"Jelszavaink valának: haza és haladás." (Kölcsey). "Aprópénzre" váltva: szabadság, erkölcs, kapitalizmus. Ezt a három szót ritkán hallja a magyar polgár együtt, pedig Széchenyi, az egyetlen legnagyobb magyar életművébe ugyancsak beillenének -- különösen egy 21. századi magyar politikai programba visszafordítva azt. Semmi sem változott már kétszáz éve, nem nagyon jutottunk előrébb, semmivel sem tudunk többet vagy jobbat. Ez a politikai minőség mit sem avult, de alig közeledtünk hozzá, inkább mindig hátráltunk -- volt, amikor ép ésszel felfoghatatlan távolságba. Most se vagyunk éppen karnyújtásnyira tőle.
Szabadság, erkölcs, kapitalizmus. Egymást balanszírozó, egymást feltételező, és közösen a legmagasabb társadalmi minőség létrehozására képes fogalmak. A megvalósult liberalizmus, amely egykor erkölcsi rendszer volt, maga mögött hagyta az írott és íratlan erkölcsöt, majd nem tudta fenntartani ennek híján a szabadságot és az ezek által ellenőrzött kapitalizmust. (Csinált belőle korporatív-etatista vircsaftot.) A baloldali Ersatz-politikák (az irányított vagy tervgazdaság kódolt -- valójában teljesen politikaellenes -- gyakorlatai) átlényegítették mindegyiket: a szabadságot egyenlőségre, az erkölcsöt relativista materializmusra, a kapitalizmust szocializmusra cserélték le, és hol a fasizmusok, hol a bolsevizmus formájában eljuttatták a 20. századot az emberiség történelmének mélypontjára.
A három szó szöges ellentétben áll a mai széljobbos kormányzat értékrendjével: ők ugyan nem lényegítenek át semmit, ahhoz nincs erejük vagy tehetségük, csak megfosztanak, de azt körültekintően teszik: szabadság nincs, az erkölcstelenség uralkodik, a kapitalizmus pedig (verseny, tulajdonbiztonság, szabad piac) ott esik szét, ahova beteszik a lábukat.
Amikor tehát azt mondom, szabadság, erkölcs, kapitalizmus -- a nemzet érdekét fogalmazom meg, ahogy egybecseng az egyes emberek érdekeivel, és ahogy száz éve nem volt képviselve. Olyan körülmények között, amikor a mai, a nemzetet bomlasztó rezsim minden lélegzete az ellenkezőjéről tanúskodik.