Nagyon érdekes, láthatóan alapos kutatásból készített cikket a hvg.hu, amelynek konklúziója: "a magyar társadalom felső tizede döntően ellenzéki, onnan pedig lefelé haladva folyamatosan csökken az ellenzék, és nő a kormány támogatottsága, a legkiszolgáltatottabbak között pedig kiemelkedő a Fidesz népszerűsége."
Mi ennek az oka? A linkelt cikkben megtalálható, érdemes elolvasni már csak a módszertan miatt is.
Az eredmény -- és a kutatók értékelése -- egybecseng a blogon folyamatosan közölt saját véleményemmel, miszerint aki a nemzetet és az államot (e két kollektivista, az egyént a saját sorsa iránti felelőssége alól felszabadító politikai eszmét) egyszerre tudja a szavazói értékrend részéve tenni és képviselni ebben az országban, az nagy valószínűséggel uralni fogja a közéletet. Mivel a nemzetnek (=etnicista nemzetképnek) és az államnak tulajdonított érték jellemzően fordított összefüggésben (negatív korrelációban) áll az állampolgárok tudásával és versenyképességével (ideértve a politikai cselekvőképességét), nagy tömegben rendelkezésre álló szegény, képzetlen ember esetében a nemzeties és államias beállítottságnak már csak domináns médiára és a sérelmek és a "védelem" között oszcilláló, sokszor megerősített, primitív üzenetekre van szüksége a választói többség biztosításához. A kiszolgáltatott, a helyzetükből kitörni képtelen, reménytelen rétegeknek nincs jobb választásuk, mint az őket a sorsukban megerősítő és ebből szavazatok millióit szerző Fidesz-rezsimre szavazni. Nem véletlenül tartja őket a Fidesz ebben a helyzetben, miközben a gazdagabb, individualistább ellenzéki szavazóknak nem áll (egyelőre) érdekükben szembeszállni a rezsimmel (indirekte az elesetteket is felszabadítandó). A helyzet úgy cinikus, ahogy van, de közben az ország egésze süllyed.
Nem mellesleg így ejti rabul a demokrácia egy részben aljas, részben kollaboráns politikai réteg kezében az országot és rombolja a jövőjét. Arisztotelész reloaded.
Engem mind emiatt is sokkal jobban meglepett ennél a kutatásnál a napokban napvilágra került másik: hogy a magyarok nagyon nagy része mindeközben a liberális demokrácia pártján áll az "illiberalizmussal" szemben (80-81% választja, csakúgy, mint -- sokszor megerősített felmérések szerint -- az EU-t). Ezt nem is tudom egyelőre értelmezni. Csak játszanak a tűzzel? Kalandvágy az országhatárok között? Miért ez a hatalmas eltérés a gondolkodásuk és a tényleges választásuk között? Egyszerűen nem bíznak abban, hogy a mai ellenzék sikerre tudja vinni a vágyaikat, ezért kénytelenségből megelégszenek a Fidesz-jelentette torzóval? Várják a kompetens ellenzék felemelkedését?