Karácsony Gergely egy megtört és szimpatikus FB-bejegyzésben kéri, hogy ne hibáztassa senki a választókat a múlt éjszakai eredményekért. Szerintem sem kéne. Roma locuta, causa finita meg vox populi vox dei, hogy mást ne mondjak. Ez a demokrácia. A tanulságokat a politikusokra nézve pedig a hvg.hu több cikkben is levonja -- alapvetően jól és kimerítően. Ami Karácsonyt illeti, nyilván neki ezekkel kellene kezdeni, de ha valaki mégis megkísérelne egy-két szót szólni a népfelséghez, vajon mivel lenne érdemes kezdeni? Néhány ötlet.
1. A biztonságodat nem kaphatod meg a szabadságod árán. Ebben a bonyolult világban -- noha tudom, hogy minden intuíciód ellene van -- a legnagyobb biztonságban az van (nép, egyén), aki a legszabadabb. Majd ezt még megírom, ha a visszavonuló posztomnak végre érvényt tudok szerezni, és kicsit ki tudom pihenni magam, mert én is elfáradtam ám ebben a másfél évben -- de addig maradj itt, nép, ne menj el.
2. Egy ország már középtávon is csak abból élhet, amit megalkot. Nem azt mondom, megtermel, mert ez kevésbé tükrözi a szűken vett termeléstől különböző értékteremtő tevékenységeket. Egy ország csak akkor gazdagodhat, ha a népe és mindenki egyénileg a lehető legtöbb, a világban értéknek tekintett eredményt állítja elő. A világban nem tekintik értéknek pl. az értelmetlen közmunkát, székely góbéságot, a földjét parlagon hevertető (de az EU-támogatást érte felmarkoló) barát (rokon) képzettségű élősködőket, a gázszerelőből közpénzen lett milliárdosokat, a kirekesztő nacionalizmust, a megfélemlített tanárokat, a gát nélkül ömlő hazug propagandát, és a nagyszájú, egyszerre dilettáns és korrupt politikusokat. Ezekből érték nem származik olyan, amiért a világpiacon pénzt adnak, ezért minél inkább hódolsz ezeknek, nép, és minél erősebben szemet hunysz fölöttük, annál jobban meg fogod bánni. És megint te fogod állni a cehhet. Minél később eszmélsz, annál vastagabbat.
3. És ami a legnehezebb, nép: valóban igaz, hogy minden nép megérdemli a saját vezetőit. Te is megérdemled a tieidet, ideértve az ellenzéket is. Amit már többször megbántál, és rövidesen megint nagyon meg fogsz bánni. És ehhez nem kell prófétának lenni. Nem véletlenül mondta Széchenyi a maga idejében, de ma is érvényesen, hogy nem érdemes a közjoggal foglalkozni, ameddig nincs polgárosulás (gazdagodás és művelődés). Ami elég szkeptikussá kell hogy tegyen mindenkit, aki Magyarországon ma polgári politizálást akar művelni.
Ez a három (szabadság, értékteremtés, felelősség) talán első ránézésre nem hatnak bonyolult dolgoknak, de hidd el, nép, elegek a jó élethez. Amit jelenleg -- még mindig -- csak hírből ismersz.
Röviden: gazdagodjatok, művelődjetek, beszélgessetek. (És legelőször kapcsoljátok ki a tévét.)