A Kádár-rendszer legitimitásvesztését semmi nem akadályozta meg még az egypártrendszer viszonyai között sem az 1980-as években. Miért akadályozná most az Orbán-rendszerét bármi? Ki hiheti komolyan, hogy ha a Kádár-rezsim támogatottsága folyamatosan erodálódott a nyolcvanas években, akkor az orbánizmusé nem erodálódhatna ma -- azaz ne lenne képes a mai közvélemény kikezdeni a Fideszt a mai választási rendszerben és propagandaviszonyok között (amelyeknél jóval zártabb rendszerben kezdte ki a kádárizmust)?
Ezt csak az hiheti komolyan, aki nem ért a mai helyzetből semmit. Hadd segítsek: az orbánizmus a többségi véleményre és néplélekre optimalizál. Tükrözi azt. Csak annyira tudja idomítani, amivel még nem töri el. Ezzel szemben a "demokratikus ellenzék" képtelen volt létrehozni a liberális demokrácia szilárd kultúráját 2010-ig, és most szenvedi ennek a hiányát. Szenvedi, hogy a nagy többséget nem érdeklik a lokális nyavalyái, nem hiszi, hogy velük jobb lenne, ahogy nem hitték a nyolcvanak évek elejéig, hogy a Nyugatnak jobb. Igazuk volt? Nem. De attól még úgy éreztek, és el tudták mondani, mit éreznek, ahogy most is el tudják, csakhogy nem hallgatja őket meg az az (ellenzéki) oldal, amelynek a legtöbbet kellene tanulni a mondandójukból.
Nyilván nincs oka örömre annak a polgárnak, aki a magyar nép helyébe valami másfélét vizionált, és most kénytelen csalódni. De ennyi idő után már érdemes volna legalább elkezdenie gondolkozni. Mondjuk azon, hogy mivel segíthetné elő a magyar nép hamarabbi ébredését és a jövőbeni kisebb csalódását, hogy amikor eljön az Orbán-rendszer elmállása, akkor ne álljunk ott alkotó stratégiák nélkül, és a legkevésbé se álljunk ott a mai leszerepelt bagázzsal egyedül választható alternatívaként.
Az "1980-as évek közepére a Kádár-rendszer legitimitása, vagyis társadalmi elfogadottsága megrendült, az 1980-as évek utolsó harmadára pedig minimálisra zsugorodott. Mi volt ennek az oka? Úgy gondoljuk, hogy alapvetően ugyanúgy a gazdaság teljesítménye, mint korábban, a rendszer nagyfokú elfogadottsága idején, csupán ellenkező előjellel."- írja Romsics. Ezek szerint amíg az orbánizmus a gazdaságot és a társadalmi méltányosság látszatát illetően kielégíti a többséget, addig marad. Nem okvetlenül van ez így, lehetne talán egy új jövőképpel és narratívával is hódítani és felülírni a gazdasági logikát, de láthatóan alkotásra futja a legkevésbé ellenzéki oldalon. A gyakorlat tehát azt mutatja, hogy ki kell várnunk, amíg a gazdasági terméketlensége és méltánytalansága aláássa a rezsimet. Ha így lesz.
A mai ellenzék nagy részének életét meghosszabbítani ebben a kénytelen várakozásban az egyik legnagyobb ostobaság volna. 2018-tól további ellenzéki pártok alakulására van szükségünk a Momentum mellett, és a mai ellenzéket teljesen ki kell szorítani.