Röviden azt, hogy megszerezze a mandátumok kb. 20%-át. Kormányt alakítani biztosan nem fog. (Egész egyszerűen a baloldal szavazatszerző képessége az, ami reménytelenül gyenge. Új szavazókat nem tudott megmozdítani 2008/9 óta. Abban a valószínűtlen esetben, ha a Fidesz elveszítené, mondjuk, a szavazói 15%-át, mert sikeresen kampányol az ellenzék az elkövetkező hónapban, ezek nagyobb része a Jobbikhoz menne vagy otthon maradna.) Ennek nem elsősorban az az oka, hogy a balos ellenzék 1. tehetségtelen, 2. megosztott, 3. néhány kulcsfigurája a Fidesznek játszik. Hanem az, hogy nyolc év után sem veszi észre, hogy nincs -- bakker! bakker! NINCS -- benne semmi vonzó azoknak, akik nem von Haus aus tartoznak hozzá. Hogyan válhatna vonzóbbá? Ha lenne narratívája, víziója, összeszedett stratégiája. TGM szerint a parlamentarizmus kreténség, mert semmi lényegileg különbözőt nem tud produkálni a Fidesztől. Szerintem ebben neki elvileg nincs igaza, a gyakorlat pedig csak azért támasztja alá a véleményét, mert nincs akcióképes baloldali politikai identitás. Magyarán nem a parlamentarizmus a probléma, hanem a baloldal; az a tény, hogy megközelítően sincs olyan potens világképe, mint az etnicizmus.
Nagyon igazuk van azoknak, akik szerint a hazai baloldal -- amelynek a baloldaliságához persze komoly kétségek fűzhetők, de kétségtelenül nem etnicista, tehát ennyiben a felvilágosodás alapján áll, ami elég ahhoz, hogy ma baloldalinak legyen mondható -- égető problémája, hogy az Orbán-vezette átfogó támadás közben nem nézett szembe elfogulatlanul és definitíven a Gyurcsány-kormányzással. Ebben van valami. De ez is csak azért lehet, amiért a Gy-kormányzás megtörténhetett: mert a baloldalnak nincsen identitásszerűsége az antiorbánizmuson túl. És mivel nincs identitásszerűsége más (identitása egyáltalán nincs), ezért nem tud vonzó jövőképet sem adni (hiszen az, hogy nem-Orbán, még nem jövőkép). A baloldali szavazók által választható pártok kritikus tömegükben szellemi és erkölcsi roncsok, de mint ilyenek, nem veszik komolyan, hogy erkölcsi és szellemi roncsok. Óriási hiba. Ha Orbán nem tudja magát áthazudni a magyar nirvánába, amit Vásárhely megmutatott, ők sem fogják tudni. A demokrácia érdekes dolog. Mindig megüt, amikor néha megvillan az igazsága. Engem kivált megüt, aki abszolút antipopulista vagyok. Néha -- ekkor -- azonban hálás vagyok a népnek és rövid időre el is szégyellem magam. MZP győzelme ilyen alkalom volt. Ami nem mellesleg azért történhetett meg, mert a baloldali pártok nem voltak ott.
Nos, a baloldal tehát semmire sem fog menni a Jobbik nélkül. Az egyetlen oka annak, hogy tamáskodik vele kapcsolatban, az otthonról hozott beidegződések. Mivel az én beidegződéseim egyformán szólnak a balos pártok és a Jobbik ellen, csak nehezen tudom átérezni a problémájukat (átlátni persze inkább). Nekik nincs erkölcsi rendjük, a Jobbik meg rasszista (amit ugyan megpróbál egy ideje ad acta helyzeni, ami mégiscsak valami). Egyiknek sem lehet oka büszkeségre. Melyik a jobb? Fogalmam sincs. Van okuk nem összefogni ez alapján? Semmi, hacsak nem a részleges politikai haszonszerzés. Megnyugtatom mind a kettőt, ezen a szinten bárki összefoghat bárkivel, egyik sem süllyedhet már sokkal mélyebbre. Abban az esetben pedig, ha közös ellenfelük konkrétan a nemzet ellensége, lehet érvelni amellett, hogy az összefogásuk (brrr) éppenséggel kötelesség.