Clinton és Obama beszólt, a KDNP (?) frakcióvezető-helyettese vissza-. (Obamát, úgymond, a bankok "elszámoltatása" és a rezsicsökkentés zavarja. Mondja, és hát nyilván. Kínában, Burmában és Venezuelában is éppen rezsicsökkentési láz van, ideje volt Baracknak kiállnia mindenki E.on-jáért.) A KDNP folyamatos inzultus az értelemmel szemben.
Egyetlen releváns kérdést látok az ügyben, pont, amit a Szijjártóügyi Minisztérium megpendít: Magyarország népe annyira szereti a szabadságot, hogy nem hagyná kurtítani azt. Ez természetesen nem igaz. A szabadság az utolsó dolgok között van, ami Magyarország átlagpolgárát érdekli, aki jól elvan azzal, hogy Sz. úr kormánya változó mértékben, de egyaránt csorbítja az önkormányzatiság, a tulajdon, a szabad és egyenlő választások, a sajtószabadság, az öngondoskodás szabadságának, az oktatás pluralizmusának, a törvény előtti egyenlőségnek, a bíróságok függetlenségének, a szerződések jogi garanciáinak stb. 1990 óta érinthetetlennek tűnő eszméit -- ha közben elképesztő olcsón átadhatja magát a hamis illúzióknak. Mivel megfelelő neveltetés és kultúra híján nem látja az összefüggést a szabadságok rendszere és a saját jóléte, biztonsága és jövője között, a magyar állampolgárt először akkor fogja zavarni a szabadságának csökkenése, ha rezsicsökkentés helyett egyik napról a másikra majd 30%-os rezsinövelést kap a nyakába a minden közművet tulajdonló államtól, ha bezárják a zöldségboltját, mert valaki kaszinót akar építeni a helyén, vagy a szomszéd Julis nénit azzal küldik haza a kórházból, hogy a térdprotézisek a Párt tagjainak vannak fenntartva. A félreértések elkerülése végett ugyanezek a fiktív események más formában, de már játszódnak a mindennapokban. A szabadságot hazudó Fidesz minden tevékenysége arra irányul ötödik éve, hogy a szabadság magasztos eszméjét a felismerhetetlenségig elcsúfítsa és nem kívánatossá tegye.
Ami pedig Barack Obamát illeti, elszomorító látni, hogy a Rhesus Macacus-New York-Tel Aviv tengely leleplezése mellett a beszédéből (akár pro, akár kontra) csak a civil társadalom (a.m. a civil érdekvédelmi szervezetek) védelmének érdekét tapintja ki a magyar sajtó. Ezzel szemben az történik, hogy az eddig külpolitikailag igen passzív elnök végre rájött arra, hogy Amerika pozíciói a világban közvetlenül múlnak a liberális demokráciák sorsán. Ennyiben a magyar ügynek Washington számára valóban nemzetbiztonsági jelentősége van, miközben ez az ügy egyike a legzavaróbb fejleményeknek, mert világossá teszi, hogy nem lehet lazsálni, a jogállamért folyamatosan küzdeni kell még a viszonylag civilizált régiókban is. De a magyar civil szervezetek sorsa valószínűleg Obama szerint sem meríti ki a magyar szabadság sorsát. Nekünk ellenben biztosan minden magyar ember szabadságáért kellene aggódnunk. A magyar társadalom jól elrendezett szabadságának nem lehet alternatívája se a Rogán- és Szijjártó-félék gátlástalan szabadossága, se Amerika nemzetbiztonsági érdekei. Miközben egyre inkább úgy tűnik, hogy választanunk kell a Nyugat és az orosz berendezkedés között, Amerika választása nem az amerikai szabadság előtti önfeladást jelenti (amely -- aka a zsidó-amerikai imperializmus -- ellen valóban szabadon hőzöng a magyar minden jobbos portálon), hanem a szabadság növelésének és tökéletesítésének lehetőségét. Hiszen az orosz rendszer "tökéletesítése" a tökéletes rabságba visz.
A címben feltett kérdésre a válasz: természetesen nem kell. A lényeg máshol van.