A demokráciánk válságban van. Feladatát (1) a nemzetet a helyi közösségiben és egészében megmozgató viták intézményes, folyamatos elősegítésére, e mérlegelés nyomán (2) a megfelelő szintű döntéshozatalra, (3) a döntések átlátható, hatékony végrehajtására, majd (4) az eredmény korrekciójára mind nem végzi el -- sőt a célja éppen ennek a négy fázisú folyamatnak az akadályozása. A magyar demokrácia döntési demokrácia, kellő vita, előkészítés és mérlegelés nélkül, gyenge minőségű végrehajtás mellett, és a korrekció minden lehetősége nélkül. A magyar demokrácia mélyen diszfunkcionális.
A magyar politikai gondolkodásnak abban a vékony szeletében, amely keresi a kiutat ebből a válságból túlsúlyban vannak a tartalmi jegyek: hol az alkotmányosság visszaállításáról, hogy eseti döntések kritikájáról, hol általános ideológiai vitákról szólnak. Ezen az alapon azonban sosem alakítható ki olyan társadalmi józanság és közakarat, amely túllendíthet minket a demokrácia válságnak gyökerében lévő kulturális megosztottságon.
Véleményem szerint az egyetlen út, amely sikerrel kecsegtet, és visszaállíthatja, sőt jelentősen növelheti a társadalom regenerációs képességét az őt foglyul ejtett politikával szemben, az éppen a demokráciánk első hiányosságának, a sokrétű viták intézményrendszerének a helyreállítása. A Fidesznek (de a korábbi kormányoknak is, kevésbé radikálisan) az első legfontosabb feladata a nyilvánosság szerkezetének átalakítása és az új nyilvánosság uralása volt. A magyar társadalom viszont -- úgy vélem -- hiányolja és már megértené azt az érdekét, hogy végre meg tudjuk beszélni a dolgainkat, és ehhez megfelelő keretek álljanak a rendelkezésre, ne csak a párhuzamos valóságok; de ha ez nem, a társadalom akkor is sokkal megértőbben viszonyulna a nyilvánosság átjárhatóságának és diszkurzív (a.m. vita-) értékének radikális javításához, mint egyes csoportjai a saját ideológiai vagy értékfelfogásuk felülvizsgálatához. Ezért ez egy jó út lehetne egy politikai párt számára ahhoz, hogy egyfelől értelmes céllal, másfelől a támogatásának növelése reményében szólaljon meg.
A PKP ezt is fogja tenni, ha szeptember újraválaszt a tagság, amellett, hogy az álláspontunk hirdetése érdekében rendszeres, lehetőleg napi videós esszével és hírmagyarázattal fogunk jelentkezni egy youtube csatornán -- a sokrétű nyilvánosság, a plurális viták, és az autonóm véleményfórumok igényét képviselve (tehát a saját nyilvánosságunk eszköz lesz a végcél érdekében, amire csak azért van szükség, mert a hivatalos nyilvánosságba nem jutunk be, hogy terjesszük az álláspontunkat). A párt szeptemberi közgyűlése ugyancsak döntést fog hozni a párt által képviselendő egyéb kulcstémákban, amelyek között egy következő a kapitalizmus közösségi formája és intézményrendszere, egy harmadik pedig a magyar oktatási rendszer újragondolása lehet. Én magam nem tervezem, hogy a PKP-nak túl sok stratégiai témában kellene versenyezni más pártokkal (a napi politikai megnyilvánulásokon túl), inkább azokat helyezem előtérbe, amelyek az ország lehető leggyorsabb, versenyképes átalakulásához nélkülözhetetlenek. Az említett három az. Továbbra is várunk mindenkit, akit részt szeretne venni -- partvonalról be a pályára jeligével.