A parlamentbe nem kerülő ellenzéki pártoknak már most időszerű elgondolkodni azon, hogy milyen stratégiával szállnak szembe a 2014-től megvalósuló, várhatóan Fidesz-kormányzással és baloldali ellenzékiséggel.
A következő okaik lehetnek erre. Egy, a parlamenti establishment korlátozott hitelességű (mert egy átfogóan manipulált választási rendszeren és torz nyilvánosságon alapuló) intézmény lesz. Kettő, ezt a parlamentet és ezt a politikai rendszer ugyanazok a pártok fogják uralni, amelyek lassan 15 éve bizonyíthatóan és folyamatosan rontják a társadalom megújulási lehetőségeit, tudatosan rombolják a társadalmi autonómiákat, falakat emelnek a politikai rendszer megújulása előtt, és összejátszanak a társadalom erőforrásainak alkalmatlan és korrupt kezelésében. A közjó szempontjából egyre értelmezhetetlenebbül, egyre átláthatatlanabbul, a közös erőforrásinkat magánjavaikként kezelve, hűtlenül gazdálkodnak -- valójában egyetlen összefüggő, egyre súlyosbodó terhet jelentve a társadalomnak.
Ezt bizonyítja az ún. baloldal azzal is, hogy a fennálló közjogi kereket között is inkább versenybe száll, minthogy minden erejével tiltakozzon a játékszabályok ellen -- sőt, ami az MSZP-t illeti, a saját játékterét éppenséggel látványosan fontosabbnak tartja védeni a kisebb baloldali pártokkal szemben, mint megnyerni a választást. Amivel valójában szemben állunk, az egy komplex gazdasági és politikai kartell, amelyen belül az érdek- és erőviszonyok ugyan változhatnak, de a mélyén fekvő logika nem. Amennyire mély ez a logika, ugyanannyira nemzetellenes is.
A parlamentbe nem kerülő ellenzéki pártok öntudatosabb része joggal gondolhatja azt, hogy a parlamenti erők túlnyomó részének áldozata -- nem pedig tőlük méltányos szabályok között vereséget szenvedett kisebbségi erők, amelyeknek a legközelebbi alkalommal megadatik az újrázás méltányos lehetősége. Semmi okunk azt hinni, hogy a rendszer alaplogikája változni fog az elkövetkező négy évben, azaz nem hihetjük, hogy a rendszer közelebb fog kerülni az ésszerű közjó képviseletéhez, mint eddig.
Az ésszerű közjó hívei, a megtévesztett választók és a rendszer legitimálásától távol maradó állampolgárok együtt a nagy többséget fogják képviselni 2014 után is. Nekik a parlamentből kimaradó, a politikai társadalmat képviselő pártok tudhatnának hangot adni abban a jelenlegi helyzetben, amelyben a politikai társadalom megfélemlített, érdektelen, néma -- röviden, nem létezik.
Mindezek miatt kezdeményezem a Magyar Nemzetgyűlés összehívását, amely a parlamentből kiszoruló vagy a parlamenti pártok korrupt, államelvű, társadalomellenes szemléletével szemben álló politikai és érdekvédelmi szervezetek tanácskozó fóruma, a felálló új országgyűlés árnyékintézménye lenne. Ugyanazon a napon alakulna meg, mint az új országgyűlés, és nagy rendszerességgel folytatná a parlament által is tárgyalt vagy éppen alternatív tartalmú javaslatok megvitatását, a résztvevő szervezetek cserélődő vagy állandó delegáltjainak részvételével, új politikai közeget, aktivista és szakértői hálózatot is létre hozva.
Addig is felhívom a megnevezett körbe tartozó és a javaslatomat keblükre ölelő szervezeteket, hogy juttassák el a blog email címére a visszajelzésüket. A magam részéről üdvözölném, ha egyetlen ilyen szervezetként, ha be is jut az új országgyűlésbe, az LMP részt venne a Nemzetgyűlés munkájában is.