Gulyás miniszter egy fórumon a közép-európai országokról szólva nem tartotta kedvezőnek, hogy nem erős és erősödő államok vezetőivel kell tárgyalniuk, hanem „állandó belső válságokkal, és szuverenitásproblémákkal küzdő országok vezetőivel”, de szerinte ez nem szabad változtasson a magyar nemzetpolitika céljain.
Mivel a szuverenitás szó a fideszmagor szótárban az autokráciát jelenti -- Magyarország tudvalevőleg azóta szuverén, hogy az orbánista autokrácia irányítja -- G. miniszter szavai a civilizált fogalomkészletben azt jelentik, hogy nem tetszik neki, hogy Románia ragaszkodik a liberális demokráciához. Mondta ezt jó stílusérzékkel Kolozsváron. Miért ott? Mert miközben hatalmas pénzek áramlanak a határon túlra, nem mellesleg a megtámogatott magyar etnikai kisebbség lázítása is folydogál Románia ellen.
A szuverenitás már csak azért se jelenthet mást, mint az autokrata kormányzást -- amelyben a társadalom alávetett a kormányzati akaratnak és a szuverenitás teljessége a miniszterelnökben testesül meg, tőle távolodva pedig fokozatosan enyészik el --, mert Magyarország egyébként se külpolitikai, se gazdasági, se semmilyen más mérvadó tekintetben nem lett "szuverénebb" (önrendelkezésre képes, erősebb) ország Orbán uralma alatt, hiszen objektíve gyengül és marad le a versenytársaitól. Ezért is vicces G. miniszter siránkozása "a belső válságokkal küzdő, gyenge országok" (itt különösen Románia) kapcsán, azé a G. miniszteré, akinek a száján a minap véletlenül kicsúszott, hogy azért veszi elő Heller Ágnest lépten-nyomon a kormánypropaganda, mert szükség van a személyére a tábor összetartásához. Ebből is látszik, milyen sikeres ország vagyunk és mennyire megalapozott különösen a magyar kormány magabiztossága.
Ami az erősödést (tehát a tényleges szuverenitást ) illeti, Románia abszolút euró alapon is összesen több mint tíz százalékkal nagyobb gazdasági növekedést produkált az utóbbi nyolc évben, mint Magyarország, az államadóssága fele a mienknek, miközben PPS alapon és egyéni fogyasztás tekintetében már elénk is került (noha tagadhatatlanul komoly egyensúlytalanság van a külső fizetési mérlegben, túlfűtött a fogyasztás stb). https://index.hu/gazda…/…/01/24/gki_leszakadtunk_a_regiorol/ Alább a háztartások fogyasztásának alakulása a V4-ekben 2002 óta és az egyéni fogyasztási "ranglista" alakulása 2016-ban. Ennyit megint G. miniszter visszafogott, hiteles személyéről és a magyar szuverenitásról.
A magyar nemzetpolitika célja pedig világos: miután a kormány - a maga képességei szerint, orosz támogatással - minden eszközzel akadályozza az EU erősödését, egy reményei szerint széteső közösségben előbb-utóbb előveszi majd az etnikai kérdést és feltehetően valamilyen nagyhatalmi egyezkedés (vö. döntőbíráskodás) részévé akarja tenni. Augusztus 20-a a mai kormánypolitikában (vö. Szent István országa) ma még csak június 4-e (a csonka ország) pandanja -- de majdan a korrekciója kíván lenni.