A nyugati civilizáció demokratikus kormányainak legitimitása (megkülönböztetve a törvényességüktől) a következő alapokon nyugszik:
1. kiszámíthatóság,
2. szakszerűség,
3. populáris támogatás.
A legitimitás erkölcsi, érzelmi, politikai (puha) feltételek bonyolult kombinációja, amely akkor is megreccsenhet, ha a kormány egyébként törvényes, vagy -- mint esetünkben -- élvezi a választók relatív többségének bizalmát. Igaz, ha élvezi ezt a bizalmat, de közben kiszámíthatatlan és szakszerűtlen, akkor valószínűleg a választók megvezetésével vívja ki és tartja fenn a bizalmat maga iránt. Mint esetünkben.
A választás pillanatában élvezett tudásunkra visszagondolva, és mellé téve azt, amit a kormány azóta tett, evidens, hogy a kormányzat a kiszámíthatóság kritériumának nem felel meg. Radikálisan mást tett, mint amit sejteni -- vagy egyáltalán elképzelni -- engedett (noha keveset mondott ki egyáltalán, tehát eleve nem nyugszik a hatalma transzparens alapokon).
A kormány az 1990-et követő összes eddigi kormányok nyilvánvalóan legdilettánsabbika és lekorruptabbja, semelyik elődje nem okozott ekkora anyagi és szellemi kárt a magyaroknak, és különösen semelyik nem vesztegetett el akkora lehetőséget, mint ez a kormány, amikor az órási erkölcsi és jogi felhatalmazását (a bizalmat) ily szegényesen ( a visszájára) használta ki.
A (relatív, de a legitimációhoz elégséges) populáris támogatását nem lehet megkérdőjelezni, de ezt olyan populista módszerekkel éri el (nacionalizmus, fenntarthatatlan osztogatási spirál), amelyek tovább lökik a szakszerűtlenség lejtőjén, és tulajdonképpen a támogatás kritériumát a szakszerűség kritériumának szabályos kivégzésével teljesíti.
A kormány saját teljesítményén túl van még egy szempont, amely tovább rontja, illetve egyenesen megsemmisíti a legitimációját -- ez pedig magának kormányzati rendszernek (a korlátozott, irányított, keleti demokráciának) a behelyettesítése a -- tökéletlenül, gyengén, de mégiscsak létező -- nyugati típusú plurális, jogvédő, parlamentáris demokrácia helyére. Mivel maga az újonnan létrejött kormányzati rendszer illegitim, a kormány is szükségképpen és abszolút mértékben illegitimmé vált. Senki nem adott ugyanis Orbán Viktornak felhatalmazást arra, hogy lecserélje az 1990-es rendszerváltás tulajdonképpeni értelmét a keleti despotizmus light verziójára. Amelyhez hozzátartozik az ellenzék akadályozása abban, hogy ez a csere talán visszafordíthatóvá váljon.
Orbán rendszere illegitim. Már csak a többség jelentette törvényesség tartja fenn. A demokrácia matematikája legyőzte a demokrácia ethoszát.