észtől. A szuverenitás ebben az értelemben a puszta orbáni akarat politikai kódja.
2. Magyarország semmit sem kaphat az oroszoktól, amit más állam ne kaphatna meg a pénzén. Nem kapunk olcsóbb energiát, olcsóbb pénzt, versenyképességet, se nagyobb függetlenséget azáltal, hogy a lojalitásaink (az egyszerűség kedvéért) megduplázódnak. Ha kapnánk (és itt kétséges a paksi kölcsön minősítése), az viszont valami olyasminek az ára, amelyet az egyszerű halandó csak elképzelni tud. (Valaki ugyanis mindig fizet. És olyan nincs, hogy a gyengébb jobban járjon egy nemzetközi kapcsolatban.) Mit kérhet P. cserébe? Ilyen lehet, mondjuk, az EU bomlasztása: ma Orbán éppen a tervezett energiaunió ellen szólalt meg, amit két hónapja még támogatni látszott. Korábban más ellen. Az egész orosz orientáció egyetlen gazdasági és politikai kudarc, kulturális zsákutca. Miért ragaszkodik hozzá mégis a miniszerelnök, ha közben az ország rosszul jár?
3. A ma esti interjúja szerint az oroszokkal való barátság a rezsicsökkentés fenntartásának feltétele. Valóban? És ha, tegyük fel, így van: nem lenne talán időszerű feltenni a kérdést, hogy akarja-e egy szabadságszerető nép ilyen áron a fűtésszámláját csökkenteni? De nincs így. Kiszámítható gazdasági viszonyok között, amelyek nem feltételezik az autokratikus minták átvételét, az oroszok világpiaci áron adhatnák az energiahordozókat, ahogy más országoknak is adják, az állam pedig utána kedvére szabályozhatná a szolgáltatókat, ahogy eddig is tette. Esetleg költené a sajátjából azt, amit más úton más zsebekbe juttat. Eddig sem az oroszokon múlott a rezsicsökkentés. Mi akkor ez az újabb látványos hazugságkör (hogy ti. kellenek az oroszok a rezsicsökkentéshez): csak nem a piaci ár alatti tarifát előlegezi meg, átláthatatlan szívességekért cserébe, a másik ismeretlen zsarolópotenciáljától fenyegetve? (Ami árkülönbözetet egyébként, nota bene, el lehetne érni, ha Nyugaton vennénk az orosz gázt, ahogy teszi ezt a Garancsi-féle Orbán-közeli MET nevű közvetítő cég is, csakhogy lefölözi a hasznot! De ez egy más, ha nem is teljesen más történet.)
4. Orbán ma kinyilvánította: rugalmas tarifát akar a lejáró gázszerződés megújításakor. Nagyon követelőző lett hirtelen, gondolhatná Putyin, ám ha ez az ára annak, hogy egy Merkel-látogatás után Magyarország bent maradjon az orosz érdekszférában, akkor ennek az Orbán-gyereknek éppen megadhatjuk, amit kíván. Főleg, ha egyéb módon is fogjuk -- mert valahogy fogja (III/2? -- ami egy pimf dolog lenne egy ország tönkrezúzásához képest, kb. minden tápos bakát megpróbáltak beszervezni annak idején, azt meg mindenki tudja, hogy nem a nemzet biztonsága miatt nincs ebben az országban ügynöktörvény, szóval, megéri?). Ha messzebb menő érdekünk fűződik ehhez, folytathatná az elmélkedést P. -- és fűződik. A különleges orosz-magyar kapcsolatnak ugyanis semmi értelme nem lenne, ha nem diktálnák személyes érdekek, félelmek, amelyektől Orbán már láthatóan nem tud megszabadulni, mert olyan zsákutcába verekedte magát, amelyben csak rossz választása van. De ahhoz nem államférfi, hogy ugyanebből az okból, előbb feltárja az orosz kapcsolatot teljes mélységében, majd lemondjon. Mert ez már nemcsak az ő bőrére megy. Ösztönözzük a kormányfőt, hogy régóta először tudjon ismét helyesen cselekedni.
5. Orbán ma a HírTV-ben világosan hibázott, és hibás lesz a rezsicsökkentéssel kapcsolatos egész propaganda hadjárat, amely Putyin látogatását meg fogja előzni. A "rezsicsökkentés ára" kitétel ugyanis hazug és inkoherens. Az orosz kapcsolatot más szempontok irányítják. Látszik, hogy a miniszterelnök a falhoz ért. Külpolitikailag elszámította magát, belpolitikailag pedig a rezsicsökkentés a választókkal szembeni imidzsének utolsó védvonala. Ha elbukik a rezsicsökkentés, utána már nincs mi megmentse őt magát sem. És tudja ezt Putyin is.