A rezsimet -- a gyenge kormányzati teljesítménye miatt -- a folyamatos erőkoncentráció és a hatalmi radikalizálódás hajtja előre.
A gyenge kormányzati teljesítmény oka a versenyképesség logikájával és a közjó távlatos szolgálatával nagyjából tökéletesen szembehelyezkedő társadalom-/politikafelfogásának és a nemzeti erőforrások szándékos elvonásának kombinációja, tehát egyfelől az inkompetencia, másfelől a politikai bűnözés. Mivel -- így -- a rezsim nem a valós értelemben vett teljesítményből nyeri a legitimációját (nem is aspirál ilyesmire), más logikát kell érvényre juttatnia a társadalom feletti politikai kontrollban (ideértve a megfelelő szavazatmennyiség biztosítását), ez pedig a társadalom manipulációja, megosztása, a tágan értett tudással szemben viselt háború és a hagyományosan demokráciának nevezett politikai váltógazdaság felszámolása. Innen érthető, hogy a rezsim politikai algoritmusának eredményei és az objektív kormányzati teljesítménye között egyre nő a szakadék. Az algoritmus -- a hatalmi radikalizálódás -- egyre kedvezőtlenebbül hat az objektív kormányzati teljesítményre, ezen keresztül a társadalmi képességekre, forrásokra és kilátásokra.
A COVID nem változtat az algoritmuson, csak gyorsítja a lefutását, mert a körülmények kiszámíthatatlanságát erősítve növeli a hatalmi helyzet -- érzékelt -- bizonytalanságát, ezért a hatalmi koncentráció erősítését váltja ki a rezsimben. Innen: több lopás, még több hazudozás, gyorsabban romló kormányzati teljesítmény, radikalizálódó diktatúra. A lényeg az algoritmus és hogy az ország pusztulásába visz, nem lehet se "visszafordulni" rajta, se stabilizálni.
Az Orbán-rezsimnek van gyenge pontja, de ez sajnos csak a szükséges végpontja: ti. az erőforrások felélése és a hatalmi koncentráció maximuma éppen azelőtt, mielőtt a társadalomban kitörne a megfelelő -- vélhetően nem kellemes -- ellenreakció. A rendszer a lényegénél fogva -- lásd fent -- képtelen a stabilizációra, extraktív, élősködő természete miatt a haladása a nemzettel szembeni növekvő károkozással jár együtt. Míg el nem jön a nagy bumm.
A rezsimnek az algoritmusán belül viszont nem látom gyenge pontját. Megtalálva és ráhangolódva az egyetlen uralkodó kollektív tudásunkra -- az etno-nacionalista önsorsrombolásra -- a politikáját maga a nemzet igényli és kritikus tömegben feltétlenül támogatja*, ami a lényeg, akár a saját önfelszámolásáig. Ezt az állapotot produktív politika nem tudja orvosolni. Ehhez politikán kívüli állapotnak kell eljönnie, amelyben az objektív valóság kikényszeríti a nemzet akaratával szembeni változásokat. De ezeket megszokni és fenntartani még utána is nehéz lesz.
_______________
*A kritikus tömeg az egy oldalra -- a Fidesz oldalára -- eső aktív szavazókat jelenti, míg a másik oldalon egy legalább ekkora tömeg megoszlik négy-öt összefogásra és produktív ellenzékiségre képtelen párt között. Ha van halvány remény a (politikai jellegű) rezsimváltásra, akkor azt értelemszerűen az ellenzéken belüli helyzet radikális megváltozása hozná el. Ennek azonban nagyon-nagyon csekély az esélye (elsősorban a rezsiméhez hasonlóan erős -- a választókra hangolt -- egységes, operacionalizált politikai "tudás" hiánya miatt), illetve nem tudni, milyen ellenreakciót váltana ki a kormányzatból, ha mégis sikerülne: először minden bizonnyal a választási rendszert manipulálnák tovább, amit követne bármi, amit nem szégyellenek.