Azért rossz, mert nem a funkciója adja az igazi súlyát, hanem a világos illeszkedése a kormány bezárkózó, etnicista, versenyellenes nemzetképéhez. Nem lenne semmi bajom a kerítéssel (pontosabban nem tudok jobbat), ha az egy egyébként nyitott, az emberek szabadságára és közösségeire, versenyképességére és kooperációjára épülő ország hangsúlyozottan kényszerű és hangsúlyozottan átmeneti válasza lenne egy komoly globális problémára, és közben a kormány nem a Nyugat ellen kérkedve, hanem vele együttműködésben dolgozna a hosszú távú megoldásokon.
De nem. Ez a kormány sportot űz a hibás nemzetstratégiai megoldásokból, semmi mást nem tart szem előtt, mint Orbán újraválasztását, hibát hibára halmoz*, amelyeket néhány év késéssel csak azok után szeret beismerni, hogy már rendre learatta értük a szavazatokat egy véleményében manipulált, bátortalan, polgárosulatlan nemzettől. Ez a kormány a legotrombábban hazug tényező a magyar nyilvánosságban, de pechünkre messze a legerősebb is.
Az ország süllyed, ami meglátszik a Pisa-adatoktól a fogyasztási statisztikákon keresztül az országban való puszta lét minőségéig zavaróan sok tényből. Aki ezt tagadja, az -- nem tudok mást mondani -- hazudik. Ez nem szemlélet kérdése, ebben az állításban összecseng minden tapasztalat, adat és szubjektív érzés. Sajnos Lázár János ötévente csak egyszer ismeri be ezt a tényt, és azzal sem tud mit kezdeni se a nyilvánosság, se az ellenzék. Mennyire kell még tönkremenni ahhoz, hogy az egyes (hatalmi relevanciával rendelkező) erkölcsi világokban fordulat álljon be a helyzet értékelésében?
*Ha már itt tartunk, nagyságrendileg súlyosabb probléma a versenyképességünk és a nemzeti összetartás szempontjából, hogy az elit gimnáziumok gyakorlatilag komplett osztályai mennek külföldi egyetemekre, majd vállalnak ott munkát -- ha ezek itthon maradnának és általában a kormány célja az oktatási és kutatási színvonal, illetve ezen keresztül a magyar etnikum értékteremtő képességének növelése lenne, akkor kevésbé kellene félni attól, hogy a képzetlenek munkalehetőségeit kik viszik el, elvihetnék akár a bevándorlók is, mit érdekelne minket. Sőt, akár hívhatnánk is őket.