Tíz éve ismert, hogy Gyurcsány Ferenc nem hagyja annyiban: nemcsak a DK megalakulásakor vitt el szavazókat az MSZP-től, de az összeset el akarja vinni és az egyébként régóta valóban pusztulásra érett kommunista utódpártot rákényszeríteni arra, hogy kivonuljon a politikai ringből. Nem mintha ne lennének ott barátai, csak hát Gyurcsány az egyetlen az ellenzékben, aki nem fél leszámolni a barátaival és elvtársaival is (jobb esetben visszautasíthatatlan ajánlatot tesz nekik), mert tudja, hogy ilyen a hatalommaximalizálás logikája. A legtöbb ellenzéki vezető -- talán az egy valamikori Schiffert kivéve -- még az ellenfeleivel sem teszi meg ezt és nem tud semmit, legfeljebb a cipőfűzőjét megkötni. Ezért is marad a politika számukra a moralizálás alfejezete. Nem tudnak erőt növeszteni és bánni vele. A legtöbb politikus végtelenül gyenge ember, aki alig várja, hogy megtalálja az aktuális erőközpontot és hozzácsapódjon. Maga nem tud ilyet létrehozni, a lojalitásokban és áthágásukban pedig párt, becsület, értékrend sokkal kevesebbet számít, mint a valószínűbb győztes vonzereje.
Gy. éveken át tetszhalottként irányította a pártját, az egyetlen ambíciója az volt, hogy bejusson a parlamentbe, megtartva a szavazóit. Az elnöksége nyilván nem volt kérdéses, ahogy a fő ellenfele (Orbán) és a vele való távlati összecsapás mint cél sem, ehhez azonban meg kellett várni, amíg az MSZP kellően meggyöngül, hogy ne tűnjék a "belpolitikája" rokoni leszámolásnak. Azt nehéz lett volna elmagyarázni a törzsközönségének.
Gyurcsány most az ellenzéki vezér szerepére törekszik ("there can be only one"), aminek nyilván el fogja mondani az ellenkezőjét, talán mást állít miniszterelnökjelöltnek is, de az erős, kohézív párt az ő személye miatt az, tehát a miniszterelnök is az övé lesz. Főleg, ha az egyben a felesége is.
Mondanom sem kell, hogy Gyurcsány kormányzati hatalma katasztrófa volna az országnak. Nemcsak mert katasztrofális miniszterelnök volt, nemcsak mert katasztrofális személyiség, hanem mert Gyurcsánnyal kormányon és Orbánnal ellenzékben olyan játszma venné kezdetét, amelyben tovább folytatódna a romlásunk. Nem akarom mérlegelni, hogy az ország évezredes történetében, de legalábbis mióta magyar parlamentáris kormányzás van (vagyis bő százötven éve), az eddigi legkártékonyabb békebeli kormányzásnál -- az Orbánénál -- előfordulhat-e még rosszabb helyzet; de az, hogy ezt Gyurcsány kormányra lépésével és Orbánnal ellenzékben nem lehet kizárni, legalábbis jelzi, hogy finoman szólva nem megnyugtatók a kilátások.
Gyurcsányt persze nem lehet kiiktatni az ellenzékből -- és egyre kevésbé lehet majd --, de fel kell növeszteni legalább vele egyenrangúvá az anti-gyurcsányista ellenzéket, hogy kellő erővel lehessen érvényesíteni vele szemben egy másik erkölcsi és politikai mércét, illetve egy lehetséges ellenzéki hatalomátvételkor -- aminek az esélyeit jelenleg nem teszem 10%-nál többre -- legalább kettős vezetéssel álljon fel egy kormány. Nem tűnik ez sem ideálisnak, de az ország mai helyzetében mindenféle idealitásról (idealizmusról) már régen lemondtunk, ugye? (Remélem.)
Ezért sem szabad a közös listába belemenni (általában semmit sem szabad tenni, amit Gy. akar, de legalábbis nagyon körbe kell azt járni); és ezért kell -- szerintem a Momentumnak -- integratív saját listát létrehoznia, amely egységesebb bázist teremt mögötte, mint Gy. mögött a saját pártja, az MSZP-s szabadcsapatok, a P (vagy mi) opportunista szekértolói és ezek összes függeléke, kitartottja, elvtársi hálózatmaradékai.
Persze ha a Momentum éppen olyan gondolattalan és töketlen marad, mint az utóbbi két évben -- hogy nem telik neki egyébre, mint a még sokkal gondolattalanabb, töketlenebb, döglődő pártoktól szavazókat elszipkázni, ami viszont semmit nem változtat a Fidesz támogatottságán --, akkor ebből a valamennyi tervezést és célszerű cselekvést azért kívánó forgatókönyből sem lesz semmi. Ehelyett megvárhatják, amint Gy. tovább erősödik, a közvélemény szemében az egyetlen posszibilis kihívóvá válik és a végén visszautasíthatatlan ajánlatot tesz a Momentumnak is.
És akkor majd visszatérünk 2006-hoz pepitában.
- Egy kommentelőm még világosabb összefoglalásában: Gyurcsány (és ez érvényes a sokkal tehetségesebb Dobrevre is) főszereplésével lehetetlen 2022-ben rendszert váltani, 2/3-ot elérni. Ha ezt magától nem akarja vagy nem képes belátni, akkor semmi más lehetőség nincs, mint (ezért is) erősíteni a jobboldali, jobbközép ellenzéket. -