1000 A MI HAZÁNK

" Míg más parlamentáris országokban a jobboldal általában a józan és megfontolt konzervativizmust, a tradíciókhoz való ragaszkodást tekinti hivatásának – nálunk a magát jobboldalinak nevező kormányzati rendszer ezekkel ellenkező törekvéseket mutat. Alkotmányjogi téren a parlamentarizmus elsorvasztása és látszatparlamentarizmussá süllyesztése ennek az állítólag jobboldali kormánypolitikának egyik fő célja. A vezérkedés, az egy akarat érvényesülésére felépített és minden bírálat elnémításával kialakított nemzeti egység, másrészt gazdasági téren az individualista gazdálkodást mindinkább elfojtó, egy újfajta kollektivizmus felé elhajló, sokszor már a magántulajdonba is belenyúló törekvések: nehézzé teszik egy konzervatív politikus számára, hogy ezzel a jobboldallal azonosítsa magát.” (Gr. Apponyi György, 1935)

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

Polgári konzervatív blog

2017.06.17. 06:25 HaFr

Lesz-e itt valaha is kapitalista társadalom?

Képtalálat a következőre: „rembrandt night watch”

A kapitalista társadalom a nagyrészt működő tőkével rendelkező vagy erre törekvő (autonóm) emberek gyülekezetét jelenti -- nem mindenféle mást, amit az udvariasság kedvéért csak jelzek: ott van, ahol az "elveszítette közpénzjellegét" klasszikus matolcsyzmusa (lásd "a családom és az MNB", "a családom és a sörgyárak", "a családom és a tanszékem" stb. című alfejezeteket) belenyúlik a "kizsákmányolás" és a "háttérhatalom" Scheiring-Pogátsa-TGM-Bogár-féle variánsai jelképezte fekete lyuk négydimenziós terébe (vö. Einstein véleményével az univerzum és az emberi ostobaság végtelenségéről), és az így kiváltott szellemi térgörbületben a Párt avant garde-ja a legteljesebb harmóniában titkos bankszámlákon gyűjti a zemberek pénzét, akik viszont teljes, állam szavatolta, boldog nyomorban élnek, miközben hol Lentner Csaba, hol Scheiring előadásaiból közvetít nekik metszeteket a közszolgálati tévé egy nyilvános tárgyalás/kivégzés és egy vizesvébé-reklám között. A "mindenféle más" tehát -- miként a kapitalista társadalom is -- elsősorban a szellem és a gyakorlat közös terméke. Cuius quoque.

De a kapitalista társadalom nem jelenti a hazai libertarianizmus "minarchikus vágyainktól a vízszolgáltatás privatizálásáig terjedő" fölhomályosultságát sem.

A kapitalista társadalom először is olyasmi, ami nem lesz itt még százötven évig (egy török hódoltságnyi időre látok előre), mert most sem ennek a kora jő -- illetve ennek a kora már a régmúlté és rég lezárult a kimaradottak számára. Másodszor, a kapitalista társadalom annak idején (máshol) egy hosszú kulturálódási folyamat eredményeként létrejött "spontán rend" volt (Hayek), amely a darabjaiban létezik még a Civilizációban, de jobbára már csak festményeken és filozófiai traktátusokban, mert már régen elkezdte átvenni a helyét a negyedéves jelentésekben limitált korporatív célracionalizmus és az etatizmus vadházassága, amelynek eluralkodásával a gazemberek és a nagyon okosak meggazdagodnak, mindenki másnak pedig felkopik az álla (valamint vannak a kivételek), de úgy általában mindenki egoistává válik ahelyett, hogy produktív individualista lehetne.

Kiderülhet ebből is, hogy szemben azzal, amit az ún. piacelvűek gondolnak, miszerint univerzális jó lenne, a piac és a magántulajdon az emberi fejlődés egy bizonyos szakaszát kifejező erkölcsi alapú intézmények -- az együttélés egy bizonyos (fejlett) állapotát tükröző evolúciós képződmények --, amelyek nem tárgyiasíthatók és szaporíthatók kedvünkre. A vonalkód leolvasása után persze bizonyos felületi jegyei átültethetők, de azok ott csak addig bírják, amíg bírják (és addig hoznak valamicske eredményeket), de aztán elfonnyadnak, megeszi őket a helyi kultúra -- ha nem is reggelire, de ebédre. Kínától Magyarországig folyik épp a hangos böfögés. 

Ezek a barokkos futamok nem feledtethetik azonban a szerzővel és az olvasóval, hogy a magántulajdonnal bíró és ennek hasznaiból élő emberek gyülekezete a legjobb bevált gyakorlaton alapuló utópia, amit eddig kitalált az emberiség, mert megtévesztően hasonlít valamire, ami megvalósítható, miközben túlmutat az ember legócskább napi vágyain az önkiteljesítés lehetősége felé is. A kapitalista társadalom, amelyben a magántulajdon az emberi autonómiát szavatolja, az erkölcs és a jog az emberek közötti együttélést szabályozza, a polgárok pedig meg tudják fizetni a kultúrájuk ápolásának és reprodukciójának költségét, kifejezetten olyasvalami, amelyben messze a legnagyobb eséllyel valósul meg az értelmes és értékes élet - és közben mégis örökre elérhetetlen marad már azoknak a népeknek, akik nem a Nyugaton éltek a XVII. és a XX. század között. Racionális, de nem a tervezhetőség értelmében, ezért nem is (re)produkálható.

Ma már jobbára a kapitalizmus utáni korban élünk (a szó fenti értelmében), amelyben soha nem látott magabiztossággal kezd erénnyé válni a lúzerek részéről a kapitalizmus nihilista elutasítása és dugványainak felszaggatása -- és az emberi élettel és az életek kooperációjával szembeni mértéktelen rombolás. A kapitalizmus válságban van. A Nyugaton nem tud regenerálódni, mert az erkölcsi alapjainak és komplex (pre-globalista) praxisának eltűnése nyomán nem tud ellenállni a kooperatív versenyt gyilkoló nagyvállalati, technológiai és állami attaknak -- a hülye progresszívok és kriptokommunisták egymásba érő cohors-ai ebből a szempontból alig nyomnak valamit a latban, legfeljebb bosszantóak --, a Kelet meg megmarad Keletnek, ahol az anyagi nyomorunkban való tobzódást a szellem sivárságával feledtetjük, miközben a vájt fülűek túlélnek a kritikai kultúra szigetein, akárcsak kétszázötven éve mindig.

Amikor egy párt a kapitalizmusra akar berendezkedni, tudnia kell, hogy egy maroknyi támogatóra számíthat csak, akik közül jó, ha tucatból egy van, aki érti, hogy globális ellennyomással kell szembeszállnia. De ugyanezen okból van fantázia a küldetésben. Kialakítani először a magyar kapitalizmusra való igényt, aztán ennek az autochton intézményrendszerét -- konkrétan a magyar tulajdonú tőke felnevelésével, de ideértve az autonóm embereket összekötő erkölcsi tudást is -- olyan szép feladat, amelyért kicsinek lenni is érdemes. Egy nagyra törő projekt elbukása ugyanis biztos lenne, hiszen a spontán rend nem tervezhető. Amit mindebből konklúzióként le akarok vonni az az, hogy kapitalista egzisztenciák (ahogy cégek is) természetesen létrehozhatók, de a társadalom kapitalista-teremtő éthosza már nem támasztható fel. Ha csak egy kicsit is előre tudunk lépni az autonómiák és a meritokrácia irányába, annak már örülni lehet.

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://hafr.blog.hu/api/trackback/id/tr3212601293

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

2017.06.17. 08:02:30

olyan, hogy spontán rend nincsen természetben. a spontán folyamatok mindig a rendezetlenség irányába hatnak. működő rendszerekben spontán módon az energia szintje csökken. nincs örökmozgó. a strukturált rendszerek spontán módon rendezetlenné válnak. nincs örök élet. a programozott rendszerekben az információ fokozatosan elvész. ezért nem lehet a világot teljes egészében automatizálni. mert a spontán folyamatok a rendezetlenség irányába hatnak. spontán rend egy dekonstrukció. olyan a valóságban nincs, legfeljebb csak metafizikusan a filozofusok képzeletében.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.17. 09:03:46

"szemben azzal, amit az ún. piacelvűek gondolnak, miszerint univerzális jó lenne, a piac és a magántulajdon az emberi fejlődés egy bizonyos szakaszát kifejező erkölcsi alapú intézmények"

Addig amíg javak szűkösen állnak rendelkezésre, a termelőeszközök magántulajdonban léte (kapitalizmus) és a szabadpiac az univerzális jó: ezekkel lehet a különféle szűkösségeket leginkább csökkenteni. Ha és amikor eljön a Kánaán amiben minden materiális emberi igény kielégítésre kerül mesterséges intelligenciák által vezérelt önmásoló, önellátó és önmódosító robotok által, akkor szükségtelenné (meghaladottá) fog válni a magántulajdon és a szabadpiac.

2017.06.17. 09:10:55

@HaFr:
ez elemi fizika. nincs olyan megfigyelés, ami ne ezt igazolná. vegyünk példának a házat. az ugye nem épül fel magától. spontán módon nem jön létre. nem lesz csak úgy. de ha egy házat magára hagynak, azt nem használják, akkor spotán módon lepusztul.

tehát amikor lázár azt mondja, hogy a szocialista lakótelepeket félig visszabontjuk. és a lakosság felét kiköltöztetjük a város környéki földekre, akkor ez egy remek szuburbanizációs projekt. de ez spontán módon nem megy végbe. a lakótelep spontán módon nem alakul át lakóparkká. és város környéki földeken spontán módon nem jönnek létre a közművesített telkek és épülnek házak.

a közgazdászok azt mondják, hogy ezt azért nem lehet megcsinálni, mert ehhez nagyon sok pénz kell. tényleg elég sok pénz kell hozzá. de pénzt viszonylag egyszerű előállítani. venni kell egy darab papírt. és ráírni, hogy egy millió forint. matolcsy aláírja. és ott van egy millió forint. ez így működik. ilyen egyszerűen. a kapitalizmus az, hogy a bankok privilegizált üzemmódban leüthetik az entert. és az adósok az automatából kivehetik a nemzeti bankjegyeket. azokat, aminek az első példányát matolcsy aláírta. és lehet vele menni vásárolni. pénzt viszonylag könnyű előállítani. lázár szuburbanizációs projektjéhez nyersanyagok, energiahordozók, munkagépek kellenek elsősorban. és mivel ez részben egy közösségi projekt ezért közakarat. ezek után a pénzt már viszonylag könnyű előállítani. persze azon megy a legtöbb vita. mert az elosztás dönti el, hogy végül ki fog felhalmozni. és az emberek a pénzen rendszerint spontán módon vitáznak. de az a rendezetlenség irányába hat. spontán rend nincsen.

2017.06.17. 09:15:04

@neoteny:
tehát a kapitalizmus (ahogyan te értelmezed) is egyfajta hiánygazdálkodás. tudniillik abból indul ki, hogy az erőforrások szűkösek.

HaFr · http://hafr.blog.hu 2017.06.17. 09:18:42

@neoteny: tehát nem univerzális jó(ság/szág)

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.17. 09:41:31

@HaFr:

Eddig az. Elképzelhető, hogy valamikor a jövőben megszűnik az lenni; de az a jövő is a termelőeszközök magántulajdonán alapuló kapitalizmus és a (minél inkább) szabadpiac hozadéka lesz.

2017.06.17. 09:46:50

@neoteny:
ezzel az a probléma, hogy osztatlan közös tulajdon lényegében nincs szabadság. mert ha van egy telked. és a területet körben felvásárolják, akkor a magántulajdonra alapozva arra a telekre be vagy zárva. hacsak nem tudsz egyenesen kirepülni az űrbe. de mondjuk úgy nem nagyon éri meg lemenni a sarki közértbe.

2017.06.17. 09:47:43

osztatlan közös tulajdon *nélkül* nincs szabadság. a magántulajdon totalitása felszámolja a szabadságot.

2017.06.17. 09:50:47

@neoteny:
tehát a racionalitás az valójában osztás. de a természetes állapot az, hogy van egy osztatlan közös tulajdon. és általában ezt védi az ember. ez hozza létre a településeket. a városokat, ez szervezi a vidékek és ezekből lesznek az államok. az állapot. state.

Magyaur 2017.06.17. 10:09:42

Természetesen a kapitalizmus nincs válságban!
A kereskedelmen alapuló piacgazdaság egykorú a civilizációkkal. Csak annyi történt a történelem folyamán, hogy időtől és helytől függően hol az agrárjellegű, föld-alapú hatalom volt túlsúlyban, hol a városias a kereskedelem-alapú hatalom (Főníciától, a „selyemúti” városokon át, Velencéig és a Hansa-ig) A világkereskedelem térhódítása pont a piacpárti, liberális és innovatív kapitalizmus győzelmét jelentik, aminek visszahatása a vallási és nemzeti korlátolt fanatizmusok lázadása a globalizmus ellen.
De ez szerintem nem válságjelenség, hanem utóvédharc. Ahogy a nemzetek közti rangsort ma már nem az „ősiség” elve határozza meg (hogy „ki volt itt előbb”), hanem a népességszám és a gazdasági súly, úgy a jövőben nem a kis léptékű földrajzi meghatározottság számít (vagyis várhatóan a nemzetállam jelentősége csökken), hanem a civilizációs tömbök, a bennük működő önigazgató, szabadon választott közösségek és egyre függetlenebb városállamok dominanciája.
A robotizáció és a kommunikáció anarchikus szabadsága valóban új helyzet elé állítja az emberiséget, de a pénz marad, még ha elektronikus világpénz is lesz, akkor is!:)

2017.06.17. 10:31:00

@neoteny:
a kulcs kérdés az, hogy a pénz kibocsátás kinek a kezében van. egyéni kézben, vagy közösségi kézben. tehát a pénzkibocsátás közvetlen haszna kié legyen. tehát abból közutak, közművek, közüzemek, közintézmények épüljenek, az osztatlan közös tulajdon gyarapodjon. vagy pedig közvetlen magánvagyonná váljon. ez a kérdés. és az ortodox liberális válasz az, hogy ez utóbbi. mert ez a kapitalizmus. csakhogy a kapitalizmusnak több a relatív/abszolút vesztese, mint a nyertese. ezért lázadt fel a nép. lényegében az összes párt kapitalizmus ellenes nemcsak magyarországon, hanem nyugat-európában.

2017.06.17. 10:34:50

@Magyaur:
hja például monaco elég gazdag. és hány lakosa van. vagy hány robot van monacoban. tehát ez nem ilyen egyszerű. van egy nyílegyenes fejlődés. aminek az elején voltak az egysejtűek. és a végén van a kapitalista embertípus.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.17. 10:36:29

@444:

"tudniillik abból indul ki, hogy az erőforrások szűkösek."

Hja, nem kellett volna Évának a kígyóra hallgatnia, Ádámnak meg Évára:

17 Ádámnak pedig azt mondta:
»Mivel hallgattál feleséged szavára,
és ettél a fáról,
amelyről megparancsoltam, hogy ne egyél,
átkozott legyen a föld miattad!
Fáradozva élj belőle
életed minden napján!

18 Teremjen az neked tövist és bogáncsot,
és edd csak a föld növényeit!

19 Arcod verejtékével edd kenyeredet,
míg vissza nem térsz a földbe,
amelyből vétettél,
– mert por vagy, és visszatérsz a porba!«

HaFr · http://hafr.blog.hu 2017.06.17. 10:37:29

@Magyaur: nem értem az egész kommentet, vagy te nem értetted a posztot

ricardo 2017.06.17. 10:40:57

@neoteny: A blogger név szerint említi Hayeket. Hayek szerint „piac és magántulajdon” kulturális evolúció eredménye. Erre az evolúciós jellegre utalva állítja a poszt, hogy a kapitalizmus nem „univerzális jó”. A blogger szívfájdalma éppen az, hogy a kapitalizmus kulturális evolúciója errefelé elmaradt, mi több ennek lehetősége is elment. Nálunk már nem lesz négyszáz éves angol gyep, úgymond.

2017.06.17. 10:50:14

@Magyaur:
szóval az a probléma, hogy nem lehet megmondani, hogy városállamok lesznek erősebbek, vagy olyan konglomerátumok, mint kína. hongkong és makaó mennyiben marad önálló. és ha nem, akkor az kína vagy csak kanton tartomány gyarmatává válik. tehát érvényesül valamiféle erőteljes regionalizmus, vagy nem érvényesül és egy kína elve lesz erősebb. persze az is lehet, hogy hong kong és makaó önálló lesz. ezt nem lehet eldönteni. nincs olyan filozófiai iskola, ami univerzálisan érvényesülne.

Magyaur 2017.06.17. 10:53:35

Nem kizárt, hogy elbeszélünk egymás mellett!:)

Magyaur 2017.06.17. 10:55:48

@444: Én tendenciákban gondolkodom, nagyobb időtávlatokban:)

2017.06.17. 10:58:41

@ricardo:
a brit gyep birodalmi. a magyar uradalmi.

itt van egy kastély gyügye mellett dányádon.
24.p3k.hu/app/uploads/sites/11/2016/09/kastely2-e1474899515523.jpg
sokat gondolkodtak a parasztok, hogy miből kellene felújítani. mert hiába termelik a jó kis delicsesz almát, a nem tudom szilvát és a cigány meggyet. az nem fizet annyira jól, hogy felújítsák a kastélyt. és arra jutottak, hogy meghívják kövér lászlót. és főznek neki kötött levest, lekváros derelyét, sütnek neki egy kis puderes macskát (az porcukros kelt tészta). töltenek neki egy kis szilvapálinkát. és a kastély fel van újítva. a 400 éves uradalmi gyep. csak ez nem kapitalizmus. cégénydányádon ez lett a kapitalizmusból.
www.izraelitatemetok.hu/wp-content/uploads/2015/03/115839178_cegenydanyad.jpg
ez persze nagyon szomorú. errefelé a zsidó pénzügyi-kereskedelmi kultúra nem volt képes úgy összekapcsolódni a többségi magyarokkal ahogyan a nyugattal.

2017.06.17. 11:02:55

@Magyaur:
renden van. de ez egy kicsit olyan, mint amikor nagyapám azt mondta, hogy panyola felől fúj a szél. és jó lesz a termés. mert a falu megfigyelte a tendenciát nagyobb időtávlatokban.

ricardo 2017.06.17. 11:09:35

@444: Miért zöldebb az angol gyep, mint a magyar gyep, amikor ugyanaz a fűmag? Mert az angolok már 400 éve gondozzák.

2017.06.17. 11:14:18

@Magyaur:
szóval a demokrácia alapkérdése, hogy a démosz mit akar. és mekkora az az üzemméret, amiben általában van egyetértés. és ez szerintem is a polisz vagy a metropolisz. szóval valami városállamféleség. csak mondjuk pekingben a pártban nem feltétlen ezt gondolják. hanem azt mondják, hogy ez az egy kína. abban lesz teljes vagy majdnem teljes az egyetértés. tehát ők a teljes központosítást nem adják fel.

Magyaur 2017.06.17. 12:28:26

A következőt állítottam: a kapitalizmus nem válságban van, hanem átalakulóban. Viszont Béndek Péter nem egyértelmű: azt mondja hogy a kapitalizmus és vele a polgári lelkiség megismételhetetlen dolog és eltűnik, valamint a "Kelet megmarad Keletnek", tehát nincs remény. Itt legfeljebb a"vájt fülűek túlélnek a kritikai kultúra szigetein", mégis állítja, hogy van "fantázia" a kapitalizmus hazai implementálásában, "a magyar tulajdonú tőke felnevelésével" (mintha a Fidesz is ezzel indokolná a haveri "eredeti tőkefelhalmozását"!?), de már annak is örülni kéne "ha egy kicsit előre tudunk lépni az autonómiák és a meritokrácia irányába". Nekem ez nem áll össze, sajnálom.

HaFr · http://hafr.blog.hu 2017.06.17. 12:34:39

@Magyaur: én itt HaFr vagyok, feltéve, hogy nem akarsz te is a valós neveden szerepelni

mint a FB-on írtam, nem túl elegánsan kihagytál egy mondatot: "Amit mindebből konklúzióként le akarok vonni az az, hogy kapitalista egzisztenciák (ahogy cégek is) természetesen létrehozhatók, de a társadalom kapitalista-teremtő éthosza már nem támasztható fel."

2017.06.17. 12:45:03

@ricardo:
ehhez az is hozzájárult valamelyest, hogy a britek sikeresen kifoszották a fél világot.

2017.06.17. 13:01:14

@Magyaur:
az a probléma, hogy nem definiáljátok, hogy mi a kapitalizmus. illetve legfeljebb úgy, hogy a piacgazdaság. de nem. ilyen alapon már az ősember is kapitalista volt. mert vélhetően árut cserélt. de a francokat volt kapitalista. a kapitalizmus nem ez. nem a szabad piac, hanem a szabad tőkepiac. kapitalizmus attól van, hogy a piacon viszonylag szabadon lehet pénzt generálni. ilyen az őskorban nem volt. ilyen a késői középkortól, a korai újkortól van. addig az állam verte a pénzt. most bemész az unicredit bankba. leütik az entert. és hitel formájában ott van egy millió forint. vagy egy milliárd. és mit kell ezért az unicredit banknak csinálnia? jól kell feküdni a kormányoknál, hogy ezt megengedjék nekik. azon túl leütni az entert.

HaFr · http://hafr.blog.hu 2017.06.17. 13:11:16

@444: pontosan definiáltam a posztban

2017.06.17. 13:24:22

@neoteny:
erre találták ki a kapitalizmust. az erőforrások ugyan szűkösen állnak rendelkezésre. de ha viszonylag szabadon lehet pénzt generálni és ezen pénzt keresni, akkor nincs probléma. a hitelezés igénye a versenyben kényszerűvé válik. a versenyben persze csak a nyertesek lesznek szabadok. a vesztesek iparkodjanak, hogy szabaddá vagy legalábbis szabadabbá váljanak. és fizetnek a szolganépek. az egész világ. a dolog működik. csakhogy a bogár laci bácsi, drábik és a többiek átlátna a szitán. és persze igazuk van. bármekkora hülyének próbálják őket beállítani. legfeljebb kicsit túlspilázzák ezt az egészet. de a köznép így se hiszi el nekik, hogy ilyet lehet.

HaFr · http://hafr.blog.hu 2017.06.17. 13:26:37

@444: a kapitalizmust nem "kitalálták"

Khonsu 2017.06.17. 14:02:01

@444:

Zárt rendszerben. Olyan azonban emberi léptékben gyakorlatilag nem létezik. Lokális, önmagát kiegyensúlyozó, spontán felépülő rendszerekre pedig példa bármely élőlény, akár a legegyszerűbb egysejtű is.

2017.06.17. 14:30:58

@HaFr: Úgy tűnik, mintha lemondana arról, hogy a PKP több lesz, mint egy értelmiségi klub.

2017.06.17. 14:42:19

@HaFr:
mi az, hogy tőke?

általában erre azt mondják, hogy a pénz úgy, mint forrás, eszköz és cél. tehát van valemennyi megtakarításod valahonnan. abból vásárolsz valamilyen munkaeszközt. mert van valamilyen célod. és ha azt eléred, akkor azzal még pénzt kereshetsz. ha nem éred el, akkor módosíthatsz a célokon, a meglévő eszközeidet a piacon eladhatod, vásárolhatsz újakat. és ha nincs elég forrásod, akkor kaphatsz hitelért. egy ilyen rendszerben mindenki előre juthat. az egyén, a közösségek, a család, a nemzetek is, az emberiség egésze. a globális kapitalizmusban a világgazdaság egésze összefonódik. ez teremti meg a békét a földkerekségen. és ennél humánusabb rendszert aligha lehet elképzelni.

ennek ellenére szerintem nincsenek kapitalista társadalmak, legfeljebb kapitalista társaságok vannak. európában legalábbis. attól tartok, hogy a lakosság többsége nyugaton sem igazán hisz ebben a világban. a vállalatok még úgy ahogy. de a háztartások nem. a családoknak persze jó a tőkejövedelmeket felhalmozni és azt részben elfogyasztani. de azért mindenki érzi, vagy majdnem mindenki, hogy ez a rendszer mégis csak arról szól, hogy egyesek szinte korlátlan hatalommal vannak felvértezve. és olyan emberek, akikről a népek azt se tudják, hogy kicsodák. mert üzleti titkok mögé bújhatnak. és ha a bank nem közösségi, akkor a szegények sohasem jutnak olcsó hitelhez. ha a bank közösségi, akkor az nem kapitalizmus.

tamas11 2017.06.17. 15:42:00

@444:
biztosan írt már erről valaki más is

2017.06.17. 16:20:29

@Khonsu:
van egy rendszer. magára van hagyva. de mégis történik benne valami. az a spontán folyamat. és az mindig a rendezetlenség irányába hat.

mondjuk a lex ceu ellen tüntetők ténylegesen spontán módon szerveződnek. mert senki nem telefonál oda, hogy lányok fiúk menjetek ki a térre. küldjük a pénzt, nincs semmi efféle. ez a rendezetlenség irányába hat. orbán kivezényli a rendőrséget. azért, hogy fenntartsák a rendet. de ha a rendőrök nem lépnek fel a tüntetőkkel szemben, mert nincs erőszak, akkor a tömeg spontán módon feloszlik. persze ha kívülről folyamatosan energiát, információt közölnek a tüntettőkkel, vagy pénzt kapnak, akkor nem feltétlen. úgy rendeződhetnek. de az már nem spontán folyamat.

2017.06.17. 17:09:29

@tamas11:
marx arra jutott, hogy a minden kerüljön közösségi tulajdonba. én a vegyes gazdaság híve vagyok. amiben van magántulajdon és osztatlan közös tulajdon. tehát most az van, hogy van egy telked. és az a tied. ez eddig rendben van. de a telkedhez kapcsolódnak közutak, közművek, közüzemek, közintézmények. valamilyen módon azt is tulajdonolni kellene. erre az a válasz, hogy az legyen államé. de az állam rossz gazda. és legyen közoktatás helyett inkább magániskola. mert ott azt tanítják, amit a szülő és a gyerek jónak gondol. és ezt ne rózsika néni döntse el már el. ez a magániskola. de van egy köztes megoldás. tagja vagyok egy kisebb közösségnek. és majd fenntartjuk az iskolát. és az kapcsolódik egy nagyobb közösséghez. államhoz, vagy egyházhoz. és egy kommuna mondhatja azt, hogy ők nem akarnak a magyar államisághoz tartozni. ne tartozzon. döntsük el.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.17. 18:19:29

@444:

"az erőforrások ugyan szűkösen állnak rendelkezésre."

Nem csak az erőforrások, hanem a javak. Ha nem szűkösen állnának rendelkezésre, akkor nem kellene senkinek semmit tennie: mindenkinek a szájába repülne a sült galamb.

en.wikipedia.org/wiki/Cockaigne

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.17. 18:41:33

@444:

"a kapitalizmus nem ez. nem a szabad piac, hanem a szabad tőkepiac. kapitalizmus attól van, hogy a piacon viszonylag szabadon lehet pénzt generálni."

Confusing Capitalism with Fractional Reserve Banking

mises.org/library/confusing-capitalism-fractional-reserve-banking

digipenna · http://digipenna.blog.hu/ 2017.06.17. 18:43:00

A kapitalizmus válsága. Találomra kiragadott ez, meg az. (nem a pontos számszerűség az érdekes)

Emisszió részarány: Afrika 3% Európa 30%.

Dolgozik Németországban százezer magyar. A németek Magyarországra irányulót exportját százezer ember termeli. (Persze itt sem a számszerűség az érdekes, hanem maga a tény, hogy kikényszerül százezer számra ember a hazájából, hogy valahol, valamit csináljon, ami aztán oda kerül, ahonnan ő menni kényszerült)

Az EU-ban több millió fiatal munkanélküli. E több millió fiatal munkához való hozzájutását úgy próbálja kezelni, hogy több millió fiatalt hoz (csalogat) az EU-ba.

Az intenzív állattartás annyi hígtrágyát szór ki a (termő)földre, hogy az ivóvíz nitráttartalma meghaladja az emberi egészségre káros határértéket, emiatt:

1 olyan ivóvízkezelő berendezésekre van szükség, ami a közeljövőben megduplázza az árat.
2 mezőgazdasági termelésből a hígtrágyával fertőzött területeket ki kell vonni.
3 emiatt takarmánybehozatalra szorulnak. No honnan? Igen onnan.

A kapitalizmus válságát, a kapitalizmus úgy akarja megoldani, hogy az áru ember közötti kapcsolat tervezését kiveszi az országok szabadon választott pártjainak, vezetőinek kezéből, viszont a krízishelyzetek megoldását azoktól várja el, akiktől elvette a tervezés jogát, felelősségét.

Tovább is van. Mondjam még?

2017.06.17. 19:12:48

@neoteny:
rendben van legyen ez a tőke. valaki libát termel, akkor az azt összes állatot nem vágja le. mert különben nem tudná őket tovább szaporítani. ezért van egy törzsállománya. az a tőke. ezek szerint nagyanyám is tőkés volt. tőkés récét vagy házikacsát termelt. a tőke a hím és a tojó. na persze.

ne viccelj már. a tőke dominánsan a pénztőke. van valamennyi pénze valakinek. és azt szaporítja. pénzből csinál pénzt anélkül, hogy valós árut termelne. az a tőke. brutális versenyelőnye van a többiekkel szemben. a kapitalizmusnak az volt az újdonsága, hogy nem kell kínlódni az földdel, a takarmánnyal, a víziszárnyasokkal. pénzből lehet csinálni pénzt anélkül, hogy valódi érték termelődne. és a pénz előállítása többé nem az állam, hanem a privát bank privilégiuma. ez az ami újdonság. a korábbiakhoz képest. és ez a kaptializmus. finánctőkések uralma.

és erre az a válasz, hogy ezt csak az idióta, fasisztia, kripli, kretánek mondják. mert ez csak egy konteó. egy konteó. de ettől még nyilvánvalóan igaz. persze ma már régen nem a fuggerek, mediciek, a rothschildok művelik ezt az egészet. hanem kínai bankvezérek hülyére keresik magukat, hogy pénzt generálnak a kínai reálgazdaságnak. és annak a hasznát majdnem teljes egészében lefölözik. most matolcsy unokatestvére veszi meg a sörgyárat. miért eddig hogy volt? a heinekken international igazgatótanácsában hány sörfőző mester ül? most mondjuk a szemerey klán uralkodik. matolcsy a népi kínától kapott kitüntetést. karöltve a nobel díjasokkal. nyilván azért, mert kiválóan szolgálja a népi kína érdekeiket. a franciák is ezért adtak becsületrendet medgyessy péternek. nem azért kapta, mert megvesztegethetlen hanem mert megvesztegethető. a felesége írta a tanulmányokat szolgálva a francia érdekeket. és nagyrészt ilyen a kapitalizmus. intézményesített korrupció. nem minden elemében, de majdnem.

kié legyen a pécsi sörgyár? a pécsieké. kik építsék a budapesti metrót. az oroszok? a franciák? a németek? építsék a magyarok. a budapesti műszaki egyetem. azt kellene feltőkésíteni. csak az már nem kapitalizmus. ez nem azt jelenti, hogy ezek után nem lehet családi vállalkozásokat csinálni. és nem lehetnek olyan vállalkozások, mint a dreher vagy ganz. hanem csak azt, hogy ezeket nem lehet végtelen pénzzel felturbózni. na persze ilyen nem lesz egy darabig. addig amíg lesznek mises intézetek. és efféle szarok.

2017.06.17. 19:45:01

@neoteny:
a mises intézet felfogása szerint már az őskorban is kapitalizmus volt. az előember a pattintott kőkorszakban kapitalista volt. a balta volt a tőkéje. és most sincs ez másként. hiszen ez a kapitalizmus. na persze.

a kapitalizmus az, hogy a pénz is képes pénzt termelni anélkül, hogy valaki valódi értéket teremtene. nem kell hozzá árut termelni. de az árut csak szállítani sem kell. így vásárolja fel matolcsy unokatestvére a pécsi sörgyárat.

az apple rendelkezik egy jelentős készpénztartalékkal. de nem azt költi el. hanem kaphat ugyanennyi kamatmentes hitelt. és így még több készpénztartaléka lesz. a részvények árfolyama emelkedik. és ott a tőkenyereség. és ezzel mindenki jól jár.

erre mondom azt, hogy esetleg újra z80-as processzorokat és monochrom cga monitorokat kellene gyártani az államnak. mert ahhoz talán nem kell eladósítani senkit. és ebből csinálni belépő iskolaszámítógépet, hivatali munkállamást. és a fejlődés az, hogy a videoton tv computer kerül a fenyőfa alá a ricsei közmunkásoknál. eszünk, iszunk, baszunk, cigányok vagyunk. mi kell még? a szociális boltban a cipő legyen a gyereknek. és videoton tv computer. ez a fejlődés. és mindez nem zárja ki, hogy magasabb technológiai szinteken folyjanak a fejlesztések. ez teszi lehetővé.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.17. 19:58:03

@444:

"valaki libát termel, akkor az azt összes állatot nem vágja le. mert különben nem tudná őket tovább szaporítani. ezért van egy törzsállománya. az a tőke. ezek szerint nagyanyám is tőkés volt."

Pontosan: nem fogyasztotta el az összes libát, hanem felhalmozta a törzsállományt, amelyet arra használt, hogy későbbi fogyasztói javakat termeljen vele.

"a tőke dominánsan a pénztőke. van valamennyi pénze valakinek. és azt szaporítja. pénzből csinál pénzt anélkül, hogy valós árut termelne. [...] pénzből lehet csinálni pénzt anélkül, hogy valódi érték termelődne."

Hogyan szaporítja? Nem tudja elvetni, hogy pénzfa nőjön belőle. Nem tudja fedeztetni, hogy a pénz pénzt szüljön. A pénzből termelőeszközöket kell vásárolni (pl. egy liba-törzsállományt), aztán az azokkal megtermelt javakat lehet több pénzzé tenni.

"a pénz előállítása többé nem az állam, hanem a privát bank privilégiuma. ez az ami újdonság. a korábbiakhoz képest. és ez a kaptializmus."

Confusing Capitalism with Fractional Reserve Banking

mises.org/library/confusing-capitalism-fractional-reserve-banking

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.17. 20:05:15

@444:

"erre mondom azt, hogy esetleg újra z80-as processzorokat és monochrom cga monitorokat kellene gyártani az államnak. mert ahhoz talán nem kell eladósítani senkit."

Esetleg nem te vagy a legélesebb kés a fiókban. Talán egy együgyű troll vagy.

2017.06.17. 20:48:08

@neoteny:
oké. ez egy definíciós vita. a létező kapitalizmus finánckapitalizmus alapvetően. a forbes szerint a világ top 10 vállalatából az első nyolc pénzintézet vagy befektési alap. a kilencedik az apple, és a tizedik a toyota. és ezeknek a vállalatok is részben befektetők tulajdonában vannak.

ez s&p 500 index. 500 amerikai nagyvállalat tőkepiaci kapitalizációja.
en.wikipedia.org/wiki/S%26P_500_Index#/media/File:S_and_P_500_chart_1950_to_2016_with_averages.png
a legutolsó válság óta az amerikai vállalatok tőkeértéke megháromszorozódott. legalábbis a "piacok" értékítélete szerint. mert úgy általában minden szereplő értéke az, hogy ezeket az egekbe emeljék. de ezt úgy érik el, hogy a semmiből pénzt teremtenek és vásárolnak. persze a befektetések majd megtérülnek. kitermelik a szolganépek. ez a kapitalizmus.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.17. 20:54:24

@444:

"a semmiből pénzt teremtenek és vásárolnak. persze a befektetések majd megtérülnek. kitermelik a szolganépek. ez a kapitalizmus."

Confusing Capitalism with Fractional Reserve Banking

mises.org/library/confusing-capitalism-fractional-reserve-banking

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.17. 21:14:58

@444:

"a legutolsó válság óta az amerikai vállalatok tőkeértéke megháromszorozódott. legalábbis a "piacok" értékítélete szerint."

mises.org/library/asset-price-inflation-enters-its-dangerous-late-phase

2017.06.17. 21:39:44

@neoteny:
ezért mondom, hogy esetleg. a tervezést megoldja a műegyetem, vagy akár a műszaki főiskola. műszaki főiskolások. és ezek után lehet gyártani úgy, hogy belépő szintű munkaállomásokat és játékgépeket rendel az állam. mancika ül debrecen megyei jogú város földhivatalában. értem, hogy ezek után egy 640×200 pixeles (80×25 karakteres) kijelzőn kellene kikeresnie a tulajdoni lapot 100 ezer rekordból. történeti adatokból digitalizálva van 1 millió. ha 1 tulajdoni lap 1 kB, akkor ehhez 1 GB adattároló elegendő. na jó még kell még index, cache, swap, backup, stb. 10 GB. szoftvert kell hozzá írni. megoldják a műszaki főiskolások. és van mikroelektronika.

lehet mondani, hogy na jó. de az állam mi a francnak invesztáljon egy 50 éves technológiába. úgy invesztáljon, hogy belép mellé a piac. például azért, mert a z80-as processzor elvezérli a háztartási gépet. vagy mondjuk egy családi biogazdaságot. nagyné és fiai tehenészetét. a magyar mikroelektronika talán ezen szinten tud egy félállami rendszerben. ez félig szabad piac. de piac. és esélyt ad arra, hogy egy a számítástechnika iránt érdeklődő átlag magyar fiatal a mikroelektronikai ágazatba a termelés oldaláról belépjen. isten őrizzen attól, hogy csak ezen a szinten folyjon fejlesztés. de ezen a szinten lehet félvezető gyártás félállami keretek között. mert egy átlag magyar gyengeáramű szerelő nem tud belépni. nem azért, mert gyengeelméjű. hanem mert nincs mögötte 1 milliárd dollár. a z80-as processzor elvezérli a háziorvosi rendelőt. de mondjuk nem biztos, hogy sikeresen elvezérel egy életmentő műtétet. mert 8 biten számolgat, hogy mit is kellene csinálni. ööö. vagy mondjuk modern képalkotó diagnosztikát erre aligha lehet alapozni. ehhez kellenek a szövetségi keretek. siemens hungária. csak ezeket nem fogod fel. vegyes gazdaság, kétszintű fejlesztés, duális pénzrendszer, stb. pedig ebből is fakadhat szabadság. a csipszgyárat egy közönséges csippel elvezérlik.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.17. 21:55:37

@444:

Ezért mondom, hogy esetleg nem te vagy a legélesebb kés a fiókban. Hogy talán egy együgyű troll vagy.

2017.06.17. 22:03:09

@neoteny:
állítasz valamit. de nincsenek érveid.

moonlight777 2017.06.18. 01:10:56

Ne nevezzünk már olyan gazdasági modellt normálisnak és kívánatosnak, ahol az alapelv az "erősebb kutya baszik...." elve... ahol a tőke, a profit az Atyaúristen és az emberi élet, és méltóság, valamint minden természeti érték felett áll. A nyugati "kapitalizmus" márpedig ilyen. Pontosabban véve én inkább modernkori rabszolgatartó gazdaságnak hívnám.

Nem tudom sem elhinni, sem elfogadni hogy nincs ennél jobb... az ember van annyira kreatív hogy ki tudjon találni ennél jobbat, igazságosabbat, ahol az élni és élni hagyni egyetemes alapelv érvényesül és mindez úgy, hogy az ember szimbiózisban és harmóniában él a természettel.

moonlight777 2017.06.18. 01:22:38

@digipenna:

A kapitalizmus igazi defektjének két mély gyökere van: az egyik az, hogy az embert is és a természetet is áruként kezeli..... a másik a mértéktelenség, a kapzsiság, valamint az önkontroll, önszabályozás teljes hiánya.

Egy zárt rendszerű bolygón végtelen növekedést (bármiben) vizionálni és akarni a legnagyobb ostobaság és szűklátókörűség.

Van egy mozgalom is már "Nem növekedés" mozgalma, érdemes utána nézni, ahol is gazdasági szakértők azt modellezik le a gazdaságban, hogy ELÉG, nem kell több, az eddig rendelkezésre álló javak (és ezek szinten tartása) elegendőek mindenkinek.... csak iszonyú és mértéktelen a túlfogyasztás és pazarlás. Ezt nem lehet a végtelenségig csinálni.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.18. 01:29:55

@444:

"ez részemről bohóckodás."

"ööö."

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.18. 04:48:27

@moonlight777:

"A kapitalizmus igazi defektjének két mély gyökere van: az egyik az, hogy az embert is és a természetet is áruként kezeli"

A kapitalizmus egy gazdasági rendszer: nem kezel senkit és semmit sehogyan. Csak emberek képesek kezelni embereket és a természetben előforduló egyéb entitásokat bárhogyan is.

"a másik a mértéktelenség, a kapzsiság, valamint az önkontroll, önszabályozás teljes hiánya"

Ez felveti a kérdést: ki hivatott megállapítani a megfelelő mértéket _mások_ számára? És mire alapozódik ez a hivatásuk?

"Egy zárt rendszerű bolygón"

A Föld nem egy zárt rendszerű bolygó. Folyamatosan érkezik a felületére napenergia, amit a fototszintetizáló élőlények (első lépésként) cukor előállítására használnak fel:

6CO2 + 6H2O + fény(energia) -> C6H12O6 + 6O2

Ezt a cukrot (ill. az ebből származó egyéb biokémiai vegyületeket) fogyasztja a többi élőlény az élete fenntartásához. Valamint ez a napenergia szolgáltatja az energia nagyobb részét az emberek számára: szénhidrogének (szén-kőolaj-földgáz), vízienergia (párolgás), szélerőművek (levegő kinetikai energiája), közvetlen napenergia (fűtőhatás és fotovoltaikus erőművek). Igaz, léteznek nem napenergián alapuló energiaforrások (atomenergia, geotermális energia, árapályon alapuló erőművek), de ezek részesedése kisebb, és viszonylag új energiaforrások.

"gazdasági szakértők azt modellezik le a gazdaságban, hogy ELÉG, nem kell több, az eddig rendelkezésre álló javak (és ezek szinten tartása) elegendőek mindenkinek"

Csak épp' "mindenkinek" más a véleménye. A kínai vagy indiai paraszt -- akikből jóval több van, mint az általad hivatkozott gazdasági szakértőkből -- ezeknek a gazdasági szakértőknek az életszínvonalán szeretne élni.

Kurt úrfi teutonordikus vezértroll · https://hatodiklenin.blog.hu/ 2017.06.18. 06:20:57

A jobbágyok csak ne álmodozzanak a kapitalizmusról! Csak dolgozzanak a narancsos hűbéruraknak!

profiügyfélszolgálat 2017.06.18. 07:18:55

Jó nagy idióta az, aki ismerve a létező kapitalizmust kapitalizmusra vágyik. Inkább át is ugorhatnánk ezt az evolúciós fázist. Magyarország és népe egyébként a kapitalizmus minden hátrányából részesült már, tehát eléggé ismerős számára, a kevés előnyt pedig szintén kapitalista gyakorlat a perifériától elvenni. Orbán uralma a kapitalizmus világtengerében nem más, mint a magyar perifériának engedett "létező kapitalizmus".

wmiki · http://kigondoltam.blog.hu/2014/07/20/stephen_hawking_538 2017.06.18. 10:54:27

:0
Miért is lenne az jó?
Persze nem annak az 1%-nak, aki bármit megtehet, hanem a maradék 99%-nak?

P. J. Fry 2017.06.18. 11:24:46

@444: "működő rendszerekben spontán módon az energia szintje csökken."

Nem "működő", hanem "zárt" és nem "energia" hanem entrópia. Az entrópiáról beszélsz, de értelmetlenül, mert magyarország, európa, sőt a föld sem zárt rendszer.

Tamáspatrik 2017.06.18. 11:28:51

a "háttérhatalom" Scheiring-Pogátsa-TGM-Bogár-féle variánsai jelképezte fekete lyuk négydimenziós terébe (vö. Einstein véleményével az univerzum és az emberi ostobaság végtelenségéről), és az így kiváltott szellemi térgörbületben a Párt avant garde-ja a legteljesebb harmóniában titkos bankszámlákon gyűjti a zemberek pénzét, akik viszont teljes, állam szavatolta, boldog nyomorban élnek"

Ez nagyon jó, mert önigazolásként szolgálhat a mindenkori hatalomnak, hogy ők a "kisebbik rossz". Ők a LÁTHATÓ GONOSZ a LÁTHATATLAN GONOSSZAL szemben. Mindig attól félünk jobban, amit nem ismerünk. :))

P. J. Fry 2017.06.18. 11:33:50

@444: "kié legyen a pécsi sörgyár? a pécsieké."

A nénikédé legyen! A pécsi sörgyár egy romhalmaz, mindig is az volt, veszteséges, mindig is az volt, egy normális sört nem képesek csinálni, soha nem is voltak képesek. Most meg rá akarod lőcsölni ezt a mocskot a pécsiekre? Mit ártottak neked?

Tamáspatrik 2017.06.18. 11:40:28

Lényegében nem értek egyet a szerzővel.

A kapitalizmus folyamatosan VÁLTOZIK - a jövő társadalma nem is kapitalizmusnak fogja nevezni, hanem szerintem nagyobb összefüggésbe helyezve a fosszilis energiahordozók korának, amelyen belül a kommunizmus is csak egy sajátos variáns (államkapitalizmus).

Mostanában kétféle alternatíva küzd és nem tudjuk, melyiké a jövő. Csak az USA-t és a briteket érdemes még ma nézni, mert az angolszász kultúra a meghatározó - ma még. Az ottani tendenciák érdekesek csak.
Az egyik az ELITIZMUS: az olló teljesen szétnyílik, óriási nagy tudásközpontok, vállalatbirodalmak, pénzügyi központok irányítják a világot a MAINÁL SOKKAL JOBBAN, a demokrácia kiüresedik.
A másik az antiglobalizáció, amely most még inkább "reakciós, negatív" tartalmakkal jön fel, l. Trumpizmus, Orbánizmus, ennélfogva hosszú távon vesztésre áll. A LOKALIZÁCIÓ, A HELYI KIS KÖZÖSSÉGEK RENESZÁNSZA lehet az, amelynek vannak jelei. Az ún. fogyasztási társadalom a végét járja az USA-ban (bezár a plázák, mekik többsége, a bankok sokfelé lejtmenetben vannak). A falusias/kisvárosiak életmód egyre népszerűbb sokfelé, mert az internet miatt már nincs akkora hátrányban.

A dolog pikantériája, hogy megvalósulhat egyszerre mindkettő, mert a XX. századot uraló dialektika (hegelizmus, marxizmus) nem bizonyult időtállónak, a VAGY-VAGY helyett az IS-IS felfogás jött el. Tehát egyszerre lehet létezni két eltérő kultúrkörben, az időnk egy részét ebben, a másik részét abban tölteni.

2017.06.18. 11:40:56

@P. J. Fry:
adják el a pécsiek a zsolnay gyárat idegeneknek, mert mi a fasznak. adják el sörgyárat idegeneknek, mert mi a fasznak. csak azt nem tudom, hogy pécsen mi a fasznak van tudományegyetem. zenélgetéshez?

Tamáspatrik 2017.06.18. 11:48:23

@444: Ez tipikus projekció, hogy tudom, hogy mit gondol a svájci vagy német emberek többsége. Nem tudom, nem tudhatom, csak a saját kis gondolataimat vetíthetem. A magyar kormány ideológusai pont ezt művelik: vetítetek. Ami bennük van, azt vetítik ki másokra.

Tamáspatrik 2017.06.18. 11:50:12

@moonlight777: "erősebb kutya baszik.... - az egyik legkárosabb magyar mantra Puzsér szerint, és igaza is van ebben. A világot mi teremtjük a gondolatainkkal, negatív gondolatok pedig pocsék világot teremtenek.

2017.06.18. 12:00:13

az "igazi" kapitalista termeléshez szükséges erőforrások mindig is hiányozni fognak az országban, ill nagy részük költségtöbbletet jelentő behozatalra szorul tehát mindenki jobban jár, ha a szocializmus magyar modelljéhez hasonlóan kialakul (lényegében már megvan) a kapitalizmus magyar modellje.
Marad az erősen hierarchizált, a politikai elithez kötött pénzügyi-gazdasági háttér. A kmk-k korlátozott versengése a szintén korlátozott piacon, ill. aki "ki tud szökni" a nagyobb, külső piacokra, annak némi biztosítékot jelenthet a honi és a nemzetközi pénzügyi struktúra még létező differenciája.
A külhonban élők, dolgozók is találhatnak átmeneti befektetési lehetőségeket, ha kint elakadnának, az itteni gazdaságban tht "senki sem jár rosszul".
Lesznek ilyen kivételt jelentő szigetek, mint az autóipar, hightech k+f cégek fejlesztések, a 4.ip. forr.-hoz köthető többnyire külső piacokra szánt látványelemek, de amúgy már behozhatatlan lemaradásban vagyunk ezen a téren és itt nem elég az emberi tényező szerepét hangsúlyozni(tht az én válaszom nem. de de ).
A kultúra meg alakul.
Kevesek sírják vissza a két háború közti, vagy későbbi fellendüléseket. A kulturális hatalom meg sőt, á! dehogy. :D
Viszont van rengeteg fesztivál.
Látványsportok, látványkultúra . . . látványbeton is van.

2017.06.18. 12:00:50

@Tamáspatrik:
csak a király személye tudhatja, hogy mit gondol az ő népe. hja.

2017.06.18. 12:11:26

@Tamáspatrik:
mondok egy példát. errefelé van egy járműalkatrész gyár. német tulajdonú. valami középvezető félének mondtam, hogy ők kínlódnak középfrankföldön. reszelik a fémet. és attól félnek, hogy felvásárolják őket. az ősi frank városban frankfurtban ezen is keresnek. ez a kapitalizmus. tőkepiaci központok totális versernyt hirdetnek és ennek hasznát lefölözik.

2017.06.18. 12:17:20

kmk-k (nem)véletlen elírás; kkv-k

2017.06.18. 12:33:26

@Tamáspatrik:
tehát te úgy képzeled, hogy vannak az egyének. azok gondolnak valamit. de nincsenek viszonyaik. tehát mondjuk egy család már nem viselkedik sehogy se. mert csak az egyének viselkednek. és nincsenek közösségek. és ebből következően közélet sincs. közjog se. közlekedés, közművek, közüzemek, közintézmények se kellenek. legfeljebb távközlés. de szigorúan egyének között. ha ez így van, akkor ez a virtualizált közösségi megosztósdi mi a lófasz. ebből itten nem lesz polgárosodás. ebből vallásháború lesz, illetve van.

polgárosodás úgy lesz, hogy pécsett a polgárság úgy képzeli, hogy az árut nem csak befelé kellene hordani, hanem kifelé vinni. ha elég sok jószágot hordunk be a nagyvilágból, akkor mi az a jószág, amit cserébe adhatunk a nagyvilágba. hm? de azt pécsiek állítják elő. úgy, hogy idgenenek legfeljebb kis részben húzzák a hasznot. és a pécsiek nem szinte kizárólag alkalmazottként és fogyasztóként vesznek részt a gazdaságban. hanem termelőként és vállalkozóként. és utána erre a valós árualapra lehet a kereskedelmet és a szolgáltatósdit játszani.

de ez nem kapitalizmus. a kapitalizmus alapja azt, hogy pénzalapot generálunk. és abból vásárolunk. pénz egy általános egyenértékes. nem kell kínlódni a libákkal. reszegetni a fémet. csákányt fogni. mi a francnak. a fogyasztás oldaláról kell bekapcsolódni a gazdaságba. ezt csinálja a főváros. és erre összegyűlnek a megfelelő emberek. egy barkochba kérdés: vallásfelekezethez köthető? igen/jellemző/nem/nem jellemző. és ők megpróbálták kiszolgáltatni az ország egészét. de ez nem ment csak részben. ez így nem tartható. és kérdés, hogy merre lépjen a forintgazdaság tovább. privatizáljon tovább vagy inkább nacionalizáljon.

2017.06.18. 12:49:26

@Bánegressy:
egy magyar mérnök vagy egy szakmunkás kiválóan ki van képezve elméletben. ha elmegy külföldre, akkor a világban általában megállja a helyét úgy, hogy egy a többi nép számára majdnem teljesen ismeretlen az anyanyelve és nincsenek kiterjedt külkapocsolataik. nem arra képzik, hogy gyártsál csipszetet vagy csipszet. vagy űrállomást, vagy akármit. és így a posztgraduális képzésben lenyúlják könnyedén lenyúlják az elméleti szakembereket is. a ceju azért volt jó, mert a németek és a németalföldiek is megmutatták, hogy hol állnak.

2017.06.18. 12:51:20

@Bánegressy:
mármint a "ceju" vita. az akadémia is megmutatta, hogy hol áll.

2017.06.18. 13:03:28

@Bánegressy:
szóval az egy probléma, hogy nincs elegendő nyersanyag. de azt ugye el lehet cserélni. fölösleges agrárterményt bányaipari termékekre. na most. a fővárosnak egy célja van. fölösleges agrártermény se legyen.

P. J. Fry 2017.06.18. 13:32:54

@444: "adják el a pécsiek a zsolnay gyárat idegeneknek, mert mi a fasznak."

Nem írtam ilyet.

"adják el sörgyárat idegeneknek, mert mi a fasznak."

Voltál abban a sörgyárban? Nem? Mert én voltam. Le kellene bontani és meg kellene szüntetni.

"csak azt nem tudom, hogy pécsen mi a fasznak van tudományegyetem."

Hogy jön ez ide? A pécsi egyetemnek borászati kutatóintézete van, sörrel nem foglalkoznak.

"zenélgetéshez? "
Hogy jön ez ide?

2017.06.18. 14:10:08

@P. J. Fry:
pécs hordja befelé az árut, és kifelé mit ad el azért, hogy kényszerűen ne adósodjon el? hmm. ez a kérdés. nem muszáj annak porcelánnak, bőrnek, vagy sörnek lennie. a gazdaság alapja rendesen az, hogy nullából csinálunk egyet. az ember a "semmiből" valamit teremt.

a kapitalizmus úgy működik, hogy a főváros (kapital) teremti a pénzt. így a főváros lakossága (az úgynevezett polgársága) szinte kizárólag a fogyasztás és a szolgáltatás felől kapcsolódik a gazdaságba. de ez csak akkor tartható fent ha az adott ország gyarmatosító. nettó tőkeexportőr. magyarországnak nincsenek "kizsákmányolható" gyarmatai. tehát a megoldás az lenne, hogy valós árut kell termelni. és arra alapozva szolgáltatani.

ha pécs mondjuk fesztiválváros akar lenni, akkor gyártson hozzá legalább ételt, italt. főzzön sört és süssön mellé perecet. mint mondjuk pilzen. értem, hogy a gerenday karesznek nyomatnak hitelt. mert ő valahogy mindenkinél jól fekszik. mert ő tudja, hogy nem a nagykovácsi zöldséges gyerekét kell alkalmazni projektfelelősnek, hanem a miniszterek, államtitkárok nagycsaládjából a rokonságot. récsöl is ott kezdte. na és ez majd megtérül. ez megy a fővárosban. de a picsába, de ugyanez a kapitalizmus pécsen már nem működik.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.18. 14:20:40

@444:

"pécs hordja befelé az árut, és kifelé mit ad el"

www.pecsgazdasaga.hu/tartalomkezelo/tartalom/jelentos_kulfoldi_befektetok_baranyaban

Ezért mondom, hogy esetleg nem te vagy a legélesebb kés a fiókban. Hogy talán egy együgyű troll vagy.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.18. 14:26:05

@444:

"mert ő tudja, hogy nem a nagykovácsi zöldséges gyerekét kell alkalmazni projektfelelősnek, hanem a miniszterek, államtitkárok nagycsaládjából a rokonságot."

Hja, ilyen államot alkot az államalkotó nép.

P. J. Fry 2017.06.18. 14:33:54

@444: "hogy kényszerűen ne adósodjon el?"

Az megvan neked, hogy a sörgyár veszteséges?

2017.06.18. 15:32:34

@neoteny:
a pécsi családok többsége nem termelőként és vállalkozóként kapcsolódik a gazdaságba, hanem fogyasztóként és alkalmazottként.

pécsen a legnagyobb árbevételű hazai tulajdonú vállalat a füszért. ott a hálózatot nem verték szét teljesen. lehet, hogy kellene mellé egy közért (közraktár) hálózat. a környező településre áfész boltok és szakszövetkezetek. munkástanácsok. bányavárosokba olyasmi illik. csak ez olyan kommunista. és az biztosan nem lesz jó. ezzel oltják őket a fővárosi liberálisok. akik alapjövedelmet adnának minden szegény kis cigánynak feltéve, hogy semmit sem dolgoznak. azt a pénzt ne a tesco global vagy interspar üzleteiben költsék el. hanem részben a közértben. úgy, hogy dolgoznak a szakszövetkezetekben.

pécs környékén vannak magyar tulajdonú erőművek. ez a 9. 13. 23. legnagyobb árbevételű cégek. miért engedik az, hogy az e-on a az elosztásból származó hasznot lefölözze. pécs megtermeli a villamos energiát (ezek szerint van villamosmérnök, erősáramú szerelő), akkor esetleg ezeket kapcsolják már össze és esetleg próbálják meg a villamos energiát maguk elosztani. ha termelnek hőt (gőzt), akkor esetleg megoldhatnák az is, hogy maguk osszák el a gázt. az eon 1. és 12. a listán.

a 8. legforgalmasabb cél egy külföldi életbiztosító. pécsi tudományegyetemen nincs matematika intézet? senki se tudja kikalkulálni a biztosítási díjat? miért kell ehhez graz? lépjen be esetleg a tőkeerős grawe. társuljon be. de miért kellene üzletágakat teljes egészében idegenek kezébe adni. pécsi dohánygyárat alakítsák vegyesvállalattá. úgy, hogy megadóztatják.

a magyar cégeknek ágazati jelleggel kellene összállni. mondjuk van a mofa (mohácsi farostlemezgyár). az úgy erősebb, hogy az a magyar falco csoport tagja. a könnyűfémművek a magyar köfém csoport tagjai. a mecseben a kavics, homok, agyagbányászatot, mész, gipsz, cement termelést egy helyi részvénytársaságba összehozni.

textiliparban indulásként elég lenne két nagy magyar részvénytársaság. a styl és a volk. városias és vidékies ruhászkodásra. a pécsi kesztyű a styl, a mohácsi busó alakoskodás a volk része. és ez összekapcsolódik egy kárpát-medencei nagy magyar hálózatba. most vannak a ballagások. a pécsi bőrgyár természetben fizeti meg az adót. és ballagásra válasszanak cipőt és kiegészítőket a bőrgyárból. nem feltétlen a pécsiből. hanem valamelyik magyarországiból. a magyar közoktatásban a gyerekek lehetőség szerint magyar bőrben ballagva énekeljék a gaudeamus igiturt. ezt hívják úgy, hogy nemzeti kereszténység. figyelemmel a nemzetköziségre vagyunk nemzetiek. patrióták és lokálpatrióták. pesten a "liberálisok" azt fogják pofázni, hogy nehogy együttműködjenek a cégek, mert nem lesz verseny. dehogy nem lesz. lesznek és kellenek kereskedők. de ne csak befelé hordják az árut, hanem kifelé is vigyék. úgy, hogy a termelés lehetőség szerint a helyiek kezében maradjon.

2017.06.18. 15:43:18

@P. J. Fry:
nem az a megoldás, hogy bezárják. hanem alakítsák át.

ha egy városban idegen kereskedők és idegen szolgáltatók a piacvezetők, akkor a helyiek nem polgárok, hanem szolgák. és azok a városvezetők, képviselők akik mindent kiszolgáltattak alávaló gazemberek. értem persze, hogy akkoriban nem nagyon lehetett mást csinálni mint privatizálni. most meg nem nagyon lehet mást csinálni mint nacionalizálni. értem persze. van egy lepukkant sörgyár. aminek a felújításában, átalakításában a helyi polgárság nem tud, vagy nem akar részt vállalni. a külföldi oligopoliumok belföldi oligarchákra lesznek lecserélve. ezt követi egy újabb "polgárháborús" ciklus. a polgárosodás majd az lesz, amikor a polgárság tulajdonrészt, közéleti felelősséget akar vállalni. hjó. ez nem ebben az évtizedben lesz.

2017.06.18. 17:48:07

@444:
zavarba ejtő, olykor bizonytalannak tűnik, amit a kutya ugat az vajon a karaván?.
egy biztos. a kutya mindig csak ugat.

2017.06.18. 18:19:00

@Bánegressy:
ez elég egyszerű dolog. magyarországnak szüksége van egy külső szövetségesre. de csak egyre. az nem kell, hogy a fél világ magyarországon fektessen be és innen pakolja ki az árut és pénzt. kézenfekvő megoldás lenne a dunai németség. nagyon úgy tűnik, hogy ez a társaság abszolút nem alkalmas erre. a német társadalom feladta a nemzeti kereszténységet (a német rómaiságot). ha a németek magyarországon sem tudnak/akarnak szövetségi rendszert építeni, akkor sehol se fognak tudni építeni. európában bárhol nehezebb dolguk van. európán kívül esélytelenek. tartósan német kolónia nem lesz iránban. nekem ilyeneket mondott egy német ismerősöm. majd a mesés keletet meghódítják. törökökkel se tudnak mit kezdeni. majd pont a teokratikus iránt törik fel kulturálisan. persze ők tudják.

steinmaier elég egyértelmű tette, hogy az spd nem akar budapesten közép európai egyetemet. (ti. amerikanizált ceu-t akarnak). ez egy államfői álláspont. amit a német néppárt (cdu/csu) és a kancellár egyelőre azért nem erősítette meg. jelen állás szerint a németeket lassan el lehet felejteni. ez esetben maradna orosz, ukrán, török, izraeli, kínai befolyás. ami elég érdekes lenne.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.18. 18:31:15

@444:

"a pécsi családok többsége nem termelőként és vállalkozóként kapcsolódik a gazdaságba, hanem fogyasztóként és alkalmazottként."

Ezért mondom, hogy esetleg nem te vagy a legélesebb kés a fiókban. Hogy talán egy együgyű troll vagy.

tamas11 2017.06.18. 18:49:43

@Bánegressy:
Túlhaladott álláspont, Nálunk a karaván ugat.

2017.06.18. 19:34:05

@neoteny:
az index címlapon van egy blog. pécs elveszett. a sörgyárat megvette a matolcsy-szemerey klán. azok vették meg, akik fizetettek érte. azok fizetett érte, aki állami garancia és korlátozott felelősség mellett vállaták a kockázatot. a pécsi kis, közép és nagypolgársága nem vállalta. részben sem. pécs városa se vállallta. a környékbeli parasztok se. persze lehet, hogy úgy egyébként akarnak valakik sört termelni, és nem kizárólag csak fogyasztani. mert erről valójában nem kérdezték a köznépet. a közélet arról szól, hogy orbánt vagy sorost gyűlöljék. nemzeti vagy nemzetközi nagytőkéseknek rendelődjenek alá. ezek egymás ellen fordultak. most ebből lehet választani.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.18. 19:40:56

@444:

Az alkalmazott termelő.

Ezért mondom, hogy esetleg nem te vagy a legélesebb kés a fiókban. Hogy talán egy együgyű troll vagy.

2017.06.18. 20:54:38

@neoteny:
az alkalmazottak (a többségük legalábbis) külső vagy felsőbb utasításra termelnek. az nem polgári létforma, hogy alá alkalmazottként alá vannak rendelve egy nemzeti nagytőkésnek. de az se, hogy egy nemzetközi nagytőkésnek. mert így a többség nem alkotóként és termelőként, hanem alkalmazottként (külső vagy felső utasításra termelőként) és fogyasztóként vesz részt a gazdaságban.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.18. 21:06:08

@444:

"az alkalmazottak (a többségük legalábbis) külső vagy felsőbb utasításra termelnek."

De termelnek; vagyis előállítják a fogyasztásaik ellenértékeit.

Te eredetileg ezt mondtad:

"a pécsi családok többsége nem termelőként és vállalkozóként kapcsolódik a gazdaságba, hanem fogyasztóként és alkalmazottként."

Ezért mondom, hogy esetleg nem te vagy a legélesebb kés a fiókban. Hogy talán egy együgyű troll vagy.

2017.06.18. 21:09:04

@neoteny:
a pécsi családok termelőként és vállalkozóként kapcsolódnak a gazdaságba? nem! hanem fogyasztóként és alkalmazottként. igen! hol a hiba?

2017.06.18. 21:11:32

@neoteny:
egy jelentős részük alkalmazottként termel, de nem válallakozó. tehát nem termelőként és vállalkozóként kapcsolódik a gazdaságba. hanem alkalmazottként és fogyasztóként.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.18. 21:14:05

@444:

Ott, hogy az alkalmazott termelő; vagyis az állításod ekvivalens azzal, hogy "a pécsi családok fogyasztóként és termelőként kapcsolódnak a gazdaságba".

Ezért mondom, hogy esetleg nem te vagy a legélesebb kés a fiókban. Hogy talán egy együgyű troll vagy.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.18. 21:15:12

@444:

"tehát nem termelőként és vállalkozóként kapcsolódik a gazdaságba. hanem alkalmazottként és fogyasztóként."

Ami ekvivalens azzal, hogy termelőként és fogyasztóként.

Ezért mondom, hogy esetleg nem te vagy a legélesebb kés a fiókban. Hogy talán egy együgyű troll vagy.

digipenna · http://digipenna.blog.hu/ 2017.06.18. 22:16:00

@444: Amit most írsz, kár, hogy elveszik a többi között, mert, ha az ember követi a (német) történéseket, meg a nem történéseket, igen érdekes eredményre jut. Tulajdonképpen ott is kétharmados kormányzás van CDU/CSU meg SPD. A bajorokat leszámítva tiszta baloldal az egész, a cdu is, mert kivette átvette balos zöldek programját. Atomausstieg, Fukusima után szinte másnap. Ráadásul legalább annyira egyszemélyi döntés érvényesül, mint nálunk. Az egyiknek volt blühende Landschaften programja, a másik azt mondta, wir schaffen das.

Megújuló energia: napelem, szélerőművek. Itt megint a bajorok tettek keresztbe a magasságszor tízes szorzóval. A zöldeknek maradt a gender, bár a Eingetragene Partnerschaft engedélyezésével a zöldeknek szinte nincs is programjuk az őszi választásra. A szövetségi rendszertől, amit írsz valószínű azért óvakodnak, mert az abból áll, hogy a gazdagabbak (a három) tartsa el a többit. Van egy nagyon érdekes mozzanat, ami valahogy kimarad. A romániai szászok kivásárlásával kezdődő folyamat lezártnak mondható a volgai (orosz) németek befogadásával. Talán, mi vagyunk az egyedüli ország, ahol tömbökben még németek (svábok) élnek és nem is akarnak kitelepedni a vonzó kilátások ellenére sem. Érdekes. Van egy Stiftung hálózat a világban, ami szinte minden országban jelen van, mégse tudta előre jelenteni, megjósolni a migránsáradatot.

Az itthon istenített duális oktatás odakint valahogy nem nyeri már el az emberek tetszését. Meg egyre nagyobb az igény a felekezeti iskolák iránt, az alapképzésnél, mert onnan a legbiztosabb a gimnáziumba jutás, ami értelmiségi, (és a magasan képzett műszaki pályák) előfeltétele. A szakmák presztízse talán még a nálunk tapasztalhatótól is kisebb.

Van egy hamarosan jelentkező probléma, a familiengeführte Unternehmen-ek helyzete, azaz az átöröklés. Ez egy meglehetősen széles és erős réteg, amelyik leginkább a szolgáltatásban erős. Ezek a többségében a gazdaság fölszálló ágban gründolt családi cégek továbbadása az örökösökre, utódokra komoly kihívást fog jelenteni, mert vagy nincs örökös, vagy nem tudja/akarja tovább vinni a céget. Lakás, házfölújításra specializálódott cégek alkalmazottai már ma is többségében az EU országok munkavállalói. Ide, a kedvező bérek ellenére is gondot jelent munkavállalót találni, még külföldit is, a megélhetési költségek, elsősorban a lakások magas bérleti díja miatt már ma is. Elég fölütni kisebb helyi lapok álláshirdetéseit, vagy a helybeli vállalkozók panaszait hallgatni.

Szóval, van gond. Nem kicsi. Az a jóléti kapitalista társadalom, ami miatt százezer számra vannak kint magyar munkavállalók is, olyan kihívások előtt áll, ami miatt az általad vázolt dunai németek vezette megoldás nem jöhet számításba. A Wiedervereinigung iszonyatos mennyiségű energiát szívott föl. Lassan, mire elkezdtek volna jönni a pozitív hatások, jött a wir schaffen das.

Már hallani hangokat. Ob wir schaffen das? Ezek után várni, hogy ők lesznek megmentőink, Milchmädchenrechnung.

Ráadásul nagyon úgy tűnik olyan szükségük van Orbánra, mint egy falat kenyérre, hogy mutatni tudják, milyen erősek. Persze erősek, a szavak szintjén. Komoly szankciókra nem számíthatunk, mert ellenük is folyik eljárás, csak nem verik nagy dobra. Maut.

Tamáspatrik 2017.06.18. 23:17:24

@444: Nem kell feltétlenül ideológiai küzdelembe fogni. A decentralizált működés létezik, helyi iparvállalatok, szolgáltatócégek szintjén az is kapitalizmus, pl. a németeknél és svájciaknál nagyon sok helyi vállalkozás működik, és ezek nagyon erősek. A hollandokat sem a világcégek repítik, sőt az osztrákokat sem. Kissé leegyszerűsítve mindenki csinálja azt amihez a legjobban ért, származásától, vallásától, nemzetiségétől függetlenül. Ez a kapitalizmus. Előtt volt még cégekre épülő gazdaság, de a legjobb céges hagyományok miért ne kerültek volna átvitelre az újabb korba? A tömegtermelés LEHETŐSÉGEI nyíltak meg csak egyszerűen a fosszilis energiahordozók révén. A tömegtermeléshez és a szállításhoz rengeteg ENERGIÁRA van szükség - csupán ez az, ami új, semmi több. A tömegtermelés tette csak lehetővé a tömeges fogyasztást.
Az ősember is tömegesen fogyasztott, ha volt éppen mit. A falusi paraszt az nem, mert mindig gondolnia kellett a nehéz időkre, és tartalékolni.
A paraszt a kivétel az emberiség történelmében, aki takarékoskodásra volt kényszerítve. Ha nem volt kényszer, akkor az ember nem tette.
KIVÉVE az északi népek protestáns kultúráját, mert ők már BELÁTÁS útján elsajátították a takarékoskodást, EZ az első nagy fordulat a tudatosság fejlődésében.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.19. 03:57:15

@digipenna:

"Ezek a többségében a gazdaság fölszálló ágban gründolt családi cégek továbbadása az örökösökre, utódokra komoly kihívást fog jelenteni, mert vagy nincs örökös, vagy nem tudja/akarja tovább vinni a céget."

Erre a problémára utalt a Laptop nickű is. Ez valami olyasmi, amiről sokat cikkeznek Németo-ban?

Nem világos, hogy ez miért akkora probléma: a vállalkozások eladhatók, és az értük kapott pénz befektethető más vállalkozásokba. Ha Hansi nem akarja tovább vinni a családi építőcéget, de pl. szívesen vezetne egy VR-technológiával foglalkozó céget, akkor a kapitalista rendszerben eladhatja az építőcéget és bevásárolhatja magát egy VR-cégbe vagy alapíthat egyet.

Ha nincsen Hansi, attól még eladható a családi építőcég, legfeljebb az öregek otthona számlájának kielégítése után maradó részt valamilyen jótékonysági szervezetre hagyományozza a német polgár.

Mi teszi ezt a kérdést olyan nagy fontosságúvá?

2017.06.19. 08:02:20

@Tamáspatrik:
ezek szerint a pattintott kőkorban is kapitalizmus volt? te hülye vagy basszus.

2017.06.19. 08:19:56

@Tamáspatrik:
a kapitalizmus a szabad tőkepiac.
capitalism = free capital market
ez az, ami a pattintott kőkorszakban nem létezett. a neander völgyi ember nem mondta azt, hogy generáljunk százcsillió dollárt és abból az unokatesvérem vesz egy sörgyárat. ilyen az ősember barlangjában nem létezett. most viszont létezik. de nemcsak matolcsy rokonsága vásárolja fel így az iparvállalatokat, hanem akárki felvásárolhatja feltéve, hogy a megfelelő kormányzati kapcsolatokkal rendelkezik. a heinekken international tulajdonosai se serfőző mesterek hanem úgynevezett "üzletemberek", akik felvásároltak sörgyárakat.

a létező kapitalizmusnak kevés köze van az eredeti tőkefelhalmozáshoz. ahhoz, hogy heineken bácsi amszterdamban sört főzött. hanem ezt a vállalatot a tőkepiac csúcsra járatta. és csináltak belőle egy óriásvállalatot, aminek kevés köze van ahhoz a sörhöz, amit heinekken bácsi amszterdamban főzött. hacsak az nem, hogy a címkére az ő nevét írják. ahogyan brit, délafrikai, japán és nem tudom milyen üzletemberek felírják a sörcímkére azt, hogy dreher. attól függően, hogy a kőbányai sörgyárat éppen kinek passzolják át. ezeket a cégeket oszkó péter típusú üzletemberek vezetik. béndek péter típusú tanácsadóik vannak. nem sörfőző mesterek. és ez a létező kapitalizmus. és nem az a mese, amiről te beszélsz. az ugyanis a félfeudális-félkapitalista átmenet. a régmúlt.

orbán átjátssza a fél balatont a családjának. de ebben az új csak az, hogy ezt nyíltan teszi. mert részben a közvetlen családtagjai a tulajdonosok. részben egy látványosan inkompetens falubelije. de ha történetesen nem felcsútra születik, hanem budapestre, akkor vélhetően lenne egy strohmanja, aki elvégzett volna nemzetközi üzleti iskolát. és ha liberális lenne, akkor valamelyik magazin megválaszthatná az év üzletemberének. mert a média csodákra képes. ez a kapitalizmus.

2017.06.19. 09:23:58

@Tamáspatrik:
vegyük példának a pécsi sörgyárakat. a polgári fejlődés rendesen az lenne, hogy pécsen összeülnek a helyiek a király utcában, vagy a citrom utcában, vagy nem tudom hogy hol kell most ott összeülni. és a kis, közép és nagypolgárok létrehozzák a maguk sörfőzdéit. és ha ebből van több, akkor nem azt csinálják, amit a neolib/neokon kapitalisták mondanak. nem állnak neki rögtön a világgal versenyezni. hanem létrehozzák mondjuk a pécsi sörgyárak (fontos a többes szám) részvénytársaságot. és ebbe esetlegesen bevonják az alapanyagot termelő a környékbeli parasztságot. és esetleg városi alkalmazottakat. fizikai vagy kémia tanárt, aki ismeri, vagy megismeri a technológiát elvekben. vagy a rajztanárt, az énektanárt, az irodalom, történelem tanárt a marketingbe. akik kitalálják az arculatot, a betűtípust, a csengőhangot (harangjátékot), nem tudom micsodát. meg úgy egyébként mindenkit, aki a sörfőzésben részt venne.

ez a gyakorlatban nehezen megy. mert az induláshoz szükséges pénz a polgárság zsebében rendszerint túl kevés. ezért be kell vonni a társaságba az önkormányzatokat. pécset és a pécs környéki településeket. biztosítják az infrastruktúrát. első körben egy sörfőző berendezést vesznek az élelmiszeripari szakközépiskolának, vagy szakfőiskolának, vagy a pécsi egyetemnek. és egy közhasznú társaság vagy társaságok főzi a sört az egyetemistáknak és középiskolásoknak. aztán közkereseti társaságokat hoznak létre. a közös tulajdonában álló levő sörfőző berendezéseket kibérelik és azzal profitot termelnek. a palackozott sört eladják az üzletekben. palackozó üzem közösségi tulajdonban van. és azzal lehet üvegbe tölteni a szörpöt. közkereseti társaságokat hoznak. és persze lehetnek önálló családi vállalkozások. valaki ilyet akár a pécsi sörgyáraktól függetlenül is létrehozhat. de kormányzati, önkormányzati kapcsolatok nélkül aligha tudnak versenyezni. a pécsi sörgyárak egy iparbankon keresztül korlátozott mértékben hitelhez juthatnak. és ha a sört képesek eladni a világba, akkor esetleg a részvénytársaságot kivihetik a tőzsdére. de létrehozhatnak egy kereskedelmi egyesülést. mondjuk a monarchia sörgyárak. az már lehet nyrt. és annak része soproni, pécsi, bőcsi, temesi, csíki sör. a gössi, a pilzeni sör, vagy akár az amstel.

csak ez nem a nyugati típusú kapitalista fejlődés. mert ez nem az, hogy egy család a kiválasztottak közül lenyomja a világegyetemet. és nem a kommunista nemzetköziség. a kiválasztott elvtársakkal. ezzel ez a probléma. de ezzel együtt éppenséggel részt vehetnek zsidók. erre mondom azt errefelé, hogy jakab és jákob sörfőzdéje.
napielet.hu/upload/Image/egysor/2008/jababjo1.jpg
tehát nem az összes zsidóval van a probléma. hanem egy részükkel. meg nem is feltétlen kell ezt a zsidókkal összefüggésbe hozni. de éppenséggel meg lehet tenni. mondjuk pécsnél maradva. zsolnay a szabadkőműves volt. és a zsidó pénztőkével futtatták fel a manufaktúrát. magyarországon nem ez a polgári fejlődés. de ezzel a világgal, vagy legalábbis egy részével is ki kellene egyezni valahogy.

2017.06.19. 09:37:38

@Tamáspatrik:
tehát ebben a koncepcióban a pécsi sörgyárak a céh. sok kis helyi cég összeáll közös vállalattá. amire nyilván azt mondod, hogy ez feduális. az alapanyagtermeléshez és a késztermék értékesítéshez szövetkezetek kellenek. csak az mgtsz/áfész kombóra azt mondod, hogy az kommunista. az állam nem avatkozhat be. tehát a pécsi állami egyetemen nem működhet egy sörfőző kht összekapcsolódva egy környékbeli (mondjuk kaposvári) élelmiszeripari szakközépiskolával, szakfőiskolával. és közösségi tulajdont se lehet bérelni. mert az ugye lényegében a gmk. az brüsszelből nézve kommunista. moszkvában azt mondták, hogy a kkt (ugyanaz, mint a gmk) kapitalista. de ugye van az, hogy gmk-t szétlopták a dolgozók. a francokat. éppen azt lopták szét, ami nem volt benne a gmk-ba. mert az állami tulajdon volt. a gmk pedig helyi közösségi tulajdon. azt elvették tőlük a privatizáció idején. és a szövetkezeteket az átalakulási törvénnyel kényszerű módon feloszlatták. és mindezt azért, hogy az ország kapitalista fejlődési pályára álljon át. van az egyén. és van a világ. és versenyezzél úgy, hogy egyesek kormányzati kapcsolatokkal százcsillió hitelhez juthatnak. de majd lesz egy újabb forradalom, amikor kormányzati kapcsolatok sem kellenek. hanem ezek a multinacionális óriásvállalatok vezetői lesznek a világ urai. (hasonló mint a kommunista fejlődési pályában. ott is ugye lett volna egy második forradalom, amivel létrejön az államnélküli társadalom.) kulturálisan ez a kettő ugyanaz az iskola. csak az egyik azt mondja, hogy egysejtűektől eljutunk a szocialista embertípusig. a másik azt, hogy a kapitalistáig jutunk el. és ennek útjában a nemzetek állnak. és szerencsére ennek nemzedékekek időnként tényleg keresztbe tesznek. civilizálatlan, vagy civilizált módon. és ebből az utóbbi a nemzeti kereszténység. előbbi a fasizmus.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.19. 12:14:46

@444:

"versenyezzél úgy, hogy egyesek kormányzati kapcsolatokkal százcsillió hitelhez juthatnak"

Hja, az államalkotó népek ilyen államot alkottak.

2017.06.19. 12:36:52

@digipenna:
azt állítom, hogy magyarországnak szüksége van valamilyen szövetségi kapcsolatra. szijjártó petyának lehet, hogy belelógott a keze a bilibe. de kirakta az amertikai demokatákat. de úgy, hogy támogatta ebben támogatta őket izreal. és szerencséjük is volt. a brexit és a trump győzelme után brüsszelben nem orbán az első számú probléma és nem a nacionalizmus a legfőbb elleneség. ha a franciák magyarország ellen mennek, akkor kirakhatják őket is. mondjuk kirakják a francia gyógyszeripari cégeket. de ez esetben a teva ellen már csak korlátozottan háborúzhatnak. a zsidók ezen is nyerhetnek. ezért támogatják a magyar nacionalizmust valamelyest. a németek is ezért. és az oroszok is. a piacok újraosztása folyik. és kérdés, hogy végül ki marad belül és ki kerül kívülre. magyar gazdaság szinte a legrosszabb helyzetből indul. a legfontosabb, hogy a törvényhozást legalább félig tartsuk meg magyar érzelműnek. és félig liberálisnak.

a polgári fejlődés mintáit a városokban a helyi polgárságnak kellene kitalálni. nem akarom pécset megoldani. egy rövid ideig laktam ott egy bérelt lakásban. az irgalasok utcájában. pont a templom toronnyal szemben volt a szoba. kora reggel irgalmatlanul harangoztak. ha a helyiek kezében van az erőmű. ők termelik meg az energiát, akkor elosztást miért bízzák külföldiekre? közösségi pénz annyi van, amennyit a közösség generálni akar. kérdés, hogy azért cserébe képes-e árut adni. és nem elég szolgáltatni. a villany és a gáz elosztáshoz vezetéket és csővezetéket kell gyártani. vagy a sörgyárat fel kellene tudni építeni. ell egy pécsi iparbank. és pénz van. valamennyi hitelpénzt (adósságot) előállítani. kérdés, hogy azt a sörgyár képes-e visszafizetni és felhalmozni. meg lehet modnani, hogy mennyi németeket engednek oda be. azt is lehet mondani, hogy nullát.

errefelé népszerű sport a salakmotor. nincs versenyző. mert nincs elég motor. nem pénz hiányzik, hanem az áru. oké. motorblokkokat meg lehet venni. de a motorstadiont fel kellene építeni. nem pénz kellene hozzá. hanem árualap. az fölösleges agrárterményt elcserélni bányaipari termékekre. és erre jön az, hogy ne akarjál már mezőgazdaságot. a fejlett országokban annak a gdp részaránya csökken. 55 éves versenyzőt hoznak vissza a magyar bajnokságba. az még fel tud ülni a motorra. és 3. lesz. de a fejlesztéshez nem kizárólag a közösségi pénz hiányzik. hanem közösségi árualap. a debreceni állami gazdaság megtermeli a terményt. a fölösleget el lehet cserélni rönkfára, terméskőre, vagy acélöntvényre. így lehet salakmotor pálya. ami a város tulajdona. csak erre azt mondják, hogy ez kommunizmus. a francokat. ez uradalmi jellegű félfeudális-félkapitalista közfelfogás. szerintem ilyesmi vezetne a polgárosodáshoz. legalábbis errefelé.

2017.06.19. 12:51:35

@neoteny:
egymástól teljesen elválasztott állam, egyház és piac nincsen csak a mesében.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.19. 13:00:25

@444:

"de a fejlesztéshez nem kizárólag a közösségi pénz hiányzik. hanem közösségi árualap. a debreceni állami gazdaság megtermeli a terményt. a fölösleget el lehet cserélni rönkfára, terméskőre, vagy acélöntvényre. így lehet salakmotor pálya. ami a város tulajdona. csak erre azt mondják, hogy ez kommunizmus. a francokat."

Valóban, ez nem kommunizmus: ez szocializmus. A kommunizmusban "mindenkitől képességei szerint, mindenkinek igényei szerint".

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.19. 13:05:10

@444:

És? Te nem a bármilyen mértékű elválasztásról álmodozol, hanem a nagymértékű összefonódásról.

2017.06.19. 14:31:15

@neoteny:
itt van egy debreceni salakmotor verseny a rendszerváltást közvetlen megelőzően. láthatod, hogy tele a nézőtér.
www.youtube.com/watch?v=DNL9PkX2pmM&t=11m15s
és a rendszerváltással nem az történik, hogy ez piaci alapon fellendül. mert hogy ki vagy mi kapjon pénzt és ne kapjon az nem a reálgazdasági szereplők döntik el, hanem a bankok. lehet érvelni, hogy a versengő bankrendszer, üzleti tervek, stb. ez is, mint minden haveri alapon ment. haveri alapon lettek az országban egyesek kiszolgálva, mások kiszolgáltatva.

sanyi kedvenc sportága a salakmotor. szerint az állam adjon rá pénzt. az ehhez szükséges pénzt ne kizárólag tőle vegyék el, hanem mindenkitől. mert ezzel ő relatíve jól jár. mert akkor az úgy hátha fellendül. ez a szocializmus. erre te azt mondod, hogy ez nagyon egyszerű. sanyi nem iszik annyi sört. hanem befektet a salakmotorozásba. akárki befektethet. és ha a debreceni salakmotor fellendül, akkor végül akár sanyi még több sört ihat. de ez majd versenyben dől el, hogy ki az aki gyorsabban, vagy ügyesebben veszi a kanyart. ez a kapitalizmus.

de sanyi ab start szocializmust akar. a felesége edit és öcsike is. azt látják, hogy a gazdaságot jelentős részben az állam teremti. a gazdagságot szinte kizárólagosan. a 100 leggazdagabb magyar között alig van olyan, aki ne rendelkezne politikai kapcsolatokkal. és azt mondják, hogy egy olyan rendszert találjanak ki, ami rájuk van szabva.

próbálkozzunk vegyes gazdasággal. nem tudok többet mondani, mint annyit, hogy ez próbálkodás. próba-hiba módszerrel lehet ezt létrehozni. salakmotor stadionban legyen tulajdonos a város. nem úgy, hogy mindenki tulajdonos lesz. hanem aki teljesít valamit.

a szakfőiskolás mérnökök tervezzenek. a szakközépiskolások jöjjenek reszelni, hegeszteni, ácsolni, festeni. és persze a piaci szereplők. na most jancsi festő miért dolgozzon. mert részben övé lesz a stadion. és ha az hasznot termel, akkor abból részesül. miért termeljen juliska a mezőgazdasági szakközépiskolában vagy agráregyetemen. azért, mert tulajdonossá válik. és kap egy standot. és árulhatja a juliska szörpöt a salakmotor versenyen a lengyel és a cseh turistáknak. tehát ez nem felajánlás a pártnak. nem "kommunista szombat". hanem valami, amiben a egyéni és a közösségi elemek keverednek. nem kell mindent helyi szinten megtermelni. de lehet preferálni. na most, hogy melyik hozzájárulásnak mi az ára (részesedése) azt döntsék el. mennyit ér az a műanyag szék, amit kisipari módszerrel pályiban fröccsöntettek. mennyit ér került a léc, amit apafán fűrészeltek. mennyit ér az a lemez, amit létavértesen hajlítottak. mennyit ér az elektronika. amit jóska szerelt be. azért van a klub, hogy ezt eldöntsék. csakhogy ugye adózni is kellene. az adó az, hogy végül tulajdonrészt szerez a város. és biztosítja az ingatlant, a közutakat, közműveket, közüzemeket. így lesz közösségi tulajdon. és egyéni tulajdon. vegyes gazdaság. ez nem államszocializmus, de nem is liberális kapitalizmus.

2017.06.19. 14:56:04

@neoteny:
ebben a felfogásban az állam, az egyház, a piac: egyek. görög katolikusok megáldják a motorosokat.
www.szeretlekmagyarorszag.hu/wp-content/uploads/2012/07/DEBRE20120721005_1200x780.jpg
a máriapócsi búcsújáróhelyen húsvéti rallycross parádé. www.rabocsiring.hu/wp-content/uploads/2017/02/Programterv3-768x1024.jpg
főszponzor: oláh gumi. és azt hagyjuk, hogy ez melyik népcsoport kultúrájához köthető. az állami, az egyházi és a piaci elemek összekapcsolódnak. persze nem keverednek össze. szétválaszthatók. a búcsú bűnbánó vallásgyakorlás. egyház. a rally parédé az oláh gumi támogatáváal piac. a föld állami. és lehet benne település önkormányzati hozzájárulás. ez a vadnyugati prekapitalista időket idézi a vadkeleten.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.19. 18:09:13

@444:

"na most, hogy melyik hozzájárulásnak mi az ára (részesedése) azt döntsék el. [...] azért van a klub, hogy ezt eldöntsék."

en.wikipedia.org/wiki/Price_Club

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.19. 18:36:46

@444:

"de sanyi ab start szocializmust akar. a felesége edit és öcsike is. [...] és azt mondják, hogy egy olyan rendszert találjanak ki, ami rájuk van szabva."

Vagyis nem a közösségre van szabva, hanem rájuk.

2017.06.19. 20:03:25

@neoteny:
az emberek általában olyan világot akarnak, amiben minimális ráfordítással folyamatosan juthatnak előre. és az államszocializmus ezt kínálta. vagy legalábbis ennek az illúzióját. az emberek megigényelték az autót és évek múlva ugyan, de megkapták. megigényelték a lakást. a szakszervezeti beutalót. és megkapták. és karácsonykor volt banán. aztán kimentek bécsbe és azt látták: a banán nem kizárólag karácsonykor terem. és most van banán. de továbbra is azt tapasztalják, hogy a dolgok attól működnek, hogy azt az államhatalom intézi.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.19. 20:19:25

@444:

"és az államszocializmus ezt kínálta. vagy legalábbis ennek az illúzióját."

Erről van szó: az egész egy illúzió. Mindenért fizet a "közember"; csak azt kapja vissza, amit elvettek tőle.

"az emberek megigényelték az autót és évek múlva ugyan, de megkapták."

Csak épp' az autó árának felét előre le kellett rakni; amikor pedig átvette a paraszt a homokszínű Zsigulit (5-8 év után), ki kellett csengetnie a központilag megállapított ár másik felét. Nem azért kapták, mert "megigényelték", hanem azért, mert kifizették.

"de továbbra is azt tapasztalják, hogy a dolgok attól működnek, hogy azt az államhatalom intézi."

Ne hülyéskedj.

abdul hackeem 2017.06.20. 12:27:18

@444: "lépjen be esetleg a tőkeerős grawe. társuljon be."
Miért társuljon be? Te hova társultál be és mennyivel, hogy az ne kerüljön az ördög (idegenek) kezére? Esetleg a Pécsi Sörgyárba?
Neked is csak a mások pénze kellene, de akik azt megtermelik, azok viszont szerinted rossz emberek. Köss békét Magaddal.

2017.06.20. 12:34:29

@abdul hackeem:
ez esetben ne társuljon be. hanem az idegenek menjenek, ahová akarnak.

abdul hackeem 2017.06.20. 13:15:35

@444: Pontosan ez történt a Pécsi Sörgyárral. Az osztrák tulajdonos megvált a veszteséges vállalattól www.napi.hu/magyar_vallalatok/elkelt_a_pecsi_sorfozde_ismert_magyar_vevok_a_hatterben.641561.html .
Mi (magyar adófizetők) pedig anyagilag támogatjuk majd a helyzetbe hozott uncsitesót. Megkaptad.
Mi viszont nem örülünk, hogy mindezt a Mi általunk befizetett adókból fogják támogatni. És ha már a Mi pénzünkből fogják támogatni, akkor miért nem jelent meg az általad favorizált vegyes tulajdon? Mert lehet, hogy a kapitalizmus írja le, mutatja meg legjobban az embernek a tulajdonhoz való viszonyát.

2017.06.20. 16:34:28

@abdul hackeem:
nem tudom a részleteket. de a szemerey klán ugyanúgy államilag garantált hitelhez jutott, mint ahogyan a korábbi osztrák tulajdonos is nyilván. hiszen ezek a felvásárolások így zajlanak. tehát ez az adófizetőknek közvetlen nem került pénzébe. az eximbankban lehet, hogy keresztül forgatnak adóforintokat. ezt megtehetik, minvel egy állami tulajdonú bank. de ez a költségvetés számára nem jelent többlet kiadást. az eximbank a "semmiből" hitelt teremtenek. de ezt egy nem állami tulajdonú bank is meg tudja tenni megfelelő felhatalmazás birtokában, tehát matolcsy és csapata lényegében csak azokkal a jogokkal él (vissza), ami bárkit megillet, aki kormányzati hatalomhoz jut. de ez így van amerikában, izraelben, oroszoroszágban, kínában, vagy németországban. ott se feltétlen a legjobb mérnök, vagy kereskedő kap a legtöbb hitelt hanem akinek a deutsche bank, vagy a commerzbank a legtöbbet ad. az részben politika. mindenhol az.

2017.06.20. 16:44:06

@abdul hackeem:
ez a következőképpen működik. ha a részleges tartalékolás mellett a bank 100 forint betétből 10 forintot köteles megtartani, akkor 90 forint hitelt nyújthat. igen ám, de ha az így kapott 90 forint készpénzt nem teszik be a párnacihába, akkor az betétként jelenik meg a rendszerbe. és arre 81 forint hitel generálható. mert abból 9 forintot bent kell tartani. a 81 forintból 72,9 forint hitel generálható. és így tovább. 100 forintból (majdnem) 900 forint. attól függően, hogy ezt meddig pörgetik végig. és a 900 forint a semmiből jön létre. szabadon elkölthető. nem kell hozzá az adófizetők pénze. persze ez hitel. de ugyanúgy el lehet költeni bármire (egy részét nyaralásra is) anélkül, hogy előtte valaki megdolgozott volna érte. és ez a kapitalizmus. a szabad tőkepiac.

2017.06.20. 17:01:00

@abdul hackeem:
ebből van baszott sok pénz, és baszott nagy nyereség (időnként baszott nagy veszteség) az egyik oldalon. míg a másik oldal mindig szopóágon lesz. kormányzati, önkormányzati támogatás nélkül csak nagyon kevesen kerülnek a kiváltságosok közé.

tehát nem arról van szó, hogy az apple a legnagyobb innovátor. eleve hányan jutnak azokhoz az eszközökhöz, amivel kísérletezni tudnak. az amerikaiaknak szükség van az apple készpénztartalékára. de ők egy rakás ingyen pénzt kapnak a gyártáshoz. így nekik nem kell a tartalékot kockáztatniuk. és az amerikai kormány is biztosítva van. az apple nem rakja a pénzét svájci bankba. a semmiből generálnak egy rakás pénzt. aztán magyarázzák, hogy "revolutionary". a facebook 300 millió felhasználónál lett cash flow pozitív. melyik magyar it cég engedheti ezt meg magának. lehet mondani, hogy ilyen a világ. rendben. de most matolcsy uncsija veszi a sörgyárat. erre is lehet mondani, hogy ilyen a világ.

2017.06.20. 17:08:56

@abdul hackeem:
bekapcsoltam az átévét. egy hölgy magyarázza, hogy a turai kastély. ezzel próbálják hergelni a nyugdíjasokat. rendben. de miért nem beszélnek a többi kastélyról. azokat nagyrészt ugyanúgy államilag garantált hitelekből vették meg egyesek. vagy hozzá a vállalakozást államilag garantált építették. pont úgy, mint orbánék. értem, hogy ők hoztak egy törvényt, hogy a műemléki felújítást le lehet vonni az adóból, vagy valami efféle. de ezt az összes kastély tulajdonos kihasználja. azt nem lehet érteni, hogy ez a társaság miért csak orbán esetén érti problémásnak. miért nem szavaz thürmer féle munkáspártra, vagy a jobbiktól is jobbra. csak ők mondják, hogy ez így nincs rendben. a többinek csak akkor van problémája, ha az ellentábor helyzetbe kerül.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.20. 18:17:10

@444:

"és ez a kapitalizmus. a szabad tőkepiac."

Nem: ez a részleges tartalékolású bankrendszer.

Confusing Capitalism with Fractional Reserve Banking

mises.org/library/confusing-capitalism-fractional-reserve-banking

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.20. 18:19:01

@444:

"de most matolcsy uncsija veszi a sörgyárat. erre is lehet mondani, hogy ilyen a világ."

Hja, az államalkotó népek ilyen államot alkottak.

2017.06.21. 10:36:54

@neoteny:
és most ez a játék nem űzhető globális üzemméretekben. részben azért, mert a rendszer úgy épül fel, hogy a tőkeerős szereplők ha nagyon akarnák, akkor felvásárolhatják az összes környékbeli konkurensüket.

a matolcsy-szemerey klán ha nagyon akarná, akkor éppenséggel megvehetné az amstel sörgyárat is. mert az eximbank az mnb engedélyével generálhatna annyi forint/euro hitelt, kibocsáthatna annyi dollárkötvényt, hogy arra a pénzre a heinekken international azt mondaná: na jó. ott van az a pénz, és itt van ez a sörgyár. hoci-nesze. csak ezek után a holland szabadságpárt mondaná, hogy nemzeti szabályozással vegyük vissza a "sörgyárunkat" (amit éppen eladtak). csavarjuk ki ezt a "gyarmatosító" magyarok kezéből. de ez oda-vissza megy. mert budapesti kormánykörökben nyilván felmerül, hogy vegyük meg/vissza a soproni sörgyárat. megindult egy kereskedelmi háború, és a nacionalizáció igénye erősödni fog. szerintem ennek a folyamatnak alapvetően két viszonylag békés kifutása van.

az egyik, hogy a brexit után a kontinens nyugati föderációra és kelet konföderációra oszlik. ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy brüsszel a hidegháború egy új fejezetét nyitná meg. magyarország az ukrán építőiparra, az orosz járműiparra, izreali vegyiparra és török gépgyártásra a kínai selyemútra alapozna. hátrafelé fordulás és kelet felé fordulás. újra a zsiguli lenne a népautó. vagy mondjuk ilyen narancs színű lada kalina. a jövő most kezdődik.
galeria.vezess.hu/files/990/083/000/83990/83990_695293_1000x700.jpg
ennek a nagy vesztese bécs lenne. mert semlegességüket aligha garantálná trump vezette usa. vagy a hadiipari kiadásokat kényszerű módon növelő németország. (angela migránsainak legalább felét vissza kellene telepíteni. és még ott vannak ankara követelései.)

a másik opció az, hogy létrejön egy laza közép-európai egység. úgy, hogy a csehszlovák, a magyar, és a szerb-horvát-szlovén gazdaságot pénzügyileg biztosítják bécsből (informálisan visszaáll a monarchia). a lengyeleket pedig berlinből. és az előző generációs német technológiát korlátozott elemszámú sorozatgyártásra limitálva eladják. és ezzel elkerülhető az, hogy a magyarok az oroszok irányába húzzanak. és a lengyelországból is ki lehet vonni a túlzott amerikai befolyást. ez a közép európai semleges zóna kiterjesztése (valójában egy 200 milliós katonai tömb létrehozása. mittelmachte 2.0). ehhez előzetesen ki kell egyezni moszkvával. újra eurázsiai fennhatóság alá kellene vonni kijevi ruszt. ha ez nem történik meg, akkor akár éles háború is következhet. az imperija "felszabadítja" ukrajna orosz-barát területeit. a fehérorosz segédlettel körbezárja őket. és hogy ne törjön ki az éhinség minszk eladja a fölösleges mtz traktorokat.

2017.06.21. 10:41:57

@neoteny:
a második (nyugatos) forgatókönyv értelmiségi megalapozása az, hogy közép európai állami egyetem nyílik pesten és közép európai magánegyetem bécsben. és felfestik ezt a címert.
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0c/Austria-Hungaria_transparency.png
őket pedig beiskolázzák kosárfonónak.
kep.cdn.index.hu/1/0/1640/16402/164023/16402301_964135_708e1f87a39b6a63a48c328aff0cb0f7_wm.jpg

abdul hackeem 2017.06.21. 10:59:10

@444:
És akkor majd a ke-i állami egyetemen a marxista egyetem mintájára reszelik a fingot és a végén a hallgatók kapnak egy wc-papírt, míg a bécsi egyetem kiadja az USA-ban (és bárhol máshol) elfogadott diplomát és hozzá esetleg használható tudást. Nagyszerű.
Az értelmes, jövő fiataljait meg elküldöd kosarat fonni, akiknek ez nyilván nem lesz elegendő és elhúznak innen. Milyen jövőt jósolsz kb. 15 év múlva ennek az ittmaradó valaminek?

2017.06.21. 12:16:02

@abdul hackeem:
a magyar társadalom többsége gazdasági értelemben inkább kollektvisita (ha úgy tetszik, akkor marxista), kulturális értelemben viszont inkább nacionalista (ha úgy tetszik, akkor antimarxista). ha ez valakinek nem tetszik, akkor esetleg próbálhatja ezt megváltoztatni, de ez békés módon aliga fog sikerülni. a magyar nép évszázadokon, vagy évezredeken keresztül alakult ilyenné. mongoltatár, oszmántörök, nácinémet, szovjetorosz megszállás ellenére ilyen maradt. és a zsidókeresztény köztársaság is elbukott. mert magyarországon a nemzeti kereszténység az államvallás. izreal se fog alárendelődni az amerikai demokrata párt által támogatott iszlám nemzetköziségnek. soros a nemzeti keresztény európa felszámolását tűzte ki célul. még kanadában is soros ellen fordultak. mert az ottani liberálisok se akarják, hogy befolyásolja a választást.

ez a marxiztázás mondjuk a matematika szempontjából nehezen értelmezhető. vagy a fizika szempontjából. a szabad piacnak kevéssé van szüksége gender "tudósokra", inkább van szüksége kosárfonókra.

2017.06.21. 12:22:29

@abdul hackeem:
gender "tudósok" nem a piacnak, hanem az államnak kellenek. és az állam eldönti, hogy a szociológia az szdsz-es vagy a kdnp-s vonalat kövesse. nekem igazán egyik se tetszik. a kettő nem nagyon létezhet egymás mellett. vallási értelemben ütköznek. a politikának (illetve a köznépnek) kell dönteni, hogy melyik kapjon elsőbbséget. ez egy vallási kérdés. és most a fidesz-kdnp és a nemzeti kereszténység kerül előrébb. és az szdsz szorul hátra. de erről döntünk 18-ban is. szóval hajrá.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 12:41:31

@444:

"a magyar társadalom többsége gazdasági értelemben inkább kollektvisita (ha úgy tetszik, akkor marxista)"

Ez nem csak a magyar társadalomra jellemző; ahogy Thomas Sargent említette:

11. Most people want other people to pay for public goods and government transfers (especially transfers to themselves).

www.businessinsider.com/thomas-sargent-shortest-graduation-speech-2014-4

"ha ez valakinek nem tetszik"

A kollektivizmus végső soron senkinek sem tetszik: akik kapnak, mindig többet szeretnének kapni; akiktől elvesznek, mindig azt szeretnék, ha kevesebbet vennének el tőlük.

2017.06.21. 13:31:06

@neoteny:
szerintem ez elég jó felmérés.
geert-hofstede.com/hungary.html
azt mutatja, hogy a magyar társadalom maszkulin (nacionalista), individualista (meglehetősen önző) és egyben kollektivista (biztonság kereső). ezek a legjellemzőbb vonások. a hatalommal távolságtartó, leginkább pragmatikusan közép távon gondolkodó, de érzelmileg korlátolt, elfojtott, frusztrált, cinikus, pesszimista. és szerintem ez nagyjából stimmel. érdekes összehasonlítani a többi országgal.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 13:38:31

@444:

"kollektivista (biztonság kereső)"

Ezt csak te párosítod: a linkbeli leírásban szó sincs ilyesmiről.

2017.06.21. 13:57:52

@neoteny:
a magyar társadalom biztonságkereső, vagy ahogyan a tanulmány fogalmaz "bizonytalanság kerülő" (uncertainty avoidance = 82). a gazdasági kollektivizmus alapvetően ebből fakad. ha újraosztjuk a javakat, akkor olyan nagy bajunk nem lehet. és a magyar társadalom ettől várja azt, hogy mindenki előrébb jusson egy kicsit. ez a magyar nem egy erősen versenyre orientált társadalom. hanem inkább az cél az, hogy közösen érjünk el egy jó középszert. ilyen a kollektív biztonságkereső (vagy akinek úgy tetszik bizonytalanságkerülő) társadalom. ugyanez az érték ausztriában 70. (ott is viszonylag magas az igény újraosztásra, a biztonságra). németországban 65. amerikában 46. oroszországban 95. szingapúrban 8.

abdul hackeem 2017.06.21. 14:02:24

@444: Hát, nem tudom, hogy 10-20 éve mennyit hallottunk pl. a Lean filozófiáról, de annak folyamatos fejlesztéséhez használhatják az általad kissé degradált tudományt. Nem kell félned a "van"-tól. A problémáink nagy részét a tudás hiánya, vagy a "rosszultudás" okozzák.
Mint ahogy Paks2-höz sincsenek jelenleg magyar szakemberek, de a generált igény miatt képezni fognak, aztán 10 év múlva a piac megmutatja, hogy lesz-e még rájuk igény egyáltalán valahol. Ha nem, akkor majd az állami vállalat gondoskodik róluk. Ez teljes bizonyossággal belefér a nacionalista, egoista, kollektivista társadalomképbe. Pont ugyanígy a kosárfonókra is igaz ez.

2017.06.21. 14:03:28

@neoteny:
a magyar társadalom kollektivizmusa ha nem a bizontságkeresésből/bizonytalanságkerülésből fakad, akkor mégis miből? vagy szerinted a magyar társadalom gazdasági értelemben nem is kollektivista, nincs is igény az etatizmusra?

2017.06.21. 14:11:49

@abdul hackeem:
rendben van. de ez esetben inkább fizikusokat és atomfizikusokat kellene képezni és kevéssé gender tudósokat. az a kérdés, hogy max planck institute legyen vagy rosatom. ez egy politikai kérdés. ha az előbbi, akkor a magyar egyetemi rendszert első körben bécshez kellene kötni. hogyan lehet bécshez kötni úgy, hogy elfogadják a többségi magyarok? úgy, hogy pesten közép-európai állami egyetem nyílik. bécsben pedig közép-európai magánegyetem és a kettő összekapcsolódik. ezek lényegében k.u.k.

ha soros tényleg önzetlen, akkor a közép európai állami egyetemet is támogatja. vegyen távcsövet, vagy mikroszkópot. ha a tudományosság fontos. a gender studies nagyrészt társadalompolitika. ha tényleg a gazdaságot akarjuk erősíteni, akkor a szociológusok felét el kell küldeni kosárfonónak.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 14:29:28

@444:

"a magyar társadalom biztonságkereső, vagy ahogyan a tanulmány fogalmaz "bizonytalanság kerülő" (uncertainty avoidance = 82). a gazdasági kollektivizmus alapvetően ebből fakad."

A linkbeli leírásban szó sincs ilyesmiről. Miért akarod jobban tudni azt, hogy mit mutat a felmérés, mint a felmérés készítői?

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 14:31:24

@444:

"vagy szerinted a magyar társadalom gazdasági értelemben nem is kollektivista"

Ez a te tézised, neked kell ezt támogató adatokat és érveket mutatnod. A linkelt felmérés nem olyan.

2017.06.21. 14:51:25

@neoteny:
mondjuk a választási eredmények. a nagyobb pártok miniszterelnök jelöltjei mind valamiféle kollektivizmust hirdetnek: orbán, vona és botka is. és van mondjuk bokros. mondjuk ő hirdeti a gazdasági individualizmust hirdeti. rendben. de hány szavazója van magyarországon? kiállhat béndek péter. és ő is meghirdetheti. és vajon hány szavazója lesz?

abdul hackeem 2017.06.21. 17:09:45

@444: "az a kérdés, hogy max planck institute legyen vagy rosatom." A Max Plant tanterve összeállt, van benne gender jellegű kutatás is: www.mpiwg-berlin.mpg.de/en/research/projects/DeptII_gender_science és itt a megfelelően kiválasztott legjobbak (kvázi tender) tanulhatnak, kutatásokat folytathatnak. Ezzel szemben a rosszatomot tendereztetés nélkül (ill. más szempont alapján) választották ki, 80 évre titkosítva.
"úgy, hogy pesten közép-európai állami egyetem nyílik." Mi ez valami gyomnövény? Vagy akkor kinyitja valaki? Mi lesz a tanterv? Miből?
Ez a fideszes virtuális világ. A CEU Budapesten létező dolog. Ez a nagy különbség szerintem.

2017.06.21. 17:17:45

@abdul hackeem:
ezt egy hatalmi játszmában eldönti orbán és soros. 18-ban erről is szavazunk.

abdul hackeem 2017.06.21. 17:42:11

@444: Orbán Magyarország regnáló miniszterelnöke, akinek tevékenysége magyar állampolgárok mellett, vagy ellen irányul, mégpedig a reá bízott hatalom által.
Soros jelenleg Magyarországon külföldi befektető vagy turista lehet.
Tehát 1. a hatalmi játszma NEM kettőjükről szól
2. erről NEM fogunk szavazni semmikor sem

2017.06.21. 17:55:25

@abdul hackeem:
ha a politikát félre tesszük, akkor a kérdés az, hogy a gender elméletből mi az, ami mondjuk elemi biológiai értelemben megalapozott és mi az, ami nem. és korántsem biztos, hogy ebben a kérdésben a németeknek van igazuk.

a "liberális" fajelmélet is nyilvánvalóan téves. nevezetesen az, hogy az etnikai keveredéssel magasabb rendű fajok jönnek létre. ez ugyanúgy nem igazolt, mint ahogyan az sem, hogy a keveredéssel alacsonyabb rendű emberek jönnek létre.

nyilván vannak nőies férfiak és férfias nők. a békák külső megterményekítéssel szaporodnak. és előállítottak hímnős békákat. a földigiliszták mind azok. de az elemi biológia úgy tartja, hogy az emlősöknél a nemek különválnak. az persze igaz, hogy a társadalmi szerepek részben tanultak. és ebből következően az emberi tevékenységek egy jeletős része a nemek között felcserélhető. de nem cserélhetők fel teljesen. az ember esetén rendesen kettős nemi meghatározottság van. ez az XX/XY rendszer. a társadalmi szerepek nagy része persze tanulható. nő és férfi is cserélhet pelenkát vagy vezethet kamiont. a gender studies által azonosított huszonvalahány nemnek mi az elemi biológiai alapja?

2017.06.21. 18:04:39

@abdul hackeem:
jelenleg a legerősebb ellentét orbán és soros által képviselt politika között van. soros ortodox, liberális. és orbán ezzel szemben hirdetett unortodox, illiberális demokráciát. a magyar népnek és az európai néppártnak is arról kell döntenie: orbán vagy soros. abban igazad van, hogy ez egy "csinált" konfliktus. tehát ez úgy, mint egy színmű meg kreálva, koreografálva. szerintem nyilvánvaló, hogy ez a konfliktus a legerősebb. ezért tudja matolcsy-szemerey klán felvásárolni a pécsi sörgyárat. mert az ehhez képest valamiért másodlagos.

abdul hackeem 2017.06.21. 18:07:46

@444: kutatások tárgyát képezi a gender-elmélet, más néven a társadalmi nem elmélete, mely a tanult (nem biológiai) nemi szerepekkel, és annak társadalmi vonatkozásaival foglalkozó elmélet, valamint a szociológia tárgykörébe tartozó olyan tudományterület, mely mindazon társadalmi tényezővel foglalkozik, amelyekben a nők és a férfiak közötti társadalmi különbségek megmutatkoznak, kifejeződnek. hu.wikipedia.org/wiki/Genderelm%C3%A9let

abdul hackeem 2017.06.21. 18:17:26

@444: Soros György – születési nevén Schvartz György – (Budapest, 1930. augusztus 12. –) magyar származású amerikai üzletember, ...a világ 29. leggazdagabb embere.
Warren Edward Buffett (Omaha, 1930. augusztus 30.) amerikai részvénybefektető és üzletember,... ő volt a világ leggazdagabb embere (forrás Wikipédia)

Mindkettő 87 éves lesz nemsokára.
Tudod miért sorosozunk mink itten magyarhonba?
Mert annak a nevét tudja az eccerű magyar ember megjegyezni.

abdul hackeem 2017.06.21. 18:39:31

@444: "ez a konfliktus a legerősebb. ezért tudja matolcsy-szemerey klán felvásárolni a pécsi sörgyárat."
Nem. Azért, mert valaki pénzügyi előnyhöz juttatta őket. Nem a legjobb üzleti tervvel, legtehetségesebb, legjobb sörreceptekkel előálló vállalkozó viszi tovább, próbálja életben tartani. Ezért aztán a folytatás is hasonló lesz, erőből oldják meg a problémákat, ami további konfliktusokhoz vezet a piacon, nem biztos, hogy a fogyasztók javát szolgálva.

abdul hackeem 2017.06.21. 18:43:43

@444: Ke? Namost, ha eltávozik az élők sorából holnap, akkor mi lesz? Szerintem az viccel, aki sorosozik, mert ez mutatja csak, hogy milyen gyengécske egy ország pénzügyi rendszere, ha egy szem pénzügyi befektetőtől így retteg.

2017.06.21. 18:59:07

@abdul hackeem:
tudomány az, aminek van természettudományos alapja. kellenek biológiai földrajzi, fizikai vagy kémiai mérések. és legalább egy matematikai modell, amire az elmélet alapoz.

az egy dolog, hogy valaki előáll azzal, hogy ő azonosított huszonvalahány nemet. de ennek mi az elemi biológiai alapja. férfinak születik, de női ruhába öltözködik és még van valami komplexusa. ez mitől egy új nem?

abdul hackeem 2017.06.21. 19:07:18

@444: Ez attól új nem, hogy nem érted. :-)
Pedig a kulcsszavad is benne van a megoldásban: komplexusa van.

2017.06.21. 19:12:50

@abdul hackeem:
a heinekken international igazgatótanácsában hány sörfőző mester van? a létező kapitalizmusban nem az eredeti tőkefelhalmozás dominál. az, hogy valaki nullából csinált egyet. tehát létrehoz egy új sörféleséget. és szabad piaci alapon értékesíti. ez a sörpiac töredéke. a fogyasztói piacot a kereskedelmi média és a hipermarketek uralják. a szabad tőkepiacon dől el az, hogy ki kinek a sörgyárát vásárolja fel. a világ 10 legnagyobb vállalatából az első 8 kereskedelmi bank vagy valamilyen befektetési alap. a kapitalizmusban nem a sörfőző mesterek gazdagodnak.

abdul hackeem 2017.06.21. 19:25:17

@444: Szar is a sörük.
Punk IPA megvan? Vagy jónéhány hazai mester söréből szívesebben iszom, mint a kereskedelmi média uralma alá (?) tartozó nedűt. Csakis az ízük és az élmény miatt. Pont ez a kapitalizmus lényege, hogy a kézműves sörmester például hiányt pótol, igényt elégít ki megfelelő helyen és időben amiért megfelelő ellenszolgáltatást is kap.
A Pécsi Sörgyár pont majd az általad említett szupererővel fog versenyre kelni mi? (És meg is nyeri a versenyt haha)

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 19:26:08

@444:

"tudomány az, aminek van természettudományos alapja."

Ennek a tudományfilozófiai elméletednek mi a természettudományos alapja?

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 19:30:42

@444:

"a világ 10 legnagyobb vállalatából az első 8 kereskedelmi bank vagy valamilyen befektetési alap."

Legnagyobb milyen szempontból? Mert a bevétel szempontjából összeállított listán egy sem az:

en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_companies_by_revenue

2017.06.21. 19:33:57

@444:
a gender tudomány alapállása az, hogy vannak férfias férifiak és nőies nők és közte bármi lehet úgy, hogy a két nem között nincs éles határ. például a békáknál tényleg nincs ilyen határ. mert azok külső megtermékenyítéssel szaporodnak. földi gilisztánál sincs. mert ott a legtöbb példány hímnős. de az elevenszülő emlősöknél nem ez a helyzet. ha egy hím gorillát női ruhába öltöztetnek és női szerepekre tanítják, akkor az rendesen tudja, hogy ő a hím. és ha nem tudja, akkor az valami rendellenesség. a gender tudomány azt állítja, hogy ez nem így van. hanem a legkülönfélébb komplexusokra azt mondja, hogy az egy új társadalmi nem.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 19:43:55

@444:

Először is: ezek csak a public (valamelyik tőzsdére bevezetett) vállalalatok.

Másodszor: nem lehet tudni, hogy milyen mérce szerint állították fel a sorrendet; ugyanis ha valaki (kétszer) rákattintva a "Market Value" fülre csökkenő sorrendbe rendezi ezeket a vállalatokat, akkor a következő sorrend áll elő:

Apple
Alphabet
Microsoft
Amazon.com
Berkshire Hathaway
Facebook
ExxonMobil
Johnson&Johnson
JPMorganChase
Tencent Holdings

amiből ugye csak kettő "kereskedelmi bank vagy valamilyen befektetési alap".

abdul hackeem 2017.06.21. 19:48:40

@444: Köhögés ellen Fagifort, Coderitot, láz ellen Amidezofént, priznicet.
Komplexus ellen: hu.wikipedia.org/wiki/Toma_Andr%C3%A1s
Nebazz...

2017.06.21. 20:39:03

@neoteny:
ha egy elmélet mögött nincsenek természettudományos (fizikai, kémiai, biológia, földrajzi, csillagászati) mérések, akkor az nem tudomány. tehát mondjuk az azonosított huszonvalahány nemről eleve csak szubjektíven lehet eldönteni. és mindenki oda sorolja magát, ahová akarja. ez még rendben van. a szociológia általában ebből ki. de ezekhez objektív méréset kellene összekapcsolni. különben mindenki azt mond, amit akar.

fel lehet tenni azt a kérdést, hogy a biológiai származás és a politikai identitás között van-e összefüggés? a filoszemiták eldöntik, hogy ilyen nincs. de vagy van, vagy nincs. venni kell aktuálpolitikai kérdőívet. arra a kísérletben részt vevők szubjektív módon válaszolnak. és van egy objektív mérés. az egyenes férfi- illetve nőági eredetet be lehet azonosítani. az én null hipotézisem az, hogy a férfiak esetén van összefüggés, létezik közéleti értelemben vett összetartás (ennek társadalmakban eltérő a mértéke). a nők esetén nincsen, vagy ez gyengébb. egy feltevés. ami mérésekkel igazolható, vagy cáfolható. nyilván elég sok társadalomra, helyi közösségre el kellene ezt végezni. mert mondjuk valaki azt tapasztalja, hogy amerikában egy államban a tejföl fogyasztás mértéke és a motorbalesetek száma. meg kell nézni, hogy ez a többi államban is így van-e. kanadában, mexikóban. éppenséggel lehet, hogy a tejfölben van olyan anyag, ami úgy hat a látásra, hogy attól a motorbalesetek száma megnőhet.

a hudson öböl társaság feljegyzéseiben észrevették, hogy elejtett prémes állatok számában 11 éves ciklusság mutatkozik. az lehet, hogy a naptevékenységgel függ össze. az hat a földi időjárásra. a sarkkör környékén elég erősen. és az kihat a vadászat hatékonyságára. és ezt meg lehet nézni alaszkában, szibériában, murmanszkban vagy izlandon. és átltalában lehet kutatni, hogy a naptevékenység ciklikusságának, vagy a folyók vízállásának milyen gazdasági hatásai vannak.

2017.06.21. 20:42:49

@neoteny:
jogos. ez nem kizárólag piaci érték. "The ranking is based on a mix of four metrics: sales, profit, assets and market value."

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 20:51:18

@444:

"ha egy elmélet mögött nincsenek természettudományos (fizikai, kémiai, biológia, földrajzi, csillagászati) mérések, akkor az nem tudomány."

Ennek a tudományfilozófiai elméletednek mi a természettudományos alapja?

2017.06.21. 21:02:26

@neoteny:
a fenti példával csak azt akartam mondani, hogy kurva sok mindent lehet kutatni. de valamit objektíven mérni vagy legalább méricskélni kellene hozzá.

2017.06.21. 21:18:07

@neoteny:
ha nincsenek természettudományos mérések, akkor bármit és az ellenkezőjét is lehet állítani. és nem lehet eldönteni, hogy kinek van igaza. magyarországon nőtt a gyermekszegénység. állítja egy intézet. csökkent a gyermekszegénység. állítja a nézőpont. kinek van igaza?

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 21:27:07

@444:

Hát ez az: ha például eszközállomány szerint rendezünk, akkor az első 10-ből 10 a valamilyen pénzügyi vállalat -- sőt: az első 50-ből kb. 50 pénzügyi vállalat.

A profit szerinti sorbarendezés esetén pedig az első 10-ből 7 pénzügyi vállalat.

Mivel a 4 metrika egyenlő súllyal kerül figyelembevételre, a pénzügyi vállalatok túlsúlya az eszközállomány és a profit szerinti sorrendekben biztosítja azt, hogy a kombinált sorrendben a pénzügyi vállalatok erősen kerülnek képviseletre -- annak ellenére, hogy az eladásokban meglehetősen hátraszorulnak.

A Wal-Mart Stores a 17. helyre került a kombinált sorrendben az abszolút első helyen álló eladásaival, amik több, mint duplája a kombinált listában 3. helyre került Berkshire Hathaway-ének.

2017.06.21. 21:28:47

@neoteny:
tehát ehhez meg kellene mérni mondjuk a testmagasságot, testsúlyt helyel közel a test víz, zsír, csont tömegét. ezt egy 100 dolláros mérleg megmondja. amit össze lehet kapcsolni egy 100 dolláros adatgyűjtővel. és ezek után ki kell menni a terepre. és sorban álljanak a mérlegre a pulyák. és mondjuk ebből elemi módon lehet következetetni a jól, vagy rosszul tápláltságra. szubjektív mérésekkel könnyű csalni. mert az egyik szociológus azt kérdi: ugye sokat éheztek? kaptok egy cukrot ha feleltek. ugye éhesek vagytok? és erre a válasz az, hogy igen. nagyon éhesek vagyunk. a másik azt, hogy ugye kevesebbet éheztek? minden gyerek lakjon jól! ugye? és erre is azt mondják, hogy igen. aztán beírják a kérdőívre. összesítik. és az egyik ezt állítja, a másik amazt.

2017.06.21. 21:34:17

@neoteny:
van az a vicc, hogy zsidó megy a sivatagban. (más vallásfelekezettel is el lehet mesélni.) és látnak egy darab teveszart. kohn azt mondja, hogy adok 1 sékelt ha megeszed. grün megeszi. és kap 1 sékelt. mennek tovább. és megint látnak egy darab teveszart. mire grün mondja ugyanezt. ad 1 sékelt és grün megeszi. erre kohn azt mondja, hogy te adtál 1 sékelt, én adtam 1 sékelt. és esszük a teveszart. erre grün: na, de legalább volt forgalmunk.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 21:39:37

@444:

"magyarországon nőtt a gyermekszegénység. állítja egy intézet. csökkent a gyermekszegénység. állítja a nézőpont. kinek van igaza?"

Mindkettőnek lehet igaza -- egyszerre.

Ez a helyzet, ha az egyik intézet _relatív_ szegénységről beszél (azoknak a gyerekeknek a száma, akik olyan háztartásban élnek, amik jövedelme a háztartások átlagjövedelmének 60%-a alatt van), míg a Nézőpont _abszolút_ szegénységről beszél (azoknak a gyerekeknek a száma, akik olyan háztartásban élnek, amik jövedelme valamilyen konkrét összeg alatt van).

2017.06.21. 21:41:43

@neoteny:
tehát a pénzügyi vállalatoknak úgy van hatalmas vagyonuk, és profitjuk, hogy ehhez képest nem is a legmagasabb a forgalmuk. ebből következtetsz arra, hogy nincs (!) túlhatalmuk.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 21:44:04

@444:

Mohamed meg azt mondja, hogy a sivatag összes teveszara az övé. Neki van a legnagyobb eszközállománya.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 21:54:38

@444:

"nincs (!) túlhatalmuk"

Mi az, hogy túlhatalom?

2017.06.21. 22:00:10

@neoteny:
biológiai értelemben kellene mérni. például jól, vagy rosszul tápláltak. vagy földrajzi eloszlást kellene mérni. első ránézésre a tiszamelléki járások szegények. tehát a tisza és mellékfolyói mentén a kistérségekben túl sok ember lakik ahhoz képest, hogy mennyi jövedelem képződik.

ennek oka vélhetően az, hogy a tiszából és a mellékfolyóiból több mint ezer kilométert levágtak. de a szabályozás után nem épült ki a korszerű ipar és közelekdés (hajózás). mert arra nem volt pénz. nem adtak a bankok. hagyjuk, hogy melyik vallásfelekezet. és ezek után a szociális ellátórendszer újratermeli a szegénységet. hagyjuk, hogy melyik vallásfelekezet. ebből lesz az eszünk, iszunk, baszunk, cigányok vagyunk. mi kell még? a szociális boltban legyen a gyereknek cipő.

2017.06.21. 22:02:33

@neoteny:
az, hogy a forgalmukhoz képest hatalmas a vagyonuk és a reálgazdaság összes ágazatához mérten magasabb a profitjuk.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 22:08:17

@444:

"a szociális boltban legyen a gyereknek cipő."

Mennyibe kerüljön a szociális boltban a gyerekcipő?
Mennyi legyen a szociális boltban az elárusító fizetése?
Mennyi legyen a szociális bolt vezetőjének a fizetése?
Mennyi legyen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó melós fizetése?
Mennyi legyen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó üzem vezetőjének a fizetése?
Mennyit fizessen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó üzem a gyerekcipő gyártásához felhasznált alapanyagokért? az energiáért?
Mennyi legyen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó üzem a gyerekcipő gyártásához felhasznált energiát előállító erőműben dolgozó melós fizetése? az erőmű vezetőjének fizetése?
Mennyi legyen az ezeket a fizetéseket megállapító(k) fizetése?

2017.06.21. 22:40:38

@neoteny:
annyi, amennyit közösségi jelleggel kialkudnak. de ha az egész világgal versenyeztetik a túrricsei cigányokat vagy akár a nem cigányokat, akkor abban vélhetően alulmaradnak. vietnámból brutális mennyiségű cipőt hordanak be olcsón. és erre lehet mondani, hogy inkább azt a cipőt venném meg. és nem azt, amit a szegény kis túrricseiek előállítanak drágábban és esetleg nem is olyan jó minőségben.

erre a válasz a duális pénzrendszer. az, hogy mondjuk az epam programozója számoljon világpénzben. dollárban vagy euróban. de mellette van helyi pénz. amivel a túrricsei cigányok számolnak. vagy mondjuk ezek a háziipari szövetkezetek. és ez mondjuk errefelé nagy-magyar korona. amivel a kárpát-medencében cserélhetnek szövetkezeti jelleggel gyártott háziipari termékeket a magyarokkal. az eurót be lehet váltani koronára. és lehet vásárolni. és a koronát a lejáratkor be lehet váltani aranykoronára.
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/AHK_100_1908_reverse.jpg
és így lehet vele felhalmozni. a szlovákonak van eurójuk. de ha akarnak, akkor számoljanak koronában. és ezt kapcsolják össze a cseh koronával. vagy akár a lengyellel. visegrádi vagy kis-visegrádi korona. ez a helyi közösségi pénz.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 22:46:47

@444:

A nagy profit a nagy eszközállományból ("vagyon") fakad; de ez nem mond semmit a profit_ráta_ nagyságáról.

Hallottál már valaha a holding company fogalmáról? en.wikipedia.org/wiki/Holding_company

Egy holding company-nak nagy az eszközállománya ("vagyona"), de nincs számottevő forgalma: a forgalmat a holding company által (részben) birtokolt vállalatok bonyolítják. Így lehetséges az, hogy egy holding company nagy eszközállománnyal ("vagyonnal") és nagy profittal (de nem szükségszerűen nagy profit_rátával_) rendelkezik, és mégis (relatíve) kicsi a forgalma.

Így hát a te "túlhatalom"-koncepciód téves.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 22:49:10

@444:

"annyi, amennyit közösségi jelleggel kialkudnak."

Ez a tőled megszokott semmitmondás.

2017.06.21. 22:53:47

@neoteny:
kevés kockázatot vállalva összeszedik a vagyont és begyűjtik a pénzt.

2017.06.21. 23:05:09

@neoteny:
a magyar koronát alaphelyzetben lehet kötni valami valutakosárhoz. amiben van euró, angol font, svájci frank, amerikai dollár és mondjuk arany. tegyük fel, hogy az induló árfolyama 1 euró és 300 forint. és azt mondják, hogy mennyit kérsz a nyersanyagért, energiahorozdóért, a félkész termékért, a készáruért. mekkora részesedést kérsz a szállításért, értékesítésrt, stb. tehát ez piac. a magyar koronát a kárpát-medencében a magyarok és a szomszédos népek használják. és lehet érte venni bőrt vagy biodízelt.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 23:14:23

@444:

"kevés kockázatot vállalva"

Ezt mondd azoknak a bankoknak, amelyeket rákényszerítettek 2011-ben hogy elengedjenek €100 milliárdnyi hitelt a görögöknek. Vagy mondd ezt az olasz bankoknak, amelyeknek €81 milliárdnyi nemfizető hitelkihelyezéseik voltak 2016 végén.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 23:16:07

@444:

"a szociális boltban legyen a gyereknek cipő."

Mennyibe kerüljön a szociális boltban a gyerekcipő?
Mennyi legyen a szociális boltban az elárusító fizetése?
Mennyi legyen a szociális bolt vezetőjének a fizetése?
Mennyi legyen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó melós fizetése?
Mennyi legyen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó üzem vezetőjének a fizetése?
Mennyit fizessen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó üzem a gyerekcipő gyártásához felhasznált alapanyagokért? az energiáért?
Mennyi legyen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó üzem a gyerekcipő gyártásához felhasznált energiát előállító erőműben dolgozó melós fizetése? az erőmű vezetőjének fizetése?
Mennyi legyen az ezeket a fizetéseket megállapító(k) fizetése?

2017.06.21. 23:17:32

@neoteny:
de elvben el lehet választani a dollártól. csak ebben az esetben felszállnak az f16-osok. tehát van egy helyi pénznem, ami a kárpát-medencében használnak. ez a magyar korona. lehet vele felhalmozni. ez a magyar aranykorona. és lehet vele számolni úgy, hogy nincs kitéve a globális tőkepiaccal. soros györgynek 0 koronája van. ha ad aranyat, akkor kap papírt. és vehet vele cipellőt a népboltban.

2017.06.21. 23:18:25

@neoteny:
a globális piacon hogy dől el, hogy hány dollár egy cipő. pont úgy. ez is piac. csak lokalizált pénznemben.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 23:18:30

@444:

"a szociális boltban legyen a gyereknek cipő."

Mennyibe kerüljön a szociális boltban a gyerekcipő?
Mennyi legyen a szociális boltban az elárusító fizetése?
Mennyi legyen a szociális bolt vezetőjének a fizetése?
Mennyi legyen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó melós fizetése?
Mennyi legyen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó üzem vezetőjének a fizetése?
Mennyit fizessen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó üzem a gyerekcipő gyártásához felhasznált alapanyagokért? az energiáért?
Mennyi legyen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó üzem a gyerekcipő gyártásához felhasznált energiát előállító erőműben dolgozó melós fizetése? az erőmű vezetőjének fizetése?
Mennyi legyen az ezeket a fizetéseket megállapító(k) fizetése?

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 23:20:24

@444:

A forint egy lokalizált pénznem: Mo területére lokalizált.

Semmit nem mondtál arról, hogy forintban

Mennyibe kerüljön a szociális boltban a gyerekcipő?
Mennyi legyen a szociális boltban az elárusító fizetése?
Mennyi legyen a szociális bolt vezetőjének a fizetése?
Mennyi legyen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó melós fizetése?
Mennyi legyen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó üzem vezetőjének a fizetése?
Mennyit fizessen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó üzem a gyerekcipő gyártásához felhasznált alapanyagokért? az energiáért?
Mennyi legyen a szociális boltban árusított gyerekcipőt gyártó üzem a gyerekcipő gyártásához felhasznált energiát előállító erőműben dolgozó melós fizetése? az erőmű vezetőjének fizetése?
Mennyi legyen az ezeket a fizetéseket megállapító(k) fizetése?

2017.06.21. 23:38:05

@neoteny:
a forintot szabadon be lehet váltani dollárra, vagy euróra. termeljél valós árut. add el. és kapsz koronát. év végén be lehet váltani téglajegyre és lesz lakás, vagy arany koronára. arany úgy lesz, hogy ha valakinek kell túrricsei cipőcske vagy akármilyen szövetkezeti áru, akkor adjon aranyat. vagy adjon adóforintot, eurót, vagy dollárt és a takarékbank vesz érte aranyat. tehát ez lényegében visszatérés a tradicionális elszámoláshoz a klasszikus liberalizmushoz. és ez innentől kezdve nem globális kapitalizmus.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.21. 23:56:31

@444:

"a forintot szabadon be lehet váltani dollárra, vagy euróra."

És?

Te csak ilyen semmitmondó lózungokat eregettél:

"a szociális boltban legyen a gyereknek cipő."

"annyi, amennyit közösségi jelleggel kialkudnak."

Nem mondtál semmit arról, hogy a szociális bolt miben különbözik a nem-szociális bolttól, vagy arról, hogy a közösségi jellegű alkudozás miben különbözik az egyéni jellegű alkudozástól.

Te csak lököd a posztmodern szocialista dumát, aztán amikor rákérdeznek, akkor azt mondod, hogy ugyanúgy kell csinálni, mint a kapitalizmusban, csak szocialista módon.

2017.06.22. 08:47:44

@neoteny:
egy szövetkezetben a szövetkezeti tagok döntenek. tehát az egyén (egy én) dönti el, hanem közösségileg határoznak úgy, mint egy társaságban. azt mondják, hogy egy pár ricsei papucs 10 korona. kapnak egy rakás megrendelést. és ezek után egy ricsei tag azt mondja, hogy kérjünk 12 koronát. a másik azt, hogy és még 5 dénárt. és erről megegyeznek. és a ricsei papucs ára 12,5 korona.

ricsi azt gondolja, hogy ő a legjobb cipész a faluban. és egyébként ő gépesítene egyes munkafázisokat. ezért csinál egy egyéni vállalkozást. és azt mondja, hogy a ricsi papucs ára 10 korona. és az (egyéni) ricsi és a (közösségi) ricsei papucs versenyeznek.

2017.06.22. 09:01:26

@neoteny:
az ortodox kommunisták az egyéni vállalkozást akarták betiltani. az ortodox kapitalisták pedig a szövetkezeteket számolták fel mondván, hogy azoknak közösségi jellege van. és kiszorítják a szegény kis hipermarketeket. mert a sok kis helyi cégből létrejön a céh: az alföld bőr és cipő. az alföld takarékpénztár. és ezek hagyományosan két tizedet adózva védővámokkal kiszorítják a szegény kis multikat. lehet. de ez is eredményezhet fejlődést.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 09:11:19

@444:

"az ortodox kapitalisták pedig a szövetkezeteket számolták fel mondván, hogy azoknak közösségi jellege van."

Bullshit: 2012-ben 5,300 szövetkezet működött Mo-n 1,800,000 taggal. 2016-ban pedig azt írták, hogy "több mint ezerrel" növekedett a "szociális" szövekezetek száma, vagyis 6,000 fölött kell legyen a különféle szövetkezetek száma az országban.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 09:16:52

@444:

"azt mondják, hogy egy pár ricsei papucs 10 korona. kapnak egy rakás megrendelést."

Vagy nem kapnak egy rakás megrendelést. Ugyanis a megrendelések száma függ az ártól, amit kérnek; és függ attól, hogy hány más papucstermelő van, és azok milyen áron kínálnak milyen papucsokat.

2017.06.22. 09:41:37

@neoteny:
www.portfolio.hu/unios_forrasok/gazdasagfejlesztes/tizszereztek_a_szocialis_szovetkezetek_arbevetelet_az_eu-s_palyazatok.236275.html

Az Opten adatai szerint 2006 és 2012 között csak elenyésző számú szociális szövetkezet alakult. 2012-ben összesen 377 darab ilyen vállalkozás működött az országban, összesített árbevételük pedig alig haladta meg a 657 millió forintot. 2013-ban viszont jelentősen megugrott az újonnan alapított szociális szövetkezetek száma, köszönhetően a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében meghirdetett pályázatoknak. Az 1236 új alapítású szociális vállalkozással együtt 2013-ban már 1603 darab szociális szövetkezet gazdálkodott Magyarországon, 1,1 milliárd forintot meghaladó nettó árbevétellel. A pályázatokban előírt 2 éves megvalósítási időszak miatt a lehívott uniós források hatását a 2015-ös árbevétel adatokban érdemes megnézni és azt látjuk, hogy az ilyen cégformában működő vállalkozások árbevétele a pályázatoknak köszönhetően 13,5 milliárd forintra emelkedett.

Idén [2016] júniusban jelent meg, és szeptember 1-től nyújtható be egy újabb olyan uniós pályázat, amely jórészt a szociális szövetkezeteknek szól (GINOP-5.1.3.-16 Társadalmi célú vállalkozások ösztönzése), és a 6 milliárd forintos keretösszegből nyertes pályázónként 6,5-250 millió forintos támogatás kapható. Emellett hazai forrásból, a Nemzeti Foglalkoztatási Alap terhére, 9,4 milliárd forintnyi támogatásra nyújthatnak be igényt az önkormányzati taggal rendelkező szociális szövetkezetek.

Ezen források miatt a szövetkezetek meredek árbevétel növekedési trendje idén és a következő 1-2 évben még kitarthat, de nagy kérdés, hogy mi lesz utána.
A szektor számára a jövő nagy kérdése, hogy a rengeteg pályázati forrást sikerül-e hosszú távon gazdaságilag is fenntartható projektre felhasználni, ellenkező esetben a következő években a szociális szövetkezetek számának gyors csökkenését prognosztizálhatjuk - fejtette ki meglátását a téma kapcsán Pertics Richárd, az Opten Kft. céginformációs igazgatója.

2017.06.22. 09:54:29

@neoteny:
most a szociális szövetkezetesdi nagyrészt szavazatvásárlás. lehet kapni néhány millió, tíz millió, százmillió forint támogatást. ebből vásárolnak valamit, vagy nem vásárolnak.

egy ismerősöm ismerőse felhívott, hogy nyertek 9,5 millió forintot pályázaton. mit vegyenek belőle? mondtam neki, hogy amire pályáztatok. szövetkezetre pályáztak. na jó, de azon belül mire. hát semmire. vegyétek azt, vagy amit akartok. ez sok esetben nettó szavazatvásárlás. csak persze nekik se tetszik, hogy mások 9,5 milliárd forintot lopnak, vagy még többet.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 09:57:24

@444:

"Az Opten adatai szerint 2006 és 2012 között csak elenyésző számú szociális szövetkezet alakult."

Volt elég nem-szociális szövetkezet.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 10:01:26

@444:

"most a szociális szövetkezetesdi nagyrészt szavazatvásárlás."

Most? Máskor mi más lehetne?

2017.06.22. 10:20:16

@neoteny:
két probléma van. az egyik, hogy a szövetkezeti rendszer nem rendezett közigazgatáson alapul. ez gazdasági értelemben akkor hatékony ha vidékies klaszterekbe az egész országot lefedik. és ha kisebbségi magyarok is bekapcsolódnak, akkor kártpát-medence (nagy-magyország) egészét. és vidékies klaszterekbe szerveződő szövetkezetek versenytársai a városias holdingok.

mondjuk a italgyártásban van a mecseki (szövetkezeti) borvidék és a pécsi (szövetségi) sörgyár. persze ezek öszsejátszhatnak. versenyeznak velük az önálló családi vállalkozások. mondjuk a zwack unicum vagy a dreher sör (aki azt megveszi). utóbbit megveheti a kőbányai városkerület is. de azt lehet érezni, hogy ha a területi elv akár csak részlegesen érvényesül, akkor a klasszikus kapitalista vállalkozások (pl. a zwack) nem olyan erős. és azok is betagozódnak a helyi céhekbe, akkor jön létre a nemzeti együttműködés. legyen a zwack is "igaz" magyar. na de ha ők nem akarnak azok lenni. akkor ne akarjanak. a kapitalista nézőpontból nyilván a vidékies szövetkezeti rendszer egy brutális konkurencia. akárcsak a városias szövetségi államrend.

a stájer parasztok azt mondják, hogy legyen újra övék a gössi sörgyár. és a pilzeni polgárok visszaveszik pilzenit. a soproniak a sopronit, akkor amszterdamban végül nem marad csak az amstel. és a heinekken international ha nem is omlik teljesen össze, de majdnem. ez a létező kapitalizmus lebontásához vezet. és ebben a finánctőkések alaphelyzetben nem érdekeltek. nagyon nem. persze egyesek az egész élére állhatnak. persze lehet, hogy nem lesz ilyen rendszerváltás. ezt nem tudjuk.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 10:24:39

@444:

"két probléma van."

Úgy érted neked van problémád.

2017.06.22. 10:36:37

@neoteny:
mgtsz/áfész kombó. egy vidékies agrárszocialista piacgazdaság. tehát a ricsei szövetkezet készíti a papucsot. és az kapható a környékbeli áfész boltokban. közösségi jelleggel biztosítják a munkaeszközöket. alföld bőr és cipő munkaeszközetit szállítja a hajdúsági iparművek (him) vagy a hódmezővásárhelyi gépgyár (hódgép). ez az egész úgy működik, mint a kádár rendszer csak nincs direkt pártirányítás. a gépek vásárlásához alföld takarékszövetkezet tagi kölcsönt ad. és helyi pénzben számolnak, természetben adóznak. úgy, hogy az óvodásoknak kicsi ricsei papucsokat gyártanak. de ha az nem jó, akkor a jobbikos képviselő azt mondja, hogy ezek a ricsei cigányok ne hozzák ide a papucsukat. vagy azt mondják, hogy visszaszorították a cigánybűnözést és a ricseiek is igaz magyarrá váltak.

2017.06.22. 10:39:58

@neoteny:
ezzel az a probléma, hogy ez kurvára nem kapitalizmus. és éppenséggel működhet.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 10:58:43

@444:

"szocialista piacgazdaság"

Olyan nincs.

"közösségi jelleggel biztosítják a munkaeszközöket."

Semmitmondás.

"alföld bőr és cipő munkaeszközetit szállítja a hajdúsági iparművek (him) vagy a hódmezővásárhelyi gépgyár (hódgép)."

Szállítja? És a Hajdúsági Iparművek vagy a Hódmezővásárhelyi Gépgyár dolgozói mit kapnak fizetségként? Azt értem, hogy helyi pénzt, de mennyit? És mennyi a helyi pénz vásárlóértéke? És a Hajdúsági Iparművek vagy a Hódmezővásárhelyi Gépgyár mennyit fizet az alapanyagokért és az energiáért? És az azokat beszállító cégek mennyit fizetnek a dolgozóiknak és az irányítóiknak?

"ez az egész úgy működik, mint a kádár rendszer csak nincs direkt pártirányítás."

Akkor kik töltik be az irányítói szerepet? Kik döntik el, hogy miből mennyit kell gyártani és milyen áron kell azt árulni és mennyi fizetést kapjon a melós és az irányító?

"a gépek vásárlásához alföld takarékszövetkezet tagi kölcsönt ad."

Ki dönti el azt, hogy milyen gépeket vásárolnak mennyiért? Ki dönti el, hogy a mennyi a kölcsön lejárati ideje? És a kamata? Vagy kamatmentes a kölcsön? Akkor miért rakná be Irmuska néni az élete megtakarítását jelentő millát az Alföld Takarékszövetkezetbe?

Ki dönti el, hogy mekkora legyen a gépesítés szintje? Ha csak kaptafát meg kéziszerszámokat vesznek a melósoknak, akkor több melóst lehet alkalmazni. Minél inkább gépesített az üzem, annál kevesebb melósra van szükség. Ki dönti el a megfelelő arányt? És mit csinálnak azok az emberek, akik cipőgyárban szeretnének dolgozni, de nem veszik fel őket? Vagy felveszik az összes jelentkezőt a cipőgyárba? De akkor honnét származik a _megfelelő vásárlóerejű pénz_, amiből mindenkinek akkora fizetést tudnak adni, hogy nem csak megéljen, de jól meg tudjon élni?

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 11:01:07

@444:

"éppenséggel működhet"

Belarusz is működik. De a magyarok fellázadnának, ha egyharmaddal csökkenne az életszínvonaluk.

2017.06.22. 12:07:28

@neoteny:
vidéken a szövetkezeti tagok. a városban a szövetségi iparvállalatok részvényesei. a kis, közép, és nagypolgárság, a városi alkalmazottak és a városkörnyéki parasztok.

nem zárja ki az egyéni/családi vállalkozások létét. mondjuk ez egy debreceni ipari gépgyártó cég.
www.zolend.hu/reference.html
ez egy másik.
www.hajduautort.hu/
ezeket nemrég futtatták fel. ez egy harmadik.
www.hajdurt.hu/
ebből a koncepcióban ezekből létrejön a hajdúsági iparművek csoport. és ezek természetben fizetnek adót. és úgy épülnek a közművek, közüzemek. kapcsolódhat hozzá kedvenced. a hajdú megyei (nádudvari központú) műanyagipari polyduct.
www.polyduct.hu/
de ha ezekben a kormány, vagy az önkormányzat névleg kisebbségi tulajdont szerez (mondjuk a támogatások következtében), akkor nem kell közbeszerzési pályázat. mert a csövek, tartályok egy részét közhasznú módon hasznosítják. mivel részben köztulajdon van bennük ezért az az áru egy része közösségé. ami tulajdonképpen az adó. tehát így a város illetve a vidék nem pénzt szedi be, hanem a helyben előállított áru egy részét hasznosítja. a hiányzót a kereskedőktől elveszi. mert nekik is adózni kell ugyebár. tehát ez nem szabad kereskedelem és nem teljesen szabad piac. ez nem globális kapitalizmus. ezt te nem fogadod el. a multik sem. de ha a helyiek többsége igen, akkor megindulhat a multik nacionalizálása. tehát mondjuk a national instruments részleges államosítása. úgy, hogy a dolgozók vállalnak résztulajdonossá. kivásárolják a céget ahol dolgoznak. a jogalkotó vegyesvállalati működésre kényszeríti az idegen cégeket. ha ez nem tetszik nekik, akkor kivonulhatnak. az ni gyártás 95%-a debrecenben van. elviheti a dolgozókat texasba. de egyrészt nem menne mindenki, másrészt az mennyibe kerülne? ez a koncepció a nem szövetséges multikat tervezett kivonulásra kényszeríti, ahogyan a szovjet hadsereget. az a szövetséges, aki a legtöbbet fizet. az amerikaiak is lehetnek. és ez esetben marad a ni. ha megindul a kereskedelmi háború (trump, macron, merkel mind erről beszélnek, a brexit is erről szól), akkor a magyar tulajdonú vállalatoknak egy nemzeti csúcson össze kell fogniuk. kormányzati, önkormányzati keretek között újraosztani a piacot.

2017.06.22. 12:21:14

@neoteny:
ebbe bekapcsolódik a szakközépiskola gyakorlati képzése.
www.youtube.com/watch?v=mlxjqx7Kypw
ezeket mind orbán kormány teremtették újra. csak ad hoc módon. éppen ki akart valamennyi pénzt lerabolni. de ez a beruházásösztönzés eredeményezet gazdasági növekedést.
www.origo.hu/gazdasag/20170621-kozponti-statisztikai-hivatal-atlagkereset-aprilis.html
de 2020 után már vélhetően nem jönnek az uniós pénzek, vagy legalábbis nem ilyen mértékben. és a nyugat-európaiak magyarország ellen fordulnak. franciák, hollandok teljesen egyértelűen. kereskedelmi háborút akarnak vívni. nem kell upc. mert helyébe lép a digi, vagy valamilyen kábelnet, fibernet, tvnetwork típusú helyi vállalkozások. nacionalálni kell a heinekken gyárát, és nem kell annyi unilever termék. ez egy kereskedelmi háború. a magyarok hátországa a kelet. az oroszok, a törökök, kína.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 12:31:57

@444:

"vidéken a szövetkezeti tagok. a városban a szövetségi iparvállalatok részvényesei. a kis, közép, és nagypolgárság, a városi alkalmazottak és a városkörnyéki parasztok."

Valószínűleg: minden szövetkezeti döntés tagsági szavazással kerül meghozatalra.

"ebből a koncepcióban ezekből létrejön a hajdúsági iparművek csoport."

És a csoport minden döntését a csoportot alkotó szövetkezetek tagságainak szavazásával hozzák meg.

"ha ez nem tetszik nekik, akkor kivonulhatnak."

Amely esetben viszik magukkal az összes határon túli piacaikat. Mo exportjának nagy része eltűnik; az importjának kb. ugyanakkora volumene szintén eltűnik; az életszínvonal zuhan egy jókorát, valahol Belarusz és Kuba közé.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 12:33:33

@444:

"ebbe bekapcsolódik a szakközépiskola gyakorlati képzése."

De mivel a szakközépiskola is egy szövetkezet, minden döntést a szövetkezeti tagok közgyűlése hoz meg szavazással.

2017.06.22. 12:58:50

@neoteny:
de a nyugat tőkejövedelme is eltűnik. ha nyíregyházáról a lego hirtelen kivonul, akkor a világban egy ideig legalábbis nincs dupló játék. amíg újra nem indítják a gépeket valahol. menjenek pakisztánba az iráni vagy az afgán határra. talán olcsóbb lesz, de nem lesz biztonságosabb.

a lego tervezett kivonulásban érdekelt. abban, hogy amíg megépítik a majdnem teljesen automaizált gépsoraikat dániában, addig maradjanak magyarországon. az előző generációs gépeket hátrahagyva békében távozzanak. és ebből vélhetően a pebe építőjáték
zacc.cafeblog.hu/files/2015/11/333.jpg
és a gabi építőkocka következik.
images2-hu.gs-static.com/products/4096x4096/2016/05/06/572c98688a160-0f613-gabi-trial-epitojatek-iii-lego-jatek.jpg
vagy valami efféle. forgalmazza a triál. de ezeket "félállami" keretek között lehet fenntartani. mert a világban aligha akarnak majd magyar gabi építőkockát venni a gyerekek. baszott sok pénzt kellene költeni marketingre. de majd a köztévé nyomatja. erre te azt mondod, helyi piacokon ezek a félállami vállalatok legfeljebb belarusz szintű életszinvonalat teremtenek. és az inkább visszalépés. tehát aki ezt levényli azt, az agyagba fogják döngölni. mert még szarabb lesz. attól függ hogyan vezénylik le.

2017.06.22. 13:29:28

@neoteny:
tehát ha a helyi játékiparban egy gyártót hagynak, akkor az nyilván nem lesz érdekelt abban, hogy viszonylag jó minőségben és viszonylag olcsón gyártson. és abban különösen nem, hogy fejlesszen. de ha már két játékipari cég marad (akár úgy, hogy egy műanyagipari és egy fémipari), akkor már van verseny. és a nacionalizálás után a lego gmk-k is versenyeznének. mert az egyik ilyen, a másik amolyan játékot dobna piacra. a kisebbségi magyar területeken túlra nehez tudnának exportálni. mert ugye minden szövetségi állam létrehozza a maga játékiparát. kétoldalú megállapodásokkal a csehek vásárolnak gabi építőkockát. a magyarok távirányítós skoda autót, vagy nem tudom mit.

2017.06.22. 13:47:59

@neoteny:
szóval nem azt állítom, hogy ez feltétlen jó lesz. hanem csak azt, hogy a jelenlegi gazdasági, kulturális és társadalmi folyamatokból legjobb esetben egy ilyen kgst 2.0 következik. amitől a magyarok lehetnek egy kicsit boldogabbak, és kicsit gazdagabbak. persze lehet rosszabb is. sokkal rosszabb. szerintem ezt filozofikusan nem lehet eldönteni. szerinted ez biztos szar lenne. én nem tudom.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 14:35:29

@444:

"de a nyugat tőkejövedelme is eltűnik."

A nyugat tőkejövedelmének egy töredéke eltűnik, két hónapra. Mo gazdasága meg letörik, mint a bili füle.

"vagy nem tudom mit"

"én nem tudom."

Ennyike.

2017.06.22. 16:14:32

@neoteny:
a lego tökejövedelmének egy része eltűnne két hónapra, vagy fél évre. matolcsy kínai körútján ezt megtárgyalna a kínai 玩具总动员 kollégájával. ezek után kétféle duplo játék lenne a polcokon. ócó kínai, és drága dán. nyilván mindenki a dánt választaná.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 16:24:00

@444:

"matolcsy kínai körútján ezt megtárgyalna"

Mert a kínaiak képtelenek LEGO-t hamisítani Matolcsy nélkül:

mychinabargains.com/fake-chinese-lego-building-blocks-aliexpress/

2017.06.22. 16:36:34

@neoteny:
a 瘦素 nevű játékot matolcsy nélkül nem tudják behozni az eu-ba. ezért tüntetik ki közgazdasági nobel díjasok társaságában. ha az európai vámunió felbomlik (a franciák azt mondják, hogy a francokat fogjuk mi a magyarokat tovább támogatni), akkor a 瘦素 nevű játékot behozzák az új selyemúton. han és a hun dinasztia együttműködésében lerakják a kárpát-medencébe. ezek után a bécsi polgár eldöntheti, hogy mi kell neki. ócó kínai, vagy drága dán. a francia paraszt meg fogja védeni a pezsgője és a sajtja piacát. de a dán legót pont leszarja. azt védjék meg a dánok.

2017.06.22. 16:43:28

@neoteny:
marine le pen azt mondja, hogy vezessék vissza a frankot. és abból szerveződne a francia nemzetgazdaság. és ettől még létezhet az euro övezet. az európai vállalatok egymás között abban számolnak el. macron azt mondja, hogy a francot kell ide frank. európai egyesült államok legyen, illetve nyugat-európai. a kelet-európai nacionalistákat le kell szakítani. azzal a vámunió nyilván megszűnik. és ezek után a kínaiak azt mondják a sógoroknak, hogy ócó lepin játék kell, vagy drága legó.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 16:47:19

@444:

"matolcsy nélkül nem tudják behozni az eu-ba"

EU polgárok nem tudnak a neten rendelni?

2017.06.22. 17:11:21

@neoteny:
tudnak, de ha legálisan rendelnek, akkor vámot kell fizetni. és a családok többsége a plázákban szeret vásárolni. és ott nincs lepin játék. és az óvodákban sincs. a kormányzat, önkormányzat is megrendelő. és a kereskedelmi médiában sem reklámozzák, hogy a drága dán legó helyett van ócó kínai lepin. de ha a magyarok feltörnék az európai vámuniót, akkor mondhatnák.

a philips eladja a made in china borotvát. ők csak bemárkázzák. mert azt a kínai nem tudja vámmentesen behozni. és most örül a holland partnerének, hogy az neki eladja. vagy a tesco piacra dob egy saját márkás made in china borotvát. most ez van.

ha a vámunió megszűnne, akkor a kínai borotvát az új selyemúton a kárpát-medencébe. és ezek után innen próbálnák meg értékesíteni. de ehhez nem kell se tesco, se philips. mert matolcsy és a magyar állam esetleg jobb ajánlatot tesz. és a kínaiaknál nincs a liberális siserehad, hogy az állam nem avatkozhat be. bármilyen furcsán hangzik matolcsy képviseli a szabad piacot. azt mondja, hogy hozzátok az árut tesó.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 17:34:20

@444:

"ha a vámunió megszűnne, akkor [...] innen próbálnák meg értékesíteni."

Ha a vámunió megszűnne?

2017.06.22. 17:57:49

@neoteny:
a kínaiak erre játszanak.

a nacionalista pártok mind ezt hirdetik. le pen azt mondja, hogy visszavezetné a frankot. és az euró a nemzetközi elszámolásban maradna meg.
www.portfolio.hu/deviza_kotveny/deviza/ket_fizetoeszkoz_egyszerre_ezt_igeri_a_francia_jelolt.249217.html
a franciák a frankra alapozva megszerveznék a helyi gazdaságot. ez azt jelentené, hogy olcsó frankhitelre alapozva legalábbis részben irányított és tervezett módon lenne francia autó. és az kiszorítaná a németet. ez lényegéban államszocializmus francia nemzeti trikolórba csomagolva. ez legjobb esetben is egy francia gyarmatbirodalmi ksgt. csak nem rubel, hanem frank elszámolásban. a francia családok így jutnak majd autóhoz és tőkejövedelmekhez. nagyjából ezt ígéri a nemzeti front.

elvesztették az elnökválasztást. macron győzött. ő azt mondja, hogy megállapodik a németekkel. nyilván arról, hogy nem lesz túl sok francia autó. merkel ezt ajánlja. és macron azt mondja, hogy majd úgy lesz többlet pénz, hogy nem támogatják a kelet-európai államokat. rendben. de ezzel a vámunió megszűnik. hiszen a kelet-európai kormányok ezek után az olcsó kínai árut miért ne engedják be. csakhogy ezek után bécs miért ne engedje be az kínai borotvát. és miért védje meg a holland philips piacát.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 18:00:43

@444:

"a kínaiak erre játszanak."

A vámunió megszűnésére? Ebből nekik mi hasznuk származik?

2017.06.22. 18:12:37

@neoteny:
a vámuniót akkor lehetne fenntartani ha létezne az egységes belső piac. de az nem jött létre. és ez lekerült a politikai napirendről. innentől kezdve a kérdés csak az, hogy európai európai unió piaca miként töredezik szét. ez a kínai álláspont. a német az, hogy a britek kilépése után a kontinens piaca berlin alá rendelődik. a francia álláspont az, hogy hozzák létre a nyugat-európai föderációt. és marad egy keleti konföderáció. kérdés, hogy ez a nyugat mennyire lesz egységes. a bécsi családok sopronba járnának vásárolni, hogy vegyenek olcsó lepin játékot. és a bécsi kereskedők azt mondanák, hogy hozzuk már be. és ne védjük meg a dán legót. a vámunió szétesése egyáltalán nem irreális. ebből a szempontból mindegy, hogy le pen vagy macron.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 18:16:51

@444:

"a kínaiak erre játszanak."

A vámunió megszűnésére? Ebből nekik mi hasznuk származik?

2017.06.22. 18:19:59

@neoteny:
az európai unió területén lepin játékot vámmentesen és legálisan nem lehet forgalmazni. mert az európai unió a belső piacát védi. és a szabad piac egy mese. de a lego piacának védelme leginkább csak a dánok érdeke. tehát ha nincs vámunió, akkor magyar óvodások lepin játékokkal játszanának. vagy gabi építőkockával, amit az államosított lego gyár gmk-i gyártanak. és ez a kínaiak számára jó. mert ők piacot nyernek. a dánok számára rossz. mert ők piacot vesztenek. a magyarok a gabi építőkockával újrateremtik a nemzeti játékipart.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 18:24:46

@444:

"tehát ha nincs vámunió, akkor magyar óvodások lepin játékokkal játszanának."

Ja, hogy már nem arról van szó, hogy "matolcsy nélkül nem tudják behozni az eu-ba".

2017.06.22. 18:42:09

@neoteny:
matolcsy ahhoz kell, hogy szétverje vámuniót. és ezek után a lepin játékot beviszik bécsbe. mert onnantól kezdve a bécsi polgár nem fogja megvédeni a dán legót. miért védja. és európában lesz lepin játék. és valami nemzeti kiegészítő. gabi építőkocka. ez a kínai elképzelés. de ez elsősorban a nyugatnak lenne rossz. ezért tárgyalnak a keleti országokkal. matolcsy hajlik erre az elképzelésre. és ezért kitüntetik a nobel díjasokkal.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 20:14:59

@444:

"matolcsy ahhoz kell, hogy szétverje vámuniót."

Ennek a Matolcsynak mágikus képességeket tulajdonítanak a kínaiak.

2017.06.22. 20:42:03

@neoteny:
na jó, hagyjuk ezt a bohóckodást. nyertél.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 20:52:19

@444:

"hagyjuk ezt a bohóckodást."

"a komment csatorna arra való, hogy hülyéskedjünk. ne vegye senki komolyan."

2017.06.22. 20:54:11

@neoteny:
ez így van. a komment csatorna a hülyéskedés terepe. csak már rettentően unalmas.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 20:59:06

@444:

Vegyél ki egy pár nap pihenőt; szakítsd le a napok más virágait is. Aztán majd vissza tudsz térni frissülten, újra készen a hülyéskedésre.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.22. 21:32:27

"nem csak ők, mások is arra panaszkodnak, hogy néhány kereskedő kihasználja, hogy nagyon fáradtak és mennének haza, ezért megveszik olcsón az árut tőlük, utána meg magasabb áron továbbadják."

hvg.hu/elet/20170622_Ez_nem_is_piac_hanem_egy_kisebb_varos

Vagy ők használják ki a néhány kereskedő által nyújtott lehetőséget arra, hogy korábban hazamehessenek: az árkülönbözet az, amit fizetnek a több szabadidőért.

neoteny · http://word.blog.hu 2017.06.24. 07:16:03

@444:

Ami pedig a szabad tőkepiacot illeti:

The archeologist Lenor Mant discovered among the ruins of Babylon a
clay tablet with an inscription attesting to intercity trading and the use of commercial and financial means of payment. The tablet mentions an Ardu-Nama (the drawer, of the city of Ur) ordering a Marduk-Bal-atIrib (the drawee) of the city of Orkoe to pay in Ardu-Nama’s name the sum of four minas and fifteen shekels of silver to Bel-Abal-Iddin within a set time period. This document is dated the 14th of Arakhsamna, year 2 of the reign of Nabonaid. For his part, the researcher Hilprecht discovered in the ruins of the city of Nippur a total of 730 baked clay tablets with inscriptions, thought to have belonged to the archives of a bank existing in the city in 400 B.C., called Nurashu and Sons (see “Origen y desenvolvimiento histórico de los bancos,” in the Enciclopedia universal ilustrada europeo-americana [Madrid: Editorial Espasa-Calpe, 1979], vol.
7, p. 477). In turn, Joaquín Trigo, apart from offering us the above information, reports that around the year 3300 B.C. the temple of Uruk owned the land it exploited, received offerings and deposits and granted loans to farmers and merchants of livestock and grain, becoming the first bank in history. In the British Museum we also find tablets recording the financial operations of the bank Sons of Egibi. The sequence of the tablets demonstrates that from the time of the Assyrians, and for more than 180 years, the institution was controlled by a true financial dynasty. The Code of Hammurabi facilitated the transfer of property and strictly regulated
the rights associated with it, as well as commercial activity, limiting interest rates and even establishing public loans at 12.5 percent. Partnership agreements were also regulated, as was the keeping of accounts of operations. The Manu Smriti of India also makes reference to banking and financial operations. In short, remaining records indicate that financial operations occurred between 2300 and 2100 B.C., though the spread of the “banking” business began between 730 and 540 B.C., when Assyrian and New Babylonian dynasties ensured safe trade, which gave rise to specialized banks. This activity also spread to Egypt, and later from there to the Ancient Greek world (Joaquín Trigo Portela, “Historia de la banca,” chapter 3 of the Enciclopedia práctica de la banca (Barcelona: Editorial Planeta, 1989), vol. 6, esp. pp. 234–37).

mises.org/sites/default/files/Money_Bank_Credit_and_Economic_Cycles_De%20Soto.pdf
süti beállítások módosítása