A nem egyértelműen szeplőtelen múltú új fejlesztési miniszter, akit meglepett a személyét ért támadások "mélysége" (bruhaha), nyilatkozik az udvari gazdasági napilapnak. (Érdemes másodszor is végigfutni a kérdéseiken, az újságírás szégyene az interjú.) Mondja, az állam további "stratégiai" cégvásárlásokban gondolkodik (céget üzemeltetni természetesen nem tud, sőt, ami azt illeti, vásárolni se, elég, ha a MOL-részvényekért, a gáztározókért kifizetett irdatlan pénzeket, vagy az MVM gazdálkodását nézzük, igaz, a veszteségeket részben kompenzálja azzal, hogy itt-ott egyszerűen elrabol és újraoszt dolgokat, nyugdíjat, trafikot, takarékot, földet, miegymást, az élet tiszta stratégia), azaz -- árulja el a boldog potentát, aki természetesen kiválóan el tudja költeni mások, pl. a köz pénzét --, folyik majd tovább a zabra és az államosítás, nyilván jön még egy-két bank, esetleg energiacég, pékség és szatócsbolt, meg bármi, ami megtetszik XY-nak, a családjának, a barátainak, és a barátok pereputtyának. Amit lehet, ellopnak, a többit lerohasztják. Merőben stratégiai alapon, ahogy az ilyen fontos emberek általában teszik.
Nem kell messzire menni a bizonyítékért, elég az interjú ezzel a jó magyar emberrel, igaz hazafival.
– Tervezik-e, hogy a minisztériumnál, illetve a hozzá tartozó vállalatoknál változtatásokat hajtanak végre?
– A tárcánál és az egyes cégeknél még a héten eredményhatékonysági elemzést készítünk. Amennyiben valahol úgy látjuk, hogy a hatékonyság vezetői kompetencia miatt szenved csorbát, ott meglépjük a szükséges személyi változásokat. Ugyanakkor nem cél az állami cégek lefejezése. Ha lesznek személycserék, azokat a következő hetekben bejelentjük, senkit nem szeretnénk sokáig bizonytalanságban tartani.
Mondja ezt a csütörtökön (!) megjelent interjúban. Tehát két nap alatt "eredmény-hatékonysági" felmérés n+1 cégnél, tiszta sor. Sőt! Nem csak "eredményhatékonyság", hanem péntek estig mindjárt vezetői kompetenciavizsgálat is. Naná. Akkor miért nem azonnal háromszoros EBIT? (És mi a túró az "eredményhatékonyság"?) Hát mennyire lehet ezt komolyan venni?
Megmondom, kb. mennyire. A nevezett úrról csak azt tudjuk, hogy más keleti urak cégeit tucatjával (százával?) jegyezte be egy kisvárdai lakásba, amely cégek aztán egy büdös peták adó befizetése nélkül felszívódtak a magyar éjszakában. Amihez neki nyilván semmi köze, ahogy annak se, hogy közben önkormányzati képviselő volt a településen. Azaz, briefly, egy dologhoz érteni látszik ("gyakorlata van benne"), szemben az üzemeltetéssel és a hatékonysággal: ez a vagyonok eltüntetésének jogi megalapozása. Na és kíváncsi vagyok ezek után, milyen misszióval érkeznek majd az állami cégekhez az új vezetők, miután a régiekről péntek estig kiderül, hogy esetleg nem akarják kiszervezni a cégből az értékes vagyonelemeket, nem akarnak off-shore-ozni, Gizikét beszállítónak befogadni, és Mucikát HR-vezetőnek alkalmazni -- mert ennyi, ha más nem is, valóban kideríthető mindenhol a célba vett időkeretben. Még jó, hogy nem akarják őket túl sokáig feszültségben tartani. Elvégre úriemberek, nemde? Végül egy simicskás szempont.
Akárhogy is, folytatják.