Az MSZP és a DK egy helyről indult (mellesleg szemben azzal, amit Gyurcsány büszkén állít magáról, hogy a semmiből indultak: a pártja konkrétan az MSZP-ből, ő maga még régebbről jön), és van remény rá, hogy egy helyre fognak érkezni -- a pártok terjeszkedő temetőjébe.
Ahogy az MSZP és a DK együtt rántják le egymást, a szavazók úgy vesztik el a reményüket abban, hogy valamikor is nemhogy kormányváltó erők, de termékeny politikai pártok lehetnek. A két párt képtelen átugrani a vezetőik szocializációjának hosszú árnyékát, posztkommunista "tudásuk" kizárja az innovatív és kooperatív működést, az aurájuk egy terminális betegét idézi. A szavazók megszagolták az elmúlást, és most nagyon úgy néz ki, hogy -- nagyon helyesen -- elkezdtek átsorolni az LMP-hez és a Momentumhoz. Ha már nem lesz kormányváltás -- gondolják -- legalább válasszunk helyesen és erkölcsösen, már amennyire ilyesmiről szó lehet az adott kontextusban. Elkezdődhet az utolsó szakasz a két posztkommunista párt karrierjében: amikor a saját szavazóik fognak bosszút állni rajtuk az évtizedes károkozásért.
Az LMP és a Momentum nagyon jól döntött, hogy nem állt be ezeknek a pártoknak az "együttműködésébe", hiszen az utóbbinak minden érintése fertőző. Ugyanakkor az is kiderült, hogy a Fidesz szavazói nem áramlanak át az előbbiekhez: az LMP-nek és a Momentumnak meg kell barátkozniuk azzal, hogy csak a baloldali szavazók kíváncsiak rájuk, és ekként kell alakítaniuk a retorikájukat. Az LMP Szél Bernadett révén rátermett vezetőt termelt ki magából, a Momentumról ez egyelőre nem mondható el, ott szerintem lesz még legalább egy jelentős átalakulási hullám a vezetésben, ha nem előbb, akkor 2018 után.
Szóval, üdvözlendő folyamatok. A Fidesz egyedüli valamennyire is esélyes kihívójává ezzel a Jobbik válik, és már nagyon kicsi az esélye annak, hogy a két oldal összefoghatna Orbánnal szemben. A Jobbik mint kihívó pozícióit nem fenyegeti semmi, legalábbis, amíg az LMP és a Momentum nem döntenek úgy, hogy (mégis) összeállnak. Ehhez azonban külön-külön legalább átlagosan 10% köré kell erősödniük úgy, hogy -- reménykedjünk benne -- közben nem torpan meg a magyar posztkommunizmus szétesése. (Török G. szerint ez éppenséggel a cél, Ron Werberrel stb. a háttérben egy új baloldal kialakítása -- ízlés szerint: a baloldal átmentése -- gyorsult fel. )