A Momentum új főpolgármester-jelölt-jelöltje beszállt egy versenybe, amelyet a posztkommer pártok rendeznek egymás között a vezető posztkommer párt funkciójáért. Ez eleve nem volt egy bölcs ötlet, ti. nem szabad versenyezni ott, ahol a szabályokat -- ideértve a verseny értelmezési keretét -- az ellenfelek szabják, ráadásul menet közben megváltoztathatják. (Remélem, azt végképp nem gondolták a Momentumnál, hogy az MSZP és a DK nem ellenfelek, hanem egy egyeztető fórum -- az ún. előválasztás -- gáláns résztvevői.) Lásd, mivel a verseny keretrendszerét a Momentum nem tudja uralni, nem tudott mit tenni legújabban azzal a változással szemben, amit egy Kálmán Olga nevű népszerű riporternő beszállása jelentett, minek utána a verseny azonmód az MSZP kinyírásáról szóló utódpárti vendettává vált.
Közben ez az előválasztás, majd az önkormányzati választás eleve nem volt más, mint a forrásokért és a hatalomért (és Moszkva támogatásáért) folyó belső harc része a kádári mélyállam továbbéltetői között, akik egyfelől a Fidesz, másfelől az MSZMP aktuális utódpártja. A NER a mélyállam eddigi legsikeresebb posztkommunista politikai szervezete, az ebben való egység sokkal fontosabb a magyar társadalom irányításában, mint a felszíni ellenzéki viszonyok. Amikor a Momentum "befogadó", integratív, centrista, "szövetségi", de egy új mérsékelt jobboldali tömörülés is a "szekértáborokon" átívelő politikai pozíciót foglal el, úgy tesznek, mintha a posztkommer baloldal a szövetségesük lehetne a NER elleni küzdelemben, pedig -- ahogy idáig ecseteltem -- ez a baloldal ténylegesen a Fidesz szövetségese a NER üzemeltetésében. A Momentumnak akkor jöhetne be a számítása, ha elég szavazót tudna megszólítani ahhoz, hogy a kádári mélyállam pártjait (a Fideszt és az MSZP/DK-t) egyformán megrengesse és adott esetben belső erjedést indítson el bennük. Egyébként a Momentum stratégiája középtávon halálra van ítélve, mert a mélyállam össze fog zárni ellenében (ami már meg fog látszani az előválasztás eredményének kezelésében is, attól függően, hogy ez mi lesz -- de bármi lesz, az nem lesz jó a Momentumnak).
A Momentum vagy megmarad kis pártnak, vagy fel kell vennie a küzdelmet a mélyállammal (egyaránt a hivatalos jobb- és baloldali pártokkal) szemben. Ez társadalmi mozgalom nélkül nem megy. Erre vonatkozóan azonban nem látom se az értést, se a szándékot. Amit pedig én írok, arra éppen csak az utóbbi tíz év -- és benne az utóbbi két hét -- ellenzéki performansza a bizonyíték. Lehet rá mondani, hogy bogárlaci2.0 vagy bármi mást, végül is mindenkinek az a legfontosabb, hogy jól aludjon és ki vagyok én, hogy ezt akadályozzam. De ha lúd, legyen Kövér: tessék lefekvés előtt Bolgár urat hallgatni!