A brüsszeli liberálisok frakcióvezetője még egy esetleges nagykoalícióba is beszállna, ha ezzel el lehetne kerülni, hogy az európai parlamenti többség a Fidesz vagy az olasz Forza Italia támogatásától függjön – írják a Euronews oldalán. Guy Verhofstadt azt mondta: pártja hajlandó szavazataival támogatni az Európai Néppárt és az Európai Szocialisták nagykoalícióját Jean-Claude Juncker bizottsági elnökké választásához. (hvg.hu)
Nem tudom, érzékeli-e a tisztelt olvasó ennek a mondatnak a hozzávetőleges értelmét. Verhofstadt szerint stabil többségre, vagyis legalább 400 képviselőre van szükség ahhoz, hogy a többség ne függjön Orbán vagy Berlusconi pártjától, és ezt a többséget a mai állás szerint Európa létre is akarja hozni. Nem Vona Gábor és katonái ellen. Az ún. középutas Orbán ellen. A szélsőjobb kevésbé látszik fenyegetni Európát, mint Felcsút szülötte. A szélsőség kvázi európai, Felcsút nem az. A szocdemek és a liberálisok szerint legalábbis.
Egyelőre elhamarkodott lenne ítélkezni arról, hogy mi van Orbán Juncker-ellenes pozíciója mögött, de reméljük nem az, hogy a tényleges hazai helyzet ellensúlyozására és a Fidesz-tábor lemorzsolódásának visszafordítása érdekében kell más léptékbe váltania a szabadságharcunknak. Ennél még a puszta ellenszenv vagy a bosszú is jobb lenne.
De egy halk sóhajtást megér az ügy: úgy tűnik, Magyarország tényező lett. A szabadságharc folytatódik.
Frissítés: Az Egyesült Királyság velünk van! Juncker mellett újabb nevek kerültek terítékre.
Frissítés 2: A kérdés európai módon elnapolva. Esetleg június végén lesz elnök. Vagy akkor se.
Frissítés 3. Bemásolom a Mandinerről bini nick kommentjét, amit fontosnak tartok az összkép szempontjából (a helyesírást hagytam, nem számít):
Itt azért többről van szó. Junker a föderativ unio hive és több jogot akar a Bizotságnak, vagyis az uniokormányának. Ez azt jelenti, hogy megszegve az eredeti szerzödést lopakodvaelvonja a tagállamok döntési és törvényalkotási jogát, ami már Barosso ídejében beindult.
Na most több ország már korábban is fellépett ez ellen. A Briteg belengették a kilépést és a népszavazást, mások is kritizálták a Brüszeli bürokráciát Orbán is többször, hogy senki által meg nem választott testület legitimáciodemokráca deficittel rendelkezve országok sorsát döntiti el és beavatkozik szuverin államok belügyeibe. Többen egyre hangosabban osztották ezt a véleményt.
Most még egy csavart is tettek bele és álszenten kvázi jelöltekket inditottak a pártcsaládok, hogy úgy nézen ki, hogy az ep választáson a polgárok tudták, hogy kire szavaznak és "legimitálják" azt. Egy probléma Volt ezzel, hogy a Bizottság Elnőkének jelőlése szerződésben rögzitve az eredmények fígyelembe vételével az ET minősitett többségének a joga, és a Parlament szavaza meg.
Ez teljesen azonos az országokban alkotmányosan, demokratikus berendezkedéssel és megfelel a ME választással.
A másik probléma az, hogy mindenki tisztában azzal, hogy az uniot meg kell reformálni és azt a régi vezetőkkel nem lehet akik lényegileg részesei voltak az elmúlt húsz év politikájának.Junker nyakig benne Volt a mostani katasztrofális helyzet kialakulásának és a sikertelen válságkezelésnek. Schulczról már nem is beszélve.
Orbán és a többiek akik a megujitás hivei nem a személyi kérdést tárgyalnák elöszőr(gomhoz a kabátot), hanem az uj stratégiai kérdéseket fektetnék le és ennek végrehajtásához a legmefelöbb embert delegálnák.
Mivel tudják azt, hogy csak a néppárt jogosult jelőlni ezért a ballibbantok és a zöldek akik között többségben van a föderativ és a változás nélkül ahogy eddig Volt dagonyázna megtesznek mindent, hogy megakadályozzák az eu reformokat és új alapokra tételét a szövetségnek, ahol a nemzetállamok visszakapnák az ídőközben "törvénytelenől, túlterjeszkedés" elvont jogaikat.
Frissítés 4. Merkel elkötelezte magát Juncker mellett. Vesztésre áll a "nemzetek Európájának" hősies kis csapata.