Az emlékmű „mindannyiunkat arra emlékeztet, hogy hazánk függetlenségének elvesztése tragikus következményekkel járt” – írta Orbán Viktor (az emlékműhöz fűzött újabb interpretációjában).
Orbán emlékeztetett: 1944. március 19-től 1991-ig Magyarország területén folyamatosan állomásoztak megszálló csapatok. „A megszállás hosszú évtizedei alatt olyan szörnyű dolgok történtek Magyarországgal és a magyar állam polgáraival, amelyek függetlenségünk és nemzeti önrendelkezésünk megléte esetén sohasem következhettek volna be” – hangsúlyozta a miniszterelnök. Gyermekeinket és unokáinkat arra figyelmeztetjük – folytatta –, hogyha szabad, békés, boldog életet akarnak, ha a Magyarországon élő emberek közötti egyetértést kívánják, és ha az elődök által fölhalmozott értékek fennmaradását fontosnak tartják, mindenekelőtt Magyarország függetlenségét és önrendelkezését kell megvédeniük, megtartaniuk, és ha a szükség úgy hozza, visszaszerezniük. „Legyen ez mindannyiunk számára egyszerre tanulság, intelem és parancsolat” – zárta nyilatkozatát a kormányfő.
1. Készséggel elfogadom, hogy a deportálások nem történtek volna meg a német megszállás nélkül. Cserébe fogadja el a miniszterelnök, hogy a magyar állam segítsége nélkül sem. Ne méricskéljünk, nem érdemes. Ha csak 10% volt a segítséggel adott hozzájárulás, az is bűn.
2. A miniszterelnök áthallásos üzenetben óv az EU-tól. Az EU-t összehasonlítani ilyen módon a náci Németországgal és a bolsevik Szovjetúnióval egész egyszerűen történelmi hazugság. Orbán nem hogy rendet tenne, és lezárná a vitát egy bölcs nyilatkozattal, de újranyitja. Mi az ördögnek?!
3. Végső soron -- ahogy az egyik mondatában helyesen áll -- a magyar emberek szabadsága forog mindenkoron kockán, amelynek egyik föltétele valóban az országnak a diktatórikus rendszerektől való függetlensége. De! A magyar emberek szabadsága belülről is prímán megostromolható (íme), és ezt nem ellensúlyozza a magyar állam függetlensége (mert az utóbbi csak eszköz, nem cél). Bizony lehetséges, hogy a magyar állam függetlensége csak fügefalevél az emberek szabadságának helyén (íme). És bizony lehetséges, hogy egy külső hatalom védje meg a magyar emberek szabadságát a független állam elnyomásával szemben (íme). Legyen ez számunkra intelem. Meg parancsolat is.
Orbán úr megint manipulál. De már rég nincsenek hozzá érvei. Értjük őt, és elegünk van belőle.