1000 A MI HAZÁNK

" Míg más parlamentáris országokban a jobboldal általában a józan és megfontolt konzervativizmust, a tradíciókhoz való ragaszkodást tekinti hivatásának – nálunk a magát jobboldalinak nevező kormányzati rendszer ezekkel ellenkező törekvéseket mutat. Alkotmányjogi téren a parlamentarizmus elsorvasztása és látszatparlamentarizmussá süllyesztése ennek az állítólag jobboldali kormánypolitikának egyik fő célja. A vezérkedés, az egy akarat érvényesülésére felépített és minden bírálat elnémításával kialakított nemzeti egység, másrészt gazdasági téren az individualista gazdálkodást mindinkább elfojtó, egy újfajta kollektivizmus felé elhajló, sokszor már a magántulajdonba is belenyúló törekvések: nehézzé teszik egy konzervatív politikus számára, hogy ezzel a jobboldallal azonosítsa magát.” (Gr. Apponyi György, 1935)

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Polgári konzervatív blog

2017.02.19. 05:29 HaFr

Gyarmati rendszer Magyarországon

Maffiaállam vagy fasisztoid mutáció? Sok érv szól amellett, hogy rég nem kellene már annyit foglalkozni a rezsim leírásával, mint a megdöntésével, illetve a megdöntése végül olyanokra fog hárulni, akik nem a leírás szőrszálhasogatásával töltik a napjaikat. Én mégis jeleznék a létező két legfontosabb leíró készletünk mellett egy harmadikat is, amely szerintem pontosabb mindkettőnél: elkerüli a "maffiaállam" egyfelől politikán kívüliségéből, másfelől a bombasztikusságából adódó korlátait, és elkerüli másfelől Ungváry Rudolf "mutáns fasizmusának" ideologikus és érzelmi csapdáit.

Magyarországon gyarmati rezsim rendezkedett be*, amelynek vezetői a társadalom ellenében léteznek, a társadalom erőforrásainak elvonásában érdekeltek, és ezt nemcsak rövid távú haszonszerzésből teszik, hanem hogy a társadalmat hosszabb távon is kellően gyenge, de még éppen működőképes állapotban tartva elejét vegyék a koncentrált ellenállásnak, és ezzel biztosítsák az uralmukat. Rögtön tegyük hozzá, hogy éppen emiatt ez a rezsim is el fog bukni, akár a gyarmati rendszerek, mert eljön az a pont (nálunk talán az EU-források elapadása, talán a régión belüli egyre látványosabb lemaradásunk, talán az elvándorlás nyomán előálló szakemberhiány és a bedőlő közszolgáltatások lesz ez), amikor az ellenállás erőinek és a rezsim alapvető funkciójának (az elvonásnak, erőforrás-kivonásnak, kizsákmányolásnak) ellentétében az utóbbi által élvezett uralmi előny lemorzsolódik. A rezsim elvonó -- idegenül: extrakciós -- mechanizmusai nem tudnak leállni, viszont elapadnak a rendelkezésre álló források, amit nem lehet majd ideológiával ("a fehér ember terhe" jellegű nacionalista, xenofób, válságközpontú beszédmóddal) pótolni.

Az ideológiának ma is funkciója van, mint mindig: a társadalmi viselkedés befolyásolása egy bizonyos irányban, azaz maga is az uralom egyik fontos erőforrása. De a folyamatos válsággal házaló orbánista ideológia kezd kimerülni, a vezér vak rá, hogy észrevegye, hogy csökken az ellenség-pszichózis mobilizáló ereje, és egyre inkább lábra kapnak az alternatív beszédmódok -- azaz apad az ideológia jelentette plusz erő, kiütközik a rendszer alapvető elvonó funkciója ("Elvonás a szükségletek felett"). Egyelőre nem lehet tudni, hogy az egész min fog megbukni, hogy ez vajon egy pragmatikus narratíva (pl. a Momentum olimpiaellenessége és az erre épülő generációs trend), egy alternatív, az Orbánékkal konkuráló jobboldal (Jobbik vagy egy centrista polgári erő), vagy valami más lesz, de meg fog bukni -- ami alatt nem azt értem, hogy egyszer minden elmúlik, hanem hogy belátható időben fog ez megtörténni a jelzett okból, a gyarmati rezsim fenntarthatatlansága miatt.

Hosszan érvelhetnék a gyarmati metafora ereje mellett, persze a gyengeségeit sem felejtve, de nem teszem, ezt az olvasó úgyis elvégzi egy pillanat alatt. A lényeg azonban világos: a rezsim urai a társadalmon kívül, az erkölcs törvényei ellenében és az írott törvényekkel visszaélve, a társadalom -- emberi és anyagi -- erőforrásain nemcsak élősködve, hanem azokat tervszerűen apasztva, illetve a legyengített társadalmat manipulálva és (szellemi, erkölcsi, anyagi, cselekvő) gyengeségeit kihasználva tartják fenn az uralmukat. Még egy darabig. Visszatérve a korábbi paradigmákra: nem képeznek maffiaállamot, mert -- szemben a maffiákkal -- ugyan maguk is üzemeltetnek bizniszeket (utólagos olvasói kérésre emlékeztetek a a MET-től a kaszinókon át az építkezésekig a hagyományos maffia-iparágakban való érdekeltségükre), más területekről viszont kizárólag elvonnak és viszik a pénzt, és közben nem gondoskodnak a "megfejt" terület regenerálásáról, az egész társadalom humán- és anyagi oldalát kikezdve. Ugyancsak nem mondanám a rendszerüket Ungváry biologizáló műszavával "fasisztoid mutációnak" sem, mert 1., másodlagos számukra, hogy az extrakciót milyen ideológiai keretben végzik: ez egy cél- és nem értékracionális közeg; 2., és éppen mivel a cél az extrakció, és semmi grandiózusabb, az állam nem olyan erős, mint a fasiszta államok, sőt kifejezetten diszfunkcionálisan, távolról sem egy rendszerszerű diktatúra ágendája szerint működik. Így ettől kezdve az, hogy valami "fasisztoid", pláne ennek is a "mutációja", lassan relativizálásba fullasztja a definiálási kísérletet.  

*A szóhasználatot nem én vezetem be a rezsim leírására, vannak előzményei más szerzőknél, illetve alkalmazza a történeti szakirodalom más rezsimekre is.

100 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://hafr.blog.hu/api/trackback/id/tr9312271981

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mob. 2017.02.19. 06:07:13

Ez a rendszer ugyanaz, ami 800 éve tart. Sosevolt más. A neve feudalizmus.

HaFr · http://hafr.blog.hu 2017.02.19. 06:18:44

@Mob.: nem gondolnám.. egyrészt klasszikus feudalizmus sosem volt Magyarországon, másrészt a feudalizmus szolgálatok cseréjén és egyensúlyán alapul, alapvetően decentralizált stb., itt pedig semmi ilyenről nincs szó. Ellenben a magyar múltban képződött mentalitás valóban segít a rendszer fenntartásában

Lexa56 2017.02.19. 07:37:30

Hogy viccesre vegyem, a bevezető kérdésre válaszul Micimackót idézem, amikor Nyuszi megkérdezi, hogy mit kér: tejet vagy mézet? Mindkettőt válaszolta Micimackó, de kenyeret nem kérek, hogy mohónak ne nézzék.

zenonküp 2017.02.19. 09:01:34

Az Orban-rezsim gyarmatakent abuzalja az orszagot.
A rendszer fejletlenebb elmaradottabb, mint maga az orszag, hatalmi technikai barmennyire hatekonyak, egy korabbi, voltakeppen nem nem europai osszetevokkel dusitott uralmi rendszert kepeznek le.
Ehhez kepest a Bach-rendszer maga a menyorszag.)

2017.02.19. 17:04:20

@zenonküp:
ne viccelj már. a gyarmatosítók kívülről jönnek.

zenonküp 2017.02.19. 17:37:17

@unionista᠋:
Tetelezzuk fel, hogy Orban nem orosz ugynok, hogy kornyezeteben nincsenek orosz ugynokok, hogy nem az FSzB vagy egyeb orosz szolgalatok forgatokonyvet koveti, hogy e szolgalatok sem rola, sem a miniszterelnok ur munkatarsairol nem rendelkeznek terhelo anyagokkal.
Tetelezzuk fel, hogy a miniszterelnok ur megvilagosodott, s a keleti nyitas, az illiberalis demokracia, a falepites mind az o fejebol pattant ki.
Akkor tenyleg nem kivulrol jon, s neked igazad lesz.

HaFr · http://hafr.blog.hu 2017.02.19. 18:24:11

@unionista᠋: ugyan már, nem ismered az orosz meg a török történelmet?

2017.02.19. 21:18:57

@zenonküp:
rendszerváltás utáni magyarországra érzékelhető külföldi befolyást öt országból gyakoroltak: usa, németország, izrael, oroszország és kína.

ebből az amerikai nyomásgyakorlás vélhetően megszűnik. az amerikaiak nem fogják orbánt különösebben se támogatni, se támadni. a kínai kapcsolat is gyengülni látszik. marad németország, izrael és oroszország.

ha schulz lesz a kancellár, akkor ő majdnem biztosan nekimegy orbánnak. amire a racionális válasz az osztrák-magyar kapcsolatok erősítése. mert nem lehet németországnak direktben nekimenni.

ha orbán iii/iv-es ügynök volt, akkor arról két külföldi szolgálat tudhat. az egyik az orosz. moszkva mindenről másolatot kapott. ha pesti laci anno bement a bm irattárába, akkor akárki bemehetett. és akkoriban lehetett tudni, hogy kik lesznek a rendszerváltó politikusok. az lehet, hogy ezek személyekhez közvetlenül kapcsolódó iratanyagot valakik ellopták. de ezt senki sem tudja pontosan. közvetett információkból még egy valaki tudhatja. de annak most nem írom le a nevét. ki lehet találni. egy élő magyar van már csak, akinek ezt hivatalból az asztala elé rakhatták. a többi mese.

persze az lehet, hogy orbánt ez a két szolgálat zsarolják. de ez nem azt jelenti, hogy ügynök. kaphatott információt a migráns krízisről. ti azt gondoljátok, hogy azt az oroszok indították azért, hogy gyengítsék európát. szerintem azt maguk a törökök indították azért, hogy zsarolják európát. ezt az oroszok nem ellenezték. ezek modern kori janicsárok voltak, akik a keletiből bécsnek indítottak.

2017.02.19. 21:19:07

@zenonküp:
rendszerváltás utáni magyarországra érzékelhető külföldi befolyást öt országból gyakoroltak: usa, németország, izrael, oroszország és kína.

ebből az amerikai nyomásgyakorlás vélhetően megszűnik. az amerikaiak nem fogják orbánt különösebben se támogatni, se támadni. a kínai kapcsolat is gyengülni látszik. marad németország, izrael és oroszország.

ha schulz lesz a kancellár, akkor ő majdnem biztosan nekimegy orbánnak. amire a racionális válasz az osztrák-magyar kapcsolatok erősítése. mert nem lehet németországnak direktben nekimenni.

ha orbán iii/iv-es ügynök volt, akkor arról két külföldi szolgálat tudhat. az egyik az orosz. moszkva mindenről másolatot kapott. ha pesti laci anno bement a bm irattárába, akkor akárki bemehetett. és akkoriban lehetett tudni, hogy kik lesznek a rendszerváltó politikusok. az lehet, hogy ezek személyekhez közvetlenül kapcsolódó iratanyagot valakik ellopták. de ezt senki sem tudja pontosan. közvetett információkból még egy valaki tudhatja. de annak most nem írom le a nevét. ki lehet találni. egy élő magyar van már csak, akinek ezt hivatalból az asztala elé rakhatták. a többi mese.

persze az lehet, hogy orbánt ez a két szolgálat zsarolja. de ez nem azt jelenti, hogy ügynök. kaphatott információt a migráns krízisről. ti azt gondoljátok, hogy azt az oroszok indították azért, hogy gyengítsék európát. szerintem azt maguk a törökök indították azért, hogy zsarolják európát. ezt az oroszok nem ellenezték. ezek modern kori janicsárok voltak, akik a keletiből bécsnek indítottak.

2017.02.19. 21:34:16

@HaFr:
magyarország berinből nézve bizáncosodik. a vatikánból nézve keletiesedik. budapestről nézve balkanizálódik. mindegyik igaz.

lehet, hogy nincs igazam, de a római katolikus egyház hatalmas hibát követett el azzal, hogy a görög katolikusoknak önállóságot adott. a bizánciak debrecenben és miskolcon erősödnek. szeged vallástalan. nemzeti kereszténységre azért lesz szükség, hogy a nyugati kereszténység kelet-magyarországon ne omoljon teljesen össze. és ennek magyarázata a nagy számú cigány populáció. és ennek az előfutára orbán. azt nem értem, hogy dunántúlon hogy a francba lehet ennyire erős.

HaFr · http://hafr.blog.hu 2017.02.20. 06:57:24

@unionista᠋: lehet. h mégsem minden biológia :)

2017.02.20. 09:53:47

Én ebből a mondatból indulnék ki: "az állam nem olyan erős, mint a fasiszta(önkényuralmi, autoriter mj.:én :D) államok, sőt kifejezetten diszfunkcionálisan, távolról sem egy rendszerszerű diktatúra ágendája szerint működik".
Nem is kell neki olyannak lenni. És ebből ered az én alapfeltételezésem, h bármilyen hasonló képződmény leváltását, egy lelkes kiindulás után, mindig csak az előzőkhöz hasonló kiépülése követi.
Erre mondom én, hogy sokszor konszolidáltak.
Itt a hatalom, mindig egy előző ellehetetlenüléséből, keletkezik olyan módon, h szinte mindegy is miként szűnik meg az előző, a megszilárdulásában, konszolidációjában, mindig az előző(k) mintáinak jut az idő előrehaladtával egyre fontosabb szerep, mire bebizonyosodik, h ez, a legutóbbi is éppolyan életképtelen és életidegen, társadalomellenes mint az előző(k).
Én azt mondom, h ne a hatalomtól várjuk a változást, mert azt mindig olyanok gyakorolják, akikről hamar kiderül, h ez számukra megélhetési forrás, öncélú létforma.
Viszont attól, h mit várnak itt az emberek, különösen vidéken a hatalomtól, abból szinte következik, h ez a gyarmati rendszer Magyarországon leválthatatlan.
Nekem egyébként volna elképzelésem arra, h hogyan lehetne korlátozni a hatalom kapzsiságát és rákényszeríteni, h anyagi előnyöket ne várjon a puszta pozícióba való jutástól, hanem csakis a teljesítménytől.
A magyar társadalomnak azonban nincs még egy 1000 éve, h olyan állapotba jusson, amikor ez bevezethető lenne.

2017.02.20. 10:37:31

@Bánegressy:
a hatalom attól hatalom, hogy hatni képes. változást idéz elő. a politika egység. a filozófia kétség. a vallás szentháromság. hozzuk őket közös nevezőre. 1, 2, 3 közös nevezője 6. a hatalom.

mennyit kapunk ha összeadjuk az aszpirint és egy művészt? tizenötöt. mert az aszpirin hat. a művész különc. és hat meg különc az tizenöt.

2017.02.20. 10:38:38

1, 2, 3 legkisebb közös többszöröse. így pontosabb.

2017.02.20. 11:29:59

@unionista᠋:
én amúgy szeretem a népi bölcsességeket; van kulturális, néprajzi stb jelentőségük, de ezek itt nem gyengítik, erősítik a gyarmati rendszert.
minálunk

DrGehaeuse 2017.02.20. 12:37:35

@zenonküp: Botka Laca épp múlt szombaton (tegnapelőtt) magyarázta el a negyérdeműnek, hogy orv-bán (lufikossuth viktor) és rezsimje (mint jobboldali populista néphülyítő) javarészt a 2002-2010 közötti szoci kormányzás (káros mellék-)terméke. Arról persze Botka úr is nagyon hallgat, hogy Paks2-t és a Putyinhaverságot (rossz latinsággal: fixatio oralis) is készen kapta és mint stafétabotot (dk)fletótol vette át és (csak kicsit magasabbra emelve, hogy mindenki jobban lássa) fut vele a szebb (legalábbis sugárzóbb) jövő felé. A kerítésépítésben nincs semmi ideológia vagy pulyinizmus, egyszerű vasárú mutyibizniszről van szó.

DrGehaeuse 2017.02.20. 12:42:55

@zenonküp: Ja és ami nagyon tetszett Botka generális beszédében: Bocsánatot kért a kiábrándult volt szoci szavazóktól (is) a múltban elkövetett hibákért (amikért csak elenyészően kis mértékben felelős - de ezt mégse tette szóvá) és (szerintem) latensen annak 2010 utáni következményeiért (orv-bán regime) is.

DrGehaeuse 2017.02.20. 13:00:24

@HaFr: A törökök esetében spéci esettel állunk szemben. Egy keletről nyugatra vándorló nomád, de hatékony katonai erővel rendelkező (oguz-)türk törzsszövetség (Seljuk) kívülről behatolva gyarmatosított egy keresztény birodalmat (bizánc). Majd korábbi területeit elveszítve lett annak belső gyarmatosítója.

Unionistának abban igaza van, hogy a gyarmati státus eredetileg kívülről jött hódítóknak köszönhető (ilyen volt a Rákosi-Kádár bolsevik uralom eredete is), de többnyire a felszabadítóként jelentkező harcos elit később egyszerűen a gyarmattartók helyébe lép. (orv-bán is ezt csinálja).

2017.02.20. 13:28:51

@Bánegressy:
mit értesz gyarmatosításon? én egy idegen hatalom kizárólagos hódítását. egy országnak gazdasági, kulturális, katonai megszállását. azt, hogy kívülről jött emberek időlegesen teret nyernek egy viszonylag zárt társadalomban.

ha jól értem, akkor azt mondjátok, hogy most a szovjetoroszok térnyerésének vagyunk tanúi. van egy ilyen befolyás. de ez csak egy a sok közül. ez nem gyarmatosítás. vagy ha igen, akkor az usa, nyugat-európa és kína is gyarmatosítja magyarországot. az igaz, hogy magyarországot egyre kevesebb külső hatás éri. az amerikai és valamelyest kínai befolyás gyengül. és az is igaz, hogy magyar társadalom a nyugat-európai munkaerő piaci nyitással egyre zártabb. a nyitottabb módon gondolkodó fiatalok kivándorolnak. de ez nem gyarmatosítás. hanem mindannak a politikának a következménye, amit a rendszerváltó elit (benne orbán) 20-30 éve támogat.

zenonküp 2017.02.20. 13:44:09

Ez csak egy gondolatkiserlet.

A nyolcvanas evek Magyarorszagan a szovjet elharitas a III/III tudtan kivul is kereshetett potencionalisan vezetove valo embereket.
Ezek lehet olyan titkok, amelyekrol ok sem tudnak))
En termeszetesen meg kevesbe)))

2017.02.20. 14:01:39

@unionista᠋:
Sztem a szerző posztban elég érthetően elmagyarázza, hogyan lehet egy mindig az aktuális vezető réteg érdekeit kiszolgáló rezsim egyben saját népének kizsákmányolásával, annak kvázi gyarmatosítója.
Fogva tartója.
Minden értelemben.
Azután már csak a saját érdekérvényesítő képességén múlik, h lesz-e az ország idegen gyarmat is.
Illetve azon, hogyha van ilyen külső-,nagyhatalmi politikai akarat, van-e hitele, képes-e az elnyomottait mozgósítani az ezzel való szembeszállásra.
A múlt sz.-ban kétszer adódott tisztán ilyen helyzet és még előtte egy, ami szintén nagyon necces volt, viszont odalett az ország 2/3-da, és egy amikor a rendszer változtatás kísérletét túlerővel letörték.
A rendszer minden ideológiai különbözőség mellett is, a posztban fölvetett problémamegközelítés szempontjából alapvető hasonlóságokat hordozott.
Valójában egyetlen egyszer sem sikerült megvéden(t)i az országot és ez is˘az ilyen rendszerek alapvető problémája.
(De itt mondjuk nem erről van szó.)

2017.02.20. 15:05:06

@Bánegressy:
a cöf valóságértelmezése az, hogy a multinacionális vállalatok megszállták magyarországot. el lehet küldeni őket, vagy legalább egy részüket. ezt célozza a nacionalizálás. ami a jobboldal első számú gazdaságpolitika célja. ez egyelőre nem eredményezett tartós növekedési többletet, amit a kormány propraganda sugall. de gazdasági összeomlást sem, amit az ellenzék állít.

1990-2010 közötti időszakban évi átlagos gdp növekedési ráta ~1.25%. ebben benne van a két nagy visszaesés. a rendszerváltás utáni orosz és az amerikai válság. ha ezt kivesszük, akkor az évi átlagos gdp növekedés ~2.5% volt. (de az elég érdekes statisztika, amiből a rossz éveket kihagyjuk. mintha a két nagy visszaesésnek semmi köze nem lett volna a nyugathoz.) ehhez képest az orbán rezsim áltagosan ~1.75% növekedést produkál. hozza az eddigi kormányok átlagát. ehhez képest a média kormánypárti része sohasem látott fellendülésről beszél. az ellenzék pedig teljes összeomlásról. ezek bekövetkezhetnek. de egyelőre erről nincs szó.

2017.02.20. 15:17:59

ha kivesszük az euroválságot, akkor az orbán kormány is hozza az évi 2-3% növekedési átlagot. de a magyar gazdaság rendre beleszalad egy válságba. sok multival, kevesebb multival is ezt tudja. úgy, hogy nincs semmiféle reálgazdasági tervezés. mert az ugye a szovjet rendszer alapja.

gyártsunk traktort elvtársak. létesítsünk minden régióban egy mezőgazdasági gépgyárat. és ebből hozzuk létre a mezőgép csoportot. számoljuk ki, hogy az adott termőterületre milyen típusú, hány darab és milyen teljesítményű mezőgazdasági gép kellene. a hazai gyártású eszközök kapjanak valamennyi árelőnyt. ne zsákmányoljuk ki magunkat. és ne engedjünk, hogy a külföld gyarmatosítson bennünket. ez a szövetkezeteken alapuló agrárszocializmus és a szovjet rendszer népi kommunizmusa. mgtsz, az áfész és a mezőgép vállalat. csak sajnos ez volt, ami utoljára működött. a vidéki magyarországon legalábbis.

DrGehaeuse 2017.02.20. 15:26:43

@zenonküp: De Vlagyimir Vlagyimirovics őfaszkalapsága tudja.

2017.02.20. 15:48:18

@unionista᠋:
A cöf a posztban leírt gyarmatosítók érdekében lépett föl, hogy azok szabadon, nagyobb politikai mozgásteret kihasználva tudják lerabolni a saját népüket és kapzsiságukkal lehetetlenné tenni a valódi fejlődést.
Amit - szó se róla, a multik az előző garnitúra segítségével is korlátoztak a számunkra.
CSAKHOGY emezek nem ezt ígérték.
És itt jelenik meg és abban, amilyen módon ezt véghezviszik, a gyarmati rendszer folytonossága kis hazánkban.
Orbán mond az elődei politikájára: önfeladás.
Bloggazda mond öngyarmatosítás.
Még lehet az utóbbinak az előbbi következménye, mert a multik, de nem csak ők, nem alszanak.
Ha csak annyit értünk a világból, ami Orbán haditerveiből sejlik, akkor törvényszerűen veszíteni fogunk.

Brix 2017.02.20. 18:40:07

Egyszer minden rendszer megbukik, csak az Orbán-rendszer megbukásának még nem jött el az ideje...
A rendszer konszolidálódik, hiszen nőnek a reálbérek, csökken a munkanélküliség, a szegénység
A jelenlegi kormányt nem fogják leváltani a zemberek 2018-ban sem, mert egyedül Orbán személye garancia arra, hogy az ország mentesül a migrációs válság nem kívánt hatásaitól. A magyarok jelentős része jól érzi magát ebben a rendszerben, mivel Orbánban az erőskezű politikust látják, aki meg tudja védeni az országot...Jelenleg háború folyik Európa ellen, ezért Orbánra -mint az egyik legmarkánsabb migráció-ellenes vezetőre- nagy szükség van! Orbán populista nézetei nagyon népszerűek a nyugati világban is, az átlagember " isteníti " a magyar miniszterelnököt...

Nzoltan 2017.02.20. 18:45:25

Orbán ereje réazben abból áll, hogy hagyja dolgozó embereket élni. Az ellenzék ma is a munkåsemberek zsebében kíván turkálni. Viktort azok vádolják a plhebs etetésével, akik maguk is hatványozottan sportot ūztek belōle.

Nzoltan 2017.02.20. 18:53:45

Érdekes, hogy, azoknak akiknek szemet szúr mészáros lōrinc vagyonosodása, azok üdvözlik a külföldi cégek magyarországi tevékenységét. Telekom, rtl, tesco, stb.... Csak, hogy héhány céget említsünk.
A baloldalnak addig volt jóbarát oroszország, míg kommunista diktatúra volt. Most, hogy nem az, ellenség lett. Aztán divat lett amerikai segget nyalni. De trump óta nem jönnek a parancsok washingtonból.

Nzoltan 2017.02.20. 18:56:41

@Brix: Tegyük hozzá azt is, hogy a lakosság tisztességesebb fele nem akarja a szoci féle "gazdagok" terhét nyögni.

Nzoltan 2017.02.20. 19:01:06

@unionista᠋: Mióta az oroszok gúzsba vannak kötve, szépen hozzák létre a belsō piacuk ellátására a teremlō egységeket. Mi csak akkor tehetnénk meg, ha a mi kötelékeink mint pl. az EUtagság megszünnének.

nemecsekerno_007 2017.02.20. 19:15:27

"Magyarországon gyarmati rezsim rendezkedett be*, amelynek vezetői a társadalom ellenében léteznek, a társadalom erőforrásainak elvonásában érdekeltek..."

- Nem a társadalom ellenében léteznek, mert a társadalomban is sokan vannak akik az erőforrások "elvonásában" érdekeltek. 3 millió nyugdíjas, közpénzből képzett egyetemista (aki aztán lelép külföldre) az összes egyetemi dolgozóval együtt, köztisztviselők/közalkalmazottak.

- Ők egyfajta "csendestársak", érdekeltek a feldúzzasztott újraelosztásban, de egyébként ez nem csak a mostani kormány regnálása idejére igaz. 22-es csapdája: addig nem lehet komolyan csökkenteni a járulékokat amíg nem reformáljuk meg a nyugdíj-, az egészségügyi rendszert, az oktatást. Mert ezek jelenleg pénznyelők, csak újratermelik a hiányt.

"ez a rezsim is el fog bukni, akár a gyarmati rendszerek, mert eljön az a pont..."

- Egy svájci közgazdász-történész mondta, hogy a szocializmusban nem maga a szocializmus rossz, hanem ami utána jön. Itt is az a kérdés, hogy mi jön utána. A baloldali "támogassukaszegényeket" elv, adóemelésekkel? Nem tudom az hová vezet.

- Rezsim bukása: ha beüt valami válság, szétesnek a közszolgáltatások akkor is meg kell védeni a tulajdont, ez a liberális demokráciák egyik alapelve. az nem demokrácia, hogy a munkával, nehezen megkeresett pénzemet olyanok "közszolgáltatására" költsék, akik ezidáig az állami elosztórendszerből éltek. Akkor lehet fenntartható az új rendszer, ha nem arra épül, hogy a társadalom egyik harmadát rogyásig terhelem, hogy a társadalom "maradék" 2/3-ának életszínvonala közeledjen a visegrádi országok átlagához, mindezt úgy mintha az valalmi alapvető emberi jog lenne. Olyan rendszert kellene kiépíteni ahol elsősorban vállalkozással lehet szintet ugrani, nem az állam pumpolásával.

nemecsekerno_007 2017.02.20. 19:21:58

@Nzoltan: "Az ellenzék ma is a munkåsemberek zsebében kíván turkálni..."

Jaja, ez náluk hagyomány :) Nagyon aktívan költenék más pénzét és nem értik, hogy mér' nem szavaz rájuk szinte senki. :)

HaD 2017.02.20. 19:23:58

1. Igazán nem tudom hogy miért "kell" eljönni annak a pontnak belátható időn belül.Egy csomó igen egyszerű módon vezetett hatalmi rendszer jelentős ideig fenn tudott maradni.A népeket elég könnyű (meg)vezetni.
2.Arra meg kíváncsi lennék hogy hogyan jön el az a pont! Kik. Milyen technikával szervezik meg a valós(!) rendszerváltást? A jelenleg futó "ellenzék" jó esetben naiv rosszabb esetben a szalámizás a feladatuk...majd eltűnni a süllyesztőbe(torgyán/csurka/vona pl.).
3. Amennyiben a mai "ellenzék" a megváltó az egy óriási tévedés...ezek ugyanazon feladatot láttak/látnak el az mszmp hatalmi elitjének gazdasági és politikai átmentő missziójában.
4. Afelől megnyugodhatunk hogy bármely hatalmi vákumot valamely külső valszeg orosz befolyás fogja betölteni,ugyanis minden jel arra mutat hogy a hatalom átmentésnek ez is egy ára volt anno.

tonypek 2017.02.20. 20:35:43

Orbánék rendszere pillanatok alatt összeomlik amint EUs támogatások megszűnnek. Utánuk nem lesz aki ezt az országot vezetni tudná v. akarná. Lásd az összeomló diktatúrák után mi következett pl; észak afrikai országok. A diktatúra nem tűr ellenzéket, sem ellenvéleményt. összeomlás után nem marad kormányzó erő, ez törvényszerűen bekövetkezik hacsak országon kívüliek nem raknak oda egy bábot. A 80as év végén volt lehetőség hogy ez még sem így alakuljon. Amikor eljön ez a váltás, kérdés hogy környezetünkben milyen hatalmi érdekek lesznek dominánsak.
Lehet ez német, orosz, usa vagy ki tudja még mi. A német dominancia látszik befutónak 10éves távlatban.

Kurt úrfi teutonordlkus vezértroll 2017.02.20. 21:26:49

Gyarmati vezetés a Medgyessy ,Gyurcsány,és Bajnai kormányok alatt volt Magyarországon. Fent nevezett "urak" és sleppjük egyfajta helytartói elitet képeztek. Kritika nélkül végrehajtották a berlini és brüsszeli direktívákat, valamint gátlástalanul kiszolgálták a multinacionális nagyvállalatok érdekeit.
Ennek lett vége 2010-ben: a gyarmatlakók fellázadtak, és elhajtották a kollaboráns politikai erőket az egyharmados zónába.:)

Tamáspatrik 2017.02.20. 21:44:25

A kategóriáink nem ártatlanok, mert különféle zavaros érzelmeket, indulatokat generálnak. A "gyarmat" szó is ilyen eléggé terhelt, leginkább kerülendő. Bulvárban jól mutat, kitűnik a tömegből az odamondó stílus, viszont egy fogalmi labirintusba vezet.
Egy finomabb elemzést megérne a dolog, amikor egy ország egyik elitcsoportja a külső függést próbálja csökkenteni, tehát a "gyarmati jelleget" csökkenteni és a "szabadságfokok számát" növelni. Viszont eközben tudattalanul átvesz, megtanul olyan mintázatokat, amelyek révén ő lesz az új belső gyarmatosító. Ez egy modern dráma alapkonfliktusa, velejéig 20.századi lélektan valójában. Orbánék 20.századi emberek (én magam is sajnos), a 21.századot nem értik, miről szól.
Ha úgy tetszik, akkor görög dráma, mert az egyensúlyt elvétik és túllőnek a célon (a vétek azt jelenti, hogy elvéteni a célt és a túl súlyos vétek számít "bűnnek") Kompország hánykolódása a 'la Ady, a bibói egyensúlykövető szellemi útról való letérés.
Ez persze BAROMI szubjektív, hogy valóban letértünk-e róla vagy még közel vagyunk az optimumhoz, de benne tocsogunk ezért nem látunk ki belőle, SENKI nem lát tisztán.

Egy dologban vagyok biztos: az új seprű jól söpör, mert változást hoz és élénkülést, amint azonban a rendszer bemerevedik, akkor jön a hanyatlás törvényszerűen. Efelé haladunk.

Tamáspatrik 2017.02.20. 21:58:55

@nemecsekerno_007: Igen, pont ilyen amikor a nép (túlnyomó része) egyszerűen téved. Elhiszik azt, ami nekik tetszik, hogy az úgy is van. Ez a populizmus lényege, ez a fajta hízelgés. És az emberek szempontjából a járadékvadászat persze (azt hiszem Tölgyessy használta ezt a szót a jelenség leírására). Kontraszelektív, mert nem a vállalkozókedvet támogatja.
Nagy tömbökre koncentráló politika, közben sokan kiesnek a támogatottak köréből és a puszta vegetálás szintjére süllyednek: közmunkások, nyugdíjra nem jogosultak, rokkantak, alacsony keresetűek (fizikai munkát végzők nagy része), stb.
Mindezt persze jó lenne mérhetővé és összehasonlíthatóvá tenni, számokkal is alátámasztani, addig csak erősen szubjektív vélemény vagy sejtés marad.

Hidvégi Mihály 2017.02.20. 22:03:33

@Brix: Nem-e lehetne-e, csak úgy szeliden kérdem nagyságodat, hogy ott, nyugaton, ahol Orbánt olyan nagyon értékelik, hogy nem-e lehetne-e oda kimportálni ezt a zsenikét.

Hidvégi Mihály 2017.02.20. 22:05:06

@Nzoltan: Orbán ereje abból áll, hogy gátlástalanul meg tudja tenni azokat az aljas lépéseket, amelyeket kis emberi normával bíró másik ember soha a büdös életben meg nem tenne.

Hidvégi Mihály 2017.02.20. 22:08:06

@Nzoltan: Szerintem is jó lenne, ha az eu tagságunk megszűnne, kiapadna Magyarország kasszája hamarosan s eljönne az igazság pillanata gyorsan. Sajnos, az eu segílyei íletben tartják ezt a marhát, aki a nyakunkra telepedett a ti aktív közreműködésetekkel.

nemecsekerno_007 2017.02.21. 09:05:15

@Tamáspatrik: Nem tudom pontosan számszerűsíteni, de gondolom Varga Mihályék tudják ezt, nyílván nem véletlenül nem nagyon reklámozzák.

Azért nagyjából be lehet lőne néhány hozzáférhető adat alapján. Azt tudjuk, hogy a gazdaság alapjának kb. 65-70%-át a multik és az a néhány exportképes magyar kkv. adja. Ők nagyjából 1,5 millió embert foglalkoztatnak, ami azt jelenti, hogy a "maradék" 8 millió kiadásként jelentkezik. Na ezen kéne változtatni

Az Eu-s pénzeket most ne számoljuk, mert az olyan mintha nem is lenne. Amúgy 2020 után nekünk kéne megkeresni a kieső Eu-s pénzeket és mivel az küldöldről jön, nyílván exportból kellene. Nem tudom hogy fog menni.

A Kádár-rendszer nosztalgiájában élünk, nyílván tisztelet a kivételnek.

2017.02.21. 11:16:28

@Tamáspatrik:
ezzel csak az a probléma, hogy tölgyessy péter is járadékvadász, ahogyan orbán viktor. csak legfeljebb nem olyan mohó.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 12:04:56

@unionista᠋:

Ezzel csak az a probléma, hogy neked lövésed sincs arról, hogy mi a járadékvadászat.

en.wikipedia.org/wiki/Rent-seeking

Orbán Viktor nem járadékvadász: Orbán Viktor apja (volt) járadékvadász, amikor a fia politikai hatalmát haszonra váltja (vagy váltotta) azáltal, hogy ő szerezte meg az állami megrendeléseket a kőszállításra nem azzal, hogy a legalacsonyabb árat ajánlotta, hanem hogy kiszorította az alacsonyabb árat ajánló versenytársakat a familiáris kapcsolatának felhasználásával.

Nem tudom, hogy Tölgyessy Péter dolgozott-e valaha jogászként, de az összes jogász (akinek jogászkodásból van jövedelme) járadékvadász olyan mértékben, hogy jogászi tevékenységet nem folytathat bárki, hanem csak az, akinek jog(ász)i diplomája van. A jogászok egy (államhatalmilag elismert és védett) céhet alkotnak: a jövedelmük egy része abból származik, hogy oligopol helyzetben vannak, a jogászi piacra történő belépés törvényes úton költségessé van téve: a jog(ász)i diploma megszerzésére pénzt és időt is kell költeni.

A taxisok klasszikus járadékvadászatot végeztek, amikor az Uber-re (és annak sofőrjeire) uszították az államhatalmat.

A piacvédelem sikeres követelése klasszikus járadékvadászat a védett termelők részéről.

A multik munkahelyteremtő támogatásának sikeres követelése klasszikus járadékvadászat a részükről.

2017.02.21. 13:03:10

@neoteny:
tölgyessy péter valós értékteremtése micsoda. lehet az szellemi munka is. egy c++ programozó termel egy valós bitsorozatot. ami irányít egy valós kormányművet, vagy egy virtualizált játékot, amit megvesznek karácsonyra.

tölgyessy péter munkájában hol és mikor jelent meg a "creating new wealth", mi a "value added". ő azt mondja, hogy van egy autokratikus rezsim. de ezt a közjogi rendszer termelte ki, amit jelentős részben ő teremtett. amire tölgyessy azt mondja, hogy mert a magyarok többsége nem akar nyugati típusú liberális demokráciát. rendben van. de a jogrendet errefelé a magyarokra kellene szabni.

róna péter azt mondja, hogy a magyarok többse nem akar nyugati típusú liberális kapitalizmust. igen. ezt mindenki tudja. olyan közgazdasági iskolát kell választani, amit a magyarok döntő többsége elfogad. azt nem fogadja el róna péter. rendben. elmehet oxfordba. nincs jobb megoldás.

tehát ezek az emberek nem rendelkeznek egy olyan politikai konstrukcióval, amit a magyarok többsége a politika piacán megvásárolna. gyügyei paraszt megveszi tölgyessy/róna/stb könyvét. mert látták őket a tévében. dedikálják nekik. rongyosra olvassák a sezlonyon. róna is egy ugyanolyan járadékvadász. csak ő az monetáris tanácsba akar beülni, mint ahogyan matolcsy. rónának ehhez kell az lmp. hadházy ákosra kevesebben szavaznak, mint orbán viktorra. tölgyessy ezt felmérte. ezért ült be a fidesz frakcióba. és most megelégszik azzal, amit az mta politikatudományi intézetben keres a feleségével, aki az mta közgazdaságtudományi intézetében dolgozik. ez is járadékvadászat. csak nem olyan mohó, mint az orbán családé.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 13:17:47

@unionista᠋:

"tölgyessy péter valós értékteremtése micsoda"

Amikor jogászként dolgozik, akkor azok a szolgáltatások, amiket nyújt a klienseinek: amilyen jogi problémákat megold a klienseinek, a klienseinek amilyen szükségleteit kielégíti.

Amikor közíróként dolgozik (beleértve amikor beszédeket mond), akkor azok a szellemi termékek, amikkel kielégíti a megrendelői szükségleteit. Az újság amiben publikál vagy a szervezet ahol beszédet mond úgy gondolja, hogy szükségük van egy cikkre vagy egy beszédre: ezt a szükségletet elégíti ki.

Az lehet, hogy _számodra_ ezek nem valós értékek; de azok számára, akik fizetnek érte, valós értékek -- hiszen önként fizetnek érte, számukra többet ér a cikk vagy a beszéd, mint a pénz, amit fizetnek érte.

"róna is egy ugyanolyan járadékvadász. [...] ez is járadékvadászat."

Ezzel csak az a probléma, hogy neked lövésed sincs arról, hogy mi a járadékvadászat.

en.wikipedia.org/wiki/Rent-seeking

2017.02.21. 14:01:36

@neoteny:
tölgyessy péter nem dolgozik jogászként. ő állami alkalmazott. az mta társadalomtudományi kutatóközpontjában a demokrácia- és politikaelméleti osztályán dolgozik. mi az a politika elméleti konstrukció, amit tölgyessy péter hozott létre (akár egy csapatban) és amit a magyarok döntő többsége elfogad. mert ugye ez kell ahhoz, hogy demokrácia legyen. és nem ér azt mondani, hogy ez vagy az van bosztonban. és legyen gyügyén is. mert bosztonban magasabbak a házak és gyorsabbak az autók. ez az, ami nem működik.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 14:39:37

@unionista᠋:

"a politika elméleti konstrukció [...] amit a magyarok döntő többsége elfogad. mert ugye ez kell ahhoz, hogy demokrácia legyen."

Ez közel sem egyértelmű vagy magától értetődő.

www.oxfordbibliographies.com/view/document/obo-9780199756223/obo-9780199756223-0095.xml

2017.02.21. 15:26:33

@neoteny:
a demokrácia hagyományos definíciója az, hogy az a közakarat. démosz (köznép) és a kratosz (akarat, erő) szavak összevonásából ered. mondhatod, hogy nem. de.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 15:35:19

@unionista᠋:

És? Nem a demokrácia hagyományos definíciójáról van szó, hanem a tudomány és a demokrácia viszonyáról.

Do try to keep up.

2017.02.21. 15:51:57

@neoteny:
a filozófia nem tudomány.

tamas11 2017.02.21. 16:17:40

@unionista᠋:

a szóbanforgó személy, (T.P.) mint kutató nem hozott létre új elméleti konstrukciót, még nem tart ott, vagy más a helye az intézeti munkamegosztásban.
de az is lehet, talán a tehetsége csekély egy ilyen kivételes teljesítményhez. Viszont kutató-elemző tevékenysége keretében több ütemben mélyrehatóan elemezte a politika elmélete és gyakorlata hazai alakulását.
Ennek során felemelte szavát a hazai gyakorlattal szemben, ugyanúgy, mnt csaknem VALAMENNYI olyan társadalompolitikáért felelősséget szerzett hangsúlyos személy, aki oktatta, vagy mentorálta a hazai szűk vezetői garnitúrát. A tudományos élet szereplői így formálnak véleményt: úgymond, tanítványaikban élnek tovább.. Ez a hatásmechanizmus ismert: nem lehet mindenről szavazást gründolni, utcára menni főleg nem hiába, üzenhetsz a tananyagban is.
Azt nem rónám fel Tölgyessynek, hogy mindez, amit végeznek hatástalan, mert korántsem a demokrácia nevében történihet ez az eseméynelenség, mintha a változtatás vágya KISEBBSÉGI vélemény lenne csupán, és nem pedig szükségszerűség - késésben.
Többen érdeekeltek és nyilvánulnaka meg kritikusan, mint egyetértőn, a médiaarányok persze hihetetlen megtévesztőek annak, aki akarja, vagy hagyja hogy manipulálják. Van ezer, aki érti Tölgyessyt, és van százezer, aki nézi, amit róla mond a HabonyVajna csatornacucc. mintha a szennyvíznek nem lehetne sodrása. Ide állsz be rendszeresen te is, aki ezredszer is eszelősen hamisan túlhangosítod, vagy relativizálod a megszólalásokat.
menetrendszerűen torzul az értelem, amikor e többsésgi véleméyn és érdek argumentálására kerülne sor.
Fel kéne venni a hipotéziseid közé , hogy te vagy a kisebbsésgi, hazug szemét, aki itt és most is egyedül állsz csaknem a véleményeiddel, és ezredszer negligálod egy kulturált magyar közösség felháborodását.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 16:17:59

@unionista᠋:

Akkor miért van a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpontjának Demokrácia- és Politikaelméleti osztálya?

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 16:42:27

@tamas11:

"mintha a szennyvíznek nem lehetne sodrása."

:)

2017.02.21. 18:03:54

@neoteny:
azért, mert ebben a kutatóközpontban úgy képzelik el, hogy a szociológiából kizárólag filozofikus elmélkedéssel tudományt lehet kreálni. tudományon egy formális axiomatikus elmélet létrehozását, modellalkotást, illetve annak alkalmazását jelenti.

mondok egy példát.
legyen egy vektortérben n darab pont tegyük fel, hogy van m áruféleség (termék). az i. ponton a j. termékből van Pij többlet, vagy hiány. tegyük fel, hogy ismert a pontok egymáshoz viszonyított távolsága, ami szállítás idejével és költségével arányos. ezen feltételek mellett keressük meg az az útvonalat, amivel kielégíthetjük a termelési és a fogyasztási helyek igényeit úgy, hogy a szállítási idő minimális.

az ilyen típusú problémákat filozofikusan nem lehet megoldani. ehhez sajnos, vagy nem sajnos matematika szükséges. az ilyen típusú közgazdaságtan a tudomány alkalmazása: alkalmazott tudomány. én azt mondom, hogy ha a magyarok gazdasági növekedési többletet szeretnének, akkor ilyen típusú problémákat kellene megoldani mondjuk a helyi kereskedelmi, ipari és agrárkamarában. nincs univerzális filozófiai iskola. vagy ha van, akkor ezt eddig még nem találták meg. tölgyessy péter dolgozik rajta. csak a kutatócsoportja még nem talált semmit. addig is, az új ideológia legyen a matek!

tamas11 2017.02.21. 18:23:31

-----------
@Mob.:

itt feudalizmusról beszélni bztosan nem szabatos, amikor a népességnek csak max. egy hetede , 14 százaléka él közvetlenül a földből, (ami nem mellesleg 1 %nyinál kevesebb, nagyrészt pártos pályázók tuéajadonában-bérletében áll, tehát ők is, balkézről, EU-dotálásból élnek.. de nem földből, szóval nem agrárnépesség.
Azokat, akik háztájban, csakis a maguk fogyasztásásra termelnek, nem nevezném mezőgazdasági tevékeny agrárnépességnek, feudális osztálynak, mert tulajdona sincs, nem árut termel, nem jelenik meg piacon: annyira feudális szereplő, mint amennyire te egészségügyi dolgozó lennél, amikor fogat mosol...

Továbbá ha az állítólag feudális szemléletű és lakókörnyezetű népesség szemében a külker behozatal, " multik" címszó alatt surranópályán veszélyeztetheti a hazai termeléséekt, (pirospaprikában hagymában cukorban krumplikban és tejben stb is),
- nos akkor csak korlátozottan beszélhetünk feudalizmusról , a föld hatalmáról.
A hatalom, a vagyonok , a társi tagozódás alapja nálunk más.
Ennek ellenére benyomásod annyban hiteles, mivel a szereplők körében ugyanazok a viselkedési minták és mintázatok élnek ( tahók, prolik dzsentrik, városi ügyvédek (!) ) mint akár többszáz éve, a szokásjog is lehet függési rendszerek természete, nem csupán a tulajdonokat övező ingatag szabályozás.

Amikor egy bunkó tahó leprolizza a nyolcadik kerületieket , és kötél általi meditációra invitálja a társadalom kritikusait, tizenöt évvel azután, hogy ő haveri alapon felkapaszkodhatott a Rózsdombra, - ez az eset (személy) egysezmélyben leképezi e folyamatot: nincs földje, de tahó és dzsentri egyszerre.
2018 után pedig egy kisvárosi ügyvéd lesz maximum névjegye szerint, nagyon remélem Ő az egyetlen, aki nem csinált kártyaadósságot.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 18:26:47

@unionista᠋:

"azért, mert ebben a kutatóközpontban úgy képzelik el, hogy a szociológiából kizárólag filozofikus elmélkedéssel tudományt lehet kreálni."

Mert a Magyar Tudományos Akadémia úgy gondolja, hogy a filozófia is tudomány.

2017.02.21. 18:43:05

@tamas11:
a 14-es az önkormányzati választásokon budapesten nagyjából 290 ezren szavaztak tarlósra. 40 ezren staudtra. 260 ezren a "demokratikus" pártok jelöltjeire. most úgy tűnik, hogy ez a 260 ezres szavazói csoport egyben van. meg lehet nyerni a választásokat. hajrá. de ez esetben a másik brancs mondja azt, hogy nincs demokrácia. vagy elfogadjuk, hogy elég a feles többség. vagy nem fogadjuk el. vagy az akadémikus ismerősömnek lesz igaza, aki azt mondta, hogy ajánlhatsz akármit, ezt úgy is az utcán fogják lejátszani.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 19:26:40

@unionista᠋:

"én azt mondom, hogy ha a magyarok gazdasági növekedési többletet szeretnének, akkor ilyen típusú problémákat kellene megoldani mondjuk a helyi kereskedelmi, ipari és agrárkamarában."

Ami egy filozófiai állítás.

2017.02.21. 19:48:22

@neoteny:
felőlem hívhatnak tudományos tevékenységnek azt, aminek az elemi számtanhoz, elemi mértanhoz, elemi logikához sincs köze, rosszul definiált fogalmakra és a szubjektív értékítéletekre van alapozva.

tölgyessy péter megfejtette a társadalom működését. csak épp nem úgy működik az istenadta.

2017.02.21. 19:49:03

@neoteny:
ebben nincs semmiféle filozófia. egy politikai kijelentés.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 19:53:15

@unionista᠋:

"ebben nincs semmiféle filozófia."

Ez is egy filozófiai kijelentés.

2017.02.21. 20:25:52

@neoteny:
a politika a polisz ügyeivel való foglalkozás. a filozófia mese, amiben rosszul definiált fogalmak vannak. diktatúra, demokrácia, gyarmatosítás. de előzetesen definiálják, hogy az micsoda. hanem vitáznak róla.

2017.02.21. 20:51:24

a filozófia felteszi a kérdést. mi az élet értelme? de azt, hogy mi az élet előzetesen definiálja. hanem keresi az értelmét annak, aminek előzetesen nem adott semmiféle jelentést (értelmet).

a politika az, hogy valaki felvázol egy cselekvési tervet. rendezzünk olimpiát! ne rendezzünk. de rendezzünk. de ne. de igen. és a végén elég sokan azt mondják, hogy ne rendezzünk, akkor nem rendeznek. a polisz ügyeivel való foglalkozás.

a tudomány azt mondja, hogy itt van a mocsári zsurló.

Veszélyes legelőgyom, mivel a szarvasmarhának bélgyulladást okoz. A mocsári zsurló szára élesen barázdált. A csomóknál található levélhüvelyek fogainak száma 10-nél kevesebb. A szár zöld színű, többnyire elágazó, 20-60 centiméter magas, vastagsága 3 milliméter. Végén hosszúkás, tompa csúcsú spóratermő füzér fejlődik. A meddő szár is zöld, teljesen hasonló a termőhöz. A spóraképzés ideje júniustól szeptemberig tart. A mocsári zsurló vízpartokon, nedves réteken, mocsarakban, lápokon, különösen nitrogénben gazdag talajokon él.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 21:12:08

@unionista᠋:

"a politika a polisz ügyeivel való foglalkozás. a filozófia mese, amiben rosszul definiált fogalmak vannak. diktatúra, demokrácia, gyarmatosítás. de előzetesen [nem] definiálják, hogy az micsoda. hanem vitáznak róla."

Amit itt csinálsz, az filozofálás. Amikor hivatkozol a 'mese' fogalmára, te sem azzal kezded, hogy definiáltod azt: hanem a fogalom egy közös értelmezését feltételezed. Továbbá te is vitázol a filozófia hasznosságáról; és amikor az elvetése mellett érvelsz, az maga egy filozófiai érvelés.

Machiavelli a politikával (a polisz ügyeivel) foglalkozott "A fejedelem" c. művében: gyakorlati tanácsokat adott az uralkodónak arra, hogy hogyan uralkodjon. De Machiavelli nem politikai tevékenységet folytatott, amikor megírta a művét, hanem politikafilozófiait: nem arról értekezett, hogy az uralkodó hogyan számolja ki azt, hogy hány támogatóra van szüksége ahhoz, hogy hatalomra kerüljön vagy képes legyen a hatalmat megtartani, hanem a támogatók megszerzésének és megtartásának technikáiról értekezett (többek között).

Így hát amikor azt mondod, "hogy ha a magyarok gazdasági növekedési többletet szeretnének, akkor ilyen típusú problémákat kellene megoldani", filozofálsz: nem egy konkrét gazdasági számítást végzel el, még csak nem is egy gazdasági számítási módszert hozol létre (mint pl. a minimax eljárás), hanem azt a gazdaságfilozófiai nézetedet prezentálod, miszerint milyen metódusok alkalmazásával képesek elérni a magyarok a gazdasági céljaikat. Ami echte gazdaságtani filozófia.

2017.02.21. 21:29:03

@neoteny:
ez politikai konstrukció. helyi kereskedelmi, ipari és agrárkamara. éppen azt mondom, hogy ezen nem filozofálni. hanem a konkrét számításokat elvégezni. te ebbe is meg próbálsz belekötni, hogy de ez filozofálás. filozofáljuk már azon, hogy ez filozofálás, vagy nem.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 21:29:22

@unionista᠋:

"a filozófia felteszi a kérdést. mi az élet értelme?"

Ezt a kérdést csak konyhafilozófusok meg elsős egyetemisták teszik fel. A filozófia alapkérdése: mi a jó emberi élet?

"a politika az, hogy valaki felvázol egy cselekvési tervet."

A filozófia pedig az, hogy elmagyarázza azt, hogy miért jó a kitűzött cél, aminek az eléréséhez a cselekvési terv vezet; és elmagyarázza azt, hogy a cselekvési terv hogyan vezet el a kitűzött cél eléréséhez. Megmutatja (vagy legalább is megpróbálja megmutatni), hogy milyen kauzális összefüggések eredményeként lehet megvalósítani a tervet és így elérni a kitűzött célt. A filozófiailag megalapozatlan terv a kitűzött cél elérése helyett nem kívánt következményekhez vezet.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 21:31:46

@unionista᠋:

"éppen azt mondom, hogy ezen nem filozofálni. hanem a konkrét számításokat elvégezni."

Az az állításod, hogy konkrét számítások elvégzésével tudják a magyarok elérni a "gazdasági növekedési többletet", egy gazdaságfilozófiai állítás.

2017.02.21. 21:34:42

erre mondta az akadémikus ismerősöm még a rendszerváltás idején, hogy higgyem el ezt az egészet majd az utcán fogják lejátszani a filoszemitákkal. majd meglátom, hogy lesz egy tömeg, amelyik azt skandálja: meneküljetek. nagyon úgy tűnik, hogy igaza lesz. borzalmas.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 21:41:22

@unionista᠋:

"lesz egy tömeg, amelyik azt skandálja: meneküljetek"

Az ilyen tömeg a csőcselék.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 21:49:24

@unionista᠋:

A politika az, amikor azt mondod, hogy bele kell pofozni a parasztot a rendbe. Nem meggyőzni kívánod a parasztot, hogy a rend az ő érdekeit szolgálja, hanem nyers erőszakkal akarod kényszeríteni őt, hogy az általad helyesnek tartott úton járjon.

Tamáspatrik 2017.02.21. 21:51:19

@tamas11: Feudalizmus a fejekben van (vagy nincs). Személyes függőségen alapuló rendszer egyébként tágabb értelemben, nem a földről szól.
Ja és Marx alapvető tévedése, hogy az anyag az elsődleges és meghatározza a tudatot. Hűbéri viszonyok nagyon is létezhetnek egymásnak nyújtott és elvárt (mocskos kis) szolgáltatások formájában. Korrupció t.képp.

A paraszti életmód megint érdekes, megvannak a sajátosságai, de létezik olyan is bizony, hogy parasztpolgár, aki autonóm egyén és nem része feudális struktúráknak. Falusias közegben élő, polgári mentalitású egyén, aki büszkén felemeli a fejét és nem hajbókol. A korlátait ismeri és tiszteletben tartja, viszont adnak mások a véleményére, mert felvállalja önmagát.

Érdemes szerintem a pozitívabb, előrevivőbb személyiségtípusokra összpontosítani, mint a negatívakra.

Tamáspatrik 2017.02.21. 21:56:23

@nemecsekerno_007: Ami még nehezen mérhető, hogy nálunk több az improduktív tevékenység, a fölösleges mozgás mint az igazán jól működő társadalmakban, l. mindjárt a nyugati szomszéd. Pl. bürokrácia, helyezkedés, belső csetepaték, értelmetlen viták, nehézkes eljárások (iszapbirkózások), spekuláció stb. Nagyobb az entrópia a társadalomban (a jólétet meghatározó területeken). Nehezen számszerűsíthető, de nem lehetetlen.

tamas11 2017.02.21. 21:57:04

@unionista᠋:

...ez azért van, (hogy nem definiálják előzetsen a jelentést, hanem " inkább " vitáznak róla) mert aki eldöntheti a jelentést, azaz definiálhat, vag y abban dominál, az már a vitát is eldönthette, azaz nincs is már vita: az érvényes kontextus ügye ez, amiről beszélsz.: kié a hazai pálya és nyersanyagok a fogalomkészítéshez..
Olyan, mintha fegyvernemet választhatnál, te hátrafelé nyilazol majd, nagyon magyarul,

2017.02.21. 22:42:11

@neoteny:
a fővárosban van két társaság. az "a" betűben nem tudnak megegyezni. ha értelmes vitákat nem lehet folytatni, akkor a libsi csőcselék az utcára vonul. és a náci csőcselék. következik az erő demonstrációja és verbális erőszak. a libsi csőcselék arról beszél, hogy ez az ország fasiszta. náci csőcselék ordítja, hogy meneküljetek. ebbe az irányba halad a közélet.

meg lehetett volna egyezni az olimpai pályázatban. 24-es rendezést aligha kapta volna meg budapest. első pályázót legritkább esetben támogatnak. ha magyaorszország folyamatosan pályázik, akkor 28, 32, vagy 36 lett volna lehetséges rendezés. legyen egy közös cél, amiben félre lehet tenni a széthúzást. ha mindkét fél háborúzni akar, akkor háború lesz.

ne legyen igazam.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 23:18:27

@unionista᠋:

"következik az erő demonstrációja és verbális erőszak."

Az nem verbális erőszak volt, amikor a kormány begyűjtötte a magánnyugdíjakat.

Az nem verbális erőszak volt, amikor a kormány kisemmizte a trafikosokat.

Az nem verbális erőszak, amikor a kormány Mészáros Lőrinc meg Tiborc-féle "nemzeti" oligarchákat növeszt az adófizetők pénzéből, a nominális "közpénzből".

Ezek és az ilyesmik a törvényes erőszak hiteles fenyegetésével tett lépések.

"legyen egy közös cél"

Napóleon kitűzött közös célokat a franciáknak; Mussolini kitűzött közös célokat az olaszoknak; Sztálin kitűzött közös célokat a SzU fennhatósága alatt élő embereknek; Hitler kitűzött közös célokat a német _Volk_-nak; Mao kitűzött közös célokat a kínaiaknak; Pol Pot kitűzött közös célokat a kambodzsaiaknak; Rákosi kitűzött közös célokat a magyar munkásságnak és a vele szövetséges parasztságnak. Az ezen közös célok elérésere kifejtett tevékenységek franciák, olaszok, oroszok-ukránok-más SzU-beli nemzetiségek, németek, kínaiak, kambodzsaiak és magyarok millióinak életébe és jólétébe került.

Most sorolj fel te olyan eseteket, amikor a közös célok iránti munkálkodás egy ország polgárainak túlnyomó többségét gazdagabbá és/vagy boldogabbá tette.

2017.02.21. 23:25:43

@neoteny:
erről az elmbeteg gondolkodásról van szó. valaki azt mondja olimpia. és a másik el kezdi, hogy ebből pol pot kambodzsája lesz, stb.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 23:26:49

@unionista᠋:

Vagyis nem tudsz példákat hozni arra, amikor a közös célok iránti munkálkodás egy ország polgárainak túlnyomó többségét gazdagabbá és/vagy boldogabbá tette.

Ez várható volt.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.21. 23:38:06

@unionista᠋:

Ugyan már: te is agyba-főbe veretnéd a büdös kulákokat, akik nem akarnának belépni a teljes agráriumot magába foglaló termelőszövetkezetekbe, mint ahogy Rákosi pajtás is tette.

Te mondtad: bele kell pofozni a parasztot a rendbe.

2017.02.21. 23:53:36

@neoteny:
erről van szó. nem érted, hogy mi a vicc. mi a komoly.

olimpia is volt ahol sikeres volt (barcelona, london). nyilván ha 250 ezer ember azt mondja, hogy ennek nincs most itt az ideje. mert ők harcolnak szabad választásokon választott kormány ellen, akkor harcoljanak. de most kit kellene megválasztani, hogy ne legyen diktatúra. momentum, mszp, dk, lmp, párbeszéd, kfkp, együtt, liberálisok, moma, milla, deka, ceka, szema, most mi, 4k, lófasz.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.22. 00:07:37

@unionista᠋:

"erről van szó. nem érted, hogy mi a vicc."

Abban, hogy "bele kell pofozni a parasztot a rendbe", mi a vicces?

Milyen módszerrel biztosítanád, hogy minden földbirtokos belépjen valamelyik termelőszövetkezetbe?

2017.02.22. 12:16:53

@neoteny:
a termelőszövetkezetek, gazdakörök hálózata lefedi a vidéket. tehát jóska ab start a gyügyei gazdakör és a fehérgyarmati termelőszövetkezet tagja. ez a induló állapot. persze a szövetkezetbe azt visz be, amit akar. ha a faluban mindent kollektivizálnak, akkor kitör a kommunizmus. tgm mondhatja azt: elvtársak. a cél a proletár nemzetköziség és a világforradalom. ha mindenki kizárólag egyéni módon akar gazdálkodni, akkor a családokból nyugati típusú farmerek. ez esetben béndek péter prédikálhat a fővám téren a kapitalizmus győzelméről. a legáltalánosabb módon ez vegyesgazdaságot jelent. ha úgy vesszük, akkor ezzel lényegében létrejönnek a hagyományos uradalmi birtokok úgy, a jobbágyok fel vannak szabadítva. közösségi jelleggel gazdatiszteket állíthatnak. modern kori nemes urakat és nemzetes asszonyokat választhatnak. a rendezett közigazgatás modern kori rendiség. erre mondom viccesen, hogy a parasztot bele kell pofozni a rendbe.

ezt az anarchisták nem fogadják el. hanem azon vitáznak, hogy anarcho kommunizmus, vagy anarcho kapitalizmus legyen. világ ploretárjai vagy a burzsoáziája egyesüljön. "a" civilek kozmpolita egyesületeket hoznak létre. a momentum mozgalom világpolgárokat próbálja egyesíti. de ők lényegében ugyanazt a felforgató tevékenységet végzik, amit a többi "liberális" ngo. ebben a modellben kis közösségek vannak. a momentum mozgalom tagja a főhadiszállásukról aláírást gyűjtenek az olimpia rendezés ellen. de egyénileg nem tudjuk eldönteni, hogy legyen-e olimpia. mert amíg van 1 magyar, aki szeretne addig lehet mondani, hogy a többinek nincs joga megakadályozni. és ő hadd pályázzon. de a másik oldalról ha van 1 ember, akik nem szeretne, akkor az ő jogai sem sérülhetnek. ezt így nehéz lesz eldönteni.

lehet mondani, hogy ez szerveződjön meg tisztán szabad piaci alapon. igen ám, de egy esetleges olimpiai rendezés előnyeit vagy hátrányait mindenki élvezi vagy elszenvedi. kisebb közösségek döntsenek. hitközségek. és abban a körzetben ahol a no olimpia mozgalom került többsége ott ne legyen olimpia. egy palánkkal körbeveszik. és az a rendezvény területén kívül van. ugyanígy ha mondjuk egy hitközség szeretne prájdot és melegolimpiát. és a másik nem szeretne, akkor kénytelenek vagyunk ezeket szeparálni. a harmadik zsidó olimpiát szeretne. én nem vagyok zsidó. de felőlem a lehetnének maccabi játékok. ha egy izraelita vallásfelekezetű sportol a debreceni sportiskolában, akkor képzelje azt, hogy az a reformált maccabi. egy iszmaelita azt, hogy ő böszörmény (bisirman) és hajdú lehet akár magyar-cigány identitás. és városias identitást leginkább debrecen adhat.
www.debrecenivivas.hu/w/hi/12170581_946367132076556_1374583397_n.jpg
és ezek vívják meg a csatát. elég sok identitást jelent. bocskai ökölvívó klub. stb. és az egyik oldalról folyamatosan az megy, hogy ez így nem jó. mert ez lényegében patrióta, lokálpatrióta közösségeket jelent. és ez ellentmond az ortodox kommunizmus és az ortodox kapitalizmus és az extrém liberalizmus eszményének. ami azt mondja, hogy van az egyén és a világ. közte nem lehetnek lokalizált szerveződések. mert akkor a filozófia nem lesz egyetemes. hiszen az egyik közösség így szerveződik, a másik pedig amúgy. mert ugye a filozófiában nincsenek számok. a politikában alapja a leszámlálás. de filozófia nem méréseken, becsléseken alapul. hanem megpróbálja megfejteni, hogy mi az élet értelme. az anarchisták azt mondják, hogy a végső cél az anarchia. és mennél hamarabb elérjük annál jobb lesz. csak az emberiség döntő többsége erről nincs meggyőződve. ezért kell megtéríteni a népeket. innentől kezdve ez vallás.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.22. 12:44:59

@unionista᠋:

"a termelőszövetkezetek, gazdakörök hálózata lefedi a vidéket. tehát jóska ab start a gyügyei gazdakör és a fehérgyarmati termelőszövetkezet tagja. ez a induló állapot. persze a szövetkezetbe azt visz be, amit akar."

unionista jelen időben ír olyan állapotokról, amik nem léteznek a jelenben Mo-n.

unionista azt állítja, hogy Jóska szövetkezeti tag _ab start_, de nem árulja el, hogy milyen időpontra vonatkozik a _start_: Jóska belépésére, vagy unionista meséjének kezdetére? unionista _in medias res_ bugyog, hogy elkerülhesse a kérdés megválaszolását: milyen módszerrel biztosítaná unionista, hogy minden földbirtokos belépjen valamelyik termelőszövetkezetbe?

unionista azt állítja, hogy Jóska azt visz be a szövetkezetbe, amit akar. Ezzel két probléma is akad: feltételezi, hogy Jóska valamikor belép a szövetkezetbe (amikor is beviszi azt, amit akar, vagy akár nem visz be semmit), vagyis még mindig fennáll a kérdés: miért lépne be Jóska a szövetkezetbe? És ha nem visz be semmit, akkor mi a célja Jóska szövetkezetbe lépésének?

unionista egy posztmodern bohóc.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.22. 12:59:12

@unionista᠋:

Yeah, unionista's simple enough. He thinks he can dazzle with bullshit.

2017.02.22. 13:09:05

@neoteny:
a demokratikus politika tudtommal arról szól, hogy bárki, egy civil (amilyen én is vagyok) szabadon felvázolhat valamilyen egyszerűsített jövőképet. te ezt nem fogadod el mondván, hogy ez a kereskedelmi tőke térhódítáást korlátozza. különösen úgy, hogy az mgtsz mellett még áfész üzletek is lennének. tehát nemcsak a termelés, de az általános fogyasztás és az értékesítés is szövetkezetekbe tömörülne. ráadásul úgy, hogy ennek országos láncolata jönne létre a kisebbségi magyar területeket is elérve túlnyúlva akár a trianoni határokon. ettől már egy lépés auschwitz birkenau. sőt ez már maga a fasizmus. hiszen rendezett közigazgatásban tulajdonképpen munkatáborok jönnek létre, amiben körzetvezetők felügyelik a termelést és a fogyasztást. ez lényegében a liberális demokrácia végét jelenti. és filoszemita nézőpontból végső soron akár így lehet értelmezni. de ez egy elmebeteg hozzáállás. mert lényegében csak arról van szó, hogy az elmúlt száz évben anyagilag és szellemileg sokszorosan kisemmizett kistérségek minimális kormányzati, önkormányzati segítséget kapnak. és ezek után indulhat el a magyar vidék reogranizációja és a cigányság integrációja. persze lehet mondani, hogy miért kellene reorganizálni a magyar vidéket. és azt is, hogy az integrációt majd a szabad piac megoldja. az gyakorlatban polgárháborút jelent és idegen megszállást. nem kolonizálást, hanem inváziót.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.22. 13:30:19

@unionista᠋:

"az elmúlt száz évben anyagilag és szellemileg sokszorosan kisemmizett kistérségek "

Akkor mégsem volt sikeres társadalomszervezés a késői Kádár-kor?

"az gyakorlatban polgárháborút jelent és idegen megszállást."

Igen, igen: a Momentum Mozgalom az imperialisták által felfegyverzett és egyéb módon pénzelt gerillái már lövik a szabad választáson választott kormány erőinek állásait. A nyugat láncos kutyái már körbecsaholják a hazát, nekifeszülve láncaiknak, alig várva hogy a történelmileg sok sebből vérző magyar nemzettestre ronthassanak, és abba vájhassák vicsorgó fogaikat, A breton parasztok által pénzelt Francia Idegenlégió észak-afrikai menekültekből verbuvált egységeket fog Mo-ra vezényelni megszállási feladatok ellátására, akik majd meggyalázzák a magyar lányokat és asszonyokat, így elkorcsosítva a törzsökös magyar népet. Teljes Y-haplocsoport-káosz fog kitörni a magyar nemzet által ezer éve birtokolt Kárpát-medencében.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.22. 14:26:01

@unionista᠋:

"a demokratikus politika tudtommal arról szól, hogy bárki, egy civil (amilyen én is vagyok) szabadon felvázolhat valamilyen egyszerűsített jövőképet."

Attól függ, hogy mit értesz "szabadon felvázolhat" alatt. Ha azt, hogy államhatalmi elnyomástól mentesen, akkor egyetértünk. Ha azt, hogy kritikától mentesen, akkor nem értünk egyet.

"a kereskedelmi tőke térhódítás[a]"

Erről úgy beszélsz mintha egy rossz dolog lenne.

2017.02.22. 14:50:10

@neoteny:
az országot nem a késő kádár korban semmizték ki. a késő kádár kor vidéket egységet eredményezett.
nava.hu/id/1826690/
összekapcsolták a kisdobost és a kisbírót. azért, hogy mindkét oldal magáénak érezzék a rendszert.

2017.02.22. 14:54:23

@neoteny:
ha valaki úgy érzi, hogy elnyomja az államhatalom, akkor meneküljön. mert vélhetően 18-ban sem fogják leváltani orbánt.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.22. 15:07:10

@unionista᠋:

"az országot nem a késő kádár korban semmizték ki."

Ezt írtad: "az elmúlt száz évben anyagilag és szellemileg sokszorosan kisemmizett kistérségek". A késői Kádár-kor az elmúlt száz év része volt.

Továbbá közel sem egyértelmű, hogy nem történt semmiféle kisemmizés a késő-Kádár korban. Pl. össze lehet hasonlítani a késő-Kádár kori magyar gazdaság állapotát az osztrák szomszédokéival ugyanabban az időintervallumban. Tudod, opportunity costs.

"ha valaki úgy érzi, hogy elnyomja az államhatalom, akkor meneküljön."

Vagy harcoljon az államhatalom ellen. Vagy folytasson passzív ellenállást. A menekülés (kivándorlás) nem az egyetlen létező opció.

unionista᠋ (törölt) 2017.02.22. 16:33:16

@neoteny:
persze lehet passzívan ellenállni és harcolni is. de ez egy hatalmi játszma. és mint minden ilyen érdekeket sért. a momentum mozgalom támogatói azt mondják, hogy budapest ne rendezzen olimpiát. oké. nyilván van akinek ez is elrontja a játékét. és nem csak orbánét. azok majd ugyanúgy szembemennek a momentum mozgalommal. csak jussanak egy kis hatalomhoz. mint amikor a kétfarkú kutya párt is bejelentette, hogy hivatalosan párttá alakulnak és elindulnak a választásokon. fel voltak háborodva, hogy letépik a plakátjaikat. ők is letépték a politikai ellenfeleik hirdetéseit. és van akinek nem tetszett a kfkp bevándorláspolitikája.

én azt mondom, hogy jó lenne erről vidékies nagyközségek, városi kis közösségek szintjén dönteni. mert lényegében vallási kérdésekről van szó. hitközségek álláspontját kellene tisztázni. ezzel elég jelentős kisebbségben vagyok. a többség a magyar társadalom egészének szintjén szeretne csatározni. erre mondom azt, hogy ez kulturkampf egy törzs csatározás, irracionális hitviták folynak (és nem csak az olimpia kapcsán). ez modern kori vallásháború. az államvallásról döntünk.

2017.02.22. 17:52:23

@unionista᠋:
az egyszer biztos, h irracionális és a sok bégető szépen be lett ültetve a hintába, de a döntés mindenképpen csak ellenükre szólhat akármelyik oldal nyer.
mert ez egy olyan vita amelyik az csakis elitekről szól.
kik legyenek, lesznek a nyertesek.
de a talpasok közül a nyertesek mögött állók is csak laufot kapnak azokkal szemben, akik nem tudnak időben kihátrálni (:D) a vesztesek mögül.
ebben a harcban lassan nem tényekkel és cáfolatokkal fognak bombázni: www.youtube.com/watch?v=DA9KwljRhuQ
(ismerős ez ugye minálunk már tkp 26 éve)
BOMBÁKKAL!

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.22. 21:04:28

@unionista᠋:

"a momentum mozgalom támogatói azt mondják, hogy budapest ne rendezzen olimpiát."

Ebben biztos vagy? Nem inkább azt mondják, hogy az olimpiarendezés kérdésében ne a "főhatalmat" birtokló elit döntsön, hanem "a népek", hogy -- a te szavajárásoddal élve -- érvényesüljön a "demokráciaminimum"?

"a kétfarkú kutya párt [...] is letépték a politikai ellenfeleik hirdetéseit."

Ezért el is nyerték méltó büntetésüket, igaz?

"én azt mondom, hogy jó lenne erről vidékies nagyközségek, városi kis közösségek szintjén dönteni."

1) miről?
2) ez is egy hatalmi játszma, ti. a hatalom központosítása vs. a hatalom elosztása.
3) ez is érdekeket sért, ti. a központi (állam)hatalom, a "főhatalom" birtokosainak érdekeit sérti, ha a hatalom devolválásra kerül.

"mert lényegében vallási kérdésekről van szó. hitközségek álláspontját kellene tisztázni. ezzel elég jelentős kisebbségben vagyok. a többség a magyar társadalom egészének szintjén szeretne csatározni. erre mondom azt, hogy ez kulturkampf egy törzs csatározás, irracionális hitviták folynak (és nem csak az olimpia kapcsán). ez modern kori vallásháború. az államvallásról döntünk."

Ez politikafilozófia.

unionista᠋ (törölt) 2017.02.22. 21:10:54

@Bánegressy:
a momentum végül is azt eredményezi, hogy eggyel több ellenfele lesz kormánynak, de az ellenzéki tortát eggyel több szeletre vágják. széthúzó balliberális ellenzék, széteső jobbik. jelen állás szerint a fidesz megint tarolni fog.

2017.02.22. 22:04:40

@unionista᠋:
mindegy
ha nyer a fidesz, ami biztosnak tűnik, akkor megszűnik az ellenzék balliberálisnak lenni
teljesen újszerű narratívák kellenek, mert az biztos, hogy egy ilyen betontuskó állampárt-pártállam szarrá rothasztja az országot és akkor már csak a ganajtúró bogarak vannak neki hátra

unionista᠋ (törölt) 2017.02.22. 22:29:36

@neoteny:
nØlimpia - népszavazás a budapesti olimpia ellen.
ez szerepel a honlapjukon.
nem az olimpiária - igen a jövőnkre.
static.koos.hu/2017/01/nolimpia-2.png
és ez szerepelt a közterületeken. ez elég egyértelmű üzenet. nem akarnak olimpiát budapesten. az lmp stand:
mno.hu/data/cikk/1/38/19/50/cikk_1381950/xx20170119_NBB0283_fit_800x10000.jpg
ők egy aláírásgyűjtő akció után egy népszavazási kampányt akartak. népszavazás nem lesz. de indul az országjárás és a választási kampányt. majd meglátjuk, hogy milyen sikerrel.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.22. 22:59:28

@unionista᠋:

OK, igaz: valóban az olimpiarendezés ellen kampányoltak.

"népszavazás nem lesz."

Vagyis nem érvényesül a "demokráciaminimum": akár igen, akár nem a döntés, azt a "főhatalmat" birtokló elit hozza meg.

"majd meglátjuk, hogy milyen sikerrel."

Mindenesetre rést ütöttek a NER erős bástyáján: kétséget támasztottak a "nemzeti tőkésekben" arra vonatkozóan, hogy Orbán képes őket úgy hizlalni, ahogy csak akarja. Elvégezték annak a munkának egy szeletét, amiről Vona csak frázisokat pufogtat a parlamentben. És ezt "népi kezdeményezés" formátumába voltak képesek önteni: nem sikerült rájuk verni a balhét, hogy idegen érdekek zsoldjában állnának.

Persze a MOMO párttá konvertálódása magával fogja hozni annak minden hátrányát: elsősorban a -- nem minden realitást nélkülöző -- "ezek is csak a húsosfazékhoz akarnak közelebb kerülni" mém térnyerését. De ugye már évek óta megy a nyígás az ellenzék körében arról, hogy új és hiteles arcok kellenének a magyar politikai játszótéren: nos az arcok újak, és a "főhatalom" birtokosainak meghátrálásra késztetése ad nekik némi hitelességet is, ti. hogy nem csak pofáznak meg filozofálgatnak, hanem képesek eredményt is elérni.

Ebben a kérdésben helyes azt mondani, hogy lehet így is meg lehet úgy is.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.02.25. 07:06:54

Abstract

I develop a theory of propaganda which affects mass behavior without necessarily affecting mass beliefs. A group of citizens observe a signal of their government’s performance, which is upwardly inflated by propaganda. Citizens want to support the government if it performs well and if others are supportive (i.e., to coordinate). Some citizens are unaware of the propaganda (“credulous”). Because of the coordination motive, the non-credulous still respond to propaganda, and when the coordination motive dominates they perfectly mimic the actions of the credulous. So, all can act as if they believe the government’s lies even though most do not. The government benefits from this responsiveness to manipulation since it leads to a more compliant citizenry, but uses more propaganda precisely when citizens are less responsive.

www.andrewtlittle.com/papers/little_propagandacredulity_web.pdf
süti beállítások módosítása